ای‌ام‌دی یا اینتل آینده سی‌پی‌یو‌ها متعلق به کدام شرکت است؟

وقتی به دنبال یک پردازنده ارزشمند هستید، ای‌ام‌دی غالبا می‌تواند بهترین انتخاب باشد و حتی ممکن است به زودی تاج قدرت را از چنگ اینتل درآورد ــ حداقل برای کوتاه مدت. هنگام خرید کامپیوتر بعدی خود ای‌ام‌دی را در‌نظر بگیرید.

ای‌ام‌دی در این بهار با معرفی دسکتاپ سی‌پی‌یوی ریزن ۳۰۰۰ خود همراه با چیپست ایکس۵۷۰ توجهات زیادی را به خود جلب کرد. این دو در ۷ ژوئیه ۲۰۱۹ با نوید سرعت انتقال ۴ پی‌سی‌آی‌ای، پیشنهادی عالی به لحاظ قیمت، تعداد هسته و شیار و مصرف انرژی به بازار عرضه شدند.

قیمت همیشه مزیت برتر ای‌ام‌دی نسبت به اینتل بوده‌است، به کمک زن، زن پلاس و اکنون نیز طراحی زن ۲. مطمئنا ما تا زمان اعلام نتایج تست‌ها و آزمایش‌های مستقل نخواهیم دانست که پردازنده‌های ریزن ۳۰۰۰ تا چه حد عالی عمل می‌کنند. با این حال، ریزن ۳۰۰۰ تاثیرگذار به نظر می‌رسد.

در همین حال، به این زودی‌ها اینتل حرکت جدیدی برای پردازنده‌های دسکتاپ انجام نمی‌دهد (مگر با یک استثناء).

ای‌ام‌دی در مقابل اینتل: کشمکشی واقعی

ای‌ام‌دی با معرفی پردازنده‌های دسکتاپ ریزن ۳۰۰۰ (بر پایه طراحی زن ۲ و چیپست مادربرد جدید ایکس۵۷۰) نمایشگاه کامپیوتکس در ماه می را برای خود کرد. سی‌پی‌یوهای جدید از پردازش ۷ نانومتر با طیف گسترده‌ای از تعداد هسته و شیار با تولید حرارت کم (توان طراحی گرمایی) استفاده می‌کنند که این موضوع احتمالا باعث کاهش مصرف انرژی نسبت به مدل‌های قبلی می‌شود.

در ای۳، ای‌ام‌دی پس از فتح نمایشگاه کامپیوتکس، دیگر پردازنده ریزن ۳۰۰۰ یعنی ریزن۹ ۳۹۵۰ایکس ۱۶ هسته‌ای را معرفی کرد.

قیمت تراشه‌های ۱۶ هسته‌ای ای‌ام‌دی، در مقایسه با دیگر تراشه‌ها، ۷۴۹ دلار است که هنوز گران به نظر می‌رسد، اما قیمت تراشه ۱۶ هسته‌ای اینتل (هسته آی۹ـ۹۹۶۰ایکس) از دو برابر این قیمت نیز بیشتر است. شاید این مقایسه خوبی نباشد زیرا تراشه اینتل برای خیلی از مردم عالی است. تراشه اینتل در مقایسه با تراشه ای‌ام‌دی که از لاین‌های ۴ ۲۴ پی‌سی‌آی‌ای عظیم پشتیبانی می‌کند، از لاین‌های ۳ ۴۴ پی‌سی‌آی‌ای پشتیبانی می‌کند. هم‌چنین سی‌پی‌یوی اینتل می‌تواند حافظه زیادی را کنترل کند.

