سرفیس استودیو ۳ مایکروسافت چه ویژگی هایی دارد

شرکت مایکروسافت یکی از برندهای برجسته تولیدکننده سخت افزارهای مبتنی بر سیستم عامل ویندوز شناخته می‌شود که از سال‌های گذشته با برند سرفیس سعی کرده رقبا را به زانو درآورد. در این بین هر سال طی رویدادی در اکتبر به رونمایی از نسل جدید دیوایس‌های دسکتاپی خود می‌پردازد که هر یک در نوع خود مدل‌های برجسته هستند.  یکی از آنها کامپیوتر مجتمع یا همان AIO سرفیس استودیو بوده که نخستین بار سال ۲۰۱۶ معرفی شد.

سپس با گذشت دو سال نسل جدید آن با نام سرفیس استودیو ۲ در رویداد اکتبر سال ۲۰۱۸ مایکروسافت رونمایی شده است. البته نسل دوم سرفیس استودیو تغییر چندانی جز در سخت افزار نسبت به مدل نخست نداشت و انتظار داریم سال ۲۰۱۹ نسل بعدی آن با نام سرفیس استودیو ۳ از راه برسد.

Surface استودیو را می‌توان یکی از جذاب‌ترین کامپیوترهای مجتمع دانست که از ظرافت بزرگی در طراحی بهره می‌برد و سخت افزار قابل توجهی نیز برای آن در نظر گرفته می‌شود. سال گذشته مایکروسافت سرفیس استودیو ۲ را با پردازنده نسل هفتمی Kaby Lake اینتل و گرافیک پاسکال انویدیا عرضه کرد. همچنین در بحث قیمت باید این دستگاه کامپیوتری را گران‌تر از برخی رقبا به حساب آورد.

متاسفانه پردازنده نسل هفتمی اینتل منسوخ شده و نوبت به نسل دهمی کمت لیک رسیده که می‌توانند به مراتب عملکرد بهتری از خود نشان دهند. سرفیس استودیو اگرچه بروزرسانی سخت افزاری داشته اما این بدان معنا نیست که باید آن را در بحث پردازنده و گرافیک جدید دانست. در این مطلب قصد داریم هر آنچه درباره سرفیس استودیو ۳ می‌دانیم را مطرح کنیم.

البته مطمئن نیستیم که مایکروسافت در سال ۲۰۱۹ سرفیس استودیو ۳ را معرفی خواهد کرد یا خیر، زیرا سرفیس استودیو ۲ به فاصله دو سال پس از عرضه استودیو اول راهی بازار شد. بنابراین اگر باتوجه به حرکت قبلی مایکروسافت اظهار نظری داشته باشیم، باید بیان کرد Surface استودیو ۳ سال ۲۰۲۰ از راه خواهد رسید و سال ۲۰۱۹ وقت عرضه آن نیست. با این تفاسیر شک داریم سال جاری سرفیس استودیو ۳ در کار باشد و ردموندی‎ها نیز برنامه‌ای برای رونمایی از این دیوایس داشته باشند.

بنابراین به صورت پیش فرض هر آنچه درباره این کامپیوتر مجتمع نسل جدید می‌دانیم را مطرح می‌کنیم. با ماه همراه باشید:

برویم سر اصل مطلب

  • این دستگاه چیست؟ نسل بعدی کامپیوتر Surface استودیو مایکروسافت
  • چه زمانی معرفی و عرضه می‌شود؟ مشخص نیست.
  • قیمت آن چه سطحی خواهد بود؟ در سطح ۳۴۹۹ دلار یا بیشتر

تاریخ عرضه سرفیس استودیو ۳

مشخص نیست آیا مایکروسافت Surface استودیو ۳ را در رویداد اخیرا اعلام شده ۲ اکتبر معرفی خواهد کرد یا خیر. اما پیش بینی نمی‌شود سرفیس استودیو ۳ به این زودیها معرفی و عرضه شود. زیرا تنها چند ماه از معرفی و عرضه سرفیس استودیو ۲ می‌گذرد و وقت آن نیست سرفیس استودیو ۳ را تجربه کنیم. دو سال از زمانی که سرفیس استودیو نخست معرفی و عرضه شد، می‌گذرد. سپس در نوامبر ۲۰۱۸ نیز سرفیس استودیو ۲ از راه رسید و بعید است تا ۲۰۲۰ خبری از استودیو ۳ در کار باشد.

با این حال در صورت معرفی Surface Studio 3 توسط مایکروسافت، پیش بینی می‌شود در همان رویداد ۲ اکتبر رونمایی شود و پیش از پایان سال به بازار برسد. این دستگاه با سخت افزار جدید و طراحی نسبتا بروزرسانی شده وارد بازار خواهد شد.

قیمت سرفیس استودیو ۳

نسل اول و دوم Surface استودیو دارای قیمت بالایی هستند و با وجود آف‌هایی که مایکروسافت در نظر می‌گیرد، همچنان گران قیمت محسوب می‌شوند. بنابراین باید انتظار داشت که Surface Studio 3 نیز با قیمت بالا روانه بازار شود.

