سفر در طول زمان، یک واقعیت یا رویا؟

آیا سفر در طول زمان حقیقت دارد؟
آیا سفر در طول زمان حقیقت دارد؟

آیا سفر در طول زمان ممکن است؟ دانشمندان گذشته و آینده را کاوش می کنند…

همه ی ما چیزهایی در زندگی داریم که نسبت به آن ها احساس پشیمانی می کنیم. اگر امکانش وجود داشت که در طول زمان به عقب سفر کنیم، تا چه حد از انتخاب ها و اعمال خود را به شکلی دیگری تغییر می دادیم؟ و یا عده ای از ما که علاقه مند به کشف آینده هستیم، چطور؟ آینده ای که در شرایط عادی عمرمان کفاف رسیدن به آن را نمی دهد!

تا به حال فیلم های زیادی بر اساس ساخت ماشین زمان و سفر در طول زمان ساخته شده است. اما از خود می پرسیم این تا چه اندازه می تواند واقعیت داشته باشد؟ آیا سفر در زمان ممکن است؟

و آیا تا به حال بشر به راستی موفق شده در طول زمان به عقب یا جلو سفر کند؟

آیا سفر در طول زمان حقیقت دارد؟
آیا سفر در طول زمان حقیقت دارد؟

سفر به آینده

همان طور که یکی از دانشمندان اشاره می کند، همه ی ما دائما در حال سفر هستیم، اما این سفر تنها در یک جهت می باشد. ما ناگزیر در حال حرکت یک ثانیه در یک زمان به آینده هستیم و واقعیتی وجود دارد که اگر می خواستیم می توانستیم سریع تر پیش برویم.

پل ساتر متخصص فیزیک نجومی از دانشگاه اوهایو به Space.com گفته است: “در واقع ما می توانیم به هر اندازه که بخواهیم در طول زمان به جلو و به سمت آینده برویم، اینجا موضوع فقط موضوع سرعت است.” او با اشاره به شواهدی از نظریه ی نسبیت آلبرت اینشتین ادعای خود را ادامه می دهد که حاکی از آن است که زمان به سرعت حرکت شما بستگی دارد.

ساتر توضیح می دهد: هر چه سریع تر در فضا حرکت کنید، در طول زمان کندتر پیش خواهید رفت. ما توانستیم این را به وسیله ی ساعت های اتمی فوق دقیق در هواپیماهای جت اندازه گیری نماییم.

همیشه به نظر می رسیده است که برای سفر در زمان نیاز به یک ماشین عجیب و غریب، آمیخته با چاشنی جادو داریم، اما این ثابت می کند که تنها چیزی که ما به آن احتیاج داریم یک موشک فضاپیمای بسیار بزرگ می باشد.

این بدان معنی ست که فضانوردان در حال حاضر مسافران زمان هستند. به این دلیل واضح که آن ها به فضا می روند و در ایستگاه فضایی بین المللی، گاهی اوقات برای ماه ها در یک زمان زندگی می کنند.

 

آیا سفر در طول زمان حقیقت دارد؟
آیا سفر در طول زمان حقیقت دارد؟

 

با سرعت ۸ کیلومتر در ثانیه، فضانوردان در فضا بسیار سریع تر از ما روی کره ی زمین در حال حرکت هستند. با این حساب سن فضانوردان در فضا کمی کمتر از چیزی که می توانستند روی زمین پیش بروند، زیاد می شود و آن ها کم سن تر و کوچکتر از واقعیت خود روی زمین هستند.

به طور مثال دو برادر دوقلو را در نظر بگیرید که یکی در فضا به سر برده و دیگری در زمین باشد. با حساب تفاوت سرعت حرکت، برادری که در فضا می باشد، سن کمتری خواهد داشت که با توجه به سرعت حرکت، قابل محاسبه می باشد.

