قاب محافظ Pixel 5 XL طراحی آن را نشان می‌دهد

ظاهرا به نظر می‌رسد که رده بالاترین گوشی شرکت گوگل در سال جاری میلادی، یک گوشی پرچمدار کاملا جدید نخواهد بود. گفته می‌شود که به جای آن‌ها، دو مدل به اسم Pixel 5 که یکی از آن‌ها دارای پسوند XL خواهد بود، در راه هستند که اکنون تصاویر قاب محافظ یکی از آن‌ها فاش شده است. با توجه به این که گفته می‌شود این دو، به یک چیپست Snapdragon 765G مجهز خواهند بود، باعث می‌شود بیشتر آن‌ها را به عنوان دو گوشی میان رده محسوب کنیم تا گوشی‌های کاملا پرچمدار جدید. در حقیقت، اکنون ماجرا از این قرار است که تصاویر قاب محافظ مدل بزرگ‌تر به اسم Pixel 5 XL در فضای مجازی منتشر شده است که نشان می‌دهد این دستگاه، علاوه بر چیپست خود، ویژگی‌های دیگری هم دارد که جزو گوشی‌های میان رده قرار می‌گیرند. با آرادمگ همراه باشید.

همانطور که احتمالا در جریان هستید، تنها گزینه‌ی موجود برای امنیت بیومتریک در Pixel 4 سیستم تشخیص چهره‌ی گوگل می‌باشد زیرا این دستگاه فاقد هرگونه سنسور تشخیص اثر انگشت می‌باشد. با توجه به این موضوع، بسیاری از مردم، از جمله خود من انتظار دارند که مدل بعدی این گوشی در این زمینه پیشرفت بسیار چشمگیری کرده باشد و اکنون به یک سنسور تشخیص اثر انگشت در زیر صفحه نمایش خود مجهز شده باشد. اما با توجه به تصاویری که از قاب محافظ Pixel 5 XL منتشر شده است، علیرغم این که یک پیشرفت قابل قبول در این زمینه ایجاد شده است، اما چندان چشمگیر و بزرگ نیست. البته، سنسورهای تشخیص اثر انگشت زیر صفحه نمایش، اغلب مشکلات زیادی دارند و معمولا سرعت و دقت سنسورهای خازنی به آن‌ها ترجیح داده می‌شود.

احتمالا ممکن است که این تصمیم ارتباطی با این حقیقت داشته باشد که ظاهرا Pixel 5 فاقد چیپ رادار Soli خواهد بود و احتمالا در نهایت باعث این شده تا مقداری فضای خالی برای یک سنسور تشخیص اثر انگشت ایجاد شود. این چیپ رادار، قدرت مورد نیاز ویژگی جدیدی به اسم Motion Sense را در Pixel 4 فعالسازی می‌کرد که در کنار مزیت‌های زیادی که ایجاد می‌کرد، به پروسه‌ی تشخیص چهره سرعت می‌بخشید. بدین ترتیب، فکر می‌کنیم که احتمالا گوگل تصمیم گرفته که ویژگی تشخیص چهره را از گوشی رده بالای پیش روی خود کنار بگذارد.

علاوه بر این، چیزی که در تصاویر قاب محافظ Google Pixel 5 XL به نمایش گذاشته شده است، نشان می‌دهند که این دستگاه دارای یک ناچ کوچک در بالای صفحه نمایش خود خواهد بود و برخلاف گوشی‌های پرچمدار حال حاضر شرکت گوگل ، به صورت تمام صفحه و بدون حاشیه نخواهد بود. علاوه بر این، تصاویری که اکنون از قاب محافظ گوشی هوشمند Google Pixel 5 XL منتشر شده است، نشان می‌دهند که یک بریدگی برای یک خروجی صدا نیز وجود دارد که احتمالا در این دستگاه به کار برده شده است. این بریدگی در قاب محافظ این گوشی، نشان دهنده این است که درگاه ۳.۵ میلی متری هدست قطعا برگشته است. به عنوان یادآوری باید به این نکته اشاره کنم که گوشی های Pixel 4 و Pixel 4 XL فاقد این درگاه بودند. در هر صورت، عده زیادی از مردم وجود دارند که از دیدن این درگاه خوشحال می‌شوند زیرا عموم مردم هنوز برای حذف آن آمادگی ندارند.

پشت قاب محافظ این گوشی یک بریدگی مربع شکل برای جایگاه دوربین‌های آن وجود دارد. این موضوع به این معنی است که Pixel 5 XL فاقد یک ماژول دوربین عجیب و غریب خواهد بود که در گزارش‌های اولیه درمورد این گوشی مطرح شده بود. به هر حال، به نظر می‌رسد که گوگل در سال جاری برنامه‌ای برای رقابت کردن در بازار گوشی‌های پرچمدار و رده بالا ندارد. احتمالا قیمت Pixel 5 به عنوان مدل پایه این لاین آپ از ۶۹۹ دلار آغاز خواهد شد که باعث می‌شود ۱۰۰ دلار با Pixel 4 اختلاف قیمت داشته باشد.

با این حال، گفته می‌شود که ظاهرا گوگل قصد ندارد برای همیشه بازار و بخش گوشی‌های هوشمند پرچمدار را کنار بگذارد. در هر صورت، یکی از دلایل اصلی و مهمی که ظاهرا چرا Pixel 5 قصد دارد با در اختیار داشتن یک چیپست بسیار قدرتمند و پرچمداری به اسم Snapdragon 865 راهی بازار نمی‌شود، این است که این چیپست که در سال ۲۰۲۰ تا به حال در تعداد بسیار زیادی از گوشی‌های هوشمند پرچمدار به کار برده شده است، دارای قیمت بیش از حد زیادی است. با این وجود، گفته می‌شود که این گوشی هنوز هم دارای قابلیت اتصال به شبکه ۵G خواهد بود زیرا در SD 765G یک مودم ۵G به کار برده شده است.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.