گوشی هوشمند تاشو هواوی؛ رقیب جدی Galaxy F سامسونگ؟

چندی پیش شرکت سامسونگ نمونه ای اولیه از گوشی هوشمند تاشو خود را به نمایش عموم گذاشت. اما به نظر می رسد هواوی که به تازگی وارد رقابتی جدی با سامسونگ شده نیز قصد دارد گوشی هوشمند تاشو خود را در کنگره جهانی موبایل به نمایش بگذارد. چه چیزی از این گوشی می دانیم؟ با آراد مگ همراه باشید.

مطمئنا سال ۲۰۱۹ یکی از اصلی ترین موضوعات دنیای گوشی های هوشمند، دستگاه های تاشو خواهد بود. تمامی شرکت های بزرگ فناوری اعم از سامسونگ، هواوی، شیائومی، اپل، ال جی و حتی مایکروسافت سال های درازیست که در آرزوی ساخت دستگاهی تاشو اما با صفحه نمایشی یکپارچه، در حال تحقیق و توسعه انواع فناوری ها هستند.

از جدی ترین تلاش های شرکت ها می توان به رونمایی سامسونگ از نمونه اولیه دستگاه تاشو خود و همچنین نمایش ویدیویی از دستگاه تاشو شیائومی که در ادامه مشاهده خواهید کرد، اشاره کرد.

چیزی که هم-بنیانگذار شرکت شیائومی در دست دارد، سالها جلوتر از دستگاهیست که سامسونگ در ماه نوامبر سال گذشته به نمایش درآورد. البته هنوز نمی داریم که دستگاه تاشو سامسونگ چگونه است؛ چرا که در زمان نمایش عمومی آن به دلیل خاموش کردن نور صحنه، تنها صفحه نمایش دستگاه و مکانیزم تاشو آن دیده می شد.

به نظر می رسد که در حال حاضر شیائومی توانسته دستگاه دو در یک بهتری را طراحی و تولید کند؛ چرا که این گوشی تاشو از دو لولا دو طرف آن بهره می برد که آن را بیش از پیش شبیه به یک گوشی هوشمند معمولی در حالت بسته و یک تبلت در حالت باز تبدیل می کند.

هواوی؛ پا به پای سامسونگ

حال بهتر است نگاهی به هواوی داشته باشیم. شرکتی که در یکی دو ماه گذشته با معرفی دستگاه هایی مشابه سامسونگ به نوعی موی دماغ این غول کره ای شده است. این شرکت با معرفی Nova 4 تنها چند روز پس از معرفی Galaxy A8s، و عرضه عمومی آن دقیقا پس از سامسونگ، توانست قدرت مهندسی و تکنولوژی خود را به رخ این شرکت بکشد. گشوی های یاد شده اولین دستگاه ها با روزنه صفحه نمایش هستند که درواقع جایگزین بریدگی نمایشگر در سال ۲۰۱۹ خواهد بود.

حال نوبت به گوشی های تاشو رسیده است. رویایی که مطمئنا در سال ۲۰۱۹ به حقیقت خواهد پیوست. مدیرعامل هواوی در هفته گذشته اذعان کرد که در سال جاری و در کنگره جهانی موبایل شاهد رونمایی از گوشی هوشمند تاشو این شرکت خواهیم بود. نمایشگاه MWC در آخرین هفته ماه فبریه (تنها ۳ هفته دیگر) شروع به کار خواهد کرد.

درصورت رونمایی هواوی از گوشی تاشو خود، این شرکت به طور مستقیم وارد رقابت با گوشی تاشو سامسونگ موسوم به Galaxy F (حرف F نماینده Fold یعنی تاشو است) خواهد شد. البته شایعاتی نیز اشاره به نام Galaxy X برای این محصول سامسونگ دارند.

اگر تمامی این اطلاعات کافی نیست؛ باید بگوییم که هواوی صبح امروز دعوتنامه کنفرانس خود در کنگره جهانی موبایل (MWC) را منتشر کرده است که به طور واضح در آن یک گوشی تاشو دیده می شود.