تراشه ۱۶ هسته‌ای ای‌ام‌دی یک تراشه اصلی است که برای بردهای اصلی مناسب است. این چیزی که اینتل ندارد. اگر اینتل تصمیم داشته باشد که در جواب به ریزن ۳۰۰۰ تراشه مقرون به صرفه‌تری تولید کند، به این زودی‌ها این کار را انجام نخواهد داد. نسل بعدی سی‌پی‌یوهای اینتل که به آن دریاچه یخی (آیس لیک) می‌گویند، تا آخر سال در دستور کار قرار می‌گیرد، اما هنوز صحبتی از دور جدید سی‌پی‌یوهای دسکتاپ نشده است.

پیشنهاد ارزشمند ای‌ام‌دی

پردازنده‌های جدید ای‌ام‌دی ارزش‌های زیادی را نسبت به نسل‌های قبلی و پردازنده‌های کنونی دسکتاپ اینتل ارائه می‌دهند. بیایید با ریزن۷ ۳۷۰۰ایکس (۳۲۹ دلار) و پردازنده‌اش ریزن۷ ۲۷۰۰ایکس (۲۸۰ دلار) شروع کنیم. پردازنده جدید مانند ورژن قدیمی‌تر تعداد هسته و شیار یکسانی دارند و تقریبا سرعت ریزپردازنده یکسانی را ارائه می‌دهند. اما سی‌پی‌یوی جدیدتر کش (ذخیره‌گاه) بیشتری در حدود ۳۶ مگابایت دارند، در مقایسه با ۲۷۰۰ایکس که کش ۲۱ مگابایتی دارد. این موضوع باعث می‌شود که ۳۷۰۰ایکس ظرفیت کار بیشتر و بهتری داشته باشد، مانند پردازش ویدیو. کش یک سی‌پی‌یو مانند حافظه داخلی آن است. این ویژگی به پردازنده این امکان را می‌دهد تا به جای گرفتن دستورالعمل‌ها از حافظه سیستم، سریع‌تر به دستورالعمل‌ها دسترسی پیدا کند.

هم‌چنین ۳۷۰۰ایکس دارای توان طراحی گرمایی ۶۵ وات است در مقایسه با ۲۷۰۰ایکس که توان طراحی گرمایی ۱۰۵ وات دارد. این به این معنی است که سی‌پی‌یوی جدیدتر گرمای کم‌تری تولید و انرژی کم‌تری مصرف می‌کند که در ازای افزایش قیمت ۵۰ دلاری، به‌روز‌رسانی بدی به نظر نمی‌رسد.

به سراغ ریزن۵ ۳۶۰۰ و پسرخاله‌اش، ریزن۵ ۲۶۰۰ که ارزان‌تر هستند می‌رویم. هر دو تعداد هسته و شیار یکسانی دارند (۶ و ۱۲)، اما ۳۶۰۰ کمی سریع‌تر است، کش (ذخیره‌گاه) بزرگتری دارد و پی‌سی‌آی‌ای سریع‌تری را پشتیبانی می‌کند. اگر حراج خوبی پیدا کنید، می‌توانید ریزن۵ ۲۶۰۰ را با قیمت ۱۴۵ تا ۱۵۰ دلار خریداری کنید. این در حالی است ریزن۵ ۳۶۰۰ در فهرست بها ۲۰۰ دلار قیمت‌گذاری شده‌است. این قیمت‌ها تا ۵۰ دلار بالاتر و پایین‌تر متغیر هستند.

خیلی هم عالی. سوپرایز بزرگ این است که تراشه‌های جدیدتر ای‌ام‌دی از تراشه‌های قدیمی بهتر هستند. درمورد قیمت در مقابل اینتل چه؟

