چطور با iPhone 11 بهتر عکاسی کنیم؟

Apple iPhone 11

علاوه بر نوآوری‌های واضح و روشنی که اپل در طراحی ماژول دوربین گوشی‌های هوشمند iPhone 11, iPhone 11 Pro و iPhone 11 Pro Max ایجاد کرده است، مدل‌های فعلی آیفون اپل هنوز هم دارای ویژگی‌های مفیدی در دوربین‌های خود هستند که به عکاسی بهتر با آن‌ها بسیار کمک می‌کنند.

این ویژگی‌ها نقش پر رنگ و مهمی در عکاسی بهتر با گوشی‌های آیفون اپل ایفا می‌کنند. ما در این مطلب قصد داریم با یک آموزش کوتاه، مختصر و ساده به شما نشان دهیم که چطور می‌توانید با استفاده از ویژگی‌هایی از قبیل Deep Fusion و Night Mode با گوشی هوشمند iPhone 11 خود بهتر عکاسی کنید و علاوه بر این، یک سری طرفند و راهکار مفید دیگر نیز برای انجام دادن این دسته از کارها به شما آموزش دهیم. بنابراین، برای کسب اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتر در این رابطه، همچنان در ادامه این مطلب و تا انتهای آن نیز با آرادمگ همراه باشید.

آموزش فعال و استفاده کردن از Deep Fusion

حالت عکاسی معمولی در مقایسه با حالت شب و Deep Fusion در iPhone 11

با اضافه شدن قابلیت Deep Fusion به گوشی‌های هوشمند iPhone 11, iPhone 11 Pro و همینطور iPhone 11 Pro Max (این قابلیت در تمام دستگاه‌های آیفون دیگری که از آپدیت سیستم عامل iOS 13.2 به بعد استفاده می‌کنند نیز در دسترس قرار دارد)، یک تکنولوژی جدید به دوربین آن‌ها اضافه شده است که باعث می‌شود وقتی که نور چندان زیادی در محیط وجود ندارد و به اصطلاح نور پردازی محیط “متوسط” است، تصاویر در مقایسه با حالت عادی، دارای جزئیات به مراتب بیشتری باشند. پشت اصطلاح Deep Fusion که یک نام گذاری جدید از سوی شرکت اپل محسوب می‌شود، همان عکاسی محاسباتی نهفته است. و پشت این اصلاح فنی در این کیس به خصوص، الگوریتم‌ها و برنامه‌های پیچیده‌ای وجود دارد که چندین عکس مختلف را بررسی می‌کند، سوژه‌ها و ساختارهای مربوطه را تجزیه و تحلیل می‌کند و همه چیز را در یک عکس ادغام می‌کند. عکسی که پس از انجام شدن این محاسبات به دست می‌آید، در مقایسه با عکس‌های دیگری که بدون ویژگی Deep Fusion گرفته می‌شوند، دارای رزولوشن بالاتری است و علاوه بر این، جزئیات به مراتب بیشتری را نیز نمایش می‌دهد.

اما نکته مهم و قابل توجهی که باید از آن آگاهی داشته باشید، این است که Deep Fusion یک حالت اختصاصی و مستقل نیست که قابل دیدن باشد و شما بتوانید آن را به صورت دستی فعال یا غیر فعال کنید. هر زمانی که شرایط نوری محیط برای حالت شب بسیار خوب باشد و یا از سوی دیگر، وقتی که برای Smart HDR بسیار بد باشد، این ویژگی به طور کاملا خودکار در دوربین گوشی آیفون شما فعال می‌شود. به عبارت دیگر، هر زمانی که گوشی شما تشخیص دهد، آن را فعال می‌کند و شما نقشی در این کار ندارید. به جز عکس پرجزئیات‌تر با رزولوشن بیشتر که با استفاده از این ویژگی به دست می‌آید، شما هیچ وقت متوجه نمی‌شوید که Deep Fusion فعال است و یا در عکسی که گرفتید، فعال بوده یا خیر. و این دقیقا همان چیزی است که اپل می‌خواست. بنابراین، هیچ آیکون کوچک و یا هیچ اطلاعات EXIF خاصی وجود ندارد که نشان دهد این یک عکس Deep Fusion بوده یا هست.

اسکرین شات Metaphoto جزئیات اطلاعات این سه حالت را در مقایسه با یکدیگر نشان می‌دهد.

در هر حال، چند نکته درمورد Deep Fusion وجود دارد که باید آن‌ها را در نظر داشته باشید.

