Qualcomm مجوز فروش پردازنده به هوآوی را به دست آورده است

Qualcomm Snapdragon
Qualcomm Snapdragon

همانطور که احتمالا می‌دانید، شرکت هوآوی در حال حاضر به خاطر تحریم‌های دولت ایالات متحده آمریکا بر علیه این شرکت، قادر به ادامه تولید و ساخت پردازنده‌های HiSilicon خودش نیست. با توجه به این موضوع، هیچ شرکت سوم شخص یا ترد پارتی دیگری نیز اجازه همکاری و فروش پردازنده به هوآوی را ندارد و هر شرکتی هم که قصد انجام دادن این کار را داشته باشد، ابتدا باید از وزارت بازرگانی آمریکا مجوز آن را به دست بیاورد. بنابراین، هوآوی اکنون مجبور است از جایگزین‌های دیگری مانند MediaTek و یا دیگر شرکت‌های سازنده و تولید کننده چیپست موبایل استفاده کند و برای استفاده از قطعات آن‌ها، یک همکاری به وجود بیاورد. اما امروز یک گزارش امیدوار کننده دیگر از کشور چین نیز منتشر شده است که ادعا می‌کند Qualcomm نیز اکنون یک مجوز برای شروع مجدد همکاری خود با هوآوی و فروش پردازنده موبایل به این شرکت به دست آورده است که می‌تواند گزینه‌های این شرکت را افزایش دهد و تنوع بیشتری هم به چیپست گوشی‌های آن بدهد. در هر صورت، شما می‌توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتر در رابطه با این موضوع و آگاهی پیدا کردن از چند و چون دقیق این ماجرا، همچنان در ادامه این مطلب نیز با آرادمگ همراه باشید.

بر اساس گزارش جدیدی که در این رابطه منتشر شده است، Qualcomm تنها در صورتی خودش را با میزان تقاضای شرکت هوآوی وفق خواهد داد و درخواست‌های آن‌ها را اجرایی خواهد کرد که بار اضافی که برند Honor برای هوآوی به وجود آورده است، از روی دوش این شرکت برداشته شود. به عبارت دیگر، این تولید کننده چیپست و پردازنده موبایل که در سن دیگوی کالیفرنیا واقع شده است، در حال حاضر ظرفیت لازم را در اختیار ندارد تا که دومین تولید کننده و سازنده گوشی‌های موبایل هوشمند در سراسر دنیا را با تمام زیرمجموعه‌ها و برندهای فرعی دیگری که در اختیار دارد، زیر چتر خودش بیاورد و به طور کامل از آن‌ها پشتیبانی به عمل بیاورد. با این وجود، با اعلام فروش برند Honor به عنوان اصلی‌ترین و مهم‌ترین زیرشاخه و زیرمجموعه شرکت غول پیکر چینی هوآوی به Digital China با قیمت ۱۰۰ میلیون یوان چین، معادل ۱۵ میلیارد دلار، این چشم انداز ممکن است در آینده کمی تغییر پیدا کند.

اما در حال حاضر، این اصلی‌ترین و مهم‌ترین مشکلی که Qualcomm در برابر خود دارد، به شمار نمی‌رود. در واقع، مشکل اصلی این تولید کننده و سازنده پردازنده موبایل در حال حاضر چیز دیگری است. آن‌ها یک شرکت آمریکایی به شمار می‌رود و به دلیل دور جدید تحریم‌هایی که این کشور در سالگرد اولین تحریم‌های هوآوی بر علیه این شرکت تمدید کرد، برای انجام هر گونه کار و فعالیت مشترک با این شرکت غول پیکر چینی، مجبور به کسب مجوز از وزارت بازرگانی دولت ایالات متحده آمریکا است. در زمانی که ما در حال تهیه کردن این مطلب بودیم، موفق به پیدا کردن هیچ سند یا مدرک رسمی خاصی نشدیم که نشان دهد Qualcomm موفق به کسب کردن چنین مجوزی شده باشد. اما شنیده‌ها از این موضوع حکایت دارند که این شرکت در ماه سپتامبر برای این کار اقدام کرده است. اما ما همچنان چشم به راه و منتظر هستیم تا نتیجه آن حاصل شود. در هر صورت، باید کاملا اطمینان خاطر داشته باشید که به محض این که اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتری در این زمینه به دست آوردیم، شما را در جریان قرار خواهیم داد.

اما درمورد سایر تغییر و تحولات و اخباری که اخیرا از شرکت Qualcomm به دست آمده است نیز می‌توانیم به این موضوع اشاره کنیم که مشخصات چیپست پرچمدار پیش روی این شرکت که قرار است با اسم Snapdragon 875 راهی بازار شود، قبل از رونمایی رسمی فاش شده است. بر اساس مشخصات فاش شده چیپست Snapdragon 875 توسط Digital Chat Station، این پردازنده موبایل ۵ نانومتری، در پردازنده مرکزی (CPU) خود دارای یک هسته فوق العاده قدرتمندِ Cortex X1 خواهد بود که با فرکانس ۲.۸۴ گیگاهرتز به فعالیت خود ادامه می‌دهد و در کنار آن نیز ۳ هسته‌ی Cortex A78 وجود خواهد داشت که دارای فرکانس ۲.۴۲ گیگاهرتز هستند و هسته‌های پایه این پردازنده موبایل که نقش پررنگ‌تر و مهمی در کاهش مصرف انرژی آن خواهند داشت نیز چهار عدد Cortex A55 خواهند بود که با فرکانس ۱.۸ گیگاهرتز کار می‌کنند. بر اساس محاسبات ARM، هسته Cortex X1 که در اولین مشخصات فاش شده از چیپست Qualcomm Snapdragon 875 نیز به آن اشاره شده است، در مقایسه با هسته‌های Cortex A78 که در نسل قبلی این پردازنده موبایل به کار برده شده بود، دارای ۳۰ درصد عملکرد پایدار بیشتر خواهد بود و علاوه بر این، پیک و نهایت عملکرد آن نیز ۳۰ درصد بهتر از نسل قبلی خود خواهد بود که به خوبی با بنچمارک اولیه این پردازنده موبایل که مدتی پیش منتشر شده بود نیز مطابقت دارد. شما می‌توانید از طریق لینک زیر، اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتری درمورد اولین بنچمارک این چیپست به دست بیاورید.

موضوع قابل توجه و مهم دیگری که در اولین مشخصات فاش شده این چیپست وجود دارد، این است که منبعی که اقدام به فاش کردن این اطلاعات کرده اعلام کرده است که Snapdragon 875 از یک پردازنده گرافیکی (GPU) جدید به اسم Adreno 660 استفاده خواهد کرد. کَش و پهنای باند حافظه نیز در این پردازنده موبایل بهبود پیدا خواهد کرد و علاوه بر این، چیپست پرچمدار پیش روی Qualcomm دارای مصرف low power بهتری نیز خواهد بود که باعث می‌شود طول عمر باتری دستگاهی که درون آن قرار داده می‌شود، بیشتر و بهتر شود. نباید فراموش کنید که علیرغم فاش شدن اولین مشخصات پردازنده موبایل Qualcomm Snapdragon 875 هنوز چهار هفته دیگر نیز تا زمان عرضه و رونمایی رسمی از این چیپست در هاوایی آمریکا باقی مانده است که زمان بسیار زیادی برای منتشر شدن شایعه‌ها و حرف و حدیث‌های بیشتر درمورد این چیپست و سایر مشخصات باقی مانده آن به شمار می‌رود.

 

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.