جان سخت ترین کدام است؟

کروم بوک ها ابزار های بینظیری برای دانش آموزان و کارمندانی هستند که در محیط های سخت کار می کنند. این دستگاه ها ارزان قیمت، سبک وزن و بسیار کاربردی هستند و با بسیاری ویژگی های امنیتی به بازار عرضه می شوند. اما لپ تاپی که مخصوص کودکان و کارمندان باشد، نیاز است جان سخت، محکم و سبک باشد. ما در ادامه قصد داریم که جان سخت ترین کروم بوک های بازار را به شما معرفی کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

امروزه، کروم بوک ها بیشتر و بیشتر در حال تصاحب بازار هستند. این دستگاه ها مبتنی بر سیستم عامل کروم او اس هستند و گوگل وعده داده است که تا پایان سال ۲۰۱۹، این دستگاه ها قابلیت اجرای نرم افزار های اندرویدی را نیز داشته باشند. همچنین، این دستگاه ها به دلیل داشتن سیستم عاملی سبک، مصرف باتری بسیار کمی دارند و می توانند تا یک روز تمام برای استفاده کاربران آماده باشند.

از روی دیگر، اغلب این دستگاه ها به عنوان دستگاه هایی جان سخت معرفی می شوند و برخی دیگر نیز، دارای استاندارد های نظامی هستند. داشتن چنین استاندارد ها و بدنه سر سختی نیز بی دلیل نیست. همان طور که پیش تر گفتیم، این دستگاه ها به دلیل رابط کاربری ساده و آشنایی که دارند، مناسب کودکان هستند و به همین دلیل، نیاز است تا بدنه محکمی داشته باشند.

به جای این که بگذاریم لپ تاپی را برای خود و یا کودکتان بخرید که با اولین ضربه و یا افتادن بشکند، ما ۱۱ تا از بهترین کروم بوک ها را -چه آن هایی که به عنوان جان سخت معرفی شده بودند و چه آن هایی که معمولی بودند- از ارتفاع های ۷۶ سانتیمتری و ۱۳۷ سانتیمتری روی فرش و سرامیک انداختیم و سپس این دستگاه ها را بررسی کردیم تا ببینیم کدام یک بیشترین دوام را دارد.

بگذارید پیش از این که به شما بگوییم کدام کروم بوک جان سخت تر است، اول بدانیم این دستگاه ها مناسب شما هستند و یا خیر. از این رو، ما به شما توصیه می کنیم مقاله ما تحت نام راهنمای خرید کروم بوک را مطالعه کنید و بدانید که آیا این دستگاه ها مناسب شما هستند و یا اخر. سپس، اگر این دستگاه ها را مناسب خود دانستید، به خواندن این مطلب ادامه دهید تا بدانید کدام یک جان سخت تر است.

در میان دستگاه هایی که تا کنون در طول آزمایش تست کردیم، می توان به کروم بوک هایی همچون Asus Chromebook Flip C434 اشاره کنیم. این دستگاه در مجموع، بهترین کروم بوکی است که می توانید برای خود تهیه کنید. همچنین، دیگر لپ تاپی که آزمودیم، Pixelbook گوگل است که هم از گران قیمت ترین هاست و هم از بهترین ها. همچنین، کروم بوک های مقرون به صرفه ای چون Chromebook 3 سامسونگ را نیز در این آزمایش شرکت دادیم.

ما پس از انداختن این دستگاه ها و بررسی کردن آسیب واره به آن ها، به مقاومت هر ۱۱ دستگاه امتیازی می دهیم و بهترین و بدترین آن ها را مشخص می کنیم. این دستگاه ها، در مجموع بسیار خوب ظاهر شدند اما برخی دیگر نیز، بر خلاف انتظار، مقاومت خوبی در مقابل ضربه های وارده نداشتند.

