فروش گوشی‌ها در سه ماهه اول ۲۰۲۰ در کل دنیا ۱۳ درصد کاهش داشته است

Huawei Mate 30 Pro; Apple iPhone 11 Pro Max; Samsung Galaxy Note10+

گروه تحقیقاتی Counterpoint Research اخیرا نتایج تحقیقات خود درمورد بازار فروش گوشی های هوشمند در سراسر دنیا در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ میلادی (در دوران اوج شیوع ویروس کرونا در کل دنیا) را به اشتراک گذاشته است که آمار و ارقام آن به هیچ وجه امیدوار کننده به نظر نمی رسند. به دلیل پاندمی بیماری COVID-19 در سراسر دنیا، عرضه و فروش گوشی های هوشمند ۱۳ درصد در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته کاهش پیدا کرده است به طوری که اکنون فروش کلی آن ها به زیر ۳۰۰ میلیون دستگاه رسیده است. اگر بخواهیم یک مقایسه مختصر داشته باشیم، بر اساس گزارش ها و آمار و ارقامی که در این زمینه در طی چند سال اخیر به ثبت رسیده است، آخرین مرتبه ای که فروش گوشی های هوشمند به چنین آمار ضعیفی دست پیدا کرده بود، به سال ۲۰۱۴ بر می گردد. در هر صورت، شما می توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتر در رابطه با این موضوع، همچنان در ادامه این مطلب نیز با آرادمگ همراه باشید.

با وجود این که فروش کلی گوشی های هوشمند در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ میلادی کاهش داشته است، اما فقط دو شرکت سازنده ی بزرگ وجود دارند که فروش و عرضه آن ها در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته، دچار کاهش نشده است و حتی بیشتر هم شده. که این دو شرکت Xiaomi و Realme هستند. تمام برندها و سازنده های دیگر، بلااستثناء از این موقعیت متضرر شده اند و فروش محصولات آن ها دچار کاهش شدیدی شده است اما با این وجود، تصویر کلی هنوز هم همانطور مثل قبل، دست نخورده باقی مانده است و شرکت های سامسونگ و هواوی با وجود این که دچار کاهش فروش چشمگیری شدند، اما هنوز هم پرفروش ترین برندهای سازنده گوشی هاش هوشمند در دنیا به شمار می روند. اپل نیز کاملا راحت، همچنان در جایگاه سوم پرفروش ترین برند در کل دنیا ایستاده است و سپس بعد از آن، تعداد زیادی از شرکت های متعدد چینی وجود دارند که در یک نبرد تن به تنِ بسیار نزدیک بر سر تصاحب جایگاهی در بین ۵ برند پرفروش دنیا با هم در حال جنگیدن هستند. در جدولی که در قسمت زیر برای شما در نظر گرفته شده است، می توانید آمار و ارقام فروش و عرضه برندهای مختلف سازنده گوشی های هوشمند در کل دنیا را مشاهده کنید. در این جدول، فروش این شرکت ها در سه ماهه اول سال ۲۰۱۹ و سه ماهه اول ۲۰۲۰ ذکر شده است تا بهتر بتوانید مقایسه کنید و سپس در ستون بعدی هم درصدی که هر یک از این برندها در سه ماهه اول سال ۲۰۱۹ در مقایسه با مدت مشابه در سال ۲۰۲۰ در بازار جهانی از آن خودشان کرده اند، عنوان شده است که می توانید مشاهده کنید.

بر اساس آمار و ارقامی که Counterpoint در این زمینه ارائه کرده است، تاثیر پاندمی ویروس کرونا که در کل دنیا فراگیر شده است، در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ به مراتب از سه ماهه اول امسال وخیم تر خواهد شد که البته میزان ضرر بازارِ برخی از کشورها، می تواند از برخی دیگر از آن ها بدتر باشد و ممکن است برخی از بازارها اوضاع بهتری داشته باشند. همانطور که در جریان قرار دارید، با فروکش کردن پیک این بیماری در کشور چین، بازار این کشور کم کم در حال احیا شدن و برگشتن به شرایط قبلی است، اما هنوز هم مثل سابق نشده و مراقبت های بسیار زیادی لازم دارد. به همین علت نیز شرکت های قدرتمند و بزرگی که در این منطقه حضور دارند، از قبیل هوآوی و یا Oppo، مثلا در مقایسه با یک شرکت خارجی مثل سامسونگ، شاهد تاثیرات منفی کم تری بر روی فروش محصولات خود خواهند بود زیرا در حال حاضر هنوز هم خط تولید تمام شرکت های بزرگ و مطرح کشور کره جنوبی تعظیل است و مردم در قرنطینه ی کامل به سر می برند.

در این میان، مردمی که دارای درآمدهای پایینی هستند و اکنون نیز به خاطر این اوضاع، شرایط آن ها وخیم تر شده است و در عین حال نیز گرایش زیادی به خریداری کردن یک گوشی جدید دارند و از طرفی دیگر هم تمایلی به خریداری کردن دستگاه های آفلاین ندارند، نمی توانند به دنبال مطابقت پیدا کردن با این شرابط باشند. بنابراین، بخش گوشی های میان رده و حتی پایین رده در کشورهایی که دارای اقتصادهای نوظهور هستند، دچار بیشترین آسیب دیدگی ها خواهد شد. بخش میان رده ی بازار در حال تقلا کردن برای فروش بیشتری است. در حالی که بخش رده بالا و گوشی های پرچمدار از کم ترین شانس ممکن برای آسیب دیدگی به طور مستقیم برخوردار است و اگر ضربه ای هم به آن ها وارد شود، به صورت غیر مستقیم خواهد بود. در هر صورت، انتظار داریم که وقتی این بحران به پایان برسد، فروش محصولات مختلف نیز به شکلی ترمیم پیدا کند.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.