خانه های هوشمند

فناوری های نو دائماً در حال رفت و آمد هستند اما بعضی چیز اصلا تغییر نمی کنند . مثلا در آینده ای نه چندان دور در خیابان ها و جاده ها ماشین های متکی به راننده منسوخ خواهند شد و همه داخل ماشین خود می نشینند ، می خوردند و حتی می خوابند و خود سیستم ماشین آن را هدایت و به مقصد خواهد رساند. و شاید دیگر شاهد تصادفات نیز نباشیم. اما خانه همیشه خانه خواهد بود فقط تغییراتش به هوشمند تر شدنش خلاصه می شود.  ولی این تغییرات و هوشمند شدن فناوری ها هم با سرعت بالایی در حال انجام است فناوری هایی چون واقعیت افزوده یا اجاق های هوشمند و اثاثیه open source یا همان متن باز از جمله فناوری های خانه های هوشمند می باشند.

اثاثیه open source یا کد باز

اثاثیه کد باز نیز همچون نرم افزار های کد باز رایگان است  که شما با مراجعه به وبسایت شرکت سازنده آن امکان دانلود و استفاده رایگان از آن را خواهید داشت . همچنین قادر خواهید بود با برنامه نویسی امکانات جدیدی را بدون اتکا  به شرکت سازنده به آن اضافه نمایید. یا این کار را به یک برنامه نویس ماهر واگذار نمایید تا آنچه می خواهید را به اثاثیه شما اضافه نماید.

نشیمن های هوشمند

طراحی فضای زندگی در خانه و اتاق نشیمن همیشه جزو دغدغه های افراد است مثلا اگر صندلی را در این قسمت از اتاق قرار دهیم یا مبل را کنار پنجره بگذاریم چطور می شود؟ با استفاده از انواع اپلیکیشن های آنلاین همانند Modsy , Hutch و با استفاده از واقعیت افزوده و واقعیت مجازی به راحتی می توانید پیش از هر تصمیمی به وضوح ببینید صندلی یا مبل شما چه تصویری خواهد داشت. همچنین شما از گزینه های متعدد دیگری نیز همچون انتخاب اندازه ، مقیاس صندلی ها ، اثاثیه کد باز و … برخوردار خواهید بود و بسیار ساده با بیش از ۹۷ تنظیم مختلف به تناسب نیاز و شرایطتان انتخاب خواهید کرد.

البته همه این ها برای راحتی انسان ساخته شده اند اما نباید فراموش کرد فناوری مختص فقط نسل جدید نیست. به عنوان مثال خانه های ویژه سالمندان با گجت های فوق مدرن متصل به اینترنت اشیا می تواند به فرزندان آنها کمک کند تا همیشه از راه دور مراقب والدینشان باشند.

تلویزیون های تاشو

واضح است که تماشای فیلم و سریال مورد علاقه خود در چنین اتاق هایی با تجربه کنونی ما متمایز خواهد بود . چراغ های مربعی که در اتاق نشیمن به یک صفحه نمایش بزرگ تبدیل می شوند و شما می توانید به راحتی آن را مثل کاغذ لوله کنید تا از دیدرس سایر افراد خارج شود. نمایشگر ال جی که امسال در نمایشگاه تولیدات الکترونیک عرضه شد نمونه ای از این محصولات بود.یا حتی می توانید با یک پروژکتور با کیفیت یک سینمای خانگی برای خود بسازید و روی هر دیواری از خانه تان که مایلید فیلم ببینید. شرکت سونی نیز در این زمینه کالاهای متعددی ارائه کرده است.

لامپ های هوشمند

محصولی بسیار کاربردی که بسیار ساده است در واقع یک لامپ کم مصرف است که به یک سرپیج معمولی بسته می شود اما با یک کنترلر بی سیم می توان نور آن را کم یا زیاد کرد و یا چراغ را خاموش و روشن کرد. بدون شک با این لامپ ها دیگر دغدغه خیلی ها هنگام خواب رفع خواهد شد.

 ترموستات هوشمند

تصویر کنید در یک تابستان خیلی گرم بیرون از خانه و زیر آفتاب مشغول کار بوده اید و نیاز دارید زمانی که به خانه رسیدید در دمای ۲۰ درجه استراحت کنید. این ترموستات ها دقیقا همین کار را برایتان انجام می دهند. همچنین قادر هستند به مدت یک هفته رفتار های شما را در خصوص دمای محیط اطرافتان ، دمای تنظیم شده و دمای دلخواهتان را ذخیره کنند.

آشپزخانه های مدرن

شاید تصور کنید منظور از آشپزخانه های مدرن راحتی شما از آشپزی خواهد بود اما حداقل فعلاَ نباید این انتظار را داشته باشید. آشپزخانه های مدرن به شما کمک خواهند کرد تا آشپزی برایتان راحت شود. اجاق گاز های هوشمند می توانند به شما در پخت غذا و نظارت بر نحوه پخت مواد غذایی کمک نمایند و به راحتی قادرید با این اجاق گاز ها غذای خود را روی هر دمایی که می خواهید تنظیم کنید.

یخچال های هوشمند نیز از پوسیدگی میوه ها و سیزجات با اطلاع به موقع به شما جلوگیری می کند.چاپگر های سه بعدی غذا نیز شما را در تزئین غذا های دلخواهتان یاری می کنند. با فناوری هوشمند ساخت بستنی نیز قادر هستید تا میزان نرمی و سفتی مواد بستنی را درک نمایید. و به طور کلی در آشپزخانه های مدرن می توان لذت طبخ یک غذا طبق آنچه که می خواهید را تجربه کنید.

حمام های آینده

حمام ها تنها بخشی هستند که شاید از دید سازندگان خانه های هوشمند در امان مانده اند. اما می توان پیش بینی کرد در آینده نزدیک شاهد تغییرات زیر در حمام های خانه های هوشمند نیز باشیم.

سیستمی که قابلیت تشخیص چهره را داشته باشد و دما و فشار آب را متناسب با دلخواه همان فرد تنظیم نماید. و یا آینه ای سخنگوکه به شما امکان دیدن پشت سرتان را بدهد تا بتوانید مو های پشت گردن خود را اصلاح یا تنظیم کنید. دستگاهی که تمام بدن را خشک می کند و یا دستگاهی که لباس مناسب برایتان انتخاب می کند و آن را برایتان می آورد.

تشک های هوشمند

یکی دیگر از فناوری های خانه های هوشمند که در صدد ساختن زندگی راحت تر هستند تشک های هوشمند است که از آروماتراپی تا زمان بندی خواب و حسگر های اندازی گیری شاخص خواب را با استفاده از گوشی های هوشمند را در خود جای می دهند.

ساعت های هوشمند نیز می توانند شما را در یافتن اطلاعاتی از وضعیت هوا و اخبار روز یاری کنند.

به طور کلی می توان گفت در خانه های هوشمند با اتصال وسایل به یکدیگر و انجام کارها به صورت خودکار و در ساعت معینی که شما تعیین می کنید می توانید زندگی به مراتب راحت تری را تجربه نمایید و کمپانی های مطرح در حوزه فناوری خانه های هوشمند راه سخت و دشواری را در پیش دارند تا آنچه نیاز انسان امروز است را با این وسایل و دستگاه ها و انتظارات مشتریان فراهم نمایند. زیرا مشتریان امروزی با تغییرات کوچک راضی نمی شوند و تمایل به تغییرات بزرگ تری دارند.