از کروم بوک هایی که انداختیم، دو مورد بهتر از مابقی عمل کردند. این دستگاه ها، پیکسل بوک گوگل و کروم بوک ۳ سامسونگ بودند که یکی در رده گران قیمت ترین ها و دیگری در رده ارزان قیمت ترین هاست. این دو لپ تاپ در طول این تست ها عالی عمل کردند. مخصوصا، دستگاه پیکسل بوک که زمانی که روی زمین سخت افتاد، به گونه ای به نظر می رسید که انگار تازه از جعبه بیرون آمده است. همچنین، این دو لپ تاپ ثابت کردند که کروم بوک  هایی که استاندارد نظامی ندارند هم، می توانند جان سخت و مقاوم باشند. در مجموع نیز، کروم بوک هایی که استاندارد های نظامی داشتند نیز به خوبی عمل کردند و در مجموع بهتر از کروم بوک های معمولی بودند.

شرح آزمایش

در ابتدا، بیایید بگوییم که ما چگونه این دستگاه ها را آزمودیم. برای اندازه گیری دوام محبوب ترین کروم بوک ها، ما ابتدا این دستگاه ها را از ارتفاع ۷۶ سانتیمتری روی سطح سختی همچون سرامیک و بتن و سطح نرمی همچون فرش انداختیم. سپس، این دستگاه ها را دوباره و از ارتفاع ۱۳۷ سانتیمتری روی همین سطح ها انداختیم تا ببینیم در مقابل شدت ضربه بیشتر چگونه عمل می کنند.

اگر لپ تاپی دیگر روشن نمی شد  یا به طور جبران نا پذیری آسیب می دید، ما آن دستگاه را از رده آزمایش خارج می کردیم.

در دور اول که ما این دستگاه ها را از ارتفاع ۷۶ سانتیمتری روی سطح نرم و سخت انداختیم، این عمل را با دستگاه های مکانیکی انجام می دادیم و بدین شکل، شرایط آزمایش همه این دستگاه ها یکسان بوده است.

سپس در دور دوم آزمایش، ما این ۱۱ دستگاه را از ارتفاع ۱۳۷ سانتیمتری روی سطح سخت و نرم انداختیم تا شبیه به افتادن دستگاه از کوله پشتی باشد. همچنین، در این آزمایش ما برای آن که این لپ تاپ ها را در شرایطی مشابه به دنیای واقعی آزمایش کنیم، ابتدا درب آن ها را باز کردیم و سپس به زمین انداختیم.

نحوه امتیاز دهی

پس از هر دور آزمایش، ما به لپ تاپ ها امتیاز هایی از ۱ تا ۵ می دادیم و در مجموع دو دور آزمایش، بیشترین امتیازی که یک دستگاه می توانست کسب کند ۱۰ امتیاز بود. سپس، ما دوام آن ها در مقابل به زمین افتادن را به شکل زیر بررسی کردیم:

۵ امتیاز: بدون آسیب قابل تشخیص.

۴ امتیاز: خراش های سطحی و خط های کوچک. در کل، خط و خش های سبک و طبیعی

۳ امتیاز: خراش های سنگین و آسیب های ساختاری سبک

۲ امتیاز: آسیب های ساختاری سنگین، سیستم عامل کار می کند ولی به نظر نمی رسد همه چیز به خوبی کار کند

۱ امتیاز: دستگاه روشن نمی شود.

شرح کلی امتیازات

در ابتدا، بیایید نگاهی کلی به امتیازاتی که این دستگاه ها کسب کردند بیانداریم:

 • Google Pixelbook (10 امتیاز)
 • Samsung Chromebook 3 (9 امتیاز)
 • Lenovo 330e Chromebook (8 امتیاز)
 • Dell Chromebook 11 3180 (7 امتیاز)
 • HP Chromebook 11 (7 امتیاز)
 • Asus C202SA (7 امتیاز)
 • Acer Chromebook 11 N7 (6 امتیاز)
 • Samsung Chromebook Plus 2-in-1 (5 امتیاز)
 • Acer Chromebook R 13 (4 امتیاز)
 • Lenovo Chromebook C330 2-in-1 (4 امتیاز)
 • Asus Chromebook Flip C434 (3 امتیاز)

در ادامه بیایید تا شرح کلی از آزمایش یکایک دستگاه ها داشته باشیم.

Google Pixelbook

امتیاز دوام: ۱۰ امتیاز

استاندارد جان سختی: ندارد

شما همان چیزی را دریافت می کنید که بابتش پول داده اید. دستگاه بسیار سبک وزن پیکسل بوک گوگل یک تانک به تمام معناست!

