گوشی‌های نوکیا مجددا دچار کاهش فروش چشمگیری شدند

برای اولین بار از اوایل سال ۲۰۱۴ میلادی تا به حال، تمام سازنده‌های فعال در صنعت ساخت، توسعه و تولید گوشی‌های هوشمند در سه ماهه یک سال، روی هم موفق به فروش ۳۰۰ میلیون دستگاه هم نشدند. موضوعی که یک بار دیگر فروش گوشی‌های نوکیا را دچار مشکل کرده است.

وضعیت فروش گوشی‌های نوکیا که توسط برند HMD Global در حال ساخت و عرضه شدن بودند و کم کم در حال احیای مجدد اسم این برند بودند، یک بار دیگر این بار به خاطر یک ویروس مخرب و شرایطی که از کنترل انسان به دور بود، دچار مشکلات جدی و بزرگی شده است. فروش کم‌تر از ۳۰۰ میلیون دستگاه در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ میلادی نشان از یک سقوط آزاد و کاهش ۱۳ درصدی فروش آن‌ها در مقایسه با سه ماهه اول سال ۲۰۱۹ میلادی می‌دهد. در هر صورت، شما می‌توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتر در رابطه با این موضوع، همچنان در ادامه این مطلب نیز با آرادمگ همراه باشید.

تحلیلگران موسسه آماری Counterpoint Research در گزارش اخیر خود از وضعیت صنعت گوشی‌های هوشمند و فروش آن‌ها در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ میلادی به این نکته اشاره کرده‌اند که به طور کلی می‌توان گفت که در بین کشورهای مختلف کشور چین هم از نظر فروش گوشی‌های هوشمند (که تا به حال با ۲۷ درصد کاهش در مقایسه با سال گذشته مواجه بوده است) و هم در زمینه فروش کالاهای مرتبط با گوشی‌های هوشمند، بیشترین آسیب را دیده است. بنابراین، این موضوع برخی از سازنده‌های فعال در این صنعت را مجبور کرده است تا در زنجیره تامین کالاهای مورد نیاز خود تنوع بیشتری ایجاد کنند و یا به عبارت دیگر، به روش‌های مختلف هزینه تولید محصولات خود را کاهش دهند و یا برای جلوگیری از خسارت‌های بیشتر، خط تولید محصولات و قطعات گوشی‌های خود را به مناطق دیگری از قبیل کشورهای هند یا ویتنام منتقل کنند. به همین علت، تحلیلگران پیش بینی می‌کنند که رفتار و استقبال مصرف کنندگان دچار تغییرات زیادی در آینده شود؛ حتی پس از این که قوانین سفت و سخت قرنطینه و عبور و مرور کاهش پیدا کند و شرایط کمی عادی شود (که در نهایت نیز همینطور خواهد شد اما اکنون به تدریج و رفته رفته در حال انجام شدن است تا از پیک احتمالی بعدی جلوگیری شود). تا آن زمان، مردم ترجیح می‌دهند محصولات مقرون به صرفه و ارزان قیمت، آن هم به صورت آنلاین، خریداری کنند.

فروش کلی برندهای مختلف در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ میلادی

در این میان، گوشی‌های هوشمندی که با قابلیت پشتیبانی کردن از فناوری ارتباطات ۵G روانه بازار شدند، مقاومت نسبتا خوبی در برابر این بحران از خودشان نشان دادند. این دسته از گوشی‌های هوشمند، ۸ درصد از کل گوشی‌هایی که در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ میلادی به فروش رسیده است را تشکیل داده‌اند که این رقم در سه ماهه قبل از آن در سال ۲۰۱۹، تنها ۱ درصد بود که نشان از رشد بسیار زیاد گوشی‌های ۵G در بازار امروز می‌دهد. البته با توجه به این که در حال حاضر گوشی‌های ۵G زیادی در حال عرضه شدن هستند که قیمت برخی از آن‌ها حتی به زیر ۳۰۰ دلار نیز می‌رسد، انتظار داریم که سهم آن‌ها در بازار گوشی‌های موبایل در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ افزایش بسیار بیشتری نسبت به اکنون پیدا کند. پس از این که در ابتدای این مطلب اشاره کردیم که گوشی‌های نوکیا از شرکت HMD Global در حال تجربه کردن موقعیت بسیار دشوار و سختی از نظر فروش در بازار هستند، در ادامه وضعیت برخی از برندهای دیگر بازار را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار خواهیم داد.

حقیقت شگفت انگیزی که وجود دارد این است که با وجود کاهش ۱۳ درصدی فروش کل گوشی‌های هوشمند بازار در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ میلادی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، برند Realme که به شرکت چینی Oppo تعلق دارد، شاهد رشد و افزایش فروش شگفت انگیز و بسیار زیادی بود و در مجموع فروش گوشی‌های آن نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۱۵۷ درصد افزایش داشته است اما Realme یک برند کاملا نوپا و جوان محسوب می‌شود و دقیقا به همین خاطر تهدید‌های بزرگی در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ به دنبال آن‌ها خواهد افتاد زیرا تحلیلگران عقیده دارند وضعیت فروش و ضرر سازنده‌ها در سه ماهه دوم امسال به مراتب بسیار بدتر و وخیم‌تر از سه ماهه اول خواهد بود. در این میان، یک برند دیگر چینی به اسم Xiaomi به همراه Realme تنها سازنده گوشی‌های هوشمندی بودند که در این مدت با افزایش فروش نسبت به سال قبل مواجه بودند (افزایش فروش گوشی‌های شیائومی در این مدت ۷ درصد بود). دلیل اصلی این امر هم این است که قوانین سفت و سخت رفت و آمد مردم و قرنطینه خانگی در کشور هند کاملا دیر پیاده سازی شد (زمانی که اغلب کشورهای دنیا مدت زیادی را در این حالت سپری کرده بودند) و این که بازار اصلی فروش برای هر دو برند Realme و Xiaomi هم کشور هند است.