 • ویژگی Deep Fusion فقط در دوربین‌های تله فوتو و عریض عمل می‌کند و برای دوربین فوق عریض فعال نمی‌شود زیرا پیکسل‌های چندان ضروری و مهمی برای فوکوس در اختیار ندارد.
 • در تنظیمات iOS در اپ Camera باید تنظیمات ترکیب بندی Out of Frame Photo Capture را غیر فعال کنید تا بتوانید از مزیت‌های Deep Fusion بهره مند شوید. متاسفانه این دو ساز و کار از یکدیگر جدا هستند و شما باید انتخاب کنید که فقط از یکی از آن‌ها استفاده کنید.
 • به همین ترتیب، در حال حاضر فقط یک روش برای شناسایی کردن عکس‌های Deep Fusion وجود دارد. اپ Metaphoto قابلیت تشخیص دادن چنین ساز و کارهایی را در اختیار دارد و علاوه بر این، یک عکس Deep Fusion را با عنوان “Deeply Fused” در نمایش اطلاعات خود مشخص می‌کند.

عکاسی خارج از قاب، انعطاف پذیری بیشتری در اختیار شما قرار می‌دهد

پیش از این در نکته قبلی ما به این ساز و کار یک اشاره کوتاه کردیم و از آن گذشتیم. اما اجازه دهید برای این که بیشتر با نقش آن آشنا شوید، بیشتر درمورد آن توضیح دهیم. عکاسی خارج از قاب که به آن اشاره کردیم، یک ساز و کار در تنظیمات اپ دوربین گوشی iPhone 11 شما (یا هر دستگاه دیگری که دارای آپدیت iOS 13.2 به بعد می‌باشد) است. اگر این حالت (که قابلیت فعال یا غیر فعال کردن به صورت دستی دارد) را فعال کرده باشید، دوربین به صورت خودکار عکس‌های اضافی و یا ویدئوهای بیشتر به موازات با دوربین بعدی با زاویه بازتر می‌گیرد.

تنظیمات عکاسی و فیلم برداری خارج از قاب

این ویژگی دارای یک مزیت منحصر به فرد و جالب است که به شما اجازه می‌دهد بعدا هر قسمتی از تصویر را که دوست دارید، انتخاب و ذخیره کنید. این موضوع به این معنی است که با استفاده از این ویژگی نه تنها می‌توانید zoom in کنید، بلکه قابلیت zoom out کردن از تصویر اصلی نیز در اختیارتان قرار داده می‌شود.

حالت شب

یکی از بهترین و مفیدترین ویژگی‌هایی که اپل برای عکاسی بهتر با iPhone 11 در اختیار کاربران گوشی‌های این سری قرار داده، بدون شک حالت شب است. اما باید توجه داشته باشید که حالت شب نیز مانند Deep Fusion یک سوییچ یا حالت اختصاصی جداگانه در اپ دوربین گوشی‌های آیفون نیست؛ بلکه ساز و کاری است که به صورت خودکار فعال می‌شود و یا بلافاصله پس از این که شرایط نوری محیط نامناسب و بد باشد، در اختیار شما قرار می‌گیرد. برخلاف Deep Fusion که فعال یا غیر فعال بودن آن غیر قابل تشخیص بود، حالت شب اگر فعال باشد و یا در دسترس قرار داشته باشد، با یک آیکون دایره شکل کوچک در گوشه بالای سمت چپ اپ دوربین گوشی شما قابل تشخیص دادن و دیدن است. اگر این آیکون به رنگ زرد نمایش داده شود، حالت شب فعال شده است و اگر رنگ آن سفید باشد، حالت شب در دسترس قرار دارد اما دوربین تشخیص داده که فعلا به طور خودکار فعال نباشد.

بسته به شرایط نوری محیط و همچنین یک سری از فاکتورهای دیگر، مانند این که چقدر گوشی آیفون خود را ثابت و بدون لرزش نگه داشته‌اید و یا از یک سه پایه استفاده می‌کنید، حالت شب به طور خودکار یک زمان نوردهی ایده آل را انتخاب می‌کند که در واحدِ ثانیه نمایش داده می‌شود. علاوه بر این، زمان نوردهی به صورت دستی هم قابل افزایش یا کاهش دادن است و همچنین حالت شب را می‌توان به طور موقت برای تصاویر مربوطه غیر فعال کرد. نکته قابل توجه و مهمی که در اینجا باید در نظر داشته باشید، این است که اگر همیشه هم زمان نوردهی را به صورت دستی تا به حداکثر خود افزایش دهید، لزوما منجر به در اختیار داشتن نتایج بهتری در عکس‌ها نخواهد شد. شما باید این نکته را به خوبی به خاطر بسپارید و به آن توجه کنید.

