آموزش نصب ویندوز ۱۰ برای کاربران مبتدی

ویندوز 10

آموزش نصب ویندوز ۱۰
سیستم عامل، اساسی ترین قسمت نرم افزاری یک کامپیوتر بشمار می رود. شما اگر بهترین سخت افزار ها را در کنار هم قرار دهید هم بدون داشتن سیستم عامل بر روی آن عملا هیچ فرقی با یک مجموعه آهن پاره نخواهد داشت. روش های زیادی برای نصب کردن سیستم عامل وجود دارد و همچنین سیستم عامل‌های مختلفی نیز در دسترس می باشد.

شما با توجه نیاز های خودتان می توانید یکی از سیستم عامل های موجود را انتخاب و از آن استفاده کنید. ویندوز سیستم عامل اختصاصی عرضه شده توسط مایکروسافت است که عملا متداول ترین سیستم عامل مورد استفاده بر روی رایانه های شخصی است. شما بنابر شرایط مختلف نیاز خواهید داشت ویندوز کامپیوتر را عوض کنید و یا حتی بر روی یک سیستم خام یک ویندوز نصب کنید. در این مقاله ما به شما به آسان ترین روش یاد خواهیم داد که چگونه بر روی یک سیستم خام ویندوز نصب کنید و همچنین روش تعویض کردن ویندوز یک سیستمی که هم اکنون در حال استفاده از آن هستید، را هم آموزش خواهید دید.

ویندوز 10

در این آموزش ما دو قسمت را پوشش خواهیم داد تا نیاز تمامی کاربران تامین شود. در یکی از قسمت ها شما یاد خواهید گرفت که چگونه ویندوز ۱۰ را بر روی یک سیستم که بر روی آن ویندوزی نصب نشده است، را پیاده سازی کنید. از این روش در دنیای تکنولوژی با Clean Install هم یاد می شود. در بخش دیگر ما نحوه نصب یک ویندوز ۱۰ بر روی رایانه ای که در حال حاظر بر روی آن سیستم عامل نصب است را آموزش می دهیم. لازم به ذکر است که در این مقاله ما روش نصب یک ویندوز ارجینال یا قانونی را به شما خواهیم گفت و ممکن است روش تحت آموزش برای ویندوز های کرک شده جوابگو نباشد!

ایجاد فایل نصب و آغاز نصب ویندوز ۱۰ (Clean Install)

قبل از هرکاری شما نیازمند این هستید که ابزاری را به جهت نصب ویندوز ۱۰ در اختیار داشته باشید. برای این کار حتما به سایت رسمی مایکروسافت مراجعه کرده و بخش مخصوص این کار بروید. پس از رفتن به صفحه مخصوص، برای دریافت کردن و ایجاد فایل نصب ویندوز ۱۰ شما باید بر روی گزینه Download Now  را انتخاب کنید. سپس آن را اجرا کرده و گزینه‌ی Create installation media for another PC  را انتخاب کنید.

ویندوز 10

در این قسمت از کار باید حتما توجه داشته باشید که سیستم فعلی خودتان بر روی ویندوز ۳۲ بیتی کار می کند یا ۶۴ بیتی. زیرا بسیار مهم است که زبان و معماری مطلوبی را برای ویندوز ۱۰ انتخاب کرده باشید. پس اگر تا به امروز از یک ویندوز ۶۴ بیتی استفاده می کردید بدون هیچ شک و تردیدی گزینه ۶۴ بیتی را در بخش معماری انتخاب کنید اما در غیر اینصورت حتما ویندوز فعلی شما ۳۲ بیتی بوده است.

در صورتی شما هیچ تغییرسخت افزاری بر روی سیستم خودتان اعمال نکرده باشید توصیه می شود که گزینه ۳۲ بیت را از قسمت معماری برگزینید. البته این نکته را هم در نظر بگیرید که، در صورت داشتن سخت افزار مناسب می توانید از معماری ۶۴ بیت نیز برای خودتان استفاده کنید. زیرا سیستم عامل ۶۴ بیتی زمانی مفید فایده خواهد بود که سیستم شما از حافظه رم زیادی برخوردار باشد. پس اگر شما بر روی کامپیوترتان بیش از ۴ گیگابایت رم دارید حتما از نوع ۶۴ بیت استفاده کنید که تجربه خیی بهتری از ویندوز ۱۰ را بدست آورید.

ویندوز 10

اگر در حال ساخت فایل نصب برای سیستم فعلی ‌تان هستید، گزینه‌ی Use the recommended options for this PC  را انتخاب کنید. پس از این مرحله کار شما برای دانلود ابزار مورد نیاز تمام شده و به صورت خودکار نسخه مناسب برای سیستم شما دانلود می شود. شاید بخوهید بدانید که این ابزار به شما چه کمکی خواهند کرد! باید بدانید که این ابزار ها به شما این امکان را می دهند تا فایل های نصب ایجاد شده بر روی حافظه USB درایو و یا حتی یک دیسک DVD کپی کنید.

در صورت انتخاب کردن یک حافظه یو اس بی برای کپی کردن فایل ها باید به نکته توجه کنید که حافظه انتخاب شده حتما دارای حداقل ۴ گیگابایت ظرفیت باشد و در صورت کپی فایل ها، هر آنچه بر روی این حافظه دارید پاک خواهد شد. درصورتی که هیچ یک از این فضاها مورد انتخابی شما نباشد و بخواهید که ویندوز ۱۰ را روی یک ماشین مجازی نصب کنید، در این بخش گزینه ISO File را انتخاب کنید تا یک فایل ISO برای شما آماده دانلود شود. به کمک این فایل شما امکان را پیدا خواهید کرد که که مرحله بوت را پشت سر گذاشته و شروع به نصب ویندوز کنید.

