تماشا کنید: مقایسه سرعت آیفون ۱۲ پرو با آیفون ۱۱ پرو اپل

پس از معرفی لاین آپ آیفون ۱۲ به همراه تراشه جدید A14 Bionic اپل، کوپرتینویی ها ادعا کردند که این تراشه تا ۵۰ درصد بهتر از تراشه A13 Bionic عمل می کند؛ چه پردازنده اصلی و چه پردازنده گرافیکی! در ادامه با آرادمگ همراه باشید مقایسه ای داشته باشیم بین سرعت آیفون ۱۲ پرو و آیفون ۱۱ پرو اپل!

بالاخره پرچمداران جدید اپل با نام های آیفون ۱۲ مینی، آیفون ۱۲، آیفون ۱۲ پرو و آیفون ۱۲ پرو مکس معرفی شدند و مدل های آیفون ۱۲ و آیفون ۱۲ پرو به دست کسانی که آن را پیش خرید کرده بودند رسید. حال وقت آن است تا ادعاهای اپل درباره بخش های مختلف این گوشی مورد راستی آزمایی قرار بگیرد. پیش از این ویدیوهایی از مقاومت بدنه دستگاه و همچنین مقاومت شیشه جدید اپل با نام Ceramic Coating مورد بررسی قرار گرفت و آنطور که نتایج پیدا بود، شیشه محافظ جدید اپل مقاومت بسیار بالایی دارند.

تراشه A14 Bionic اپل - آیفون 12 پرو
ویژگی های تراشه A14 Bionic اپل

مشخصات تراشه A14 Bionic

اما حالا نوبت به تراشه جدید کوپرتینویی ها یعنی Apple A14 Bionic می رسد. تراشه ای که پیش از این نیز نسخه های قبلی‌اش برتری بی چون و چرای خود را به رقیبان اندرویدی خصوصا شرکت کوالکام با تراشه های اسنپدراگون، نشان داده بود. پیش از مشاهده ویدیو زیر ابتدا بهتر است نگاهی به جزئیات این تراشه داشته باشیم. اپل برای اولین بار در دنیای موبایل به سراغ لیتوگرافی ۵ نانومتری رفته است؛ بدین معنی که هر ترانزیستور در این تراشه تنها ۵ نانومتر خواهد بود که اندازه ای بسیار ریز به شمار می رود. از این رو این شرکت توانسته در تراشه A14 Bionic از ۱۱.۸ میلیارد ترانزیستور بهره بگیرد.

تراشه مذکور برای انجام وظایف پردازشی خود مانند نسل پیش از ۶ هسته پردازشی در دو کلاستر استفاده می کند. هسته ها با معماری big.LITTLE چیده شده اند؛ یعنی ۲ هسته بزرگ و پرقدرت با نام های Firestorm در کلاستر اول و ۴ هسته بهینه تر با نام Icestorm در کلاستر بعدی. این هسته ها به ترتیب در فرکانس ۳.۱ گیگاهرتز و ۱.۸ گیگاهرتز فعالیت می کنند. در زمینه گرافیکی نیز کوپرتینویی ها از گرافیک اختصاصی خود با نام Apple GPU استفاده کرده اند که متشکل از ۴ هسته پردازشی خواهد بود. به گفته اپل این تراشه گرافیکی توانایی اجرای بازی هایی با گرافیک کنسول ها را داراست و توان گرافیکی آن با کنسول های نسل هشتمی برابری می کند!

خب بهتر است به سراغ ویدیو مقایسه تراشه A14 Bionic با A13 Bionic در گوشی های آیفون ۱۲ پرو و آیفون ۱۱ پرو برویم:

نظر شما درباره نتایج این ویدیو چیست؟ آیا دوران پادشاهی بلامنازع اپل در تراشه های ARM به پایان رسیده و یا این آغازی برای شروعی طوفانی تر در نسل های بعدی تراشه های این شرکت خواهد بود؟
 
شادان غمگسار
عاشق تکنولوژی و فیلم و صدالبته بازی؛ میشه گفت یک بازی رو یا انجام نمی‌دم، یا اگه شروعش کنم باهاش زندگی میکنم...! مقداری به هنر آشنایی دارم و توی اوقات فراغتم سعی میکنم بیشتر بازی کنم =)))