مایکروسافت دموی تلفن هوشمند با صفحه نمایش دوگانه را به نمایش گذاشت

بخش تحقیقات مایکروسافت به تازگی ویدیویی از یک گوشی هوشمند که به نظر می رسد لومیا ۶۴۰ باشد منتشر کرده است. این گوشی هوشمند از صفحه نمایش دوگانه بهره می برد که دومین نمایشگر آن، از نوع صفحه نمایش E-Ink است. در این ویدیو به قابلیت های این صفحه نمایش اشاراتی نیز می شود. با ما همراه باشید.

مایکروسافت مدت زیادیست که در حال کار بر روی یک تلفن هوشمند با صفحه نمایش دوگانه است. این تلفن هوشمند از سوی افشاکنندگان اطلاعات، تاکنون با نام های زیادی معرفی شده که از معروف ترینِ آن ها می توان به Surface Phone اشاره کرد. همچنین مدتیست که در فایل ها و بسته های زبان که توسط مایکروسافت منتشر می شود رد پاهایی از یک دستگاه ناشناس با اسم رمز Andromeda مشاهده می شود.

اما امروز بخش تحقیقات مایکروسافت از یک پتنت قدیمی پرده برداری کرد که اکنون به نوعی رنگ واقعیت به خود گرفته است. این دستگاه مفهومی از دو صفحه نمایش استفاده می کند که صفحه نمایش دوم آن درواقع یک فلیپ کاور است که صفحه نمایشی E-Ink به آن متصل شده است.

صفحه نمایش E-Ink چیست؟

صفحه نمایش E-Ink درواقع همان نمایشگر های مونوکروم یا سیاه سفید خودمان است که در ماشین های حساب قدیمی دیده ایم. اما تکنولوژی این صفحه نمایش روز به روز بالغ تر شده و اکنون این صفحه نمایش ها انعطاف پذیر هستند و قابلیت خمش دارند. همچنین مصرف باتری آنها بسیار کم است به گونه ای که با یک باتری ۲۰۰ میلی آمپری تا یک ماه و حتی بیشتر می توانند روشن بمانند.

گوشی استفاده شده در این دمو، Lumia 640 است که چند سال پیش توسط مایکروسافت معرفی شد. در طول این دمو اطلاعات تخصصی تری نیز منتشر شد که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

هدف این پروژه فراهم آوردن یک راه جدید برای افزایش صفحات تلفن هوشمند است که چن صباحیست شرکت های مختلف تکنولوژی در حال فعالیت پیرامون آن هستند. برخی از این شرکت ها استفاده از دو صفحه نمایش یکسان را پیشنهاد کرده اند. تعدادی دیگر نیز در پی نازک تر کردن صفحه نمایش ها هستند. اما چه می شود اگر یک صفحه نمایش E-Ink را به یک فلیپ کاور متصل کنیم؟

ما در این طرح مفهومی از یک صفحه نمایش E-Ink استفاده می کنیم که پیشتر نیز وجود داشته است. منتها ما لایه ی لمسی را به آن اضافه نکرده ایم و در ازای آن، پنج دکمه لمسی در زیر نمایشگر قرار داده ایم. دکمه های لمسی و خود صفحه نمایش از طریق پشت دستگاه -Lumia 640- و به وسیله ی یک کابل تختِ انعطاف پذیر، بدان متصل می شوند. این کابل ها از طریق لولای کاور به پشت دستگاه و از آنجا به پشت گوشی متصل می شوند. خود کاور از جنس پارچه ساخته شده که صفحه نمایش بطور مستقیم روی آن قرار گرفته است.

عکسی که از کارکردهای فلیپ کاور مایکروسافت منتشر شده است.
عکسی که از کارکردهای فلیپ کاور مایکروسافت منتشر شده است.

با وجود اینکه خاطر نشان شد که صفحه نمایش دوم از رابط لمسی استفاده نخواهد کرد، اما بخش تحقیق و توسعه مایکروسافت در عکس هایی که منتشر کرد به نوعی لمسی شدن این صفحه در آینده را محتمل دانست؛ چرا که در عکسی مشاهده می کنیم که صفحه نمایش دوم به عنوان کیبورد برای نوشتن در صفحه نمایش اصلی به کار می رود.

همچنین در عکسی دیگر می بینیم که صفحه نمایش دوم فضایی اضافه برای برنامه هایی مانند Word و Excel خواهد بود و در آن گزینه های قالب بندی متن و یا دیگر تنظیمات به نمایش در خواهد آمد که قاعدتاً با لمس بر روی آنها کار خواهند کرد و با پنج دکمه قابل استفاده نخواهند بود.

همانطور که می بینیم صفحه نمایش دوم برای سنجاق کردن کارهای مهم نیز به کار می رود؛ برای مثال به راحتی می توانید کارهایی را که می خواهید انجام دهید در آن به نمایش درآورید و یا وضعیت آب و هوا را بررسی کنید و حتی بلیط کنسرتی که خریداری کرده اید را در آنجا ذخیره کنید و با خود به همراه داشته باشید. گفتنی است که کورتانا، دستیار صوتی مایکروسافت نیز در این بخش توانایی فعالیت دارد.

این طرح مفهومی بینش و بصیرت مایکروسافت در ایجاد تغییر و تحول در دنیای تلفن های هوشمند را نشان می دهد. می دانیم که مایکروسافت به سختی در حال کار بر روی دستگاه هوشمند خود که در ابتدای متن نیز به آن اشاره کردیم، است. یک دستگاه با دو صفحه نمایش که سیستم عامل Andromeda OS بر روی آن اجرا می شود. طبق شنیده ها این دستگاه به راحتی در جیب جا می شود و قابلیت های یک تلفن هوشمند مانند برقراری تماس را نیز دارد که تمام اینها آن را به یک کامپیوتر همه فن حریف جیبی تبدیل خواهد کرد.

در حالی که هیچ یک از طرح های مفهومی بخش تحقیق و توسعه مایکروسافت تاکنون به واقعیت تبدیل نشده، اما می توانیم به یک چیز امیدوار باشیم. مایکروسافت در حال تحقیق بر دستگاه هایی با دو صفحه نمایش است تا تجربه استفاده از گوشی های هوشمند و یا تبلت ها را دگرگون کند و همین عامل، خود مهر تاییدی بر روی شایعات اخیر پیرامون دستگاه Andromeda است.

آیا فلسفه ترکیب فلیپ کاور و صفحه نمایش E-Ink فکر درستی به نظر می رسد؟ آیا اصلا یک صفحه نمایش سیاه سفید کاربران را راضی خواهد کرد؟ نظرات خود را با ما درمیان بگذارید.

شادان غمگسار
عاشق تکنولوژی و فیلم و صدالبته بازی؛ میشه گفت یک بازی رو یا انجام نمی‌دم، یا اگه شروعش کنم باهاش زندگی میکنم...! مقداری با هنر آشنایی دارم و توی اوقات فراغتم سعی میکنم بیشتر بازی کنم =)))