مدل‌های Galaxy S30 دارای چیپست‌های Exynos خواهند بود

Samsung Galaxy
Samsung Galaxy

تا به حال شایعه‌های مختلفی درمورد قیمت چیپست پرچمدار پیش روی شرکت Qualcomm که نسل بعدی چیپست‌های پرچمدار این شرکت خواهد بود، منتشر شده است اما ظاهرا سامسونگ قصد دارد در مدل‌های مختلف گوشی‌های پرچمدار بعدی خودش به اسم Galaxy S30 از چیپست‌های خودش استفاده کند.

می‌دانیم چیپست پرچمداری که قرار است در گوشی‌های رده بالای سال ۲۰۲۱ به کار برده شود، به احتمال بسیار زیاد Snapdragon 875 نام خواهد داشت که تا به حال حرف و حدیث‌های زیادی درمورد آن زده شده است. اول از همه، در یکی از گزارش‌هایی که درمورد این چیپست منتشر شده بود، گفته شده بود که این چیپست ۲۵۰ دلار قیمت خواهد داشت و یا به عبارت دیگر، ۱۰۰ دلار از چیپست پرچمدار حال حاضر شرکت Qualcomm یعنی Snapdragon 865 گران قیمت‌تر خواهد بود. بنابراین با توجه به افزایش قیمت احتمالی چیپست‌های پرچمدار نسل بعدی گوشی‌های موبایل هوشمند، تا به حال انتظار می‌رفت تمام مدل‌های Samsung Galaxy S30 (که شاید هم S21 نام داشته باشند) همچنان از همان Snapdragon 865 استفاده کنند. هر چه باشد، قیمت بالای گوشی‌های حال حاضر سری Galaxy S باعث وارد شن آسیب‌ها و لطمه‌های جدی به فروش آن‌ها شده است و علاوه بر این، شایعه‌های اخیر حاکی از این است که قیمت سری Galaxy Note 20 هم از ۹۹۹ دلار آغاز خواهد شد که می‌تواند باعث تداوم این وضعیت شود. همچنان با آرادمگ همراه باشید.

پس از گذشت مدتی از منتشر شدن این شایعه‌ها و آرام‌تر شدن اوضاع، مشخص شد که با توجه به آشفتگی‌های اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا که در سراسر دنیا به وجود آمده است، احتمالا Qualcomm در این حد هم قیمت چیپست‌های پرچمدار نسل بعدی خودش را افزایش نخواهد داد. به طور کلی، چیپست‌های Snapdragon 875 در مقایسه با چیپست‌های ۷ نانومتریِ Snapdragon 865 بر پایه پروسه پردازش ۵ نانومتری طراحی و ساخته خواهند شد که این امر می‌تواند عملکرد و بهره وری انرژی آن‌ها را به طور چشمگیری تحت تاثیر قرار دهد تا با وجود بهبود عملکرد، در عین حال مصرف بهینه‌تری نیز داشته باشند و باعث طول عمر باتری دستگاهی شوند که در آن به کار برده می‌شوند. علاوه بر این، گفته می‌شود که این چیپست دارای یک مودم اختصاصی ۵G خواهد بود. بنابراین، با توجه به این که این‌ها یک سری پیشرفت‌های چشمگیرِ قابل توجه و بزرگی هستند، Qualcomm به افزایش دادن قیمت پایه نسل بعدی چیپست‌های پرچمدار خود پافشاری زیادی دارد.

با این حال، خبر احتمالا خوبی که وجود دارد، این است که Snapdragon 875 احتمالا ۲۵۰ دلار قیمت نخواهد داشت. اما خبر بد این است که به احتمال زیاد ۲۲۰ دلار قیمت خواهد داشت که هنوز هم از نسل قبلی خود بسیار گران قیمت‌تر می‌باشد. حتی Ice Universe که به عنوان یکی از معتبرترین و قابل اطمینان‌ترین منابع ما شناخته شده است نیز اعلام کرده که نسل بعدی چیپست‌های پرچمدار شرکت Qualcomm همان ۲۲۰ دلار قیمت خواهند داشت. از سوی دیگر، به نظر می‌رسد شواهدی که نشان می‌داد مدل‌های Galaxy S30 (یا همان S21) همچنان از SD 865 استفاده می‌کردند نیز اکنون بخش زیادی از اعتبار خود را از دست داده‌اند. بر اساس یک گزارش جدید، نقشه‌ی سامسونگ این است که حتی اگر مقدار کمی هم که شده، قیمت پایه این لاین آپ را کاهش بدهد تا مشتریان بیشتری جذب کند. با توجه به این که چیپست‌های رده بالای پرچمداری که در حال حاضر در بازار وجود دارند، برای عده بسیار زیادی از مردم حداقل تا یک الی دو سال از نظر قدرت و سرعت کاملا کافی هستند، بنابراین احتمالا Snapdragon 875 یک قاتل پرچمدار تمام عیار خواهد بود که قدرتی بیش از نیاز مردم در اختیار آن‌ها قرار خواهد داد.

همچنین بر اساس یک گزارش جدید دیگر، مدل‌های پیش روی Galaxy S30 (یا S21) از چیپست پیش روی Exynos 1000 استفاده خواهند کرد. برخلاف یکی از شایعه‌هایی که در گذشته منتشر شده بود، به نظر نمی‌رسد که این چیپستِ معرفی نشده، بتواند از Snapdragon 865 قدرتمندر ظاهر شود و همچنین با توجه به عملکرد ضعیفی که Exynos 990 در مقایسه با SD 865 در تست‌های بنچمارک خود به دست آورد، استفاده کردن از یک چیپست کاملا داخلی که تمامِ آن توسط خود شرکت سامسونگ ساخته شده باشد، برای Galaxy S30، ایده خوبی به نظر نمی‌رسد باشد. ظاهرا Exynos 1000 نیز مانند SD 875 یک چیپست ۵ نانومتری خواهد بود و انتظار می‌رود که دارای پردازنده گرافیکی AMD نیز باشد. جالب است که بدانید یکی از اینسایدرهای قابل اطمینان صنعت گوشی‌های موبایل نیز اخیرا در این رابطه اظهار کرده است که:

من می‌توانم تایید کنم که سامسونگ برای گوشی‌های سری Galaxy S21 خودش، دوباره از Snapdragon 865 استفاده نخواهد کرد. من شنیده‌ام که سامسونگ به جای آن، می‌تواند از Exynos 1000 برای تمام مدل‌های سری Galaxy S21 استفاده کند (که شامل چین و آمریکا نیز می‌شود).

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.