جابجایی سریع بین حالت‌های مختلف فیلم برداری با لمس کردن

اکنون از آپدیت iOS 13.2 به بعد، شما می‌توانید به سرعت و به راحتی در بین حالت‌های مختلف فیلم برداری (که اگر بخواهیم دقیق‌تر اشاره کنیم، منظورمان رزولوشن و فریم‌ ریت‌های مختلف است) در اپ دوربین پیش فرض گوشی آیفون خود جابجا شوید و آن‌ها را به دلخواه خود تغییر دهید. این کار به سادگی با لمس کردن حالت مد نظر شما که نمایش داده می‌شود، امکان پذیر شده است. پیش از این آپدیت در گذشته، برای پیدا کردن حالت دلخواه خود برای فیلم برداری باید به تنظیمات اپ دوربین iOS مراجعه می‌کردید و از آنجا حالت مورد نظر خود را پیدا و انتخاب می‌کردید. بنابراین، اکنون همه چیز دم دست شما است و به راحتی به آن‌ها دسترسی دارید.

حالت فیلم برداری فعلی iPhone 11 که روی ۴K با ۳۰ فریم در ثانیه تنظیم شده، در گوشه سمت راست تصویر نمایش داده شده است

در هر حال، کاربرانی که اغلب اوقات نیاز به تغییر دادن حالت‌های مختلف فیلم برداری دارند و یا به انجام دادن این کار علاقه دارند، معمولا از یک اپ دوربین ترد پارتی که حرفه‌ای تر باشد، استفاده می‌کنند. اما اکنون اپ پیش فرض دوربین گوشی‌های هوشمند آیفون در سیستم عامل iOS گزینه‌های خوبی در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند که به سرعت می‌توانند حالت‌های فیلم برداری دلخواه خود را تغییر دهند. بنابراین، جای هیچ شکی نیست که این تغییر جزئی جدید یکی از مورد انتظارترین و مفید‌ترین آپدیتی است که کاربران منتظر آن بودند.

برای سوییچ کردن و جابجا شدن بین رزولوشن‌ها و فریم ریت‌های مختلفی که وجود دارد، به راحتی می‌توانید در گوشه بالا یا پایین سمت راست تصویر در حالت فیلم برداریِ اپ پیش فرض دوربین ضربه بزنید (اسکرین شات بالا را مشاهده کنید).

استفاده کردن از حالت پرتره برای همه چیز

در iPhone 11 حالت پرتره فقط برای چهره‌ها استفاده نمی‌شود

پیش از این در گوشی‌ها (یا بهتر است بگوییم آپدیت‌های) قبلی، استفاده کردن از حالت پرتره فقط در هنگام استفاده کردن از دوربین تله فوتو ممکن بود. اما در iPhone 11, iPhone 11 Pro و iPhone 11 Pro Max برای داشتن یک تجربه بهتر از عکاسی کردن، می‌توانید از دوربین عریض (دوربین اصلی گوشی) نیز برای عکاسی پرتره با یک افکت عمق میدان ویژه استفاده کنید. همانطور که در تصویر بالا نیز می‌توانید مشاهده کنید، شما حالت پرتره را نه تنها برای چهره می‌توانید استفاده کنید، بلکه برای حیوانات و اشیاء هم می‌توانید آن را اعمال کنید. علاوه بر این، شما می‌توانید تنها با یک لمس ساده نقطه‌ی فوکوس را نیز تغییر دهید و روی هر سوژه‌ای که دوست دارید، فوکوس کنید. اما باید توجه داشته باشید که گاهی اوقات نیز اگر از سیستم تشخیص سوژه‌ی خودکار استفاده کنید، نتایج بهتری به دست خواهید آورد.

استفاده کردن از اپ‌های ترد پارتی دیگری به جز اپ دوربین پیش فرض آیفون

همانطور که پیش از این هم یک اشاره کوتاه کرده بودیم، اپ دوربین پیش فرض iOS روی گوشی‌های آیفون برای عملکردهای کاملا خودکار طراحی و ساخته شده است. تنها تغییرات و تنظیماتی که به طور مستقیم در این اپ می‌توان انجام داد، تنظیمات دستی نقطه فوکوس و Exposure هستند. به عبارت دیگر، این اپ تا جایی که امکان داشته، برای طیف گسترده و وسیعی از کاربران غیر حرفه‌ای که عکاسی آماتور انجام می‌دهند، ساده و راحت طراحی و ساخته شده است و به اصطلاح، به صورت “اشاره و عکاسی” پیاده سازی شده است. آن دسته از کسانی که ترجیح می‌دهند هنگام عکاسی با iPhone 11 خود ساز و کارهای ویژه و خاص بیشتر و همینطور تنظیمات دستی بیشتری در اختیار داشته باشند، به تعداد بسیار زیادی از اپ‌های دوربین ترد پارتی از سازندگان دیگر دسترسی دارند که واقعا شمار آن‌ها آنقدر زیاد است که غیر قابل شمارش هستند. این اپ‌ها شامل مواردی نیز می‌شوند که خود اپل هم در App Store، در فروشگاه‌های فیزیکی خود و حتی در هنگام برگزاری رویدادهای خود مشتاقانه آن‌ها را در بین کاربران ترویج داده است. موضوعی که شاید در جریان آن نباشید، این است که توسعه دهندگان به سیستم دوربین گوشی‌های آیفون اپل دسترسی مستقیم دارند و بنابراین، می‌توانند اپ‌های جامع و کامل زیادی خلق کنند که واقعا چیزی فراتر از “اپ دوربین پیش فرض در یک غالب متفاوت” هستند. نمونه‌ها و مثال‌های زیادی در این زمینه وجود دارد که یکی از آن‌ها شامل اپ فیلم برداری FiLMiC Pro می‌شود که اپل در یکی از رویدادهای اخیر خود که برای گوشی‌های آیفون برگزار کرده بود، زمان قابل توجهی روی استیج در اختیار آن‌ها قرار داد که برایشان بسیار ارزشمند و موثر بود. و یا یکی دیگر از آن‌ها که به عنوان مثال Spectre نام دارد که اپل در سال گذشته آن را بهترین اپ آیفون در سال ۲۰۱۹ معرفی کرد.

