مایکروسافت اج نیوزگارد: مایکروسافت اج و اخبار جعلی

مایکروسافت اج نیوزگارد
مایکروسافت اج نیوزگارد

رد و بدل کردن و انتشار اخبار کذب و جعلی در صفحات مجازی و وب سایت های اینترنتی تمامی ندارد. هر روز مطالب جعلی و شایعه های متعددی را در این فضاها می خوانیم. مایکروسافت اج نیوزگارد نخستین برنامه ای نیست که برای مبارزه با اخبار جعلی و کذب برخاسته ست. اما به نظر می رسد که سیاست و ابزار مایکروسافت اج بیش از دیگر همراهان وی به نتیجه بینجامد.

مایکروسافت اج چطور با اخبار کذب مبارزه می کند؟

مایکروسافت اج مرورگر وب اندروید و نیز ویندوز ۱۰ با امکانات جدید خود، ابزاری برای مبارزه با اخبار جعلی و انتشار شایعات را در اختیار گرفته است. ابزار مایکروسافت اج برای مبارزه و مقابله با انتشار اخبار جعلی نیوزگارد NewsGuard نام دارد.

نیوزگارد قادر است اخبار کذب و جعلی را از اخبار واقعی تشخیص داده و جلوی انتشار اخبار کذب را بگیرد.

مایکروسافت اج نیوزگارد در حال حاضر در نسخه ی بتا ارائه شده است و پس از نزدیک به یک ماه سپری کردن در این حالت، وارد فاز نسخه ی رسمی شده و به همه ی کاربران ارائه خواهد شد.

مایکروسافت اج نیوزگارد
مایکروسافت اج نیوزگارد

نیوزگارد مایکروسافت اج چطور کار می کند؟

طبق چیزی که در وب سایت خود مایکروسافت آمده است، یک تیم حرفه ای از مجله نویسان و تحریرگران ماهر، به صورت مرتب اخباری را که در صفحات سرمنشأ و مبدأ منتشر می شوند، را دنبال ساخته و اخبار جعلی را از داده های صحیح و معتبر تفکیک می کنند.

البته نمی توان متصور بود که این حجم از اطلاعات که هر روز در محیط صفحات مجازی مرورگر مایکروسافت اج جا به جا می شود، تنها به وسیله ی نظارت انسانی غربال گردد. اما مایکروسافت اج توضیحی در خصوص عملکرد سیستماتیک نیوزگارد به میان نیاورده و احتمالا این بخش پنهان ماجرا خواهد بود.

نیوزگارد به وسیله ی روزنامه نگاران استیون بریل و گوردون کرویتز تاسیس شده و این دو نخستین دغدغه را برای کشف محتوای نادرست و شفاف سازی تیترهای داغ خبری داشتند.

مایکروسافت اج نیوزگارد
مایکروسافت اج نیوزگارد

کارشناسان هشدار داده اند که ما به سمت آخرالزمان اطلاعاتی در حال حرکت هستیم. اخبار تقلبی به شکلی واقعی بین کاربران دست به دست می شود که دیگر قادر به باور کردن دروغین بودن آن نیستیم. این کمبود قابل ملاحظه ی سواد دیجیتالی که در بین مردم جهان بیداد می کند، می تواند به راحتی مردم را به اخبار دروغین و هشدار ویروسی در پی آن آسیب پذیر ساخته و حتی به مانند چیزی برتر از تکنولوژی هوش مصنوعی و هوشمندانه تر از آن عمل نماید.

بزرگترین چالش برای مایکروسافت اج این است که مردم را متقاعد سازد تا افزونه ی نیوزگارد را نصب کنند. به محض نصب مایکروسافت اج به صفحه ی تنظیمات آن هدایت شده و برای فعال کردن دکمه ی آبی رنگ Newsgaurd تشویق خواهید شد.

استیو بریل به گاردین می گوید؛ “ممکن است مردم ما را به این خاطر سرزنش کنند. اما از این که سرزنش می شویم خوشحال هستیم. پاسخگو بودن برایمان کافی است.”

مایکروسافت اج نیوزگارد
مایکروسافت اج نیوزگارد

در وب سایت newsgaurdtech آمده است؛ “هدف ما این است که هر کس اطلاعاتی را لازم دارد و در منابع خبری به دنبال آن می گردد، با اطمینان اطلاعات مورد نیاز خود را استخراج کرده و نسبت به صحت و سلامت آن اعتماد کامل داشته باشد. این چیزی ست که برای عصر اطلاعات به آن احتیاج داریم و برای رسیدن به آن مصمم هستیم.”

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...