بررسی iPhone 12 mini – کوچولوی قدرتمند

پس از تمام کش و قوس‌ها و حدس و گمانه زنی‌ها درمورد آینده‌ی گوشی‌های هوشمند شرکت اپل و لاین آپ جدید آن‌ها، سرانجام موفق به ملاقات با آن‌ها شدیم. لاین آپی که دارای یک سورپرایز بزرگ به اسم iPhone 12 mini بودند. با بررسی این گوشی در آرادمگ همراه باشید.

امسال ویروس کرونا همه چیز، حتی گوشی‌های جدید شرکت اپل را نیز تحت تاثیر خودش قرار داده است. اما و اگرهای زیادی این لاین آپ را تحت الشعاع قرار داد و ما نتیجه آن را در سری آیفون ۱۲ کاملا مشاهده کردیم. تاثیر کرونا بر روی لاین آپ این سری، این بود که به جای این که شاهد معرفی و عرضه همه‌ی آیفون ۱۲ های جدید در کنار هم باشیم، iPhone 12 و iPhone 12 Pro به صورت جدا معرفی و رونمایی شدند و iPhone 12 Pro Max و iPhone 12 mini که ما در این مطلب قصد داریم آن را به طور کامل بررسی کنیم نیز با هم از راه رسیدند. با وجود این که از مدت‌ها قبل احتمال داده می‌شد که امسال شاهد تولد یک مدل جدید با ابعادی کوچک و جمع و جور در لاین آپ جدید گوشی‌های هوشمند شرکت اپل باشیم و می‌دانستیم که باید منتظر چنین دستگاهی باشیم، اما باز هم رونمایی مدل mini برای عده زیادی از مردم غافلگیری بزرگی بود.

مدل مورد توجه امروز ما در این مطلب از سری آیفون ۱۲ ، ارزان قیمت‌ترین مدل از گوشی‌های جدید شرکت اپل به شمار می‌رود که همه چیز آن شبیه به iPhone 12 است که فقط در یک بدنه کوچک‌تر قرار داده شده تا اپل بتواند آن را به عنوان “کوچک‌ترین گوشی ۵G” تبلیغ کند. این برچسب، از ارزش چندان زیادی برخوردار نیست اما در هر صورت، همیشه باید چیزی برای “اولین” بودن در محصولات اپل وجود داشته باشد. این مدل، دقیقا به همان اندازه‌ی برادرهای بزرگ‌تر خود جدید و تازه به نظر می‌رسد و با در اختیار داشتن لبه‌های کناری آلومینیومی در اطراف بدنه خود و همینطور یک پنل پشتی براق از جنس شیشه و صد البته، پوشش Ceramic Shield روی سطح صفحه نمایشگر خود، ۴ برابر بیشتر از مدل‌های قبلی این لاین آپ در سری آیفون ۱۱ در برابر ضربه استحکام پیدا کرده است. هنوز باید منتظر باشیم تا متخصصین این کار، تست ضربه و مقاومت خود از مدل mini را ارائه کنند، تا ببینیم این ادعا در عمل چطور از آب در می‌آید.

قطعا مزیت‌های گوشی‌هایی که دارای چنین بدنه و صفحه نمایش کوچکی هستند، پرشمار است چون به شما اجازه می‌دهند که بدون تجربه دردسرهایی که گوشی‌های بزرگ امروزی ایجاد می‌کنند، به راحتی با یک دست نیز از گوشی خود استفاده کنید و فضای بیشتری هم در جیب خود برای آن داشته باشید. اما همانقدر که دارای مزیت‌های زیادی هستند، می‌توانند یک سری معایب هم داشته باشند. مثلا دیدن جزئیات در تمام قسمت‌های صفحه نمایش بدون نزدیک کردن آن به صورت خود، برای کسانی که به استفاده از گوشی‌های بزرگ عادت کرده‌اند، در ابتدا سخت است و باید زمان زیادی را هم سپری کنید تا دوباره به یک صفحه کوچک عادت کنید. و یا تایپ کردن با استفاده از هر دو دست با سرعت زیاد هم کم اشتباه نخواهد بود. اما به طور کلی، بزرگ‌ترین مشکلی که می‌توانید با این گوشیِ کوچک پیدا کنید، خواندن متن، کتاب و یا فایل‌های PDF و Word است. تلاش برای این کار در iPhone 12 mini در نهایت شما را مجبور به استفاده از یک نمایشگر بزرگ‌تر خواهد کرد. بنابراین، گیمرهای موبایلی و یا کسانی که عادت به تماشای فیلم با گوشی خود دارند نیز ممکن است با این گوشی احساس راحتی نداشته باشند.

