Qualcomm X65 با سرعت ۱۰ گیگابیت بر ثانیه رونمایی شد

Qualcomm X65 5G Modem
Qualcomm X65 5G Modem

شرکت شناخته شده و معتبر Qualcomm اخیرا از نسل چهارم مودم‌های ۵G خودش رونمایی کرده است. نسل چهارم مودم‌های ۵G این شرکت، شامل اولین مودم دنیا با توانایی ارائه سرعت ۱۰ گیگابیت در ثانیه به صورت بی سیم است. این شما و این هم Qualcomm X65 در کنار مودم X62.

لازم به ذکر است که مودم X62، به عنوان یک محصول مقرون به صرفه‌تر در نسل چهارم مودم‌های ۵G این شرکت رونمایی شده است. هر دو مودم Qualcomm X65 و X62 بر پایه ۳GPP Release ۱۶ ساخته شده‌اند که اسم تجاری آن “فاز ۲ ۵G” انتخاب شده. نکته قابل توجه و جالبی که وجود دارد، این است که Qualcomm معماریِ قابل ارتقاء این دو مودم را بازاریابی و تبلیغ کرده است. یعنی آپدیت‌های نرم افزاری، در آینده می‌توانند ویژگی‌های جدید و بیشتری از اتصال شبکه ۵G را فراهم کنند (نمونه ملموس‌تر و قابل درک‌تر آن، ویژگی GPU یا پردازنده گرافیکیِ قابل آپدیت می‌باشد که باز هم توسط Qualcomm رونمایی و پیاده سازی شده است). در هر صورت، شما می‌توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتر در رابطه با این موضوع و همچنین، آگاهی از سایر مشخصات و ویژگی‌های مودم جدید Qualcomm X65 همچنان در ادامه این مطلب نیز با ما در مجله اینترنتی آرادمگ همراه باشید.

Qualcomm X65 5G Modem
Qualcomm X65 5G Modem

مودم جدید Qualcomm X65 قادر به ارائه سرعت دانلود بسیار شگفت انگیزی است که تا سقف ۱۰ گیگابیت بر ثانیه نیز می‌تواند افزایش پیدا کند و این کار را از طریق پهنای باند فوق العاده‌ی ۱۰۰۰ مگاهرتزی انجام می‌دهد. و این در حالی است که نهایت سرعت و توان مودم جدید دیگر این شرکت که X62 نام دارد، تا سقف ۴.۶ گیگابیت و ۴۰۰ مگاهرتز می‌رسد (البته، همچنان قابلیت پوشش و پشتیبانی از هر دو نوع این اتصال یعنی sub-6 و mmWave را نیز در اختیار دارد).

هر دو مودم جدید Qualcomm X65 و X62 از این شرکت، برای کار با آنتن QTM545 mmWave طراحی و ساخته شده‌اند. این آنتن می‌تواند امواج را با قدرت بسیار بیشتری نسبت به طراحی نسل‌های گذشته خود منتقل کند و همچنین، قابلیت پشتیبانی از تمام فرکانس‌های mmWave در سراسر دنیا نیز در اختیار دارد که باند جدید n259 (چهل و یک گیگاهرتز) نیز شامل این دسته می‌شود.

Qualcomm X65 5G Modem
Qualcomm X65 5G Modem

Qualcomm اولین نسل از فناوری تنظیم کننده آنتن AI در دنیا را توسعه داده است. این فناوری می‌تواند اندازه دست کاربر را دقیق‌تر (حدود ۳۰ درصد) تشخیص دهد که می‌تواند سرعت انتقال داده‌ها، سطح پوشش دهی و همچنین، طول عمر باتری را بهبود بدهد.

برای این منظور، در انتهای ماجرا، فناوری ۵G PowerSave ۲.۰ هم وجود دارد که می‌تواند ویژگی‌های Release ۱۶ از قبیل Connected-Mode Wake-Up Signal را اهرم کند و به تعادل برساند. اساسا، این ویژگی مودم را قادر خواهد ساخت که مدت زمان بیشتری غیر فعال باشد و در حالت خواب مصنوعی قرار بگیرد و فقط زمانی بیدار و فعال شود که لازم است. بدیهی است که این امر، مصرف انرژی را کاهش می‌دهد. بررسی‌ها نشان می‌دهند که این کاهش مصرف، حدود ۱۰ درصد خواهد بود. همچنین، Smart Transmit ۲.۰ سرعت آپلود بسیار بالاتری فراهم می‌کند و علاوه بر این، در حین باقی ماندن در چهارچوب آیین و مقررات RF، سطح پوشش دهی را نیز بهبود می‌بخشد.

Qualcomm X65 5G Modem

در حال حاضر Qualcomm نمونه‌های هر دو مودم جدید خود به اسم X65 و همینطور X62 را برای تولید کنندگان و سازندگان گوشی‌های موبایل هوشمند و محصولات وابسته‌ی دیگر ارسال کرده است. با توجه به این موضوع، در حال حاضر انتظار داریم که اولین دستگاه‌های مجهز به این مودم‌های ۵G جدید تا اواخر سال جاری میلادی در بازار عرضه شوند و ما از نزدیک قادر به مشاهده و لمس آن‌ها باشیم. صد البته، این دو مودم راه خود را به گوشی‌های موبایل هوشمند پیدا خواهند کرد و در آن‌ها به کار برده خواهند شد اما قرار است که در تاسیسات ثابت هم وجود داشته باشند. Qualcomm اسم این کانسپت را “فیبر هوایی” گذاشته . در هر صورت، شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد برنامه‌های ۵G این شرکت بزرگ سازنده پردازنده، قسمت دوم برنامه What’s Next in 5G را از طریق شبکه YouTube مشاهده کنید. در ادامه، بخشی از صحبت‌های Cristiano Amon، مدیر عامل منتخب این شرکت را برای شما آماده می‌کنیم تا مطالعه کنید.

Qualcomm X65 5G Modem

ما با Snapdragon X65 5G Modem-RF System در حال رسیدن به یک دستاورد قابل توجه چشمگیر هستیم. ما از طریق آن اتصالات را با سرعت ۱۰ گیگابیت بر ثانیه آزادسازی می‌کنیم و همچنین، از آخرین مشخصات فنی تکنولوژی ۵G که نقش بسیار حیاتی و مهمی در فعال سازی و استفاده از کاربردهای جدید ۵G ایفا می‌کنند نیز پشتیبانی می‌کنیم. این تحولات، نه تنها در ارائه یک تعریف مجددِ جدید در تجربه استفاده از گوشی‌های هوشمند پرمیوم به کار برده می‌شوند، بلکه درهای جدیدی به سوی دنیایی از امکانات و قابلیت‌های جدید در زمینه گسترش ۵G در سراسر دنیا در بین پهنای باند موبایل، محاسبه، XR، اینترنت اشیاء صنعتی، شبکه‌های ۵G خصوصی و دسترسیِ بی سیم ثابت باز خواهند کرد.

  

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.