رسمی: استفاده مایکروسافت از موتور Chromium در مرورگر Edge

پس از شایعات مختلف، مایکروسافت به طور رسمی اعلام کرد که در آینده ای نزدیک از موتور Chromium در مرورگر خود تحت عنوان Edge استفاده خواهد کرد. با آراد مگ همراه باشید.

مایکروسافت با معرفی مرورگر Edge به همراه ویندوز ۱۰، آرزوهای بلند پروازانه ای را در سر خود می پروراند. این شرکت سعی داشت تا با این مرورگر به روزهای اوج Internet Explorer بازگردد. از همین رو به سرعت قابلیت های Edge را گسترش داد و آن را به رقیبی جدی برای Chrome تبدیل کرد. مصرف انرژی بهتر، مدیریت تب های قوی تر، مدیریت رم بهینه تر همه و همه تعداد زیادی از کاربران را به سمت Edge سوق داد. اما این مرورگر همچنان فاصله زیادی از Chrome داشت.

از همین رو مایکروسافت تصمیم گرفت تا استفاده از موتور EdgeHTML را کنار بگذارد و از موتور Chromium در نسخه های آتی این مرورگر استفاده کند. البته این موضوع تا چند روز گذشته شایعه ای بیش نبود اما امروز مایکروسافت به طور رسمی پرده از این حقیقت تلخ برداشت. Chromium درواقع نسخه ای متن باز و رایگان از موتور مرورگر Chrome است. این بدین معنیست که حتی کدهای این دو نیز شبیه به هم هستند.

مرورگر Chrome با فاصله بسیاری از رقبا، یکی از محبوب ترین مرورگرهای حال حاضر دنیاست. مایکروسافت در طی سال های گذشته همواره در تلاش بوده جایگاه این مرورگر را متزلزل کند اما این اتفاق رخ نداد. حتی افزودن ویژگی های برتر نیز نتوانست کاربران را به استفاده از Edge سوق دهد. از همین رو استفاده از موتور Chromium در مرورگر Edge می تواند یک حرکت بسیار مثبت از سوی مایکروسافت قلمداد شود. چرا که ویندوز ۱۰ به زودی در میزان استفاده از رقیب خود یعنی ویندوز ۷ پیشی خواهد گرفت و به خاطر اینکه مرورگر Edge به صورت پیشفرض بر روی ویندوز ۱۰ حضور دارد، از این رو می تواند کاربران بیشتری را به سمت خود بکشد. به نوعی این کار مایکروسافت همانند اسب تروآییست برای گوگل.

آقای Joe Belfiore مدیر بخش ویندوز مایکروسافت، در طی پستی در بلاگ ویندوز اعلام کرد:

ما در تلاشیم تا پروژه متن باز Chromium را در روند گسترش مرورگر Edge وارد کنیم تا علاوه بر محیا کردن تجربه ای بهتر از وب برای کاربرانمان، پراکندگی کمتری را برای توسعه دهندگان وب به وجود آوریم تا به راحتی هرچه تمام تر بتوانند در پلتفرم های مختلف به فعالیت بپردازند.

همانطور که گفته شد مرورگر Edge پیش از این از موتور اختصاصی با نام EdgeHTML استفاده می کرد که در بخش هایی نیز سرعت بسیار بالاتری نسبت به مرورگر Chrome داشت؛ اما نشان ندادن علاقه از سوی توسعه دهندگان وب برای ارائه ابزارهای مختلف اعم از افزونه ها، باعث این تصمیم مایکروسافت شد. اصلی ترین دلیل توسعه دهندگان، تعداد بسیار کم کاربران این مرورگر بود که به نوعی ارزش وقت آنها را نداشت. خب منطقی هم هست.

حرکت به سمت Chromium بدین معنیست که دیگر این مشکلات وجود نخواهند داشت. همانطور که آقای Belfiore نیز به این نکته اشاره کرد:

کاربرانی که از Microsoft Edge استفاده می کنند، سازگاری بهتری را با تمام وب سایت ها تجربه خواهند کرد. این در حالیست که ویژگی های مصرف بهینه باتری و ادغام این مرورگر در دیگر دستگاه های ویندوزی، همچنان پابرجا خواهد بود.

همانطور که اشاره کردیم، حرکت مایکروسافت به سمت استفاده از این موتور، سازگاری بهتری را برای مرورگر Edge به وجود خواهد آورد. همچنین در زمان عرضه این مرورگر با موتور Chromium، هزاران افزونه برایش وجود خواهد داشت که همین موضوع می تواند کاربران به کوچ از Chrome به Edge وسوسه کند. همچنین طبق قول مایکروسافت، این نسخه از مرورگر Edge با سرعت بیشتری به روز رسانی خواهد شد و همچنین برای تمامی سیستم عامل ها، اعم از ویندوز ۱۰ آرم و MacOS نیز عرضه خواهد شد. جالب است بدانید که از وجود آخرین نسخه مرورگر مایکروسافت در macOS، حدود ۱۵ سال می گذرد.

همه خوشحال نیستند

در حالی که عده زیادی از این تصمیم مایکروسافت خشنودند، سازنده مرورگر Firefox در پستی در وبسایت این مرورگر اعلام کرد که:

استفاده از موتور Chromium در مرورگر Edge، اطلاعات خصوصی کاربران بیشتری را تقدیم گوگل می کند.

درحالی که تصمیم مایکروسافت برای تسلیم شدن در مقابل گوگل و روی آوردن به موتور مرورگر آن، تصمیمی عاقلانه به نظر می رسد، بنیاد Mozilla چنین عقیده ای ندارد و تنها راهکار را غلبه با انحصار طلبی گوگل می داند:

ما با گوگل، تنها برای پیشبرد اهدافمان در بیزینس خود رقابت نمی کنیم؛ بلکه رقابت ما، برای رسیدن به اینترنت و زندگی آنلاینی سالم است که این مهم وابسته به رقابت ماست.

خب، اگر از روی آوردن به دنیایی که گوگل در آن حکمرانی می کند برای شما قابل تحمل نیست، مرورگر Firefox به تنها امید شما تبدیل خواهد شد. ممکن است کاربران زیادی از Edge به Firefox مهاجرت کنند؟ ممکن است! اما در حالی که مایکروسافت کاربران زیادی را به دلیل این حرکت خود به دست خواهد آورد، برنده اصلی در این میان، مطمئنا گوگل و Chromium خواند بود.

آیا شما از Edge استفاده می کنید؟ نظر شما در رابطه با تصمیم مایکروسافت چیست؟

شادان غمگسار
عاشق تکنولوژی و فیلم و صدالبته بازی؛ میشه گفت یک بازی رو یا انجام نمی‌دم، یا اگه شروعش کنم باهاش زندگی میکنم...! مقداری با هنر آشنایی دارم و توی اوقات فراغتم سعی میکنم بیشتر بازی کنم =)))