طراحی

 

iPhone 12 mini
iPhone 12 mini (سمت راست) و iPhone 12 (سمت چپ)

به نظر شما، بزرگ‌ترین تغییری که در طراحی و شکل ظاهری نسل آیفون ۱۲ و همینطور مدل mini این لاین آپ ایجاد شده چیست؟ بله، برگشتن به دوران iPhone ۴ و ۵. این یعنی ما باز هم به زمانی برگشتیم که گوشی‌های آیفون اپل دارای لبه‌های صاف و تخت در اطراف بدنه خود هستند. آیا به خاطر دارید که لاین آپ آیفون ۱۱ دارای برآمدگی زیادی در پنل پشتی بدنه خود بودند که به خاطر ماژول دوربین ایجاد شده بود و باعث لق بودن آن‌ها روی سطوح صاف شده بود؟ خب، امسال اپل در این ویژگی تجدید نظر کرده و با کاهش دادن برآمدگی ماژول دوربین، یک تغییر چشمگیر در بهینه سازی طراحی نسل جدید گوشی‌های خود ایجاد کرده است. بنابراین، اکنون نه تنها در iPhone 12 mini بلکه همه مدل‌های سری آیفون ۱۲ همه زاویه‌ها و سطوح بدنه دارای یک طراحی صاف و تخت شده که باعث شده بتوانید آن‌ها را همیشه به صورت ایستاده روی سطوح مختلف قرار دهید.

این بدنه کوچک در iPhone 12 mini باعث ایجاد یک اختلاف چشمگیر در وزن آن نسبت به سایر مدل‌های این لاین آپ هم شده. با توجه به بدنه و صفحه نمایش کوچک‌تر و همچنین وزن کم‌تر، می‌توانیم به راحتی، کاهش پیدا کردن ظرفیت باتری این مدل منحصر به فرد را نیز انتظار داشته باشیم. در بخش بررسی باتری، بیشتر به این موضوع و تاثیراتی که ایجاد کرده، خواهیم پرداخت.

صفحه نمایش

 

iphone 12 mini
iPhone 12 mini

یکی از تغییرات اساسی و بزرگی که اپل در گوشی‌های هوشمند جدید خودش در لاین آپ سری آیفون ۱۲ ایجاد کرده، این است که از پنل OLED در صفحه نمایش آن‌ها استفاده کرده است. این همیشه یکی از سوال‌های بزرگ برای ما و همینطور تعداد زیادی از کاربران دیگر بود که چرا اپل از این پنل‌ها در گوشی‌های غیر پرچمدار خودش استفاده نمی‌کند و اکنون با از راه رسیدن iPhone 12 mini و برادرهای بزرگ آن، خوشحالیم که سرانجام به یکی از ویژگی‌هایی که انتظار دیدن آن را در محصولات اپل می‌کشیدیم، رسیدیم. اگرچه سری آیفون ۱۱ و مدل‌های قبل از آن هم مشکل و کمبود خاصی در صفحه نمایش‌های خود نداشتند، اما خوشحالیم که سرانجام موفق به دیدن فناوری پیشرفته و بهتری در آن‌ها شده‌ایم. با وجود این که اپل در یک بخش توانسته با موفقیت انتظارات ما را برآورده کند، اما شاید در یک زمینه دیگر، اینطور عمل نکرده است. از نرخ به روزرسانی بالاتر از ۶۰ هرتز صحبت می‌کنیم که حداقل باید در مدل‌های Pro این لاین آپ به کار برده می‌شد و یا حتی اپل با مجهز کردن مدل Pro Max این سری به ۱۲۰ هرتز یا حتی ۹۰ هرتز کمی ما را امیدوار می‌کرد. اما نه iPhone 12 mini و نه هیچ یک از اعضای دیگر این خانواده چنین چیزی در اختیار ندارند تا ما همچنان چشم به راه آینده برای دیدن این پیشرفت در گوشی‌های هوشمند اپل بمانیم.

