هر آنچه از سرفیس لپتاپ ۳ می دانیم

سرفیس لپتاپ 3

هر آنچه از سرفیس لپتاپ ۳ می دانیم

شرکت مایکروسافت نخستین بار در سال ۲۰۱۷ اولین نسل لپتاپ میان رده و قابل توجه سرفیس لپتاپ را معرفی کرد. این نوت بوک یک مدل میانی سرفیس پرو و سرفیس بوک محسوب شده و از طراحی برجسته برای آن بهره گرفته شد.

بسیاری سرفیس لپتاپ را نمونه بارز یک نوت بوک می دانند زیرا از یک سو وزن بسیار کمی دارد و در سوی دیگر طراحی باکیفیتی برای آن در نظر گرفته می شود. این نوت بوک به عنوان یک دستگاه با سیستم عامل ویندوز ۱۰اس معرفی شد و سبد محصولات سرفیس بیش از پیش دوچندان شد.

سال ۲۰۱۸ نسل بعدی سرفیس لپتاپ به عنوان سرفیس لپتاپ ۲ رونمایی شد. مدلی که تغییرات چندانی نسبت به قبل پیدا نکرد اما در بحث سخت افزاری ارتقا چشمگیری یافت.

حال به نظر می رسد ردموندی ها می خواهند برای سال ۲۰۱۹ نیز نسل جدیدی با نام سرفیس لپتاپ ۳ در نظر گیرند. نوت بوکی که ضخامتی کمتر از قبل خواهد داشت و ویژگی های برجسته ای نیز برای آن فراهم خواهد آمد.

ویژگی هایی چون ارتقا به پردازنده Whiskey Lake یا Ice Lake اینتل، صفحه نمایش پروضوح تر، یک کانکتور Thunderbolt 3 و چندی دیگر، برای نسل بعدی سرفیس لپتاپ انتظار می رود.

ردموندی ها در تلاش هستند تا یک مدل برجسته را باری دیگر به سبد محصولات خود بیافزایند.

برویم سر اصل مطلب:

  • این چیست: نسل بعدی سرفیس لپتاپ
  • چه زمانی معرفی می شود؟سپتامبر ۲۰۱۹ یا اواخر آن
  • چه قیمتی خواهد داشت؟ در حدود ۹۹۹ دلار

تاریخ عرضه سرفیس لپتاپ ۳

شرکت مایکروسافت در تلاش است تا هر سال نسل جدیدی از نوت بوک های خود را معرفی کرده و دردسترس مشتریان قرار دهد. این کمپانی برای سال ۲۰۱۹ نیز احتمالا مدل جدید سرفیس لپتاپ را با ویژگی های بهتر و کاربردی تر معرفی خواهد کرد. یک نوت بوک با صفحه کلیدی از جنس آلکانترا که می تواند برای طرفداران قابل توجه و ارزشمند باشد.

ردموندی ها برخلاف سرفیس لپتاپ و سرفیس بوک ، سرفیس پرو ۷ را با طراحی متفاوتی معرفی خواهد کرد و همچنین هر سال نسل جدیدی از این تبلت را معرفی کرده و عرضه می دارد.

همین امر موجب شد تا طراحی خاصی را در ظاهر این تبلت مشاهده نکنیم و تغییرات بسیار جزئی هستند. اما نسل های جدید سرفیس لپتاپ یا سرفیس بوک ویژگی های بهتری را دربر گرفته و باید انتظار تغییرات نسبتا چشمگیری داشت.

سرفیس لپتاپ نخست سال ۲۰۱۷ طی کنفرانس اکتبر مایکروسافت معرفی شد.شرکت مایکروسافت سرفیس پرو جدید و سرفیس بوک ۲ را همزمان رونمایی کرد.

سال ۲۰۱۷ محصولات مختلفی توسط ردموندی ها معرفی شده و روانه بازار شد. برای سال ۲۰۱۹ انتظار داریم سرفیس بوک ۳ را شاهد باشیم زیرا در سال ۲۰۱۸ مایکروسافت نسخه ۲ سرفیس لپتاپ را معرفی کرده و نیازی مشاهده نمی شود تا باری دیگر شاهد معرفی نسل جدید آن به فاصله کم باشیم. به هر حال اکتبر ماهی است که هر سال مایکروسافت در آن برنامه معرفی قرار می دهد و امسال شاهد رونمایی سیستم های سرفیس خواهیم بود.

بنابراین امید می رود در اکتبر ۲۰۱۹ مایکروسافت با برگزاری یک رویداد از محصولات جدید سری سرفیس رونمایی به عمل آورد. انتظار داریم محصول مورد بحث به پردازنده نسل جدید Whiskey Lake یا Ice Lake مجهز باشد که نسبت Kaby Lake Refresh سرفیس لپتاپ ۲ عملکرد بهتری دارند.

