روش های افزایش عمر باطری لپ تاپ کدامند؟

افزایش عمر باطری لپ تاپ

معمولا نخستین چیزی که در لپ تاپ ها، نیمه جان شده و کارایی خود را از دست می دهد؛ باطری لپ تاپ است. اما با استفاده از روش های افزایش عمر باطری لپ تاپ، می توانید این موضوع را پوشش داده و طول عمر بالاتری از آن دریافت کنید.

در اینجا به تعدادی از برترین و موثرترین روش ها می پردازیم.

روش های افزایش عمر باطری لپ تاپ

قانون نخست: اول دوشاخه، بعد فیش آداپتور

بیشتر ما عادت داریم که همیشه فیش آداپتور برق را به لپ تاپ خود، متصل نگاه داشته و در زمان لازم دوشاخه را داخل پریز برق کرده و یا از آن جدا سازیم. اما چنین رفتاری می تواند باعث شود که نوسانات برق به طور یکباره به باطری لپ تاپ رسیده و می تواند به آن صدمه وارد کند. اما زمانی که نخست دوشاخه را به پریز زده و سپس فیش آداپتور را متصل سازید؛ باطری لپ تاپ از نوسانات برق در امان می ماند.

افزایش عمر باطری لپ تاپ

قانون دوم: منتظر تخلیه شارژ کامل نمانید

هرگز منتظر نمانید تا باطری لپ تاپ شما، کاملا خالی شده و سپس به سراغ شارژ کردن آن بروید. در باطری های لیتیوم یونی به هیچ وجه نیازی به دشارژ شدن کامل و رسیدن به نقطه صفر در شارژ نیست. به واقع این کار به شکل مخربی برای باطری لپ تاپ ظاهر شده و تاثیر معکوس خواهد داشت. لازم است پیش از آن که باطری لپ تاپ به طور کامل خالی شود، آن را به برق زده و شارژ را انجام دهید.

قانون سوم: کاهش نور صفحه نمایش و افزایش عمر باطری لپ تاپ

در صورتی که حتی ۱۰ درصد از نور صفحه نمایش لپ تاپ بکاهید، تاثیر چشمگیری در میزان مصرف باطری لپ تاپ مشاهده خواهید کرد.

البته این موضوع نباید به شکلی باشد که باعث آزار چشم هایتان شده و یا روی آن ها تاثیر منفی بگذارد.

قانون چهارم: از شارژ کردن سایر دستگاه ها با لپ تاپ بپرهیزید

برخی اوقات برای شارژ کردن گوشی موبایل و … از درگاه یو اس بی لپ تاپ استفاده کرده و به این شکل باطری لپ تاپ را به یک منبع تغذیه تبدیل می کنیم. توصیه می شود که برای افزایش طول عمر باطری لپ تاپ و بالا رفتن بهره وری آن، از این عمل اجتناب کنید.

افزایش عمر باطری لپ تاپ

قانون پنجم: استفاده از شارژر فابریک و افزایش عمر باطری لپ تاپ

برای افزایش طول عمر باطری لپ تاپ، باید همیشه از شارژر فابریک آن استفاده کرده و هرگز به سراغ شارژرهای برندهای دیگر نروید. اگر چه ممکن است عمل شارژ به وسیله ی این شارژرهای متفرقه نیز انجام شود، اما احتمالا نتیجه سوئی بر باطری لپ تاپ برجای خواهد گذاشت.

قانون ششم: جدا کردن باطری در زمان عدم استفاده طولانی

اگر قصد سفر داشته و یا به دلایلی قرار است که برای چند هفته یا بیشتر از لپ تاپ خود استفاده نکنید، حتما باطری را از آن جدا کرده و در محلی خشک و عاری از هرگونه رطوبت قرار دهید. (توصیه می شود که هنگام جدا کردن باطری از لپ تاپ، بین ۳۰ تا ۴۰ درصد شارژ در آن ذخیره کرده باشید.)

افزایش عمر باطری لپ تاپ

قانون هفتم: تمیز کردن محفظه باطری

تمیز کردن محفظه باطری نیز اگر چه ساده به نظر می رسد، اما در سلامت باطری بسیار موثر است. باید گرد و غبار را پاک کرده و اتصالات باطری را به خوبی غبارروبی نمایید.

به کمک روش های فوق و برخی تکنیک های دیگر، می توانید به افزایش عمر باطری لپ تاپ خود کمک کرده و بهره وری بیشتری دریافت نمایید.

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...