بزرگ‌ترین تولید کننده موبایل در ماه آوریل، هوآوی بوده است

هوآوی

اوایل سال ۲۰۱۶ میلادی بود که شرکت بزرگ چینی هوآوی اعلام کرد که هدف آن‌ها این است که در طی پنج سال آینده تبدیل به بزرگ‌ترین تولید کننده موبایل در سراسر دنیا شود و بالاتر از اپل و سامسونگ قرار بگیرد و اکنون به هدف خود بسیار نزدیک است.

پس از تعیین کردن این هدف بزرگ که در ابتدا کاملا دست نیافتنی و دور از انتظار به نظر می‌رسید، شرکت غول پیکر هوآوی برای اولین بار در سال ۲۰۱۸ بود که موفق به پشت سر گذاشتن اپل شد تا اولین موفقیت غیر قابل انتظار خودش را به دست بیاورد. پس از رسیدن به این دستاورد بزرگ، هوآوی اعلام کرد که قدم بعدی آن‌ها پشت سر گذاشتن رقیب سرسخت و بزرگ بعدی خود، به اسم سامسونگ است. هدف بعدی آن‌ها این بود که تا سال ۲۰۲۰ سامسونگ را پشت سر بگذارند و خودشان به تنهایی تبدیل به بزرگ‌ترین تولید کننده گوشی‌های موبایل هوشمند در دنیا شوند. در هر صورت، شما می‌توانید برای کسب آخرین اطلاعات و جزئیات تکمیلی که در این زمینه به دست آمده است، در ادامه این مطلب نیز با آرادمگ همراه باشید.

اما زمانی که دولت آمریکا یک سری تحریم‌های سنگین برعلیه آن‌ها تصویب کرد که به طور مستقیم توانایی این شرکت برای کار کردن با گوگل و سایر شرکت‌های آمریکایی را تحت تاثیر قرار داد، این هدف بلند پروازانه که فاصله‌ی بسیار کمی تا تبدیل شدن رویای آن به حقیقت وجود داشت، به شدت زیر سوال رفت و باعث پریشان حالی آن‌ها شد. اما داده‌های جدیدی که اخیرا از کسب و کار این شرکت به دست آمده است، نشان می‌دهند که هوآوی سرانجام به هدف بلند مدت خود که روزی حتی برای خودشان هم دست نیافتنی بود، رسیده است و اکنون به عنوان بزرگ‌ترین تولید کننده گوشی‌های موبایل در ماه آوریل برگزیده شده است.

علیرغم مواجه شدن با کاهش چشم گیر فروش در سرتاسر اروپا و آمریکا و همینطور از راه رسیدن یک پاندمی جهانی با شیوع نوع ناشناخته‌ای از ویروس کرونا که تعداد بی شمار و بسیار زیادی از کشورهای سراسر دنیا را مجبور به اعمال کردن قرنطینه کرد (که هر یک به شیوه و شدت خاص خودشان این قرنطینه را اعمال کردند)، موسسه آماری Counterpoint Research اخیرا در تازه‌ترین گزارش خود این ادعا را مطرح کرده است که شرکت چینی غول پیکر هوآوی ماه آوریل را با در اختیار داشتن سهم خیره کننده‌ای از بازار جهانی که ۲۱.۴ درصد بوده است، پشت سر گذاشته تا بدین ترتیب، در جایگاه اول بزرگ‌ترین تولید کننده گوشی‌های موبایل دنیا قرار بگیرد.

نکته قابل توجهی که درمورد این دستاورد بزرگ و ارزشمند وجود دارد، این است که این شرکت غول پیکر چینی به لطف حضور گسترده و بسیار پررنگی که در کشور خود داشت، موفق به افزایش دادن فروش خود شد تا به دنبال آن، در صدر سازندگان گوشی‌های موبایل جای بگیرد. در حالی که درخواست مردم سراسر دنیا برای خریداری کردن گوشی‌های هوشمند جدید به دلیل شیوع این ویروس هولناک در اغلب بازارهای سراسر دنیا به طور کامل از هم پاشیده شد، کشور چین در حال پشت سر گذاشت موج اول بیماری COVID-19 بود. بنابراین، در ماه آوریل که هوآوی به هدف بلند مدت خود رسید، بازار این کشور کم کم در حال ریکاوری شدن بود.

اما از طرفی دیگر، سامسونگ به طور چشمگیر و بسیار قابل توجهی دچار کاهش فروش شد. زیرا هم در هند و هم در سراسر اروپا، ماه آوریل قرنطینه‌های سفت و سختی برقرار شده بود که در نهایت، باعث کاهش پیدا کردن فروش جهانی این شرکت شد. سهم فروش آن‌ها در طی این مدت ۱۹.۱ درصد بوده است که نشان از افت ۲۹ درصدی آن در مقایسه با ماه مارس می‌دهد. اما نکته قابل توجه دیگری که در گزارش اخیرا Counterpoint Research وجود دارد، آن‌ها اشاره پررنگ و مهمی به کاهش پیدا کردن تقاضای مردم برای خریداری کردن سری جدید گوشی‌های پرچمدار شرکت سامسونگ به اسم Galaxy S20 نسبت به لاین آپ پرچمدارهای قبلی این شرکت کرده‌اند. با این وجود، فروش دقیق این دو سری به طور مجزا اعلام نشده است اما گزارش‌های دیگری که در گذشته در مورد این موضوع منتشر شده بود، نشان می‌داد که فروش سری جدید بیش از ۳۰ درصد نسبت به سری قبل کاهش پیدا کرده است.

روی هم رفته، ۶۹.۳۷ میلیون دستگاه گوشی موبایل هوشمند در ماه آوریل سال ۲۰۲۰ میلادی در سرتاسر دنیا به فروش رسیده است که خود این آمار به تنهایی، نشان از کاهش چشمگیر فروش آن‌ها در مقایسه با سال قبل می‌دهد که بر اساس آمار، با ۴۱ درصد کاهش مواجه بوده است.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.