اپل در iPhone 12 mini کار بزرگی انجام داده و توانسته در یک بدنه یکسان و هم اندازه با iPhone SE ۲۰۲۰، یک صفحه نمایش کاملا بزرگ‌تر جای دهد. این دستاورد به لطف حاشیه‌های کاملا باریک و ناچیزی که در اطراف نمایشگر mini وجود دارد، محقق شده است. اگرچه هنوز هم ناچ عریض در بالای آن باقی مانده، اما اپل که اصرار زیادی به نگه داشتن Face ID داشت، راهی به جز پیاده سازی مجدد این ویژگی نداشته است. البته، گفته می‌شود که گوشی‌های بعدی این شرکت در سری‌های بعد (حداقل تا iPhone 13) نیز این ویژگی را حفظ خواهند کرد.

به غیر از مجهز شدن صفحه نمایش اعضای جدید خانواده آیفون به پنل‌های OLED، قطعا بزرگ‌ترین مزیت بعدی آن‌ها، پوشش Ceramic Shield است که پیش از این هم از آن نام بردیم. کیفیت تصویر، وضوح آن و همینطور شفافیت نمایشگر هنوز هم مثل همیشه در بالاترین سطحی که می‌تواند باشد، قرار دارد.

سخت افزار

 

iPhone 12 mini
iPhone 12 mini

 چیپست Apple A14 Bionic مدت زیادی قبل از رونمایی شدن گوشی‌های هوشمند شرکت اپل در لاین آپ سری آیفون ۱۲ معرفی شده بود و ما از همان زمان متوجه شدیم که فراهم کردن قدرت اعضای جدید خانواده آیفون نیز قرار است برعهده آن قرار داده شود. این چیپست، برای اولین بار در تبلت‌های این شرکت و در مدل‌های ۲۰۲۰ سری iPad Air دیده شده بود اما وقتی که در لاین آپ گوشی‌های هوشمند جدید این شرکت قرار گرفت و توسط منابع و رسانه‌های مختلف مورد تست قرار داده شد، مشخص شد آنچنان که در ابتدا انتظار می‌رفت نیز موجب ارتقاء و پیشرفت عملکرد گوشی‌های جدید این خانواده نمی‌شود. به عبارت دیگر اگر بخواهیم دقیق‌تر توضیح دهیم، باید بگوییم که ارتقاء و پیشرفت جدیدی که اپل در سخت افزار گوشی‌های هوشمند جدید خود ایجاد کرده است، بیشتر در زمینه ذخیره انرژی و کاهش مصرف باتری ایجاد شده که با توجه به مجهز شدن همه‌ی اعضای این خانواده به فناوری اتصالات شبکه ۵G، منطقی‌تر از افزایش قدرت به شمار می‌رود زیرا همین الان حتی آیفون ۱۱ و مدل‌های مختلفی که در لاین آپ این سری نیز وجود دارند، قدرت کافی و حتی بیش از حد نیاز برای انجام دادن تمام کارهای کاربران خود را در اختیار دارند.

البته، این که اعلام می‌کنیم چیپست Apple A14 Bionic آن میزان از ارتقاء و پیشرفتی که انتظار می‌رفت را در عملکرد واقعی خود اضافه نکرده، به هیچ وجه به معنی این نیست که اصلا هیچ پیشرفت خاصی نسبت به مدل‌های قبل در سری آیفون ۱۲ و عملکرد آن‌ها ایجاد نشده است. پیشرفت و ارتقاء سخت افزاری هنوز هم وجود دارد اما به آن میزانی که A13 نسبت به مدل‌های قبلی خود پیشرفت و ارتقاء پیدا کرده بود، این پیشرفت در A14 و عملکرد آن مشاهده نمی‌شود. برای بازی کردن، مثل همیشه هر عنوانی را که دوست داشته باشید، حتی روی iPhone 12 mini که از تمام مدل‌های دیگر لاین آپ این سری کوچک‌تر است نیز می‌توانید اجرا کنید و با بالاترین تنظیمات گرافیکی انجام دهید. همین یعنی به هیچ وجه نباید گول ظاهر کوچک و جمع و جور آن را بخورید و یا آن را دست‌کم بگیرید. علیرغم بدنه کوچکی که دارد، پا به پای مدل‌های Pro می‌تواند رقابت کند و یک عملکرد بسیار عالی در سطح بالا در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نرم افزار