پر واضح است که گوگل از مواد اولیه بسیار مرغوبی در ساخت پیکسل بوک استفاده کرده است که اینچنین در آزمایش افتادن ما موفق بیرون آمده است. این دستگاه در افتادن های اولیه ما آسیب قابل تشخیصی به جز یک خراش کوچک روی پشت دستگاه نداشت و همه چیز درست مثل قبل از افتادن این دستگاه به زمین به نظر می رسید.

به طرز غیر قابل باوری، پیکسل بوک نه تنها از افتادن از ارتفاع ۱۳۷ سانتیمتری با درب باز جان سالم به در برد، بلکه این دستگاه حتی خراش خاصی نیز بر نداشت. اگر ما می خواستیم این دستگاه را به فروش برسانیم، حتی می توانستیم شرایط فیزیکی آن را “خیلی خوب” ثبت کنیم.

Samsung Chromebook 3

امتیاز دوام: ۹ امتیاز

استاندارد جان سختی: ندارد

فارغ از قیمت بسیار کمی که این دستگاه دارد، کروم بوک Samsung Chromebook 3 پس از اولین آزمایش ما نشان داد که دستگاه بسیار با دوام و جان سختی است. پس از اولین انداختن این دستگاه به زمین،  ما هیچ گونه آسیب خاصی به  بدنه دستگاه را مشاهده نکردیم و در مجموع، این دستگاهبه خوبی کار می کرد. نبود هیچ گونه آسیبی که چشم را به خود جلب کند، بسیار ما را مورد تأثیر قرار داد. حتی، زمانی که این دستگاه را از ارتفاع ۱۳۷ سانتی متری به زمین انداختیم، آسیبی به شاسی این دستگاه وارد نشد.

تنها، زمانی که این دستگاه را از ارتفاع ۱۳۷ سانتی متری به زمین انداختیم، قاب دور صفحه نمایش آن کمی جدا شد که مسئله حساس و غیر قابل تعمیری نیست.

خوشبختانه، این آسیب به قدری جزیی بود که ما توانستیم درب آن را مجددا در سر جای خود قرار دهیم. جدای از این آسیب جزیی، کروم بوک ۳ سامسونگ عملکرد فوق العاده ای در این آزمایش داشت و با درصد زیادی از دوام و مقاومت، توانست ما را بسیار شگفت زده بکند.

Lenovo 300e Chromebook

امتیاز دوام: ۸ امتیاز

استاندارد جان سختی: دارد

این لپ تاپ، با داشتن استاندارد دوام و جان سختی به بازار عرضه شده است و جزو لپ تاپ های بسیار سر سخت بازار حساب می شود. اما با این وجود، در مرحله اول آزمایش که ما این دستگاه را از ارتفاع ۷۶ سانتیمتری و با درب باز به زمین انداختیم، کمی از بافت فیزیکی پوسته این دستگاه ساییده شد و گوشه پایین شاسی آن نیز کمی آسیب دید.

آسیب های دستگاه Chromebook 11 3180 در آزمون ۱۳۷ سانتیمتری ما، در تصاویر بسیار بدتر از چیزی که واقعا هستند به نظر می رسند. یک قطعه، هنگام برخورد لپ تاپ به زمین از آن جدا شد. پس از مشاهده لپ تاپ، متوجه شدیم که این قطعه، کاور پلاستیکی لولای آن است که به سادگی سر جایش قرار می گیرد. ولی همچنان، این دستگاه خراش های قابل مشاهده ای به خودد دیده بود و گوشه های دستگاه ساییده شده بودند.

قاب پایین این دستگاه پس از سومین آزمون ما که دستگاه را از ارتفاع انداختیم، از جایش جدا شد که ما آن را مجددا در سر جایش قرار دادیم. ما بسیار خوشحال شدیم که پس از باز کردن درب دستگاه، لوگوی کروم دوباره روشن شد. دیگر مشکلی که در این مرحله از آزمایش برای این دستگاه به وجود آمد، دو بار کار کردن کلیک چپ آن بود که پس از بازنگری ها، مشخص شد که این کلیک، یک بار در نیمه ارتفاع دکمه فعال می شود و یک بار دیگر، در هنگام فشردن کامل دکمه فعال می شود و در مجموع، به اضای هر کلیک، دو کلیک ثبت می شود. این نحوه عملکرد کلیک، بیانگر وارد شدن آسیب فیزیکی به ساختار سخت افزاری آن بود.