ویندوز 10

بعد از گذراندن مراحله مورد نیاز و کپی کردن فایل در یک حافظه و یا یک ماشین مجازی، باید حافظه را به سیستم متصل کنید. سپس از طریق فایل دانلودی، نصب ویندوز را بوت کنید. در برخی از موارد شما نیاز دارید که کمی تغییرات در بخش ترتیب Boot در بایوس سیستم اعمال کنید. برای مرحله بعدی کار باید زبان، زمان، واحدها و همچنین طرح کیبورد مورد نظرتان را انتخاب کرده و گزینه Next را انتخاب کنید. در انتها شما به حتما صفحه نصب خواهید رسید و در این بخش تنها کافی است که گزینه Install Now انتخاب شده و بر روی آن کلیک شود.

پس از گذراندن چند دقیقه مرحله بعدی بسته نوع ویندوز ۱۰، که شما درحال استفاده از آن هستید پیش خواهد رفت. این بخش به قسمت فعال سازی ویندوز ۱۰ معروف است. در صورتی که شما رمز یا لایسنس کدی در اختیار داشته باشید، اینجا زمانی است که شما باید از آن استفاده کنید. در حالت بعدی ممکن است که فایل نصب ویندوز وجود یک کلید را در سیستم شما احساس می کنید که در این حالت ممکن است اصلا شما این صفحه را مشاهده نکنید. اما در حالت بعدی اگر شما نه در سیستم خودتان کلیدی دارید و نه لایسنسی را خریداری کرده اید در این صورت هم می توانید این صفحه را نادیده گرفته و از آن رد شوید.

البته لازم به ذکر است که شما پس از اجرا شدن ویندوز ۱۰ نیز می توانید از سایت مایکروسافت و یا از طریق راه های دیگر یک لایسنسن برای خودتان خریداری کنید. اگر شما در گذشته یک نسخه ارجینال و سالمی از ویندوز ۷، ویندوز ۸ یا ویندوز ۸.۱ را خریداری کرده باشید می توانید از رمز آن ها نیز در این قسمت استفاده کنید. همچنین در صورتی که قبلا شما از آپگرید رایگان به ویندوز ۱۰ بهره مند شده باشید، می توانید بر روی گزینه I don’t have a product کلیک کنید. ویندوز ۱۰ به صورت خودکار یک لایسنس دیجیتال مربوط به سخت افزار کامپیوترتان را روی سرور های مایکروسافت پس از اتمام شدن نصب، ایجاد می کند.

ویندوز 10

پس از عبور کردن همه این مراحل به صفحه انتخاب نوع نصب می رسید، گزینه Custom را انتخاب کنید تا یک فرایند دلخواه را در نصب ویندوز تجربه کنید. البته در این بخش یک قسمت دیگر به نام آپگرید وجود دارد که استفاده کردن از آن مربوط به زمانی است که تصمیم‌ تان نسبت به Clean Install تغییر کرده و ترجیح می‌ دهید ویندوز خود را بروزرسانی کنید.

کم کم به آخرین قدم های نصب ویندوز ۱۰ می رسیم، در اینجا لازم است که شما یک مسیر را برای نصب ویندوز انتخاب کنید تا فرایند نصب آغاز شود. اگر هاردی که از آن استفاده می کنید تا پارتیشن های مختلفی باشد، شما تمام پارتیشن های موجود را مشاهده خواهید کرد و امکان پاک کردن آن ها در این بخش به شما داده شده است. نکته مهمی که لازم به ذکر آن است، شما باید توجه داشته باشید با حذف کردن هر یک از پارتیشن های موجود تمامی فایل هایی که در آن قسمت ذخیره شده است، پاک خواهد شد. پس حتما قبل از اقدام کردن به این کار اقدام به گرفتن بکاپ از فایل ها کنید.

ویندوز 10

پس از حذف کردن پارتیشن های مورد نظر، در این بخش باید بلاکی که دارای حجم بالایی است را با عنوان Unallocated Space مشاهده کنید. گزینه‌ New را بزنید و بعد از آن‌ که درایور مد نظرتان را فرمت کرد، گزینه‌ Next را انتخاب کنید و تمام. ویندوز ۱۰ عملیات نصب را آغاز خواهد کرد. در این قسمت ممکن است چندین بار سیستم شما ریستارت شود پس نگرانی از این بابت نداشته باشید زیرا ویندوز در حال نصب بوده و هیچ چیز غیر عادی اتفاق نمی افتد.

آموزش نصب ویندوز ۱۰ بر روی سیستمی که دارای یک ویندوز ۱۰ است

اگر شما درحال حاظر از یک ویندوز ۱۰ استفاده می کنید و می خواهید یک ویندوز ۱۰ را از نو بر روی کامپیوتر خودتان نصب کنید، انجام دادن این کار خیلی ساده تر است. شما می توانید با استفاده از گزینه Fresh Start در ویندوز دیفندر ویندوزی جدید را در اختیار داشته باشید. نکته مثبت این بخش آن است که فرش استارت بر خلاف امکان ریست ‌های معمول، که در آن نرم افزار ‌ آزار دهنده ‌ای باز می‌ گردد؛ با استفاده از Fresh Start  شما تنها نسخه ‌ای جدید از ویندوز ۱۰ را خواهید داشت. البته شایان به ذکر است شما با استفاده از روش قبلی نیز می توانید یک ویندوز ۱۰ جدید را بر روی سیستم خود نصب کنید.