مقایسه قیمت های ای‌ام‌دی و اینتل

بیایید ۳۷۰۰ایکس را با هسته معروف اینتل یعنی آی۹-۹۹۰۰کی مقایسه کنیم. هر دو پردازنده ۸ هسته و ۱۶ شیار دارند و هر دو فرکانس پایه ۳.۶ گیگاهرتز را پشتیبانی می‌کنند. اینتل فرکانس بوست ۹۹۰۰کی را به ۵ گیگاهرتز ارتقا داده است، در مقابل ۳۷۰۰ایکس که سرعت ۴.۴ گیگاهرتز را پشتیبانی می‌کند. سی‌پی‌یوی ای‌ام‌دی کش (۳۶ مگابایت) بیشتری در مقایسه با کش ۹۹۰۰کی (۱۶ مگابایت) و هم‌چنین ۳۷۰۰ایکس توان طراحی گرمایی پایین‌تری (۶۵ وات) در مقایسه با ۹۹۰۰کی (۹۶ وات) دارد. احتمالا این به این معنی است که ۳۷۰۰ایکس انرژی کم‎تری مصرف می‌کند، با این حال باید اشاره کرد که توان طراحی گرمایی معیار استانداردی برای سنجش نیست. فقط در صورت انجام آزمایش‌های واقعی می‌توان فهمید که این دو تا چه اندازه به هم شباهت دارند.

به سراغ قیمت‌ها می‌رویم. قیمت ۳۷۰۰ایکس ای‌ام‌دی ۳۲۹ دلار است که تا حدود زیادی از هسته آی۹-۹۹۰۰کی ۴۸۵ تا ۴۹۰ دلاری ارزان‌تر است.  با توجه فرکانس بوست ذکرشده اینتل و مطلوب بودن ۹۹۰۰کی در عرصه بازی می‌توان نتیجه گرفت که ۳۷۰۰ایکس نمی‌تواند با عملکرد اینتل مقابله کند. با این حال حتی اگر ریزن۷ ۳۷۰۰ایکس تعداد هسته‌های خود را به ۸ و تعداد شیارهای خود را به ۱۶ ارتقا دهد، شما با خرید ریزن۷ ۳۷۰۰ایکس، ۸۵ دلار نسبت به خرید اینتل ذخیره کرده‌اید. شاید این مقدار زیاد به نظر نرسد اما هنگامی که شروع به خرج کردن برای کامپیوتر می‌کنید، قیمت‌های پایین‌تر به مسئله مهمی بدل می‌گردند.

این سی‌پی‌یوها از جمله سی‌پی‌یوهای اینتل گرافیک متحدی ندارند. اما اگر عملکرد برای شما اهمیت دارد، باید به دنبال خرید واحد پردازش گرافیکی مجزا برای کامپیوتر خود باشید.

اخطار ارزش زن۲

ما نسبت به ارزش زن۲ مثبت فکر می‌کردیم اما یک اخطار بزرگ وجود دارد. اگر تراشه‌های ریزن ۳۰۰۰ ای‌ام‌دی با قابلیت پشتیبانی پی‌سی‌آی‌ای ۴ را می‌خواهید، باید مادربرد ایکس ۵۷۰ را خریداری کنید.

این مادربردها به چند دلیل گران‌قیمت هستند. آن‌ها چیپست‌های گران‌تری دارند، از برد مدار چاپی باکیفیت‌تری ساخته شده‌اند و هم‌چنین به طراحی خنک‌کننده جدی‌ای مانند فن‌ها، سینک‌های حرارتی و نظایر این‌ها نیاز دارند.

این اتفاق باعث می‌شود که این سی‌پی‌یوهای جدید ریزن قیمت بالایی داشته باشند. در اوایل ۲۰۲۰، ممکن است شرایط فرق کند اگر ورژن جدیدتری از مادربردهای ریزن قدیمی ارزان گسترش یابند. در حال حاضر خرید یک مادربرد نو در کنار سی‌پی‌یوی جدید ریزن برای شما هزینه‌بر خواهد بود.

به عنوان جایگزین می‌توانید از سی‌پی‌یوی ریزن ۳۰۰۰ در کنار مادربرد ایکس۴۷۰ که ارزان‌تر است استفاده کنید. با این کار هنوز هم از عملکرد سی‌پی‌یو استفاده می‌کنید اما پی‌سی‌آی‌ای ۴ را در ازای پی‌سی‌آی‌ای ۳ از دست خواهید داد.

