مشخصات فیلم برداری iPhone 12 Pro Max مشخص شد

با توجه به شایعه‌هایی که در طی چند وقت اخیر درمورد لاین آپ بعدی گوشی‌های هوشمند شرکت اپل منتشر شده است، عده زیادی از مردم انتظار دارند که این سری حداقل دارای پنج مدل مختلف باشد که یکی از آن‌ها iPhone 12 Pro Max خواهد بود که ظاهرا اکنون مشخصات فیلم برداری آن مشخص شده است. همچنان با آرادمگ همراه باشید.

شرکت اپل عرضه گوشی‌های هوشمند آیفون خودش را امسال با مدل جدید گوشی‌های لاین آپ میان رده خود به اسم iPhone SE شروع کرد. اما در حال حاضر شنیده‌ها حاکی از این است که یک مدل ۵.۴ اینچی از لاین آپ آیفون ۱۲ به همراه دو مدل ۶.۱ اینچی که یکی از آن‌ها یک مدل با مشخصات معمولی است و یکی دیگر نیز یک مدل رده بالا، وجود دارد و رده بالاترین مدل این لاین آپ نیز یک مدل ۶.۷ اینچی به اسم iPhone 12 Pro Max خواهد بود. با این حال، اگر اندازه‌های صفحه نمایش هر یک از این مدل‌ها باعث سردرگمی و گیج شدن شما شده است، تعداد دوربین‌هایی که در پنل پشتی آن‌ها وجود دارد، به سرعت به شما نشان می‌دهد که چی به چی است. به عنوان مثال، انتظار می‌رود که مدل‌های آیفون ۱۲ Pro هر کدام دارای سه دوربین در پنل پشتی خود باشند؛ یعنی درست مانند iPhone 11 Pro و همینطور iPhone 11 Pro Max که قطعا با هر دوی آن‌ها به اندازه کافی آشنایی دارید.

در هر حال، شایعه‌ها حاکی از این است که فقط رده بالاترین مدل از این لاین آپ به اسم iPhone 12 Pro Max با صفحه نمایش ۶.۷ اینچی خود دارای دوربین جدید اپل به اسم LiDar خواهد بود که در مدل‌های جدید تبلت‌های پرچمدار این شرکت به اسم iPad Pro نیز وجود دارد. این سنسور، یک دوربین تشخیص عمق میدان دید است که اپل نام آن را تغییر داده است اما دارای یک سری ویژگی‌های شاخص و قابل توجه برای اهداف هوش مصنوعی و AI نیز می‌باشد. با این حال، این تنها مزیتی که در این مدل پرچمدار و رده بالا وجود دارد، به شمار نمی‌رود.

در حقیقت، اکنون ماجرا از این قرار است که بر اساس حرف و حدیث‌ها و شایعه‌های جدیدی که اخیرا درمورد گوشی‌های سری آیفون ۱۲ اپل توسط یکی از منابع معتبر ما به اسم Everything Apple Pro منتشر شده است، تعداد کمی از مدل‌های سری iPhone 12 ممکن است با در اختیار داشتن مشخصات فریم ریت بالاتر برای فیلم برداری نسبت به مدل‌های دیگر راهی بازار شوند که نهایت آن می‌تواند به کیفیت خیره کننده‌ی ۴K با ۲۴۰ فریم بر ثانیه نیز برسد؛ هر چند به یک روش جدیدی که ظاهرا درون یابی شده، پیاده سازی خواهد شد. بدون شک، اگر این موضوع درمورد مشخصات فیلم برداری گوشی هوشمند پیش روی iPhone 12 Pro Max حقیقت داشته باشد، یک پیشرفت چشمگیر و بسیار قابل توجه در زمینه شفافیت در هنگام فیلم برداری نسبت به مدل‌های iPhone 11 Pro محسوب خواهد شد که قادر به فیلم برداری کردن در حالت ۴K با نرخ فریم ۶۰ بر ثانیه بودند.

همانطور که احتمالا در جریان هستید، حالت ۲۴۰ فریم بر ثانیه، پیش از این تنها در رزولوشن ۱۰۸۰ پیکسل ممکن بود و فقط در حالت اسلوموشن در دسترس قرار داشت اما ظاهرا اکنون به دوربین اصلی و فیلم برداری عادی راه پیدا خواهد کرد. همانطور که می‌توانید حدس بزنید، پیاده سازی کردن چنین فناوری پیشتاز و مهمی نه تنها نیاز به بهبود دادن و ارتقاء سنسور دوربین و مشخصات مختلف آن دارد، بلکه به یک چیپست بسیار بسیار قدرتمند و نیرومند نیز نیاز دارد. به همین علت، امسال شاهد معرفی شدن نسل جدید پردازنده‌های شرکت اپل به اسم A13 Bionic خواهیم بود که اولین پردازنده‌ای محسوب می‌شود که دارای قابلیت پردازش ۵ نانومتری خواهد بود و قرار است برای اولین بار در سری آیفون ۱۲ به کار برده شود.

اگر بخواهیم از یک زاویه دیگر به این موضوع نگاه کنیم، می‌توانیم این سوال را مطرح کنیم که با توجه به این که علاوه بر iPhone 12 Pro Max سایر مدل‌های سری آیفون ۱۲ نیز قرار است از همین چیپست استفاده کنند، چرا چنین قابلیتی در مشخصات فیلم برداری سایر مدل‌های این لاین آپ وجود ندارد؟ همانطور که گفته شد، پردازنده مرکزی فقط یک قطعه از این پازل است. علاوه بر آن، پردازنده کمکی تصویر برداری، سنسور دوربین و تعدادی فاکتور اساسی و مهم دیگر نیز وجود دارد که در این امر دخیل هستند و می‌توانند این دستاورد را برای گوشی‌های اپل به ارمغان بیاورند.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.