 

iPhone 12 mini
iPhone 12 mini

نسخه ۱۴ رابط کاربری iOS تقریبا یک ماه قبل از رونمایی و معرفی رسمی اپل از لاین آپ سری آیفون ۱۲ در اختیار تمام کاربران گوشی‌های هوشمند شرکت اپل که از سال ۲۰۱۵ به بعد ساخته و عرضه شده بودند، قرار داده شده بود. این یعنی کاربران، از iPhone 6s تا iPhone 11 موفق به آپدیت کردن گوشی خود به این نسخه شدند. اما این به معنی این نیست که اپل چیز جدید دیگری برای رو کردن همزمان با معرفی سری آیفون ۱۲ نداشت. iPhone 12 mini و سه مدل دیگر این لاین آپ با خودشان نسخه ۱۴.۲ رابط کاربری iOS را به ارمغان آوردند.

ویجت‌های جدید بر روی صفحه خانگی دستگاه، App Library و تمام ویژگی‌ها و مشخصات جدید پرشمار دیگری که با iOS ۱۴ اضافه شده است، همه و همه برای iPhone 12 mini هم در دسترس قرار دارند و علاوه بر این، شما می‌توانید هر اپلیکیشن و بازی خاصی که مد نظر خود دارید را از طریق App Store دانلود و بر روی گوشی خود نصب کنید. همانطور که از هر گوشی آیفون دیگری از شرکت اپل نیز می‌توانید انتظار داشته باشید، مثل همیشه باز و بسته کردن اپ‌ها، دوربین و تمام اپلیکیشن‌های و بازی‌هایی که وجود دارند، به نرم و روان‌ترین حالت ممکن اجرا می‌شوند و هیچ لگ و تاخیری در هیچ کجای دستگاه خود مشاهده نخواهید کرد. این موضوع در هنگام اجرای سنگین‌ترین و گرافیکی‌ترین بازی‌های HD نیز همچنان حفظ می‌شود. هماهنگی میان مشخصات سخت افزاری و نرم افزار، در iPhone 12 mini هم هنوز یکی از بزرگ‌ترین فاکتورهای تعیین کننده برای ارائه چنین عملکرد نرم و روان خوبی در این گوشی و تمام مدل‌های دیگر سری آیفون ۱۲ به شمار می‌رود.

دوربین

 

iPhone 12 mini
iPhone 12 mini

با توجه به این که به طور کلی، iPhone 12 mini یک مدل کوچک‌تر از مدل پایه لاین آپ این سری با اسم آیفون ۱۲ شناخته می‌شود، تعداد دوربین‌های این دو گوشی و عملکرد آن‌ها نیز کاملا مشابه و یکسان با یکدیگر است. این یعنی ما شاهد وجود دو سنسور ۱۲ مگاپیکسلی در ماژول دوربین عقب این گوشی که در پنل پشتی بدنه آن قرار دارد، به همراه یک سنسور ۱۲ مگاپیکسلی دیگر برای سلفی گرفتن در این دستگاه هستیم که بر روی ناچ عریض صفحه نمایش آن کار گذاشته شده است. با توجه به دوربین‌های iPhone 12 mini می‌توانیم بگوییم که اپل هنوز هم به استفاده از سنسوری با رزولوشن بیشتر از ۱۲ مگاپیکسل در گوشی‌های هوشمند جدید خود نپرداخته است. اما این به هیچ وجه به معنی عدم وچود قابلیت و ویژگی‌های جدید در آن‌ها نیست.

