نمایشگر Xiaomi Mi ۱۱ از DisplayMate نمره A+ گرفت

Xiaomi Mi ۱۱
Xiaomi Mi ۱۱

Display Mate که یکی از مراجع معتبر و رسمی برای تست و بررسی صفحه نمایشگر محصولات الکترونیک به شمار می‌رود، اخیرا با عرضه شدن گوشی هوشمند جدید شرکت چینی شیائومی به اسم Xiaomi Mi ۱۱ آن را مورد بررسی قرار داده است.

این مرجع، در بخش نتیجه گیری تست و بررسی خود از صفحه نمایشگر گوشی هوشمند پرچمدار Xiaomi Mi ۱۱ اعلام کرده است که این دستگاه یک پنل فوق العاده ارزشمند و عالی در اختیار دارد. Display Mate با دادن نمره A+ به نمایشگر این دستگاه، بالاترین امتیاز ممکن در سیستم نمره دهی خود را به آن داده است. اگر بخواهیم دقیق‌تر اشاره کنیم، می‌توانیم بگوییم که این مرجع تقریبا در تمام تست‌هایی که از صفحه نمایش گوشی هوشمند پرچمدار جدید Xiaomi Mi ۱۱ گرفته است، امتیاز “خیلی خوب” و یا حتی بالاتر به آن داده است و فقط در یک بخش به آن رتبه “خوب” داده که در ادامه به آن می‌پردازیم. در هر صورت، شما می‌توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات بیشتر در رابطه با این موضوع و آگاهی پیدا کردن از چند و چون این ماجرا و این که Display Mate چطور این صفحه نمایش را توصیف کرده و به آن نمره داده است، همچنان در ادامه این مطلب نیز با ما در مجله اینترنتی آرادمگ همراه باشید.

صفحه نمایشگر گوشی هوشمند پرچمدار جدید شرکت چینی شیائومی یعنی Xiaomi Mi ۱۱ در زمانی که در حال اجرا کردن حالت‌های sRGB و یا DCI P3 بوده است، موفق به بدست آوردن رتبه بندی بسیار عالی و خوبی شده که بسیار فوق العاده بوده است. این صفحه نمایش، در هر یک از این دو حالت، موفق به پوشش بسیار عالی و فوق العاده ۱۰۰ درصدی از وسعت رنگبندی شده است. این نمایشگر دارای حالتی به اسم Auto Color هم هست که به طور خلاصه، ساز و کار آن به گونه‌ای عمل می‌کند تا اشباع شدگی رنگ‌های تصاویر را افزایش دهد. این ویژگی، کنتراست را هم به طور چشمگیری افزایش می‌دهد تا تصاویر زنده و واقعی‌تر به نظر برسند. اما این در حالی است که یک حالت ویژه برای ارتقاء چشمگیر و افزایش بسیار زیاد اشباع شدگی هم در اختیار دارد که Saturated نام گذاشته شده است و قطعا شما به راحتی از روی اسم آن هم می‌توانید حدس بزنید که برای چه منظوری طراحی و ساخته شده است. همانطور که اسم این حالت نشان می‌دهد، سطح اشباع شدگی رنگ تصاویر را به طور بسیار زیادی افزایش می‌دهد که اگر بخواهید دقیقا با تاثیر آن آشنایی پیدا کنید، می‌توانیم بگوییم که به ۱۳۹ درصد پوشش sRGB و همینطور ۱۱۱ درصد پوشش DCI P3 می‌رسد.

اما علاوه بر وجود این حالت‌ها که تاثیر بسیار زیادی در افزایش کنتراست و سطح اشباع شدگی رنگ تصاویر در این دستگاه دارند، Display Mate اعلام کرده است که روشنایی صفحه نمایشگر Xiaomi Mi ۱۱ نیز بسیار زیاد است. این صفحه نمایش با حالت High Brightness می‌تواند روشنایی را تا سقف ۹۹۶ نیت در Average Pixel Level صد درصدی، افزایش دهد. لازم به توضیح است که APL صد درصدی یعنی تمام پنل صفحه نمایش رنگ سفید را نمایش می‌دهند. اما نکته شگفت انگیزی که وجود دارد، این است که این شاخصه، در APL پنجاه درصدی، روشنایی را به ۱۲۲۱ نیت می‌رساند که چیزی به جز شگفت انگیز، در توصیف آن نمی‌توان گفت. با توجه به تعریفی که از APL ارائه کردیم، احتمالا می‌توانید حدس بزنید که وقتی بر روی ۵۰ درصد تنظیم شده باشد، یعنی نیمی از صفحه نمایش سفید می‌شود. اما این در حالی است که حالت‌های sRGB و DCI P3 روشنایی را تا سقف ۵۰۵ نیت می‌توانند افزایش دهند. علاوه بر این، حتی در زمانی که نور محیط فوق العاده عالی و زیاد باشد نیز خوانایی صفحه نمایشگر Xiaomi Mi ۱۱ در سطح فوق العاده‌ای قرار می‌گیرد و در عین حال، انعکاس آن هم بسیار پایین است تا کاربران بدون مزاحمت از انعکاس اشیاء فقط چیزهایی که در صفحه نمایش نشان داده می‌شود را مشاهده کنند.

Display Mate اظهار کرده است که حتی وقتی با زاویه به صفحه نمایش نگاه کنید هم رنگ‌های آن به طور بسیار عالی و خوبی، کاملا دقیق باقی می‌مانند. این مرجع در رابطه با این موضوع توضیح داده است که در زاویه ۳۰ درجه، نقطه‌ی سفید به طور بسیار ناچیز و اندکی به اندازه ۰.۵ JNCD تغییر می‌کند و این در حالی است که کانال رنگ قرمز هم به ۳.۸ JNCD انحراف می‌رسد. این مرجع، در این بخش به صفحه نمایشگر گوشی هوشمند پرچمدار جدید شرکت شیائومی رتبه “خوب” داده است که شاید تنها بخش انگشت شماری باشد که به این رتبه رسیده است. این صفحه نمایش، در تمام بخش‌های دیگر تست و بررسی Display Mate رتبه “خیلی خوب” به دست آورده است. لازم به ذکر است که در همین زاویه (۳۰ درجه) روشنایی صفحه نمایش فقط و فقط ۲۹ درصد کاهش پیدا کرد که برای این که ایده بهتری به دست بیاورید که انحراف پنل‌های صفحه نمایش دیگر در این بخش چقدر بوده، Display Mate توضیح داده است که یک پنل LCD معمولی، بیش از ۵۰ درصد از روشنایی خود را در این زاویه از دست می‌دهد. پس، شیائومی فناوری‌ های شگفت انگیزی در این صفحه نمایش به کار برده است.

با وجود تمام توضیح و تفسیر‌ها، در آخر باید اعلام کنیم که صفحه نمایشگر گوشی هوشمند پرچمدار جدید شرکت شیائومی به اسم Xiaomi Mi ۱۱ موفق به ثبت کردن ۱۳ رکورد در دیتابیس Display Mate شد.

  

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.