چرا مک بوک های جدید اپل بدترین محصولات این کمپانی هستند

وبلاگ نویس کمپانی اپل جان گروبر، به تازگی از جانی آیو برای مشکلات صفحه کلید در لپ تاپ مک بوک پرو اخیر انتقاد کرده است. وی معتقد بود که وسواس بیش از حد آیو برای ساخت دستگاه‌های نازک منجر به طراحی ضعیف در صفحه کلید دستگاه شد. گروبر هم چنین در پست خود گفت: “مک بوک های اخیر رایانه‌های بدتری هستند، اما دستگاه‌های زیباتری هستند” و واقعاً هم همینطور است، برای مثال مک بوک پرو ۲۰۱۶ برای این که آن را تماشا کنید خیلی بهتر است تا این که از آن استفاده ی کاربردی کنید.

این که لپ تاپ‌های اپل قدرتمند هستند، به زیبایی طراحی شده‌اند و از سیستم عامل macOS  که یک سیستم عامل بسیار عالی است استفاده می‌کنند، خیلی خوب و ایده آل است اما چهار عامل وجود دارد که لپ تاپ‌های مک را به سمت پایین لیست خواسته‌های کاربران سوق می‌دهد. در واقع سه مورد از این مشکلات می‌تواند به طراحی بیش از حد نازک لپ تاپ‌های جدید مک نسبت داده شود.

لپ تاپ‌های جدید مک، از جمله مک بوک  ۲۰۱۵، مک بوک پرو ۲۰۱۶ و مک بوک ایر ۲۰۱۸ بدترین لپ تاپ‌هایی هستند که کمپانی اپل تا کنون ساخته است. در ادامه با آرادمگ همراه باشید تا به دلایل این موضوع بپردازیم:

صفحه کلید “پروانه ای” مک و کلید های معیوب

صفحه کلید پروانه ای مک بوک

به گزارش برخی کاربران هنگام تایپ با کلید “G” بر روی صفحه کلید پروانه‌ای در مک بوک پرو ۲۰۱۶ خود مشکلاتی را تجربه کرده بوده‌اند که عمیقاً بر روی جریان کار آن‌ها تأثیر داشته است. نوشتن یک مقاله بدون عملکرد صحیح کلید <<G>> و بدون نیاز به تصحیح آن در صفحه کلید می‌تواند امری ناامید کننده باشد.

البته اگر منصفانه به این قضیه نگاه کنیم، همه‌ی کسانی هم که صاحب یک دستگاه مک با کیبورد پروانه‌ای هستند این مشکل را تجربه نکرده‌اند. به گفته‌ی یک کاربر دیگر که یک دستگاه مک بوک ایر ۲۰۱۸  را در ماه نوامبر پس از انتشار آن خریداری کرده بوده، هیچ مشکلی با صفحه کلید پروانه‌ای دستگاه خود  نداشته است.

کمپانی اپل یک برنامه‌ی اصلاح مخصوص برای تعمیرات صفحه کلیدهای معیوب ایجاد کرده است. نکته‌ی جالب این است که حتی آخرین لپ تاپ‌های منتشر شده‌ی اپل در سال ۲۰۱۹ نیز پیش از موعد، قبل از این که کاربران حتی زمان کافی برای آزمایش و دریافتن این که آیا صفحه کلیدشان ایرادی دارد یا خیر، در این برنامه قرار گرفتند.

البته حتی بدون مسائل مربوط به صفحه کلید هم نمی‌توانیم با اطمینان بگوییم که لپ تاپ‌های باریک جدید اپل زیباتر و بهتر از مدل‌های قدیمی تر آن هستند.

هزینه تعمیر

هزینه تعمیر مک بوک های جدیدحتی کوچک‌ترین مشکلات هم در مک بوک های جدید می‌توانند هزینه‌های نجومی به همراه داشته باشند، تلاش‌های اخیر اپل برای ساخت دستگاه‌های هرچه باریک‌تر، همچنین تعمیرات این دستگاه‌ها را بسیار مشکل‌تر و پر هزینه‌تر ساخته است. گاهی اوقات حتی کوچک‌ترین مشکل، مانند تعویض یک بخش ارزان قیمت، می‌تواند به معنای تعویض یک بخش بزرگ از لپ تاپ باشد. دو مثال عمده از این مشکلات وجود دارد.

