بررسی هدست سرفیس هدفون مایکروسافت

مقدمه

شرکت مایکروسافت با برند سرفیس در نظر داشته تا بهترین محصولات دیجیتالی از قبیل تبلت، لپ تاپ، سیستم دسکتاپی و برخی دیگر را در بازار عرضه دارد. در این میان همچنین بتواند همراه با رقبا بزرگی چون اپل، ایسوس، دل و چندی دیگر رقابت جذابی داشته باشد.

تاکنون محصولات متنوعی از برند سرفیس مایکروسافت مشاهده شد اما در سال ۲۰۱۸ اتفاق جالبی رخ داد که آن معرفی هدفون با ارگونومی بالا سرفیس هدفون بود. در واقع این گجت پوشیدنی مایکروسافت را باید مدلی دانست که تجربه کاربری خوبی رقم زده و یک مدل معمولی نسبت به مدل‌های موجود نیست. از این رو افراد می‌توانند در تجربه کاربری طولانی به کیفیت و فوق العاده بودن سرفیس هدفون پی ببرند.

در دنیای هدفون‌های پریمیومی و با قابلیت لغو نویز، برندهای بزرگی را می‌توان مشاهده کرد که هر یک در نوع خود برنده و برجسته هستند. از جمله باید به سونی، بوز، پاناسونیک و برخی دیگر را عنوان کرد. اما مایکروسافت اگرچه شرکت فعالی در این زمینه نیست تصمیم گرفت با Surface Headphone یک مدلی را معرفی کند که در میان همین برندها خودی نشان دهد.

سرفیس هدفون یک هدست بی سیم است که دارای ویژگی‌های جذابی بوده و طراحی مینمالیستی توسط مایکروسافت برای آن در نظر گرفته شد. با ویژگی‌هایی نظیر لغو نویز، صدا بهینه، ارگونومی بالا در طراحی باید انتظارات را نسبت به این محصول مایکروسافت بالا برد. زیرا با هدف یک هدفون معمولی طراحی نشده و باید انتظارات را نسبت به افزایش داد. البته با قیمت ۳۵۰ دلاری اگرچه می‌توان گزینه بهتر و قابل توجهی خریداری کرد، اما پیشنهاد مایکروسافت هم مناسب بوده و نباید آن را کیس نامطلوبی قلمداد کرد.

مزایا:

  • کنترل‌های فوق العاده
  • طراحی مینیمالیستی
  • سیستم لغو نویز خوب
  • راحت

معایب:

  • بدون قابلیت آپدیت aptX یا LDAC بلوتوثی
  • عمر باتری نامناسب
  • برنامه بی فایده

 

خارج از جعبه سرفیس هدفون

 

مایکروسافت به طور کلی طراحی خوبی برای سرفیس هدفون در نظر گرفته تا از همان ابتدا کاربر را شیفته گجت پوشیدنی باکیفیت خود کند. رنگ کاملا خاکستری در کنار لوگو آینه‌ای پنجره مایکروسافت، نشان می‌دهند با هدست یا همان هدفون معمولی رو به رو نیستید. مایکروسافت و تیم طراحی آن با تمام تلاش سعی کردند هدفونی قابل توجه را به مشتریان خود ارائه دهند. شرکت ردموندی پیش از آن که برنامه‌ای برای رونمایی سرفیس هدفون داشته باشد هیچ اشاره‌ای نکرد و ما پیش بینی نمی‌کردیم باید بزودی اولین هدفون برند سرفیس را ملاقات کنیم.

البته در اینکه مایکروسافت همیشه همانند رقبا خود به دنبال پیشرفت بزرگ است، شکی نیست. حتی به این پیشرفت دست یافته و باید در انتظار عملکرد فراتر از حال آن هم بود. طراحی براق و جذاب سرفیس هدفون بدون شک می‌تواند نظر شما را جلب کند تا برای یک بار هم شده تجربه کاربری داشته باشید. دو گوشی این هدفون با پوشش چرمی روی گوش قرار گرفته و بسیار نرم هستند. نتیجه چنین طراحی انعطاف پذیر و نرم، هدفونی در کلاس مدل‌های پریمیومی نظیر بوز QC 35 II و WH-1000xM3 سونی قرار می‌گیرد.

هدفون مورد اشاره با یک جعبه خاکستری مستحکم همراست و درون جعبه شاهد شارژ USB-C و کابل جک ۳.۵ میلی‌متری برای گوش دادن به صدا در حالت سیمی خواهید بود. بنابراین مایکروسافت لوازم اضافی کامل را برای سرفیس هدفون در نظر گرفته و افراد با نگاه نخست به باکس متوجه خواهند شد این هدفوـن متفاوت از سایر هدفون‌های متنوع موجود در بازار است.

ویژگی ها و طرحی سرفیس هدفون

 

هر دستگاه یا کالایی شامل ویژگی و طراحی شده که در هنگام بررسی تخصصی باید به آن موارد پرداخت. هدست سرفیس هدفون مایکروسافت نیز از این قاعده مستثنی نیست و می‌توانید در تجربه کاربری آن متوجه شوید.