البته این موارد گمانه زنی هایی بیش نیستند و نمی توان آنها را مهر تاییدی زد. حتی تاریخ ذکر شده نیز یک فرضیه بیش نیست و تاییدی درباره آن صورت نگرفته است.

قیمت سرفیس لپتاپ ۳

نسل اول سرفیس لپتاپ با قیمت ۷۹۹ دلار عرضه شد و از پردازنده Core m3 اینتل، سیستم عامل ویندوز ۱۰ اس و چندی دیگر بهره می برد. نسل دوم آن با قیمت بیشتر ۹۹۹ دلاری عرضه شد و مشخصات بهتری هم برای آن در نظر گرفته شد.

نسخه جدید یک اولترابوک بهتری به شمار رفته و از ویژگی های برجسته ای روی آن بهره گرفته شد تا ارزشمندتر از قبل شود. ما انتظار داریم برای سال ۲۰۱۹ سرفیس لپتاپ ۳ با همان قیمت پایه ۹۹۹ دلار عرضه شود، مدلی مشابه Dell XPS 13 که رقیب خوبی برای این لپتاپ مایکروسافت به شمار می رود.

چه انتظاری از نسل سوم سرفیس لپتاپ داریم

سرفیس لپتاپ ۲ در حال حاضر از مشخصات بهبودیافته تری نسبت به نسل اول برخوردار است. از این رو می توان انتظار عملکرد بالایی داشت و  تجربه کاربری لذت بخشی بدست آورد. کمپانی مایکروسافت سعی کرده بهبود سخت افزاری قابل توجهی را به محصول جدید خود ببخشد و در تجربه کاری می توان به این موضوع دست یافت. بنابراین برخی انتظارات از نسل سوم سرفیس لپتاپ داریم که به عنوان سرفیس لپتاپ ۳ شناخته می شود و باید از ویژگی هایی به شرح زیر بهره ببرد:

پردازنده سریعتر

سرفیس لپتاپ ۲ در حال حاضر به پردازنده سریعی نسبت به نسل اول برخوردار است. از این رو انتظار داریم مایکروسافت چیپ نسل هشتمی Kaby Lake Refresh را با چهار هسته به جای دو هسته به کارگیرد. ما دوست داریم سرفیس لپتاپ ۳ را با قدرت گرافیکی بالایی تجربه کنیم نه آن که تنها یک تغییر ساده باشد.

از لحاظ فنی نسبت به اولترابوک هایی با چیپ Whiskey Lake احتمالا عملکرد بهتری خواهد داشت. در نمایشگاه CES 2019 بود که اینتل پردازنده Ice Lake ده نانومتری را معرفی کرد و این چیپ با عملکردی دو برابر بیشتر نسبت به نسخه پیشین بدون شک در لپتاپ ها طوفان به پا می کند. در حالی که گزارشی درباره عملکرد این پردازنده موجود نیست اما گفته می شود در بحث باتری عمر بیشتری به دنبال دارد.

پورت تاندربولت ۳

در حال حاضر کانکتور تاندربولت ۳ را می توان در بیشتر نوت بوک های رده بالا شاهد بود. سرفیس لپتاپ ۳ نیز احتمالا از این ویژگی برخوردار است تا بتوان نمایشگرهای ۴K مستقل را به نوت بوک کم وزن مایکروسافت متصل کرد. تاندربولت ۳ از کانکتورهای لازم هر نوت بوک هستند اما بیشتر مدل های مجهز به آن کمی قیمت بالایی دارند زیرا سخت افزار و متریال بهتری در آنها به کار گرفته می شود.

طراحی جدید

شرکت مایکروسافت امید می رود طراحی بهبودیافته و نسبتا جدیدتری نسبت به دو نسل قبل برای سرفیس لپتاپ ۳ در نظر گیرد. از جمله آنها باید به صفحه نمایش کم حاشیه تر و وزن کمتر همانند اولترابوک های جدید اشاره کرد. در نسل دوم تغییر خاصی صورت نگرفت جز آن که ردموندی ها گزینه رنگی مشکی را به گزینه های سرفیس لپتاپ افزودند.

از این رو انتظار داریم در نسخه سوم تغییرات قابل توجهی صورت گیرد تا حداقل در نگاه نخست جذاب تر جلوه کند. نگاه تکراری جذابیت را دور می سازد و هیجانی به وجود نخواهد آورد.

نتیجه گیری

با تمام این تفاسیر می خواهیم شرکت مایکروسافت نوت بوکی را برای سال ۲۰۱۹ از خانواده سرفیس لپتاپ معرفی کند که حرف های بسیاری برای گفتن داشته و یک مدل قدیمی و بی ارزش تلقی نشود.