پی‌سی‌آی‌ای ۴: آیا یک جهش بزرگ است؟

بهتر است ابتدا مقاله چرا پی‌سی‌آی‌ای مهم است را مطالعه کنید تا از مزایای این پی‌سی‌آی‌ای آگاه شوید. به طور خلاصه باید گفت که پی‌سی‌آی‌ای دو برابر پی‌سی‌آی‌ای ۳ سریع‌تر است. برای بازی کردن ــ که الان موضوع مهمی نیست ــ پی‌سی‌آی‌ای پهنای باند بیشتری ارائه می‌دهد.

یک مزیت بزرگ پی‌سی‌آی‌ای ۴ در این روزها این است که پی‌سی‌آی‌ای وعده داده است که درایوهای ان‌ام‌وی‌ای کمی سریع‌تر عمل می‌کنند. درایوهای ان‌ام‌وی‌ای وعده داده است که سرعت‌های نزدیک به ۵۰۰۰ مگابایت در هر ثانیه را بخواند، این در حالی است که درایوهای ان‌ام‌وی‌ای در حال حاضر از سرعت ۳۵۰۰ در هر ثانیه پشتیبانی می‌کنند.

اگر سرعت‌های ان‌ام‌وی‌ای برایتان اهمیت چندانی ندارد، در حال حاضر قیمت پی‌سی‌آی‌ای ۴ بالا است و نمی‌ارزد که آن را بخرید. دوباره توصیه می‌کنیم از بین سی‌پی‌یوهای ای‌ام‌دی، به دنبال برد ایکس۴۷۰ با قیمت مناسب باشید و فعلا منتظر بمانید تا پی‌سی‌آی‌ای بهتر از چیزی که الان هست بشود و سپس برای خریداری برد ایکس۵۷۰ اقدام کنید.

پاسخ موقت اینتل چیست؟

در کل، ای‌ام‌دی در آینده نزدیک قدرت بیشتری پیدا می‌کند. اینتل یک سی‌پی‌یوی دسکتاپ در آستین خود دارد ولی به نظر نمی‌رسد با چیزی که تاکنون دیده‌ایم تفاوت چندانی داشته باشد.

اینتل در می گذشته در طول نمایشگاه کامپیوتکس هسته آی۹-۹۹۰۰کی اس را معرفی کرد. این پردازنده فرکانس پایه ۴ گیگاهرتز را خواهد داشت که از ۹۹۰۰کی‌ (۳.۶ گیگاهرتز) بالاتر است.  هم‌چنین این پردازنده فرکانس بوست مشابه با نمونه‌های قبلی یعنی ۵ گیگاهرتز را پشتیبانی می‌کند، با این تفاوت که اینتل اعلام کرده است که فرکانس بوست در ۹۹۰۰کی اس  بر روی همه هسته‌ها تاثیر می‌گذارد. به عبارت دیگر، هر ۸ هسته فرکانس بوست ۵ گیگاهرتز را پشتیبانی می‌کنند. این در حالی است که در دیگر سی‌پی‌یوهای اینتل فرکانس بوست معمولا فقط بر روی یک هسته تاثیر می‌گذارد و دیگر هسته‌ها با فرکانس پایین‌تری عمل می‌کنند.

اگر به نظرات و فروم‌های ۹۹۰۰کی نگاهی بیندازیم در خواهیم یافت که ویژگی ارتقا چند هسته‌ای اینتل فعال است و فرکانس تمام هسته‌ها را به ۵ گیگاهرتز ارتقا داده است.

اگر عملکرد ۹۹۰۰کی اس نسبت به ۹۹۰۰کی بهتر باشد و دنیا با این پردازنده جدید شگفت‌زده شود ــ قیمت آن برای بسیاری از مردم  دور از دسترس نیست ــ اینتل می‌تواند برنده بازی نهایی سال ۲۰۱۹ باشد، در غیر این صورت، در آینده نزدیک ای‌ام‌دی پیروز میدان خواهد بود.