همانطور که پیش از این نیز اشاره کردیم، عملکرد دوربین iPhone 12 mini دقیقا مشابه و یکسان با مدل پایه لاین آپ سری آیفون ۱۲ است. با توجه به این موضوع، برای این که ارتقاء و پیشرفت‌های جدیدی که در آن ایجاد شده است را بهتر درک کنید، بهتر است عملکرد آن را با مدل‌های قبلی در لاین آپ آیفون ۱۱ مقایسه کنیم که در سال گذشته عرضه شده بودند. اگر بخواهیم خیلی خلاصه و مفید درمورد این موضوع صحبت کنیم، می‌توانیم بگوییم که عملکرد دوربین عریض این گوشی یا همان دوربین اصلی، هنوز هم در بالاترین سطحی که باید باشد، قرار دارد. این یعنی وضوح تصاویر در بهترین شرایط قرار دارد و جزئیات آن‌ها هنوز هم بسیار بالا است. اما عملکرد زوم دوربین این گوشی به اندازه مدل‌های Pro این لاین آپ شگفت انگیز و تاثیر گذار نیست که با توجه به عدم وجود یک دوربین تله فوتو که به طور اختصاصی این کار را انجام می‌دهد و دقیقا برای همین کار ساخته شده است، کاملا قابل پیش بینی بود. با این وجود، وقتی دوربین iPhone 12 mini را با iPhone 11 مقایسه کنید، کاملا متوجه می‌شود که علاوه افزایش و ارتقاء سطح جزئیات تصویر، عملکرد آن در شب نیز با پیشرفت‌های قابل توجه و بزرگی همراه شده است. این پیشرفت در عکاسی شب، به لطف حالت Night Mode به وجود آمده که در سال‌های گذشته در مدل‌های پایه و ارزان قیمت وجود نداشت. خوشبختانه، این ویژگی اکنون در دوربین سلفی هم وجود دارد که ویژگی خوب و ارزشمند بسیار بزرگی برای این مدل و تمام اعضای دیگر این خانواده محسوب می‌شود. سلفی گرفتن هنوز هم یکی از لذت بخش‌ترین کارها در گوشی‌های آیفون است و به لطف فیلترها و حالت‌های جذابی که وجود دارد، بهترین عکس‌ها برای اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی را می‌توانید با iPhone 12 mini بگیرید.

دوربین فوق عریض iPhone 12 mini نیز عملکرد کاملا خوب و قابل قبولی از خودش نمایش می‌دهد و استفاده کردن از آن هم کاملا لذت بخش و جذاب است. البته، اپل تقریبا تمام پیشرفت‌های دوربین در گوشی‌های هوشمند جدید خودش در سری آیفون ۱۲ را در مدل‌های Pro آن‌ها ایجاد کرده است. بنابراین، عدم وجود سنسور LiDAR و همینطور دوربین تله فوتو برای انجام دادن عمل زوم به صورت اختصاصی را می‌توانیم بزرگ‌ترین نقاط ضعف و کمبودهای دوربین iPhone 12 mini به شمار بیاوریم؛ که البته درمورد آیفون ۱۲ معمولی هم صدق می‌کند. بنابراین، نقاط قوت و نقاط ضعف دوربین‌های این دو گوشی کاملا مشترک و یکسان با یکدیگر است.

باتری

 

iPhone 12 mini
iPhone 12 mini

قابلیت پشتیبانی از فناوری اتصالات شبکه نسل پنجم که با اسم ۵G در بین مردم شناخته می‌شود، سایه سنگینی بر سر گوشی‌های هوشمند لاین آپ سری آیفون ۱۲ انداخته که باعث شده باتری‌های گوشی‌های جدید شرکت اپل که در گذشته هم هیچ وقت چندان قدرتمند و قوی نبودند، حتی بیشتر از قبل در معرض خطر قرار بگیرند. دقیقا همین جا است که باید به پیشرفت‌های چیپست Apple A14 Bionic در زمینه حفظ طول عمر باتری و ذخیره انرژی که در گوشی‌های هوشمند شرکت اپل ایجاد شده است، اشاره کنیم.

با این که خود اپل مثل همیشه هیچ چیز درمورد ظرفیت باتری گوشی‌های جدید خودش اعلام نکرده، اما بررسی‌های دقیق بیشتری که در رابطه با این موضوع از سوی رسانه‌ها و منابع مختلف انجام شده است، نشان می‌دهند که اپل ظرفیت باتری تقریبا همه آن‌ها را نسبت مدل‌های قبلی در لاین آپ سری iPhone ۱۱ کاهش داده است. درمورد مدت زمان استفاده از iPhone 12 mini می‌توانیم بگوییم که علیرغم کاهش ظرفیت باتری آن در مقایسه با iPhone 11، به لطف بهبودهایی که در زمینه ذخیره انرژی در چیپست A14 ایجاد شده، طول عمر آن چندان کم نیست که همیشه مجبور باشید دنبال پیدا کردن شارژر خود باشید. مدت زمان استفاده شما از این گوشی چندان کم‌تر از iPhone 11 نخواهد بود و این یعنی حداقل یک روز کامل می‌توانید بدون نیاز به شارژر خود، از آن استفاده کنید.

