چگونه کسب و کار کوچک خود را با استفاده از اینستاگرام توسعه دهیم؟

کسب و کار کوچک خود را با استفاده از اینستاگرام

اگر شما هم یک کسب و کار کوچک و محلی داشته باشید، احتمالاً به این ماجرا فکر کرده اید که اینستاگرام جای شما نیست. فکر می کنم با خودتان گفته باشید که اینستاگرام برای شرکت هایی مناسب است که دنبال کنندگان میلیونی دارند و شعبه های شرکتشان در چند کشور حضور دارد؛ همچنین میزان زیادی از یک کالا را می فروشند. اما با صراحت باید بگوییم که این طرز فکر کاملا اشتباه است.

اینستاگرام به راحتی برای یک کسب و کار کوچک و محلی هم جواب می دهد. اینستاگرام در هر روز، ۱ میلیارد کاربر فعال دارد و بسیاری از این افراد در اطراف شما زندگی می کنند. بهبود بخشیدن به یک کسب و کار کوچک و محلی از طریق اینستاگرام می تواند محصولات و تولیدات شما را با موج بسیار جدید و بزرگی از مشتریان محلی آشنا کند و باعث شود که بیش از هر زمان دیگری فروشتان افزایش پیدا کند.

به همین منظور در ادامه این مقاله قصد داریم چند مورد از روش های کاری اینستاگرام برای بهبود یک کسب و کار کوچک و محلی را شرح دهیم. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

از تبلیغات مردمی استفاده کنید

۱ – از تبلیغات مردمی استفاده کنید

انواع کسب و کار کوچک سنتی با استفاده از این روش گسترش پیدا می کردند. به طور مثال فرض کنید که شما وسایل و ابزار تزئینی بالکن تولید می کنید. حالا یک مشتری پیدا می شود و یکی از محصولات شما را خریداری می کند. سپس خانواده و دوستان و اطرافیانش این وسایل را می بینند و از او می پرسند که این محصول زیبا را از کجا خریده است؟! مشتری تان هم با اشاره به اسم شما می تواند مشتریان جدیدتری را به سمت شما رهنمون سازد. به همین سادگی!

تبلیغات مردمی در اینستاگرام نیز دقیقا به همین شیوه انجام می شوند. یک مشتری از شما محصول یا خدماتی را خریداری می کند. سپس او عکسی از محصول خریداری کرده اش را در صفحه ی شخصی اش به اشتراک می گذارد و شما را بر روی عکس تگ می کند. حالا همه ی دوستان، اعضای خانواده و به طور کلی دنبال کننده های او قادر به دیدن این تصویر هستند و با باز کردن صفحه ی شما، مقدار زیادی از مشتریان اطرافتان به سمت بازار فروش شما رهنمون می شوند.

این عکس ها همچنین تحت عنوان (محتوای ارائه شده توسط کاربران) شناخته میشود. محتوای ارائه شده توسط کاربران نقش بسیار مهمی را در کسب و کارهای محلی ایفا میکند. در حقیقت، با توجه به مرکز آمار استاتیستا، ۳۱ درصد از مشتریان آمریکایی همیشه به دنبال محتواهایی میگردند که توسط کاربران ارائه شده باشند. برای اینکه بتوانید محتوای بیشتری را از طریق کاربران خود ارائه دهید، فقط کافیست که آن را از مشتری مورد نظرتان بخواهید. آنها همیشه از این کار خوشحال خواهند شد. فقط فراموش نکنید که با محبت به او و به اشتراک گذاشتن پستش در صفحه ی خودتان از او قدردانی کنید.

به عنوان یک کسب و کار کوچک، بسیار مهم است که یک انجمن یا گروهی کوچک، متشکل از محصولات و عملکردهای خودتان داشته باشید. در این صورت می توانید یک گروه یا تیم اینترنتی را در اینستاگرام ایجاد کنید، و از مشتریان خود بخواهید تا بخشی از آن باشند. این کار به مشتریان شما این حس را می دهد که گویی بخشی از یک چیز بزرگتر هستند و فایده ای برای دیگران دارند. اما اول از همه، باید حواستان باشد که رابطه ی قدرتمندی با مشتریانتان برقرار کنید.

وقتی پستی را در اینستاگرام به اشتراک می گذارید، مکالمه ای را با مخاطبان خود داشته باشید. برای مثال اگر شما کسب و کاری مرتبط با بستنی را اداره می کنید، در نتیجه از مخاطبین و مشتریان خود بخواهید تا طعم مورد علاقه شان را به صورت کامنت در زیر پست به اشتراک بگذارند. یادتان باشد که پرسیدن کافی نیست، باید با آن ها وارد مکالمه و معاشرت شوید. مثلا کامنت   را لایک کنید و به آن ها پاسخ دهید. هرچقدر که با مشتریان خود معاشرت بیشتری داشته باشید، آن ها نیز با شما معاشرت بیشتری در زمینه ی کسب و کار خواهند داشت.

برای کسب و کار کوچک خود ظاهر مناسبی انتخاب کنید

۲ – برای کسب و کار کوچک خود ظاهر مناسبی انتخاب کنید

مردم دوست ندارند که به کسب و کارها و بیزینس ها اعتماد کنند. به هر حال تمام اهداف این پدیده ها این است که فقط یک نوع محصول یا خدمات خاص را به شما بفروشند. اما مردم بیشتر دوست دارند به کسانی اعتماد کنند که با آن ها رابطه دارند و یا می توانند با ایشان ارتباط برقرار کنند. اخیراً تحقیقاتی از سایت محبوب و مشهور سایکولوژی تودی منتشر شد که نشان می داد ما دوست داریم تصمیمات مان مبنی بر اعتماد کردن به یکدیگر را بر اساس جذابیت و یا ویژگی های ظاهری بگیریم.

پس اگر اکانت اینستاگرام شما هم چیزی جز عکس محصولات مختلف نیست، چطور انتظار دارید که مردم با شما ارتباط برقرار کنند؟ البته لازم نیست که ظاهر بی نظیری را برای محصولات خود انتخاب کنید. تمام کاری که باید بکنید این است که فقط و فقط یک ظاهر برای برندتان انتخاب کنید و یک لبخند را هم چاشنی کارتان کنید.

همچنین عکس کارکنان خود را نیز با فیدتان آمیخته کنید. نشان دادن کسانی که در پشت صحنه برای تولید این محصول زحمت می کشند، می تواند وجهه ی خوبی داشته باشد و به طور مستقیم مشتری و اعتمادش را به سمت کسب و کار کوچک شما جذب می کند.

۳ – یک سبک زندگی مخصوص به خودتان طراحی کنید

از آنجایی که اینستاگرام بستری برای اشتراک گذاری عکس و فیلم هاست، پس می بایستی عکس و فیلم هایی را به اشتراک گذاشت که بتوانند حواس و ذوق مشتری را به خودشان جذب کنند. از این رو باید این نکته را مد نظر داشته باشید که روزانه میلیون ها محتوا و مضمون در قالب عکس و فیلم منتشر می شوند؛ پس چه چیزی محتوای مربوط به شما را خاص می کند؟

شما می بایستی یک سبک زندگی خاص را بر پایه ی محصولات خودتان صحنه سازی کنید و عکس ها و فیلم های آن را به شکل هایی دوست داشتنی در اینستاگرام به اشتراک بگذارید. این موارد، از اصلی ترین و ضروری ترین بخش های یک تبلیغ یا روش جذب مشتری نوین هستند.

امیر ابوالمعصوم
با تلاش و زحمت مهندسی فناوری اطلاعات رو گرفتم اما با عشق تولید محتوا انجام میدم .