باطری J.Flex، نخستین باطری انعطاف پذیر دنیا

باطری انعطاف پذیر J.Flex
باطری انعطاف پذیر J.Flex

J.Flex نخستین باطری انعطاف پذیر دنیاست که تیم تحقیق و توسعه ی Jenax آن را به عنوان آخرین محصول منحصر به فرد خود، معرفی کرده است. باطری J.Flex نخستین محصول این چنینی شرکت کره ای Jenax نیست و احتمالا آخرین آن ها هم نخواهد بود. اما این نوع باطری انعطاف پذیر ویژگی های جذابی دارد که در زیر به آن ها می پردازیم.

توسعه بیشتر دستگاه های تلفن همراه و پوشیدنی های هوشمند به شکل قابل ملاحظه ای با مانع و سد بزرگ باطری های قالب بندی شده، مواجه می شوند. به نظر می رسد که برای داشتن طراحی های زیباتر و جذاب تر نیازمند باطری های انعطاف پذیر بودیم! پیش از این گزارش هایی درباره ی باطری های انعطاف پذیر منتشر شده بود، اما قدرت این باطری ها به شدت پایین بوده و در واقع کارایی نداشتند. اما راه حل جدید ارائه شده توسط کمپانی Jenax می تواند انعطاف پذیری را به همراه قابلیت و کارایی ارائه دهد. چنین باطری هایی نه تنها برای انواع دستگاه ها و گجت های پوشیدنی مدرن، گوشی های هوشمند، ساعت های هوشمند مفید است، بلکه این باطری ها را برای عصر ۵G به شدت احتیاج داشتیم.

باطری انعطاف پذیر J.Flex
باطری انعطاف پذیر J.Flex

باطری J.Flex در روز ۹ام ژانویه، در نمایشگاه بزرگ CES 2019 رونمایی گشته و معرفی شد.

معرفی باطری J.Flex

ساختار این باطری اجازه می دهد تا آن را به هر فرم و شکل دلخواه دربیاورید. شما ممکن است بخواهید باطری را منحنی ساخته، خم کنید و یا حتی آن را مچاله کرده و در فرم کوچک تر شده ای، مورد استفاده قرار دهید. تکنولوژی فیبر فلزی در باطری لیتیوم یون این اجازه را می دهد که باطری J.Flex در طول چرخه ی عمر خود ۱۰۰۰۰۰۰بار خم شود. ضخامت این باطری که می تواند از ۳۵ تا ۲۰ سانتی متر متغیر باشد، بستگی به ابزارهایی دارید که با آن سازگار می شوند.

باطری J.Flex تمام آزمایشات ایمنی سختگیرانه کره جنوبی که طی آن بیش از ۲۰۰.۰۰۰ بار بدون هیچ گونه تاثیر منفی بر عملکرد آن وارد شده است، را با موفقیت پشت سر گذاشته است. این باطری می تواند دماهای بالا را تحمل کرده و برای مدت زمانی طولانی تر از هر باطری معمولی بازار پاسخگو باشد. همین طور باطری مزبور به شکل ضدآب ساخته شده است و این یکی دیگر از فاکتورهای برجسته ی آن می باشد.

باطری انعطاف پذیر J.Flex
باطری انعطاف پذیر J.Flex

باطری انعطاف پذیر J.Flex از سلول های لیتیوم یونی ساخته شده است، یعنی همان ساختاری که در باطری های معمولی داشتیم. درست همین موضوع است که این باطری را عجیب و جذاب تر می سازد؛ زیرا برای یک ساختار باطری منعطف انتظار داشتیم که با چیزی غیر از فرم همیشگی سلول های لیتیوم یونی روبرو شویم.

جالب است بدانید که سازندگان این باطری تائید کرده اند، میزان کارایی J.Flex کاملا در حد و اندازه های باطری های معمولی معادل آن و همان طور که گفتیم، حتی بیشتر می باشد و این خاصیت تاشوندگی و انعطاف تاثیری بر قابلیت های فنی آن نذاشته است.

باطری انعطاف پذیر J.Flex
باطری انعطاف پذیر J.Flex

Jenax قبلا این باطری ها را در CES 2015 به نمایش گذاشته بود که به دلیل کاربرد آن ها در سراسر جهان مورد توجه قرار گرفت. زیرا این باطری ها می توانند به آسانی در ساختار پوشیدنی ها، و دیگر گجت های انعطاف پذیر، بدون نیاز به بسته بندی جامد قرار بگیرند.

این شرکت در حال حاضر با تجهیزات پزشکی شناخته شده است و باتری های J.Flex خود را در نشست دیجیتال سلامت، بخشی از CES 2019 نمایش داده است. به غیر از پوشاک و تجهیزات پزشکی پوشیدنی، این باتری ها نیز می توانند برای ساعت های هوشمند و باندهای تناسب اندام استفاده شوند.

با این حال باطری های مزبور هنوز به برخی بهبودها قبل از وارد شدن به فاز تولید انبوه نیاز دارند. اما طبق وعده ی کمپانی سازنده، به زودی شاهد ورود این باطری های خم شونده به خط تولید انبوه خواهیم بود.

کاربرد باطری J.Flex

اما انعطاف پذیری و تاشوندگی باطری J.Flex چه نوع کاربردهایی می تواند داشته باشد؟

با نگاهی به قابلیت تاشوندگی باطری پیش از هر چیزی یاد گجت های پوشیدنی، ساعت های منعطف و… می افتیم.

اما چیزی که در دنیای تکنولوژی امروز بیشتر از همه نیاز به چنین باطری هایی دارد، گوشی های هوشمند تاشو هستند. گوشی های هوشمند تازه ای که چندی ست نوید اضافه شدن آن ها به بازار موبایل جهانی داده شده است.

باطری انعطاف پذیر J.Flex
باطری انعطاف پذیر J.Flex

به نظر می رسد که طراحی و تولید باطری های انعطاف پذیر درست منطبق با زمان بندی رسیدن به نسل گوشی های تاشونده اتفاق افتاده است.

سامسونگ قصد دارد به زودی یک گوشی انعطاف پذیر را به بازار روانه کند و طبق گزارش های منتشر شده، یکی از اجزای این محصول نوآورانه، باطری انعطاف پذیر خواهد بود. بنابر این J.Flex می تواند فناوری بسیار کاربردی در آینده باشد.

باطری انعطاف پذیر J.Flex
باطری انعطاف پذیر J.Flex
سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...