طراحی کلی سرفیس هدفون ایدئولوژی همیشگی مایکروسافت را به خوبی نمایش می‌دهد. نمایشی که به وضوح مشخص می‌کند این هدفون به مایکروسافت و نه شرکت دیگری تعلق دارد. محصولی که ویژگی ظاهری خیره کننده و جذابی برای آن در نظر گرفته شد و تا زمانی که از نزدیک به کار با سرفیس هدفون نپردازید متوجه تعاریف ما نخواهید شد.

ما در بررسی خود قصد نداشتیم به تعاریف تبلیغاتی سرفیس هدفون بپردازیم، بلکه هدف بیان حقیقت است و باتوجه به حقایق می‌توانید یک هدفون با ارگونومی بالا و نرم را خریداری کنید. برخی هدفون‌های رایج دارای طراحی جالبی نبوده اما شرکت ردموندی از این نظر سرفیس هدفون را به مدلی جذاب تبدیل کرده که از همان نگاه اول به کیفیت خوب آن پی خواهید برد و جایی برای تعاریف اضافی نخواهد گذاشت.

شما با فعال کردن این هدفون متوجه کیفیت صوتی بی‌نظیری خواهید شد که صدا را با جزئیات بسیار رسا و دقیق به گوش شما منتقل می‌کند. وضوح صوتی در هدفون اخیر سرفیس هدفون به معنای واقعی کلمه رضایت بخش است و بحثی برای گفتن باقی نمی‌گذارد. شما قادرید سرفیس هدفون را به دستگاه‌های مختلفی متصل کنید و مشکلی در نوع دستگاه مقصد وجود ندارد.

بنابراین افراد می‌توانند با جفت کردن هدفون در کنار دستگاه ثانویه شاهد کیفیت صدا بالا این گجت صوتی پوشیدنی باشند. یکی از ویژگی‌های نوآورانه هدفون سرفیس مایکروسافت راه حل جالب کنترل صدا و سیستم لغو نویز است. در کنار گوشی‌های این هدفون کلیدهای دایره‌ای وجود دارد که شما می‌توانید با کمک آن سطح صدا را بالا یا پایین بیاورید. در حقیقت این کنترل به صورت دوار بوده و افراد می توانند با چرخاندن آن این قابلیت را فعال سازند. این کنترل هم برای افزایش یا کاهش صدا به کار گرفته می‌شود و هم برای فعال یا غیرفعال سازی قابلیت لغو نویز.

طراحی قابل توجه سرفیس هدفون نظر هر فردی را به خود جلب می‌کند. شما با غیرفعال سازی حالت لغو نویز هیچ صدا اضافی را نخواهید شنید جز موسیقی یا صدا موردنظر پخش شده در هدفون. هیچ کلید خاصی روی سرفیس هدفون تعبیه نشده و شما باید به همین کلیدها اکتفا کنید. ابعاد هدفون ایده آل بوده و در کاربری طولانی مدت ناراحتی روی سر ایجاد نمی‌کند. همچنین هدفون مورد اشاره از دستیار صوتی دیجیتالی کورتانا مایکروسافت هم پشتیبانی می‌کند و دیگر خبری از گوگل اسیستنت نیست.

زیرا ردموندی‌ها سعی کردند دستیار ویژه خود را روی هدفون منحصربفرد سرفیس به کار گیرند. بنابراین با صدا زدن کورتانا و فعال سازی آن می‌توانید هر دستوری برای اجرا دهید. همانند هدفون پریمیومی سونی ۱۰۰۰x M3 افراد هنگامی که به فعال یا غیرفعال سازی قابلیت لغو نویز می‌پردازند، سپس موسیقی جریان داشته و به صورت هوشمندانه متوقف می‌شود.

متاسفانه سرفیس هدفون در بحث طراحی ظاهری تفاوت بسیاری با مشخصات فنی خود دارد. یکی از معایت این هدفون عمر باتری ۱۵ ساعته که نسبت به هدفون ۱۰۰۰xM3 سونی نیم ساعت کمتر است و در مقایسه با هدفون بوز QC35 II بیش از ۵ ساعت. خبری از پشتیبانی فناوری‌های aptX, LDAC یا AAC برای کیفیت صوتی بالا بلوتوثی این هدفون در کار نیست. یکی دیگر از ویژگی‌هایی که سونی روی هدفون ارزان‌تر خود تعبیه کرده قابلیت نظارت صداست و هنگامی که در حالت بی‌کیفیت قرار می‌گیرد، وضوح بیشتر میشود. اما چنین قابلیتی را در هدفون سرفیس مایکروسافت مشاهده نکردیم.

