سامسونگ در حال آماده شدن برای ساخت چیپست ۵ نانومتری است

TSMC و شرکت بزرگ کره‌ای سامسونگ که هر دو جزو بزرگ‌ترین تولید کنندگان و شرکت‌های سازنده قطعات الکترونیکی به شمار می‌روند، هر دو برای تولید و ساخت چیپست‌های نسل بعدی کاملا حاضر و آماده هستند.

گفته می‌شود که در حال حاضر TSMC تولید انبوه چیپست‌های جدید نسل بعدی خود را با استفاده از شیوه‌ی پردازش ۵ نانومتری آغاز کرده است. چیپست Apple A14 Bionic که قرار است در نسل بعدی گوشی‌های پرچمدار شرکت اپل به کار گرفته شود، قرار است از همین شیوه‌ی پردازشی استفاده کند. بنابراین، می‌توانیم باور داشته باشیم که لاین آپ گوشی‌های پرچمدار بعدی شرکت اپل برای سال ۲۰۲۰ که در حال حاضر با اسم iPhone 12 شناخته می‌شوند، اولین گوشی‌های هوشمند بازار خواهند بود که قدرت خود را از یک چیپست ۵ نانومتری به دست خواهند آورد. در هر صورت، شما می‌توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتر در رابطه با این موضوع، همچنان در ادامه این مطلب نیز با آرادمگ همراه باشید.

اما شاید اولین سوالی که در ذهن شما جرقه زده، این باشد که اساسا چه تفاوتی میان چیپست A13 Bionic SoC که از پروسه پردازشی ۷ نانومتری استفاده می‌کند، با یک چیپست A14 Bionic SoC که قرار است از پروسه پردازشی ۵ نانومتری استفاده کند، وجود دارد؟ خب، در این زمینه باید توضیح دهم که چیپست ۷ نانومتریِ یاد شده، دارای ۸.۵ میلیارد ترانزیستور است؛ در حالی که چیپست جدید دارای ۱۵ میلیارد ترانزیستور خواهد بود. به طور کلی، هر چه ترانزیستورهای بیشتری درون یک چیپست وجود داشته باشد، به همان میزان جسم نیمه رسانای ما هم قدرتمندتر و پرانرژی‌تر خواهد بود.

جالب است که بدانید در حال حاضر رده بالاترین گوشی‌های پرچمدار اندرویدی به یک چیپست Snapdragon 865 مجهز هستند که دارای پروسه پردازشی ۷ نانومتری است و همچنین انتظار می‌رود که اولین گوشی‌های اندرویدی که به یک چیپست ۵ نانومتری مجهز خواهند شد، سری گوشی‌های لاین آپ Huawei Mate 40 باشند (اگرچه که آن‌ها قرار است از یک نسخه‌ی اپن سورس از سیستم عامل اندروید استفاده کنند) که انتظار می‌رود تا پایان سال جاری میلادی به طور رسمی رونمایی و معرفی شوند.

اما اکنون ماجرا از این قرار است که ظاهرا سامسونگ هم دست روی دست نگذاشته تا فقط تماشا کند. اخیرا یک گزارش جدید توسط یک منبع کره‌ای به اسم ZDNet به انتشار رسیده است که اگر بتوانیم آن را معتبر فرض کنیم و باور کنیم، در حال حاضر شانس این وجود دارد که سری گوشی‌های Samsung Galaxy Note 20 نه تنها سری Huawei Mate 40 را به عنوان اولین گوشی که از چیپست ۵ نانومتری استفاده خواهد کرد، به چالش بکشند، بلکه یک رقابت تازه را با لاین ‌آپ گوشی‌های پرچمدار بعدی شرکت اپل به اسم iPhone 12 نیز آغاز خواهند کرد. این گزارش اظهار کرده است که در حال حاضر شرکت سامسونگ آماده سازی برای آغاز تولید انبوه اولین چیپست ۵ نانومتری خودش را به پایان رسانده است که ممکن است Exynos 992 نام داشته باشد. علاوه بر این، این گزارش اضافه می‌کند که سامسونگ در حال حاضر در حال تصمیم گیری است که آیا از این چیپست در سری Galaxy Note 20 استفاده کند یا به کار گیری آن در گوشی‌های خود را به زمان دیگری موکول کند.

علاوه بر این، چیپست Exynos 992 ممکن است از آخرین هسته‌های پردازنده‌ی مرکزی ARM به اسم Cortex-A78 استفاده کند که ظاهرا عملکرد پایدار پردازنده را ۲۰ درصد افزایش خواهند داد؛ در حالی که از هسته‌های Cortex-A77 حدود ۵۰ درصد انرژی کم‌تری مصرف خواهند کرد که طبیعتا منجربه طول عمر بیشتر باتری خواهد شد. هسته‌های A77 آخرین بار در چیپست پرچمدار SD 865 به کار گرفته شده بودند. علاوه بر این، اولین چیپست ۵ نانومتری شرکت سامسونگ به اسم Exynos 992 ممکن است دارای پردازنده‌ی گرافیکیِ Mali-G78 از ARM نیز باشد که گفته می‌شود می‌تواند ۲۰ درصد بیشتر از نسل قبلی خود یعنی پردازنده‌ی گرافیکی Mali-G77 عملکرد بهتری داشته باشد. پیش از این، چیپست Exynos 990 از این پردازنده‌ی گرافیکی استفاده کرده بود که در تمام نسخه‌های اروپایی سری گوشی‌های هوشمند Samsung Galaxy S20 به کار گرفته شده بود.

در هر صورت، پردازنده و چیپستی که قرار است در سری Galaxy Note 20 به کار گرفته شود، هنوز مشخص نیست و این‌ها هنوز حدس و گمان است. ماه گذشته یک گزارش دیگر منتشر شده بود که اعلام می‌کرد Exynos 992 دارای پروسه پردازشی ۶ نانومتری خواهد بود که چیپست آن فقط ۱ تا ۳ درصد سریع‌تر از SD 865 خواهد بود اما یک سری گزارش‌های دیگر نیز اعلام می‌کنند که این سری، از همان SD 865 به عنوان مغز متفکر خود استفاده خواهند کرد. به هر حال، هنوز باید منتظر باشیم و ببینیم چه خواهد شد.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.