HP Chromebook 11

امتیاز دوام: ۷ امتیاز

استاندارد جان سختی: دارد

پس از اولین مرحله آزمایش روی دستگاه HP Chromebook 11، در حاشیه سمت راست این دستگاه، شاهد ساییدگی هایی بودیم که به وضوح مشخص بودند.

دومین مرحله آزمایش برای این دستگاه چندان خوب رقم نخورد. لایه پلاستیکی روی لولای این دستگاه تقریبا به طور کامل از جای خود خارج شد. من توانستم این تکه پلاستیکی را کمی در سر جای خود قرار دهم. اما، این قطعه به قدر کافی در سر جایش فرو نمی رفت که فضای خالی مابین لولا و حاشیه صفحه نمایش دستگاه را پر کند. جدای از این آسیب ها، این دستگاه در مجموع سالم به نظر می رسید.

در آخرین و سخت ترن آزمایش ما، گوشه پایینی این دستگاه شکست و ساختار پلاستیکی بی کیفیت آن جدا شد. نکته مثبت این اتفاق، آن است که هر چیز دیگری که در این مرحله از دستگاه جدا شد، در سر جای خود باز می گشت.

Asus C202SA

امتیاز دوام: ۷ امتیاز

استاندارد جان سختی: دارد

در میان لپ تاپ های سرسختی که در طول این آزمایش به زمین انداختیم، دستگاه Asus C202SA در اولین آزمایش ها، بدترین ها را تجربه کرد. اما به نحوی، این لپ تاپ در سومین دور آزمایش، عملکرد خوبی را از خود نشان داد.

به لطف برخورد این دستگاه با زمین، مای می توانستیم برخی از قطعاتی که درون صفحه نمایش این دستگاه کار می کنند را به وضوح مشاهده کنیم که به طرز عجیبی، این آسیب های وارد شده به قاب صفحه نمایش، روی روند باز و بسته کردن صفحه نمایش اثر نمی گذاشت.

نکته ای که جای نگرانی داشت، سهولت در، در آمدن حاشیه صفحه نمایش این دستگاه از جای خود بود که به راحتی، از جای خود جدا می شد. اما باز هم، ما به راحتی می توانستیم همه چیز را در سر جای خود برگردانیم. البته، درب آن که مجددا در سر جای خود برگشته بود، کمی خم شده بود و همانند قبل به درستی در سر جای خود و به صورت تراز شده قرار نمی گرفت.

Acer Chromebook 11 N7

امتیاز دوام: ۶ امتیاز

استاندارد جان سختی: دارد

شرکت ایسر به هنگام عرضه کروم بوک خود به بازار، اعلام کرد که این دستگاه، استاندارد نظامی MIL-STD-810G را دریافت کرده است و می توان این دستگاه را تا ۲۶ بار از ارتفاع ۱۳۰ سانتیمتری به زمین انداخت. اگر ما به این ادعا شک داشتیم، دیگر نداریم. -حد اقل تا زمانی که درب لپ تاپ بسته است-

این دستگاه ارزان قیمت و سرسخت، نتوانست زمانی که آن را از ارتفاع ۷۶ سانتیمتری به روی زمین سخت و فرش بیاندازیم سالم بماند. آسیب های جزیی در پشت درب این دستگاه قابل مشاهده بود ولی در مجموع، آسیب خاصی برای مشاهده وجود نداشت.

اما زمانی که این دستگاه را از ارتفاع ۱۳۷ سانتیمتری به زمین انداختیم، پایین لولا های آن به طور کامل جدا شدند. اما، این قطعات به راحتی در سر جای خود قرار گرفتند و هیچ گونه آسیب مکانیکی چشمگیری وجود نداشت.

آزمایش انداختن از ارتفاع ۱۳۷ سانتیمتری این دستگاه با درب باز، آسیب جدی به لولا های این دستگاه زد. قاب جلوی سفحه نمایش  و کاور پلاستیکی لولا ها به طور کامل جدا شدند. آسیب هایی نیز به بخش مکانیکی لولا های آن وارد شده بود و دیگر درب این دستگاه به خوبی بسته نمی شد. جدای از این آسیب ها، این دستگاه به خوبی روشن می شد و کار می کرد.

