Google Pixel 4a XL – نگاهی به گوشی کنسل شده‌ی گوگل

سال گذشته شرکت گوگل یک کار جدید انجام داد که تا قبل از آن کسی فکرش را هم نمی‌کرد. در حقیقت، این شرکت با داونگرید کردن مشخصات گوشی‌های رده بالای پرچمدار خود، چند گوشی هوشمند میان رده از برند Pixel معرفی و روانه بازار کرد که Pixel 3a و Pixel 3a XL نام داشتند. اکنون حدود یک سال از عرضه شدن آن‌ها سپری شده است و با توجه به این که در دنیای گوشی‌های هوشمند و مخصوصا اندروید، هر سال باید منتظر از راه رسیدن مدل‌های تازه سازی شده باشیم، انتظار داریم که نسخه جدید سری گوشی‌های هوشمندِ یاد شده، همین روزها به دستمان برسند که Google Pixel 4a XL نیز می‌تواند یکی از آن‌ها باشد. در هر صورت، شما می‌توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتر در رابطه با این موضوع، همچنان در ادامه این مطلب نیز با آرادمگ همراه باشید.

اما نه، صبر کنید. امسال چنین چیزی رخ نخواهد داد و فقط یک مدل جدید از سری گوشی‌های یاد شده روانه بازار خواهد شد که Google Pixel 4a نام خواهد داشت. به این دلیل که شرکت گوگل در نهایت تصمیم گرفته است که یکی از مدل‌های جدید این سری به اسم Google Pixel 4a XL را کنسل کند. با این حال، اگر علاقه دارید که بدانید گوشی هوشمند Google Pixel 4a XL اگر تبدیل به واقعیت شده بود و ساخته می‌شد، چه شکل می‌شد و دارای چه شکل ظاهری و طراحی بود، می‌توانید به تصاویری که در این مطلب در اختیار شما قرار داده‌ایم، توجه کنید. اخیرا یک سری تصویر رندر شده‌ی جدید از این گوشی که ساخت آن اکنون کنسل شده است، به انتشار رسیده که به ما نشان می‌دهند اگر این گوشی قرار بود ساخته شود، چه شکلی می‌شد.

با دیدن این تصاویر، می‌توانید کاملا به این نتیجه گیری دست پیدا کنید که کاملا واضح و مشخص است که گوگل همچنان قصد دارد بدون توجه به شرکت‌های سازنده‌ی رقیب و کارها یا تغییراتی که در محصولات خود ایجاد می‌کنند، به انجام دادن کار خودش همچنان ادامه دهد. در دنیای گوشی‌های هوشمند شرکت گوگل، ویژگی‌های مهم و اساسی اهمیت چندان زیادی ندارند و اکنون ظاهرا به نظر می‌رسد که آن‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که آن دسته از کسانی که قصد خریداری کردن گوشی‌های ارزان قیمت (بخوانید: میان رده‌هایی که چندان هم ارزان قیمت نیستند) را دارند، فقط دوست دارند گوشی‌های ارزان با اندازه‌های کوچک خریداری کنند. در حقیقت، این موضوع، استدلال گوگل برای کنار گذاشتن Google Pixel 4a XL به شمار می‌رود.

در غیر این صورت، نکته‌ یا دلیل اصلی کنسل کردن این گوشی چه چیز دیگری می‌توانست باشد؟ احتمالا هرگز قرار نیست به طور رسمی از زبان خود گوگل دلیل اصلی کنسل شدن ساخت این گوشی را بشنویم اما شاید یکی از پیش پا افتاده‌ترین و ساده‌ترین دلایل این موضوع، این باشد که آن‌ها نمی‌خواستند منتقدهای YouTube این گوشی را با iPhone SE 2020 (که کوچک‌تر از آن است) مقایسه کنند و شاهد شکست احتمالی آن باشند. در هر صورت، نمی‌توان این حقیقت را انکار کرد که مردم همیشه علاقه به انجام دادن چنین مقایسه‌هایی دارند که به سایز و ابعاد گوشی‌ها بی اعتنایی می‌کنند و ممکن است یک گوشی بزرگ‌تر از یک گوشی کوچک‌تر در این گونه رقابت‌ها شکست بخورد.

به هر حال، بدنه‌ی گوشی هوشمند کنسل شده‌ی Google Pixel 4a XL قرار بود کاملا از جنس پلاستیک ساخته شود (البته، بدیهی است به جز صفحه نمایش آن) تا بیشتر شبیه به برادر کوچک‌تر خود یعنی Pixel 4a باشد و در پنل پشتی بدنه خود نیز یک سنسور تشخیص اثر انگشت خازنی داشته باشد. علاوه بر این، قرار بود بر روی صفحه نمایش آن یک حفره دایره شکل وجود داشته باشد که دوربین سلفی این گوشی در آن کار گذاشته شود و همچنین به طور کلی، حاشیه‌های صفحه نمایش آن هم کمی ضخیم بود (که با توجه به محدوده قیمت این گوشی، منطقی بود).

جالب است که ظاهرا این گوشی با در اختیار داشتن ابعاد ۱۵۴.۳ × ۷۳.۹ × ۸.۲ میلی متر، هم کوتاه‌تر و هم باریک‌تر از نسل قبلی خود می‌شد اما دارای یک صفحه نمایش بزرگ‌تر بود. شاید حاشیه‌های صفحه نمایش آن قرار بود بیش از این که در تصاویر می‌بینیم، کاهش پیدا کنند. به هر حال، Google Pixel 4a XL اکنون کنسل شده است اما برادر کوچک‌تر آن قرار است در اواسط ماه جولای میلادی به معرفی گذاشته شود. در طی چند ماه اخیر، گوگل دائما معرفی این گوشی را به تعویق انداخته و امیدواریم این بار، آخرین مرتبه باشد.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.