سونی و بوز هدفون‌هایی باکیفیت تولید می‌کنند که مدل‌های پرچمدارانشان ب‌ نظیر است. در این بین سرفیس هدفون در راحتی دست کمی از محصولات این دو شرکت ندارد. شما ساعت‌ها می‌توانید به گوش دادن صدا در سرفیس هدفون بپردازید، بدون آن که نقص عملکردی در کار باشد. اما در هدفون‌های رده بالا سونی و بوز تجربه بهتری در طولانی مدت احساس خواهد شد. البته به سختی می‌توان در ارگونومی سرفیس هدفون ایرادی مشاهده کرد و تجربه کاربری قابل توجهی فراهم می‌آورد.

کیفیت صوتی هدفون سرفیس بسیار رضایت بخش است و می‌تواند نظر کاربر را به خوبی جلب کند. این هدفون همانطور که طراحی با ارگونومی بالایی دارد، در بحث صدا نیز نقص خاصی نمی‌توان مشاهده کرد و در نوع خود بی‌نظیر محسوب می‌شود. در مقایسه با دو هدفون WH-1000xM3 سونی و بوز QC35 II، سرفیس هدفون نقصی در عملکرد نداشته و گزینه فوق العاده‌ای محسوب می‌شود. البته برخی ویژگی‌ها از این هدفون حذف شده و با قابلیتی تنها حذف لغو نویز قیمت بالایی توسط مایکروسافت برای آن در نظر گرفته شد.

ما انتظار قیمت کمتر از ۳۵۰ دلار نسبت به رقبا مورد اشاره داشتیم اما مایکروسافت ترجیح داد قیمت موردبحث را در نظر گیرد. شاید سرفیس هدفون را بتوان یک هدفون کامل تلقی کرد زیرا مشخصه‌های جذابی دارد، اما حذف برخی موارد موجب شده تا ارزش کمتری نسبت به قیمت خود داشته باشد. صادقانه بگوییم اگر هدفون نتواند کیفیت صدا خوبی ارائه دهد بدون شک باید آن را کنار بگذارید.

کیفیت صوتی سرفیس هدفون

 

با وجود آن که کدک‌های پیشرفته‌ای روی این هدفون پشتیبانی نمی‌شود اما سطح صدا ایده آل و مناسب است. اما همانطور که گفته شد، فناوری‌های بزرگ صوتی را در این سرفیس هدفون نمی‌توان مشاهده کرد و این از ارزش آن می‌کاهد. سرفیس بی هیچ اغراقی یک گزینه برجسته در میان مدل‌های مشابه است. همچنین می‌تواند در طولانی مدت تجربه خوبی رقم زند. همانند بسیاری از هدفون‌های دارای قابلیت لغو نویز این گزینه بدون شک مناسب افرادیست که در کاربری روزانه بدنبال یک مدل ارزشمند هستند.

کیفیت صدا بخش مهمی در هر هدفون است و مایکروسافت سعی کرد به عنوان اولین تجربه تولید هدفون، محصولی را معرفی و عرضه کند که رضایت کاربر را جلب خواهد کرد. شاید برخی ویژ‌گی‌های صوتی از سرفیس هدفون حذف شده و نباید قیمت این هدفون را مناسب دانست، اما همچنان باید ارزش سرفیس هدفون مایکروسافت را بالا دانست زیرا حقیقتا تجربه کاربری خوبی رقم خواهد زد.

بسیاری از افراد به دنبال هدفونی کامل هستند و بدون شک باید سرفیس هدفون شرکت ردموندی را به آنها پیشنهاد کرد. این بررسی براساس تجربه چندین ساعته با سرفیس هدفون نوشته شده و هیچ جای آن با اغراق یا تبلیغاتی همراه نشده و از روی حقیقت بیان شده است. مایکروسافت تا به حال محصولات قابلی از سری سرفیس عرضه داشته و سرفیس هدفون نیز تنها یکی از چندین مدل دستگاه این خانواده به شمار می‌رود.

این هدفون شاید در سطح هدفون شرکت‌های بزرگی چون سونی، بوز، پاناسونیک، هارمن و غیر نیست، اما مایکروسافت به عنوان اولین آزمایش خود توانسته طراحی برجسته، ویژگی‌های هوشمندانه و برخی موارد دیگر در نظر گیرد. بنابراین امید داریم در نسل بعدی سرفیس هدفون باتوجه به کسب تجربه بیشتر توسط مایکروسافت، ارتقا چشمگیری را مشاهده کنیم. پیشرفتی که می‌تواند در نوع خود کم نظیر باشد و یک مدل معمولی نیست.

با مشخصه‌ها و تفاسیری که از سرفیس هدفون داشتیم، می‌توان امتیاز ۶۰ از ۱۰۰ را به آن داد. زیرا بایستی از برخی ویژگی‌ها برخوردار باشد تا بتواند انتظار کاربر را به خوبی و در سطح هدفون رده بالا برآورده سازد. در هر صورت اگر به دنبال هدفونی کاربردی و باکیفیت هستید، سرفیس هدفون همان مدل موردنظر با کمی ویژگی‌ کمتر نسبت به برخی رقبا است.