جمع بندی

 

iPhone 12 mini
iPhone 12 mini

شرکت اپل با معرفی کردن iPhone 12 mini توانسته است آن را نه تنها به عنوان یکی از گوشی‌های هوشمند بسیار خوب و رده بالای انگشت شمار حال حاضر در بازار به مردم معرفی کند و در اختیار آن‌ها قرار دهد، بلکه در واقع توانسته بهترین گوشی کوچک حال حاضر بازار را تولید کند. به جز این، عملکرد اپل در یک زمینه دیگر نیز درمورد این گوشی قابل تحسین و ارزشمند بوده است: این که تمام مزیت‌ها و برتری‌هایی که در آیفون ۱۲ وجود دارد را در mini هم می‌توانید به دست بیاورید؛ فقط با این تفاوت که باید به نمایشگر بسیار کوچک آن عادت کنید. این مزیت‌ها و برتری‌هایی که اشاره کردیم، شامل عملکرد بسیار عالی در حد یک پرچمدار تمام عیار و واقعی، یک دوربین فوق العاده قدرتمند و عالی، زبان طراحی تازه سازی شده‌ی آشنا که از روزهای خوب گذشته با آن خاطره داریم و صد البته، قابلیت پشتیبانی از فناوری اتصالات شبکه ۵G می‌شوند.

اگرچه این دستگاه به یک نمایشگر کوچک ۵.۴ اینچی مجهز است، اما تمام قابلیت‌ها و استانداردهای مدرن و امروزی را همچنان می‌توانید در آن پیدا و مشاهده کنید. همین امر باعث شده که ما آن را کوچولوی قدرتمند صدا کنیم.

هشدار: iPhone 12 mini هم مانند تمام اعضای دیگر این خانواده بدون شارژر و هدفون عرضه می‌شود و اگرچه این امر موجب کوچک شدن جعبه آن‌ها شده که بسیار هم ویژگی خوبی است، اما کاربرانی که برای اولین بار قصد تهیه کردن یک گوشی هوشمند آیفون از شرکت اپل دارند و یا پس از سال‌ها (به خاطر زبان طراحی یا هر دلیل دیگری که می‌تواند وجود داشته باشد) به استفاده از لاین آپ این سری برگشته‌اند، قطعا ناامید خواهند شد. اما جای هیچ نگرانی نیست. شما می‌توانید با مراجعه به لینکی که ما در زیر برای شما آماده کرده‌ایم، یک جایگزین بسیار بهتر برای شارژر استوک آیفون‌های اپل پیدا کنید و بهترین انتخاب‌هایی که در پیش رویتان قرار دارند را بررسی و مشاهده کنید.

نکات مثبت:

 • بدنه کوچک و خوش دست
 • دوربین‌های بهبود یافته
 • اضافه شدن Night Mode در همه دوربین‌ها
 • قابلیت پشتیبانی از ۵G
 • صفحه نمایش OLED بسیار درخشان و باکیفیت
 • چیپست A14
 • پشتیبانی از شارژ بی سیم
 • عدم کاهش طول عمر باتری با وجود ۵G
 • عملکرد عالی و فوق العاده قدرتمند سخت افزار
 • سیستم تشخیص چهره بسیار دقیق و سریع به اسم Face ID
 • صفحه نمایش بسیار مستحکم‌تر و مقاوم به لطف پوشش Ceramic Shield
 • پشتیبانی نرم افزاری بسیار عالی و کامل برای سال‌های طولانی
 • بدنه ضد آب و گرد و غبار با قابلیت مقاومت تا عمق ۶ متری آب به مدت ۳۰ دقیقه

نکات منفی

 • عدم وجود درگاه USB C
 • نبود شارژر در جعبه آن
 • عدم وجود دوربین تله فوتو و سنسور LiDAR
 • کاهش ظرفیت باتری
 • حافظه کم به اندازه ۶۴ گیگابایت در مدل پایه
 • کوچک بودن صفحه نمایش که برای بسیاری از کاربران ممکن است راحت نباشد

  

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.