یکی از این موارد مجدداً ما را به ماجرای صفحه کلید باز می‌گرداند. اگر یک کلید معیوب را نمی‌توان با هوای فشرده یا سایر روش‌ها درست کرد، پس کل صفحه‌ی اصلی بالایی لپ تاپ باید جایگزین شود. این صفحه کل سطحی است که صفحه کلید در آن قرار دارد و همچنین باتری‌های لپ تاپ‌های مک نیز به همین صفحه متصل هستند. اگر بیش‌تر در مورد آن فکر کنیم می‌بینیم که یک کلید معیوب یا یک قطعه‌ی پلاستیکی زیر ۱ دلار می‌تواند به معنای تعویض کل صفحه کلید و باتری باشد.

سپس مشکل فلکس گیت وجود دارد، که با به وجود آمدن این مشکل پرتوهایی از نور و تاریکی شروع به ظاهر شدن در قسمت پایینی صفحه نمایش لپ تاپ مک می‌کنند و نور پس‌زمینه‌ی نمایشگر این لپ تاپ در این حالت یک دست نیست. این مشکل ابتدا به‌ صورت ضعیف شدن نور و تاریک شدن برخی نقاط پایین نمایشگر نمود پیدا می‌کند، اما به‌ مرور مشکل جدی‌تر شده و در این موارد در صورت باز کردن صفحه نمایشگر  لپ تاپ به ‌صورت کامل، نوری تابیده نمی شود و نمایشگر کاملاً در حالت خاموش کار می‌کند.

وبسایت تعمیرات گجت iFixit در یک پست گفته است: “طراحی بسیار فشرده برای کابل‌های انعطاف پذیر صفحه نمایش مستعد فرسودگی و خرابی است، که منجر به بروز مشکلاتی درصفحه نمایش می‌شوند که نمی‌توان آن‌ها را به سادگی (یا به ارزانی) تعمیر کرد.”

iFixit افزود: “اپل کابل‌ها را به عنوان بخشی از صفحه نمایش طراحی کرده است، بنابراین، این کابل‌ها قابل جایگزینی و تعویض نیستند. این بدان معنی است که هنگامی که این کابل‌ها شروع به خراب شدن کنند، به جای یک یا دو کابل کوچک کل واحد صفحه نمایش را باید تعویض کرد، که این موضوع میتواند یک مشکل ۶ دلاری را به یک دردسر  ۶۰۰ دلاری تبدیل کند.”

مک بوک های جدید فقط از USB-C استفاده می کنند.

پشتیبانی مک های جدید فقط از USB-C

لپ تاپ های جدید تولید شده توسز اپل فقط از USB-C پشتیبانی می کنند. شکی در این نیست که USB-C با سرعت انتقال بیش‌تر، قدرت بیش‌تر و دستگاه‌های بیش‌تر یک تکنولوژی بسیار عالی است. چشم اندازی که در این جا وجود دارد این است که شما می‌توانید یک دستگاه هاب مبدل USB-C روی میز کار خود داشته باشید که به شما اجازه می‌دهد تا مانیتور خود و سایر دستگاه های جانبی معمول USB را از طریق آن فقط به یک پورت USB-C در لپ تاپ‌های جدید مک وصل کنید.

اما باید این را هم در نظر بگیریم که همه ی افراد تمام مدت از لپ تاپ خود روی یک میز کار استفاده نمی‌کنند. زمان‌های بسیاری وجود دارد که ما بیرون هستیم و نیاز به وصل کردن یک دستگاه با USB معمولی غیر C (که به آن USB-A می گویند) به مک بوک خود داریم ولی این امکان برای ما وجود ندارد.

مشکل این جا این است که هیچ پورت معمولی USB-A  برای دستگاه‌های USB-A شما وجود ندارد و این در حالی است که دستگاه‌های USB-A  هنوز از اهمیت بالایی برخوردار هستند. در واقع، خود اپل نیز هنوز آیفون‌های خود را با کابل نوری از نوع USB-A به بازار عرضه می‌کند. فقط به این موضوع فکر کنید که نمی‌توانید آیفون XS خود را مستقیماً به پورت USB-C یک لپ تاپ مک متصل کنید. برای این کار  شما به یک آداپتور نیاز خواهید داشت که اپل آن را به قیمت ۱۹ دلار می‌فروشد و همین‌طور باید به یاد داشته باشید که این آداپتور را با خودتان همه جا ببرید و هم چنین از ترس پرداخت ۱۹ دلار دیگر، باید دائما حواستان باشد که آن را گم نکنید.