در ادامه چند نمونه از اپ‌های دوربین ترد پارتی برای گوشی‌های آیفون را به شما پیشنهاد می‌کنیم که خود ما به شخصه مدت زیادی است که از سال‌های قبل در حال استفاده کردن از آن‌ها هستیم و امروز هم قصد داریم در مطلب آموزش عکاسی بهتر با iPhone 11 خود آن‌ها را به شما هم معرفی کنیم.

 • Pro Cam

Pro Cam یکی از بهترین اپ‌های دوربین ترد پارتی است که ما برای عکاسی دستی، عکاسی در طول شب و همچنین Long time exposure به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 • Halide

Halide یکی از نمونه‌های انگشت شمار در لیست اپ‌های عکاسی پیشنهادی امروز ما است که برنده جوایز مختلفی شده است. این اپ یک ترکیب متعادل و بسیار خوبی از ساز و کارها و قابلیت‌های دستی و خودکار مختلف در اختیار شما قرار می‌دهد. Halide برای عکاسی با فرمت RAW نیز به خوبی بهینه سازی شده است و علاوه بر این، یک سری از ویژگی‌های کاربردی و مفید دیگر نیز در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد تا در هر موقعیتی حداکثر و نهایت کیفیت را از عکاسی به دست بیاورند.

 • Spectre

Spectre توسط همان توسعه دهندگانی ساخته شده است که Halide را طراحی و تولید کرده‌اند و برای اکسپوژر طولانی طراحی شده است اما علاوه بر این، یک ویژگی بسیار جالب نیز برای عکس‌های HDR در دوربین در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد.

 • NightCap

همانطور که اسم آن هم به طور کاملا واضح و روشن نشان می‌دهد، وظیفه‌ی NightCap در اختیار گذاشتن یک تجربه بهتر از عکاسی در شب برای کاربران خود است. علاوه بر این، برای عکاسی در شرایط نوری حساس نیز یکی از بهترین گزینه‌های موجود است. عکاسی با فرمت RAW و همینطور عکاسی نجومی از اجرام آسمانی نیز جزو مهارت‌های آن به شمار می‌روند.

 • SkyFlow

اگرچه اپ دوربین پیش فرض آیفون ویژگی Time Laps نیز در اختیار دارد، SkyFlow گزینه‌های بیشتری برای تنظیمات این حالت ارائه می‌دهد و در کنار آن تنظیمات دستی زیادی نیز در آن وجود دارد. علاوه بر این، یک بخش برای تبدیل فرمت و ادیت فیلم‌های تایم لپس نیز در آن وجود دارد.

 • Pro Movie

جایگزین پیشنهادی ما به جای FiLMiC Pro برای کسانی که به ساختن فیلم و کلیپ علاقه دارند، ProMovie نام دارد. تنظیمات دستی دوربین در این اپ شامل فوکوس دستی و همینطور فرمت‌های فایل با کیفیت‌تر برای فیلم برداری با بالاترین کیفیت ممکن می‌شوند.

 • FiLMiC Pro

بدون شک، FiLMiC Pro بهترین اپ برای فیلم برداری است که ما می‌توانیم به شما و تمام کاربران حرفه‌ای دیگر پیشنهاد کنیم. جالب است که بدانید تا به حال تعداد زیادی از فیلم‌های مستقل کامل و موزیک ویدئوها نیز با این اپ فیلم برداری شده‌اند.

 • FiLMiC DoubleTake

DoubleTake یک اپ چندکاره برای دوربین است که به شما اجازه می ‌دهد در مدل‌های حال حاضر گوشی‌های آیفون (iPhone 11, iPhone 11 Pro و iPhone 11 Pro Max) به طور همزمان دو فیلم Full HD با دو دوربین بگیرید.

 

 

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.