سرفیس استودیو ۲ با قیمت ۲۹۹۹ دلار در نسخه پایه به فروش می‌رسد و نسخه تاپ آن قیمتی بیش از ۳۵۰۰ دلاری دارد. اگر مایکروسافت تصمیم گیرد که سرفیس استودیو ۳ را در اکتبر امسال رونمایی کند، باید احتمال قیمت بالا را داد.

این سیستم دسکتاپی ویندوز ۱۰ از مشخصات سخت افزاری بزرگ بهره می‌برد.

چه انتظاراتی از سرفیس استودیو ۳ داریم

سرفیس استودیو ۳ در حال حاضر شایعه بوده و صحت ندارد. بنابراین هر آنچه درباره این کامپیوتر مجتمع مطرح می‌کنیم، پیش بینی بیش نیست. بنابراین اگر مایکروسافت روزی این کامپیوتر حرفه‌ای خود را معرفی کند، باید انتظار وجود سخت افزار بروزرسانی شده را داشت. در این بخش می‌خواهیم هر آنچه از این سیستم انتظار داریم را مطرح کنیم.

عرضه با تاندربولت ۳

متاسفانه مایکروسافت در دو نسل قبل Surface استودیو، پورت تاندربولت ۳ به کار نگرفت زیرا مجوز استفاده از آن را ندارد. بنابراین یک نقص برای سیستم دسکتاپی پیشرفته محسوب شده و پیش بینی می‌کنیم در سرفس استودیو ۳ شاهد پورت تاندربولت ۳ باشیم. این کانکتور اجازه خواهد داد تا افراد به ارتقا گرافیکی دستگاه پرداخته یا آن را به نمایشگر ۴K نیز متصل کنند.

این روزها بیشتر کامپیوترهای حرفه‌ای از کانکتور تاندربولت ۳ بهره می‌برند. پیش بینی شده تا سال ۲۰۲۰ بیشتر دستگاه‌ها به پورت تاندربولت ۳ مجهز شوند. این ویژگی حتی برای Surface Studio 3 نیز درنظر گرفته خواهد شد. سال گذشته مایکروسافت سرفیس استودیو ۲ را با دو پورت USB-C عرضه کرد و عجیب نیست که سرفیس استودیو ۳ با پورت تاندربولت ۳ عرضه شود.

سخت افزار به روزرسانی شده

سال گذشته مایکروسافت از سخت افزار ارتقایافته بهره گرفت اما در واقع این سخت افزار به روز محسوب نمی‌شد زیرا انتظار داشتیم شرکت ردموندی به جای پردازنده نسل هفتمی از چیپ نسل هشتمی بهره گیرد. حتی انتظار داشتیم گرافیک RTX انویدیا به جای پاسکال مورد استفاده قرار گیرد. در CES 2019 انویدیا نسل جدید کارت‌های گرافیکی RTX را رونمایی کرد.

در آوریل ۲۰۱۸ اینتل از پردازنده Coffee Lake سری H رونمایی کرد که چیپ نسل هشتمی محسوب می‌شد. اما متاسفانه سرفیس استودیو ۲ از پردازنده کبی لیک نسل هفتمی بهره می‌برد که در حال حاضر چیپ منسوخ شده به شمار می‌رود. در این بین اگر سال جاری مایکروسافت سیستم دسکتاپی مجتمع سرفیس استودیو ۳ را معرفی کند، بدون شک چیپ نسل دهمی کمت Lake را به کار خواهد گرفت.

صفحه نمایش پروضوح‌تر

مایکروسافت برای نسل بعدی سرفیس استودیو ویژگی‌های مختلفی به کار خواهد گرفت که هر یک در نوع خود برجسته هستند. بنابراین باید انتظار داشت که سرفیس استودیو ۳ با طراحی بروزرسانی شده و سخت افزار ارتقایافته از راه برسد. این سیستم دسکتاپی حرفه‌ای که با گذشت سه سال تاکنون دو نسل آن معرفی و عرضه شد، بعید است سال جاری نسل سوم آن رونمایی شود. زیرا همیشه مایکروسافت تعویضی بین هر نسل از دستگاه‌های سرفیس خود در نظر می‌گیرد که عجیب نیست.

اگرچه Surface Studio 2 با وضوح نمایشگر ۳K خیره کننده است اما انتظار داریم مایکروسافت همانند دل که در مانیتور UltraSharp UP321 وضوح ۸K در نظر گرفت، برای نسل بعدی سرفیس استودیو نیز نمایشگر ۸K به کار گیرد. البته مطمئن نیستیم که Surface استودیو ۳ چنین وضوحی پیدا می‌کند اما باید حداقل همانند آی مک پرو با پنل ۵K راهی بازار شود.

جزئیات دقیقی در این باره موجود نیست و دشوار بوده تا پیش بینی دقیقی داشت. زیرا مشخص نیست مایکروسافت چه برنامه‌ای برای صفحه نمایش سرفیس استودیو ۳ در سر می‌پروراند و هر انتظاری باید داشت. با تمام این تفاسیر تا زمانی که Surface استودیو ۳ از راه نرسید نباید به شایعات بی اساس اشاره کرد.