فروش گوشی‌های نوکیا (در میلیون)

تحلیلگران باور دارند که گوشی‌هایی که در دسته رده بالا و پرچمدارها قرار می‌گیرند کم‌ترین آسیب را از این شرایط متحمل خواهند شد. این در حالی است که فروش و عرضه گوشی‌های رده پایین و حتی برخی از میان رده‌های رو به پایین در بازارهای در حال توسعه، به شدت کاهش پیدا خواهد کرد زیرا مخاطبان هدفِ آن‌ها (یعنی مردم عادی که از این وضعیت آسیب‌های زیادی خورده‌اند) ضرر و زیان‌های مالی و جدی زیادی از این شرایط دیده‌اند. در این میان، گوشی‌های میان رده مانند همیشه، به پیشروی خودشان ادامه خواهند داد و همچنان با وجود این که دچار یک سری مشکلات خواهند شد، اما هنوز هم رو به جلو حرکت خواهند کرد. در حال حاضر، شرکت سامسونگ علیرغم این وضعیت، هنوز هم بزرگ‌ترین سازنده و تولید کننده گوشی‌های هوشمند باقی مانده است اما حتی با این وجود نیز فروش آن‌ها در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ میلادی در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته، با ۱۸ درصد کاهش مواجه بوده است. همانطور که پیش از این نیز اشاره شد، Counterpoint Research پیش بینی کرده است که کاهش فروشی که اکنون برای تمام سازنده‌ها به وجود آمده است و گریبان آن‌ها را گرفته، در سه ماهه دوم امسال به مراتب بدتر خواهد بود.

با وجود این که گوشی‌های نوکیا حتی در جمع ۱۰ برند پرفروش نیز مشاهده نمی‌شوند، اما Huawei اخیرا عملکرد قدرتمندانه‌ای در کشور چین از خودش به نمایش گذاشته است اما حتی با این وجود نیز با کاهش فروش ۱۷ درصدی در مقایسه با سال گذشته مواجه بوده است. دلیل اصلی عملکرد خوب هوآوی در بین سازنده‌های دیگری که دچار زیان‌های جبران ناپذیر بسیار زیادی در این شرایط شده‌اند نیز این بوده که چین جزو اولین کشورهایی بود که پس از عبور کردن از پیک کرونا، مجددا توانست خودش را احیا کند و دقیقا به همین علت نیز برندهایی که درصد زیادی از بازار این کشور را در اختیار داشتند (که نمونه بارز آن هواوی است)، به سرعت ریکاوری شدند و روند رو به رشد گذشته خود را دوباره از سر گرفتند. در این میان، برندهایی که سهم کمی از بازار چین را به خودشان اختصاص داده‌اند، هنوز باید مدت بیشتری صبر کنند تا بازارهای اصلی آن‌ها که کشورهای دیگری است، ریکاوری شوند.

فروش گوشی‌های هوشمند نوکیا

شرکت اپل هم فقط شاهد ۵ درصد افت فروش در گوشی‌های آیفون خود بود و درآمدی که از iPhoneها به دست می‌آورد نیز فقط ۷ درصد افت کرد که نشان از یک تغییر جهت ملایم به مدل‌های مقرون به صرفه‌تر می‌دهد. Xiaomi هم به خاطر ریکاوری زودهنگام بازار کشور چین و همچنین افزایش سهم خود در بازار کشور هند افزایش ۷ درصدی فروش خود را تجربه کرد به طوری که در هند با اختصاص دادن ۳۰ درصد از سهم بازار به خودش، یکی از بیشترین سهم‌ها را در اختیار دارد. این موضوع ما را در نهایت به گوشی‌های نوکیا و شرکت سازنده آن‌ها یعنی HMD Global می‌رساند که بیشترین حجم فروش آن‌ها از گوشی‌های معمولی است. این شرکت با فروش ۸.۶ میلیون دستگاه گوشی در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ میلادی با ۳۴ درصد افت فروش نسبت به مدت مشابه در سال قبل مواجه بوده است.

متاسفانه گوشی‌های هوشمند نوکیا هم به هیچ وجه وضعیت بهتری از گوشی‌های معمولی این برند ندارند به طوری که طبق نمودار بالا، از سه ماهه دوم سال ۲۰۱۹ میلادی (که هنوز اثری هم از کرونا وجود نداشت) تا به حال، همیشه با کاهش فروش مواجه بوده‌اند و نمودار فروش آن‌ها نزولی بوده که واقعا تاسف بار است. وحشتناک است که HMD در کل سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ میلادی تنها ۱.۷ میلیون دستگاه گوشی موبایل هوشمند به فروش رسانده است که یک افت ۴۵ درصدیِ شتاب‌زده و بی مهابا را در مقایسه با سه ماهه اول سال ۲۰۱۹ نشان می‌دهد. در حالی که سایر برندها و سازندگان می‌توانند یک دلیل قانع کننده برای کاهش فروش محصولات خود در سه ماهه اول امسال داشته باشند و شیوع ویروس کرونا را دلیل اصلی این امر معرفی کنند تا یک بهانه قانع کننده داشته باشند، اما وضعیتی که HMD Global برای گوشی‌های نوکیا و کاهش وحشتناک فروش آن‌ها به وجود آورده است، از یک سال قبل از کرونا هم شرم آور بود و قطعا فاکتورهای زیادی به جز COVID-19 برای این امر وجود دارد که در فرصتی بهتر به طور مفصل به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت. پس همچنان در روزها و هفته‌های آینده نیز با ما همراه باشید.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.