طراحی گوشی های تاشو

برای آشنایی با انواع طراحی گوشی های تاشو، ابتدا بهتر است نگاهی به به تصویر زیر داشته باشید:

در زمان طراحی گوشی های تاشو، دو گزینه پیش روی طراحان وجود دارد؛ گزینه اول طراحی و ساخت دستگاه به صورتی که به داخل بسته شود، مانند کتاب. و یا اینکه به بیرون خم شود که در صورت بسته بودن دستگاه، دو صفحه نمایش در جلو و پشت آن وجود خواهد داشت (عکس بالا).

به نظر می رسد دوستداران این دستگاه ها، بیشتر مدل دوم را می پسندند که ظاهری زیباتر را برای دستگاه در پی خواهد داشت. علاوه بر این در زمان بسته بودن دستگاه نیز می توان با آن کار کرد . در صورت لزوم با باز کردن آن، به صفحه ای بزرگتر دست یافت.

گزارش ها حاکی از این هستند که سامسونگ در نظر داشت تا گوشی هوشمندی با ویژگی تا شدن به بیرون بسازد؛ اما به دلیل فشار بسیار به صفحه نمایش و پایین آمدن دوام آن، از عرضه عمومی آن در سال جاری منصرف شد و عرضه آن را به سال ۲۰۲۰ موکول کرد.

به جای این مدل، سامسونگ مدل دفترچه ای را برگزید که در بیرون آن نیز صفحه نمایشی تعبیه شده است. در این صورت، با بسته بودن دستگاه همچنان می توان با آن کار کرد و برای دسترسی به صفحه نماشی بزرگتر نیز کافیست تا دستگاه را باز کنید. با انجام این کار محتویات صفحه نمایش خارجی به سرعت به نمایشگر داخلی منتقل خواهد شد. دستگاه به نمایش درآمده در کنفرانس توسعه دهندگان سامسونگ دقیقا از این طراحی استفاده می کند.

آیا تکنولوژی هواوی پیشرفته تر از سامسونگ است؟

خب این سوالیست که پاسخ به آن تا زمان عرضه عمومی دستگاه به طور قطع میسر نیست؛ اما با نگاهی به پوستر دعوتنامه هواوی، متوجه خواهید شد که صفحه نمایش به بیرون خم می شود.

پرواضح است که هواوی در MWC 2019 تنها به معرفی و نمایش دستگاه بسنده خواهد کرد و عرضه عمومی آن را به ماه ها بعد و یا حتی سال آینده موکول خواهد کرد. پیش از این شاهد آن بودیم که شرکت هایی که نمی خواهند از دور رقابت باز بمانند، در زمان نزدیک بودن به تولید انبوه دستگاه، اقدام به معرفی آن می کنند تا به دیگر شرکت ها و هواداران نشان دهند که آنها نیز به چنین تکنولوژی هایی دست یافته اند.

یکی از مثال های بارز این موضوع، ساعت هوشمند اپل موسوم به Apple Watch است که ۶ ماه قبل از عرضه عمومی معرفی شد. شرکت اپل می دانست که از بازار دستگاه های پوشیدنی عقب است و برای جبران این موضوع و همچنین اطلاع رسانی به هواداران خود، دستگاه مورد بحث را زودتر از موعد معرفی کرد.

اما اگر هواوی دستگاه تاشو خود را در نیمه اول سال ۲۰۱۹ عرضه کند، مطمئنا همه ما به شدت هیجان زده خواهیم شد و برای آشنایی با عملکرد دستگاه و همچنین مکانیزم کارکرد آن لحظه شماری خواهیم کرد.

نظر شما در رابطه با موج بزرگ گوشی های تاشو چیست؟ آیا تکنولوژی این گوشی ها به پختگی نسبی رسیده است تا بطور عمومی عرضه شوند؟

شادان غمگسار
عاشق تکنولوژی و فیلم و صدالبته بازی؛ میشه گفت یک بازی رو یا انجام نمی‌دم، یا اگه شروعش کنم باهاش زندگی میکنم...! مقداری به هنر آشنایی دارم و توی اوقات فراغتم سعی میکنم بیشتر بازی کنم =)))