Samsung Chromebook Plus 2-in-1

امتیاز دوام: ۵ امتیاز

استاندارد جان سختی: ندارد

در میان دستگاه های غیر جان سختی که ما روی زمین انداختیم، کروم بوک پلاس هیبریدی سامسونگ، یکی از بدترین ها بود. این دستگاه زمانی که از ارتفاع ۷۶ سانتیمتری روی فرش و زمین سخت به زمین افتاد، به نحوی آسیب دید که گمان می کردیم دیگر روشن نشود. پنل پایین این دستگاه از جای خود جدا شده بود و قلم دیجیتالی از جا بیرون آمد.

فریم پایین این دستگاه حتی زمانی که آن را روی فرش انداختیم نیز از جای خود بیرون آمد و باعث شد فاصله ای میان قلم دیجیتالی دستگاه و محل قرارگیری آن به وجود بیاید.

این آسیب ها حتی مشکلاتی برای تاچ پد این دستگاه و نحوه کلیک کردن آن نیز به وجود آورد. و کار کردن با آن بسیار سخت شد. در سومین آزمایش و زمانی که دستگاه را روی لبه آن به زمین انداختیم، صفحه نمایش آن ساییده شد و ترک هایی روی پایه دستگاه به وجود آمد. همچنین، گوشه دستگاه آسیب دید و به داخل فرو رفت و درگاه USB نیز شکست. اما، با وجود همه این آسیب ها، این دستگاه به خوبی روشن می شد و کار می کرد.

Acer Chromebook R 13

امتیاز دوام: ۴ امتیاز

استاندارد جان سختی: ندارد

کروم بوک R 13 ایسر، بیشترین آسیب ممکن به شاسی آلومینیومی را در مرحله اول آزمایش و در ارتفاع ۷۶ سانتیمتری دریافت کرد. ما، این دستگاه را روی فرش انداختیم اما گوشه بالا و سمت راست این دستگاه خم شد و درب آن آسیب های بسیاری دید.

حتی زمانی که ما این دستگاه را روی فرش انداختیم، رنگ بسیاری از بخش های درب آن پاک شد و پایه آن از پنل پایینی جدا شد.

در آزمایش ۱۳۷ سانتیمتری ما نیز، این دستگاه را روی لبه آن به زمین انداختیم و آسیب های جدی دریافت کرد. زمانی که ما درب دستگاه را باز کردیم و پنل صفحه نمایش به همراه آن بالا نیامد، بسیار تعجب کردیم.

بله درست است! صفح هنمایش این دستگاه به طور کامل از بدنه آلومینیومی خود جدا شد. تمامی اتصالات صفحه نمایش سالم و برقرار بودند و در نتیجه، زمانی که صفحه نمایش را با دست بلند کردیم، مشاهده کردیم که روشن شده است و کار می کند. متأسفانه، در این مرحله، آسیب های بسیاری به شیشه صفحه نمایش آن نیز وارد شده بود و در مجموع، این آسیب به صفحه نمایش دستگاه، در کنار حاشیه خم شده پایه شکسته آن ثبت می شود.

Lenovo Chromebook C330 2-in-1

امتیاز دوام: ۴ امتیاز

استاندارد جان سختی: ندارد

ما زمانی که کروم بوک C330 2-in-1 لنوو را از ارتفاع ۷۶ سانتیمتری روی فرش انداختیم، آسیب چندانی را مشاهده نکردیم. هنگام برخورد این دستگاه با زمین، کمی از رنگ گوشه های پشتی آن خراشیده شد اما آسیب چندان زیادی به دستگاه وارد نشد.

متأسفانه، زمانی که ما دستگاه را از ارتفاع ۱۳۷ سانتیمتری رها کردیم و به زمین انداختیم، گوشه بالا سمت راست صفحه نمایش از جای خود جدا شد. البته، لپ تاپ هنوز هم روشن می شد و آسیبی به شیشه صفحه نمایش آن وارد نشده بود اما ما دیگر نمی توانستیم گوشه صفحه نمایش را مجددا در سر جای خود قرار دهیم. این خیلی نا امید کننده است چرا که گوشه صفحه نمایش کاملا سالم به نظر می رسید و سالم بود.

