ضعف امنیتی سنسورهای اثر انگشت زیر نمایشگر

ضعف امنیتی سنسورهای اثر انگشت زیر نمایشگر

به نظر می رسد که سنسورهای اثر انگشت زیر نمایشگر گوشی های موبایل، آن قدرها نیز قابل اطمینان نبوده و باید به زودی از دنیای تکنولوژی رخت بسته و بروند. احتمالا این بدترین چیزی ست که درباره گوشی های موبایل سال ۲۰۱۹ شنیده و باید مانند جام زهری آن را بنوشیم. سنسورهای اثر انگشت زیر نمایشگر گوشی های هوشمند، که آن قدر برایمان جذاب بودند، مشکل امنیتی داشته و دیگر چندان قابل اطمینان نیستند. احتمالا وقت آن رسیده که رفته رفته با این سنسورها خداحافظی کرده و در زباله دان تکنولوژی رهایشان کنیم.

سنسورهای اثر انگشت زیر نمایشگر در گوشی های سامسونگ گلکسی S10

تقریبا یک هفته پیش بود که گوشی گلکسی S10 سامسونگ را در دست گرفته و از لمس آن، احساس فوق العاده ای داشتم. کار کردن با این گوشی جذاب و پرچم دار، بسیار عالی به نظر می رسد و زمانی که آن را در دست می گیرید؛ احساس قدرتی عجیب خواهید داشت.

گوشی هوشمند گلکسی S10 از برند خوشنام سامسونگ، یکی از بهترین گزینه هایی ست که در بازار فعلی موبایل وجود دارد و احتمالا از پرطرفدارترین ها نیز به شمار می رود. اما مشکلی در خصوص این گوشی هوشمند لوکس وجود دارد و آن به سنسور اثر انگشت زیر صفحه نمایش آن برمی گردد! این نخستین باری ست که من از سنسور اثر انگشت استفاده می کنم و اتفاقا مشکلی درباره آن وجود دارد که نظر مرا به خود جلب کرده است.

ضعف امنیتی سنسورهای اثر انگشت زیر نمایشگر

سامسونگ از نخستین کمپانی هایی بود که تصمیم گرفت از شر سنسور اثر انگشت سنتی خلاص شده و به این نمونه های جدید زیر صفحه نمایش، روی بیاورد. اما با توجه به مشکلاتی که نمونه های جدید دارد، امیدوارم که کمپانی به زودی تصمیم به جایگزینی بگیرد.

انواع سنسورهای اثر انگشت زیر نمایشگر

در حال حاضر دو نوع اصلی از سنسورهای اثر انگشت روی صفحه نمایش داریم: نوری و الولتراسونیک

سنسورهای نوری

سنسورهای نوری برای نخستین با با گوشی OnePlus 6T دیده شدند. این سنسورها با گرفتن یک عکس از اثر انگشت، کار کرده و سپس هر بار که قصد باز کردن قفل گوشی خود را دارید، اثر انگشت شما را با همان تصویر تطابق می دهند.

سنسورهای اولتراسونیک

از سوی دیگر سنسورهای اولتراسونیک بسیار پیشرفته تر هستند و با استفاده از امواج صوتی، اثر انگشت شما را اسکن کرده و یک نسخه از آن را ذخیره می کنند. در این اسکن طراحی خطوط و شیارها و منافذ به خوبی نقش بسته و ذخیره می شوند. گلکسی S10 سامسونگ نیز از همین سنسور اثر انگشت اولتراسونیک بهره می برد.

ضعف امنیتی سنسورهای اثر انگشت زیر نمایشگر

ضعف امنیتی سنسورهای اثر انگشت زیر نمایشگر

هر دو سنسور نوری و اولتراسونیک اثر انگشت، زیر صفحه نمایش گوشی پنهان شده اند و به کاربر این امکان را می دهند تا انگشت خود را در یک منطقه کوچک قرار داده و قفل گوشی را باز کند. قابل توجه است که سنسورهای اولتراسونیک گران قیمت تر از انواع نوری هستند. اما با توجه به اطلاعات کامل تری که این سنسورها ذخیره می کنند، در سطح سریع تر و ایمن تری قرار دارند.

کندتر بودن هر دوی این سنسورها نسبت به سنسورهای اثر انگشت معمولی و سنتی، بهترین بخش این سناریوست. اما بدترین آن نیز به خطاهای پی در پی مربوط می شود که در این سنسورها، رخ می دهد. گاه و بیگاه پیش می آید که ناچار باشید چندین بار انگشت خود را در محل قرار داده و به واقع فرصت دوباره ای به سنسور بدهید.

تجربه شخصی من با Galaxy S10 سامسونگ متفاوت و مختلف است. گاهی پیش می آید که سنسور به خوبی اثر انگشت مرا دریافت کرده و بلافاصله قفل گوشی باز می شود و گاهی نیز ناچار هستم که چندین بار عمل را تکرار کرده و کندی و خطای قابل توجهی از سنسور گوشی مشاهده می کنم.

جالب است که سنسور اولتراسونیک سامسونگ در گوشی گلکسی S10، بهترین نمونه ای ست که به بازار روانه شده است، اما با این همه؛ همچنان نسبت به نمونه های سنتی یک گام یا بیشتر عقب ایستاده است.

این به اندازه کافی آزاردهنده می نماید، اما مشکلات سنسورهای اثرانگشت زیر صفحه نمایش، فراتر از عملکرد همراه با اختلال آن هاست.

ضعف امنیتی سنسورهای اثر انگشت زیر نمایشگر

اگر تصمیم گرفته باشید که از یک محافظ صفحه نمایش روی گوشی خود به طور مثال Samsung Galaxy S10، استفاده کنید، ماجرا پیچیده تر می شود. اگر محافظ پلاستیکی معمولی و نازک استفاده کرده باشید، مشکل چندانی وجود نخواهد داشت. اما اگر به سراغ انواع شیشه ای بروید؛ فقط بعضی از آن ها جواب خواهد داد و اختلال عملکرد به مراتب بیشتر می شود.

از آن گذشته، سنسورهای سنتی به راحتی قابل تشخیص هستند و کاملا مشخص است که باید انگشت خود را کجا قرار دهید. اما حسگرهای درون صفحه این ویژگی را نداشته و گاهی اوقات برای یافتن محل قرار دادن انگشت خود، مستأصل می شوید. گویی باید کمی فکر کرده و سپس انگشت را در جای صحیح قرار دهید.

البته چنین مشکلاتی از یک تکنولوژی نوظهور، انتظار می رود و نباید آن قدرها ناامیدانه به آن نگاه کنیم. اما از خود می پرسم چرا باید این سنسورها را در زیر صفحه نمایش قرار دهند و کار با آن را تا این اندازه مشکل سازند؟ چرا یکی از سمت های گوشی یا پشت آن را برای قرار دادن سنسور در محدوده ای بزرگتر، در نظر نگرفته اند؟!

ضعف امنیتی سنسورهای اثر انگشت زیر نمایشگر

به نظر می رسد که راه سنسورهای اثرانگشت زیر صفحه نمایش، تازه گشوده شده و به این زودی ها با آن ها خداحافظی نخواهیم کرد. در این مسیر احتمالا شرکت های سازنده مدل های مختلفی را امتحان کرده و امیدوار هستیم که سرانجام با برطرف کردن باگ های موجود، نمونه بی عیب و نقص و با ضریب دقت بالایی را به گوشی های هوشمند اضافه کنند.

این دنیای تکنولوژی ست و باید انتظار هر چیزی در آن را داشته باشیم.

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...