این موضوع مانند این است که برای از دسترس خارج کردن اتصال، تطبیق پذیری و عملکرد به کمپانی اپل هزینه‌ای هم بپردازیم. در حقیقت حذف درگاه USB-A از لحاظ مالی برای کمپانی اپل سودمند است. اگر باور نمی‌کنید، از خودتان بپرسید که آیا تا قبل از سال  ۲۰۱۶، مجبوربوده‌اید که برای اتصال یک دستگاه USB-A به لپ تاپ‌های مک هزینه‌ای پرداخت کنید یا خیر!

مشکل خنک نگه داشتن پردازنده

خنک کنندگی نامناسب پردازنده

برای پردازنده‌های بسیار قوی، طراحی بدنه بسیار باریک است و نمی‌تواند تراشه های پردازنده را به درستی خنک نگه دارد و کاربران نمی‌توانند بهترین بهره را از سیستم خود ببرند. زمانی که اپل در سال ۲۰۱۸ مک بوک پرو خود که از تراشه‌های قدرتمند Core i9 استفاده می‌کرد را معرفی کرد، معلوم شد که لپ تاپ سیستم خنک کننده‌ی مناسبی برای خنک نگه داشتن این تراشه‌ها در طول کار ندارد و برای این که تراشه‌ها به حداکثر عملکرد و کارایی خود دست پیدا کنند باید به خوبی خنک شوند.

یک یوتیوبر به نام دِیو لی مک بوک پرو خود را در یک فریزر قرار داده تا تراشه را به اندازه کافی خنک نگه دارد و بتواند از تمام توان آن استفاده کند. اپل یک به روز رسانی برای حل نرم افزاری این مشکل منتشر کرد و مشکل تا حد بسیاری بهبود یافت. اما بدنه‌ی مک بوک پرو هنوز هم برای این که بتواند یک تراشه‌ی قدرتمند مانند Intel Core i9 را خنک نگه دارد خیلی نازک است.

اساساً، این به این معناست که هر کاربری که یک مک بوک پرو با تراشه‌ی Core i9 تهیه کرده است به میزان هزینه‌ی پرداخت شده کارایی دلخواه خود را دریافت نخواهد کرد یا می‌توان گفت که حداقل برای یک زمان بخصوص این اتفاق نخواهد افتاد.

سخن پایانی

این که چه دلیلی یا چه شخصی پشت ساخت این لپ تاپ‌های بد بوده است، چه این شخص جانی آیو، تیم کوک یا هر کس دیگری باشد، اهمیتی ندارد. مهم این است که لپ تاپ‌های اخیر تولید شده توسط اپل خوب نیستند. در چنین شرایطی بسیاری از کاربران به لپ تاپ‌های مختلف ویندوز روی می‌آورند و حتی این مسئله ممکن است باعث کوچ کاربران مک به ویندوز شود.

البته لازم به ذکر است که لپ تاپ‌های ویندوز هم چندان کامل و بی نقص نیستند. حتی بعضی از آن‌ها نیز فقط از پورت‌های USB-C پشتیبانی می‌کنند، اما حداقل با یک آداپتور عرضه می‌شوند و نیازی به پرداخت هزینه ی اضافه برای آداپتور نیست.

هم چنین در مورد هزینه‌ی تعمیر هم نمی‌توان با اطمینان در مورد هزینه‌های بهتر یا ارزان‌تر آن‌ها نظر داد. اما تا کنون، صفحه کلید همه‌ی آن‌ها قابل اطمینان بوده است. لپ تاپ‌های ویندوز همچنین به مراتب ارزان‌تر هستند و به قدری طیف گسترده‌ای از لپ تاپ‌های مختلف برای انتخاب در میان آن ها وجود دارد که مطمئناً یک مدل مناسب برای هر کاربری وجود دارد.

نکته‌ی نهایی این است که اگر اپل قصد دارد کاربران خود را متقاعد کند که برای لپ تاپ‌های آن هزینه‌ای بپردازند، باید لپ تاپ‌های جدید آن از چیزی  که در حال حاضر هستند بهتر باشند.

فرانک محبتی
دانشجوی لیسانس نرم افزار.علاقه ی خیلی زیادی به تکنولوژی و صنعت فیلم و سریال همینطور فرهنگ و هنر ودارم:)