سفر به گذشته

اما به نظر می رسد که بیشتر مردم رویای سفر به گذشته را در سر می پرورانده اند. آن ها می خواستند و البته می خواهند به گذشته سفر کنند تا برخی از کارهایی را که انجام داده اند، تغییر داده و برخی از کارهایی که انجام نداده اند، را به فعلیت برسانند.

آیا می توانیم به عقب بازگردیم و در طول زمان به گذشته سفر کنیم؟

ساتر به عنوان یک دانشمند می گوید که فیزیک جهان ما ظاهرا این وضعیت را حداقل تا آن جا که می بینیم و می دانیم ممنوع کرده است. اما شگفت آور است که بعضی از معادلات اینشتین از نظریه ی نسبیت عام، می تواند تئوری سفر زمان به گذشته را واقعیت بخشد. (این تئوری اساسا بحث می کند که چطور اشیاء بزرگ زمان در فضا را به عقب برمی گردانند و ما آن را به عنوان جاذبه احساس می کنیم!)

پس چطور تئوری اینشتین می تواند سفر زمان به گذشته را امکان پذیر کند؟

 

آیا سفر در طول زمان حقیقت دارد؟
آیا سفر در طول زمان حقیقت دارد؟

 

یک راه این است که سرعت کیهانی را از بین ببریم و سریع تر از سرعت نور حرکت کنیم. اما این احتمال شدنی نخواهد بود، زیرا یک جسم که در آن سرعت حرکت کند، جرمی معادل بی نهایت به خود خواهد گرفت.

یکی دیگر از احتمالات می تواند فرم “کرم چاله” باشد که بین نقاطی در فضا و زمان به وجود می آید. اگر چه این احتمال نیز تنها می تواند برای ذرات بسیار کوچک و ریز اتمی عمل کند.

به جز این ها فرضیه های عجیب و غریب دیگری نیز وجود دارد، مانند سیاه چاله ها، سیلندرهای بزرگ ی رشته های کیهانی و …

ساتر می گوید: وقتی موضوع سفر به گذشته باشد، نسبیت عام ریاضیات تنها چند سناریو را محتمل می داند. اما تمام این سناریوها با فیزیک در تناقض هستند، به طور مثال نیاز به ایجاد جرم منفی و یا سیلندر چرخان بی نهایت!

چرا نسبیت عام دنیای ریاضیات با این فرضیات اجازه ی سفر به گذشته را می دهد، اما فیزیک آن را منتفی می داند؟ این چیزی ست که هنوز جوابی برای آن پیدا نکرده ایم.

اما این بدان معنا نیست که دانشمندان از این ماجرا کنار کشیده و تسلیم شده اند. در سال ۲۰۱۵ میلادی، Ali Övgün از دانشگاه مدیترانه شرقی در قبرس اعلام کرد: کرم چاله ها ممکن است در مناطق با ماده تاریک امکان پذیر باشند. ( این یک شکل از تئوری ماده است که نمی تواند به چشم دیده و یا حتی با وسایلی نظیر تلکسوپ تشخیص داده شود، اما خود را در تاثیرات گرانشی بر دیگر اجرام نشان می دهد.)

 

آیا سفر در طول زمان حقیقت دارد؟
آیا سفر در طول زمان حقیقت دارد؟

 

در حالی که معادلات وی نشان می دهد کرم چاله ها می توانند در این مناطق به وقوع بپیوندند و سفر به زمان گذشته را ممکن سازند، اما او هنوز برای اثبات آن مراحل زیادی باقی مانده است. این فقط یک اثبات ریاضی بوده و برای این که شواهد تجربی و فیزیکی قطعی پیدا شود، باید پیشرفت های زیادی داشته باشیم.

شاید با کمی انتظار به آن روزی نیز برسیم که درخواست های سفر به سال های قبل از سوی مردم به سرویس های فضایی داده شده و احتمالا با هزینه های سنگین، بتوانیم به ۱۰ سال یا ۲۰ سال قبل سفر کرده و یا حتی به دیدار اجداد خود برویم!

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...