پتنت جدید مایکروسافت جزئیات کاهش حاشیه نمایشگر سرفیس های آینده را شرح می دهد

پیشتر غول نرم افزاری دنیا، عنوان کرده بود که در نسل بعدی سرفیس ها، در نظر دارد تا طراحی آنها را دچار تغییرات چشمگیری کند. حال به نظر می رسد که مایکروسافت در انجام این امر جدیست و با توجه به پتنت های منتشر شده این شرکت در نظر دارد تا حاشیه های نمایشگر سرفیس های آتی را کاهش دهد. با آراد مگ همراه باشید.

اخیرا صفحه ای از پتنت های شرکت مایکروسافت منتشر شده است که در آن دستگاه جدیدی با حاشیه های بسیار کم صفحه نمایش مشاهده می شود. هدف ارائه این پتنت، نمایش چالش های موجود در ساخت نمایشگرهای کم حاشیه است.

این پتنت با نام “کاهش حاشیه های نمایشگر یک دستگاه”، برای اولین بار در کشور آمریکا منتشر شده است که توسط مایکروسافت در ماه آگوست سال ۲۰۱۶ به ثبت رسیده است. سپس در روز ۴ دسامبر سال ۲۰۱۸ توسط دفتر پتنت های ایالات متحده آمریکا منتشر شده است.

در بخش توضیحات پتنت، شرکت مایکروسافت عنوان می کند که به کار گیری این تکنولوژی سبب می شود تا اندازه کلی دستگاه بدون کاهش یافتن اندازه صفحه نمایش آن، کوچکتر شود (که در نتیجه حاشیه های نمایشگر آن نیز کمتر خواهد شد).

این شرکت در قسمتی می نویسد: “در این قسمت، دستگاه های الکترونیکی و سیستم هایی با حاشیه های حداقلی هستند که به همراه شیوه ساخت و تولید آنها تشریح شده اند.”

مایکروسافت همچنین در قسمتی دیگر توضیح می دهد که: “چنین صفحه نمایش های کم حاشیه ای می توانند در دستگاه های الکترونیکی بسیاری استفاده شوند؛ برای مثال می توان به تلویزیون، مانیتور کامپیوتر، لپ تاپ، موبایل، تبلت، دستگاه های کامپیوتری قابل حمل، دستگاه های ارتباطی نظیر موبایل و گوشی های هوشمند و یا هر دستگاهی که از نمایشگر استفاده می کند، اشاره کرد.”

روشی ساده اما کاربری

به نظر می رسد که مایکروسافت برای چالش های پیش رو در زمینه ساخت صفحه نمایش هایی با حاشیه کم، راه حل هایی را یافته است که به روند تولید این نمایشگرها سرعت می بخشد. بخش چکیده این پتنت، شیوه برخورد با این مشکلات را عنوان می کند.

به گفته مایکروسافت، صفحات نمایشگر دارای منطقه ای فعال هستند که دور تا دور آنها را بخشی به اصطلاح کپسوله سازی شده فرا گرفته است. منطقه فعال درواقع همان بخش لمسی دستگاه است که توسط لایه ای شیشه ای محافظت می شود. ردموندی ها توانسته اند با تراش لبه های نمایشگر، بخشی از لایه محافظ سطحی و همچنین بخشی از کپسوله را نیز حذف کنند که در نهایت موجب کاهش حاشیه های نمایشگر خواهد شد.

این روش می تواند روشی کم هزینه تر برای کاهش حاشیه تبلت ها و همچنین صفحه نمایش لپ تاپ ها باشد. البته همانطور که پیشتر گفته شد، به گفته مایکروسافت این شیوه در گوشی های هوشمند و تلویزیون ها و دیگر دستگاه های دارای صفحه نمایش نیز کاربرد خواهد داشت اما با توجه به اینکه ردموندی ها دیگر در زمینه موبایل فعال ندارند و نیز هیچگاه به صنعت تولید تلویزیون وارد نشده اند، امید می رود که در محصولات آینده این شرکت همچو تبلت ها و لپ تاپ ها شاهد استفاده از این فناوری باشیم.

به نظر شما تب حاشیه های نمایشگر تا کجا پیش خواهد رفت؟ آیا مایکروسافت خواهد توانست تبلت های سال ۲۰۱۹ خود را همانند iPad Pro به صفحه نمایش با حاشیه اندک مجهز کند؟

شادان غمگسار
عاشق تکنولوژی و فیلم و صدالبته بازی؛ میشه گفت یک بازی رو یا انجام نمی‌دم، یا اگه شروعش کنم باهاش زندگی میکنم...! مقداری با هنر آشنایی دارم و توی اوقات فراغتم سعی میکنم بیشتر بازی کنم =)))