سومین مرحله آزمایش ما، ثابت کرد که این دستگاه نابود شده است. در این مرحله، آسیب بسیار جدی به این دستگاه وارد شد. در مرحله ۱۳۷ سانتیمتری، پایه پلاستیکی این دستگاه کاملا شکسته بود و از بدنه جدا شده بود. صفحه نمایش نیز، کاملا از درب جدا شده بود و ما نمی توانستیم بدون داشتن ابزار های مناسب، این قطعه را در سر جای خود باز گردانیم.

این دستگاه بر خلاف باور ما که گمان می کردیم هنوز قابل استفاده است، به درستی کار نمی کرد و مرتبا خاوش می شد. در ممجموع، این دستگاه، در مراحل اولیه آزمایش ما به خوبی عمل می کرد اما پس از افتادن از ارتفاع ۱۳۷ سانتیمتری، عملا به دستگاهی غیر قابل استفاده تبدیل شده بود.

Asus Chromebook Flip C434

امتیاز دوام: ۳ امتیاز

استاندارد جان سختی: ندارد

این دستگاه که در مجموع، مناسب ترین کروم بوک بازار از نگاه ما است، در این آزمایش خوب عمل نکرد. ما انتظار داشتیم که این دستگاه به دلیل محبوبیتی که دارد، بدنه با دوامی باشد اما، متاسفانه پس از اولین مرحله آزمایش، بدنه آلومینیومی دستگاه آسیب های بسیاری دید.

پس از انداختن این دستگاه از ارتفاع ۱۳۷ سانتیمتری، ما متوجه شدیم که این آسیب ها برای این دستگاه زیادی بوده است. پس از انداختن این دستگاه از این ارتفاع، دستگاه با کمی تأخیر روشن می شد و تاچ پد آن به خوبی کار نمی کرد. ما هنوز می توانستیم با استفاده از تاچ پد، موس را تکان دهیم و با یک بار ضربه زدن روی تاچ پد،کلیک کنیم. اما، دکمه های مخصوص کلیک و راست کلیک تاچ پد کارایی خود را از دست داده بودند. همچنین، تاچ پد، از بدنه اطراف خود جدا شده بود و فاصله محسوسی بین آن ها افتاده بود.

از دیگر آسیب هایی که به این دستگاه وارد شد، خم شدن، له شدن و شکستن گوشه های دستگاه بود که در کنار آن ها، خراش های بسیاری افتاده بود.

این دستگاه در مرحله دوم آزمایش، به قدر کافی آسیب دیده بود و ما، واقعا متأسف بودیم که باید این دستگاه را یک بار دیگر، و سخت تر روی زمین بیاندازیم. اما به هر حال، ما این دستگاه را از ارتفاع ۱۳۷ سانتیمتری روی لبه آن انداختیم و گوشه سمت راست صفحه نمایش آن عملا نابود شد و ترک های بسیاری روی صفحه نمایش آن افتاد.

شاید، بدتر از آن، گوشه سمت چپ باشد که به سمت عقب خم شد و صفحه نمایش نیز، از پایین جدا شده بود. در این مرحله، آسیب های وارده به این دستگاه به قدری شدید بود که حتی باتری لیتیوم یونی پایین دستگاه نیز، آسیب بسیاری دیده بود. برای شوکه کردن کامل ما، این دستگاه روشن شد! البته، پس از چند لحظه روشن شدن، ما متوجه شدیم که شمار بسیاری از پیکسل های این دستگاه سوخته اند و پس از چند لحظه، این دستگاه مجددا خاموش شد و جان به جان آفرین تقدیم نمود.

در مجموع، می توان گفت که محبوب ترین کروم بوک های بازار، دستگاه های جان سختی هستند و می توانند از پس بیشترین فشار ها بر بیایند. اما، با این وجود، این دستگاه ها در مقابل خط و خش آسیب پذیر هستند.

احسان رستمی پور
او تقریبا کمی از هر صفت و ویژگی ای را دارد:) وقت های خالی اش را (که البته ندارد!) به خواب می گذراند چون تنها وقتی که خواب است بیکار است! البته، سر رشته ای در عکاسی، گیمینگ و طراحی گرافیکی نیز دارد.