Apple A14 سریع‌ترین و کم مصرف‌ترین چیپست موبایلی خواهد بود

iPhone 12
iPhone 12

اخیرا جدیدترین نشست خبری TSMC که هر سه ماه یک بار برای اعلام کردن نتایج و آمار و ارقام مالی آن‌ها تشکیل می‌شود، برگزار شده است که خبرهای بسیار جذابی در پی آن منتشر شده است. نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، این است که TSMC تولید کننده چیپست‌های سری A شرکت اپل و Snapdragon می‌باشد که در تعداد پرشماری از گوشی‌های حال حاضر دنیا وجود دارند. جزئیاتی که از گزارش مالی اخیر این شرکت منتشر شده، نشان می‌دهند که چیپست Apple A14 که قرار است در نسل بعدی گوشی‌های هوشمند شرکت اپل موسوم به آیفون ۱۲ به کار برده شوند، سریع‌ترین و در عین حال کم مصرف‌ترین چیپست‌هایی خواهند بود که در حال حاضر در بازار وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، همچنان در ادامه این مطلب نیز با آرادمگ همراه باشید.

در حالی که بخش اعظم و قابل توجهی از این گزارش مالی درمورد این موضوع صحبت کرده است که چطور اشکالات سرمایه گذاری‌های بعدی در زمینه تولید پردازنده‌های موبایلی در سه ماهه مالی پیش رو باعث کاهش پیدا کردن درآمدهای آن‌ها شده است و چند درصد آن‌ها را کاهش داده است، اما TSMC در گزارش مالی اخیر خود به این موضوع نیز هر چند به صورت غیر مسقیم، اما اشاره کرده است که چیپست‌های ۵ نانومتری آینده‌ی بسیار نزدیکِ گوشی‌های موبایل هوشمندِ ما هستند که ممکن است بسیار زودتر از آنچه که انتظار داریم تبدیل به واقعیت شوند. اکنون این سوال پیش آمده که پس با این حساب، این پردازنده‌های جدیدِ ۵ نانومتری دقیقا در کجا استفاده خواهند شد؟

بدون شک، سری آیفون ۱۲ از شرکت اپل می‌توانند به عنوان یکی از جدی‌ترین گزینه‌های احتمالی برای این کار مطرح شوند. زیرا همانطور که خود TSMC نیز به این موضوع اشاره کرده است، پردازنده‌هایی که دارای پروسه پردازشی ۵ نانومتری هستند، در حال حاضر جزو بخشی از درآمدهای آن‌ها در پاییز به شمار می‌روند؛ البته، فقط ۸ درصد از آن را تشکیل خواهند داد. بدون شک، تعداد بسیار زیادی از آن‌ها چیپست‌های Apple A14 هستند که به شرکت اپل تعلق دارند و قرار است در سری آیفون ۱۲ به کار برده شوند. از سوی دیگر، A14 اولین چیپست ۵ نانومتری گوشی‌های موبایل نیز به شمار خواهد رفت.

نکته قابل توجهی که وجود دارد، این است که Qualcomm پیش از این با معرفی کردن اولین هسته‌ی پردازده موبایل که مرز فرکانس ۳ گیگاهرتز را شکسته است، موفق به شکست دادن اپل شده است. اگر بخواهم دقیق‌تر اشاره کنم، مدل بهبود یافته و ارتقاء پیدا کرده‌ی رده بالاترین چیپست این شرکت در سال ۲۰۲۰ که با نام Snapdragon 865 Plus شناخته می‌شود و چندی پیش معرفی شده است، اخیرا موفق شده به پیک سرعت ۳.۱ گیگاهرتز دست پیدا کند. این چیپست یک پردازنده ۷ نانومتری به شمار می‌رود. بنابراین، انتظار داریم چیپست‌های ۵ نانومتری Apple A14 که قرار است برای اولین بار در سری آیفون ۱۲ شرکت اپل با آن‌ها ملاقات کنیم، به فرکانس بالاتری دست پیدا کنند.

بر اساس نقشه‌های ساخت و تولید، تکنولوژیِ ۵ نانومتریِ TSMC حدود ۱۵ درصد سریع‌تر از قبل شده است. اما با این حال، در مقایسه با پردازنده‌های ۷ نانومتری کنونی که در چیپست‌هایی مانند Snapdragon 865 Plus و یا A13 به کار برده شده است، ۳۰ درصد قدرت کم‌تری مصرف می‌کنند و بهینه‌تر هستند. همانطور که می‌دانید، پردازنده‌های ۷ نانومتری در حال حاضر در رده بالاترین گوشی‌های موبایل بازار به کار برده می‌شوند اما ظاهرا وقت برداشتن قدم بعدی در دنیای پردازنده‌های موبایل است.

شاید مهم‌ترین سوالی که اکنون برای عده بسیار زیادی به وجود آمده، این باشد که با توجه به این که در حال حاضر A13 سریع‌ترین پردازنده موبایلی بازار در گوشی‌های هوشمند به شمار می‌رود، چرا اپل قصد دارد به قدرت و سرعت بیشتری دست پیدا کند و اصلا با این همه قدرت می‌خواهد چه کار کند؟ خب، درواقع اولین نکته این است که در دنیای فناوری همیشه جای پیشرفت، تکامل و گسترش وجود دارد و هیچ مرزی برای آن وجود ندارد. دوما اپل با این چیپست می‌تواند یک قدم دیگر به محقق کردن برخی از رویاهای خود مانند استفاده کردن از AR و VR در گوشی‌های موبایل خود نزدیک شود.

با این حال، TSMC نیز به عنوان تولید کننده آن‌ها، قصد متوقف شدن و ایستادن در همینجا را ندارد. آن‌ها در حال فراهم کردن مقدمات لازم برای معرفی کردن پردازنده‌های ۳ نانومتری تا سال ۲۰۲۲ هستند که در مقایسه با پردازنده‌های ۵ یا ۷ نانومتری کنونی می‌توانند آغاز کننده یک نسل کاملا جدید باشند.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.