سری Huawei Mate40 ممکن است دارای دو مدل پردازنده باشد

Huawei Mate 30 Pro

شرکت تولیدی صنعتی تایوان (TSMC) که برای مشتریان بزرگ و نامداری مانند Apple و یا Qualcomm چیپست‌های موبایلی آن‌ها را تولید می‌کند، اخیرا به طور رسمی تایید کرده است که از ۱۵ می سال جاری میلادی برابر با ۲۶ اردیبهشت ماه سال ۹۹ شمسی پذیرش سفارش‌های جدید از شرکت هوآوی را متوقف کرده است تا از دستور جدیدی که در همان روزها وزرات بازرگانی ایالات متحده صادر کرده بود، پیروی کند. با توجه به این موضوع، شرکت‌ها قبل از این که از فناوری‌هایی در محصولات هوآوی استفاده کنند که منشاء آمریکایی دارند، به دنبال به دست آوردن مجوزهای کاملا شفاف هستند. این امر می‌تواند شرکت چینی مورد نظر را مجبور کند تا در گوشی‌های پرچمدار پیش روی خود در سری Huawei Mate40 از دو پردازنده مختلف استفاده کند. در واقع، آن‌ها مجبور به تغییر دادن مسیر و استفاده از یک استراتژی جدید در مسیر کاری خود هستند. با آرادمگ همراه باشید.

با این وجود، به نظر می‌رسد که این آیین نامه جدید هیچ تاثیری بر روی سفارش‌هایی که از قبل ثبت شده است، نخواهد داشت. البته، این دسته از سفارش‌ها نیز باید تا ۱۴ سپتامبر به مقصد مورد نظر ارسال شوند. بر اساس گزارش‌هایی که وجود دارد، به نظر می‌رسد که سری Huawei Mate40 به یک چیپست Kirin 1020 که توسط خود شرکت هوآوی تولید شده است، مجهز خواهد بود. این چیپست بر پایه پروسه پردازشی ۵ نانومتری طراحی و ساخته شده است. شواهد حاکی از این هستند که به نظر می‌رسد هوآوی فقط ۸ میلیون عدد از آن‌ها را قبل از این که این محدودیت‌های جدید بر علیه آن‌ها اعمال شوند، سفارش داده است و اکنون در مشکل بزرگی گرفتار شده است. حدس و گمانه زنی‌ها حاکی از این است که هوآوی امسال موفق به فروش ۱۰ میلیون دستگاه از گوشی‌های سری Huawei Mate40 خود خواهد شد و حتی از این رقم تجاوز خواهد کرد. واضح است که با یک حساب سر انگشتی، مشخص می‌شود که این شرکت نیاز به در اختیار داشتن چیپست‌های بیشتری دارد تا گوشی پرچمدار بعدی خود را تولید کند.

بر اساس گزارش‌ها آن‌ها فقط ۸ میلیون پردازنده در اختیار دارند و فروش سری Mate معمولا به بیش از ۱۰ میلیون دستگاه می‌رسد.

از آنجایی که هوآوی دیگر نمی‌تواند به TSMC بازگردد، بر اساس گزارش‌ها، در حال فکر کردن به این است که از یک چیپست دیگر نیز برای این سری استفاده کند. البته، پیش از این شنیده بودیم که Qualcomm برای به دست آوردن یک مجوز مشروع و قانونی از سوی دفتر صنعت و امنیت وزارت بازرگانی ایالات متحده اقدام خواهد کرد تا بتواند برای هوآوی چیپست تولید کند. علاوه بر این، این گزارش ادعا می‌کرد که این درخواست به آن‌ها اعطا خواهد شد. این امر Qualcomm را قادر می‌سازد تا چیپست‌های Snapdragon خود را برای استفاده کردن در پرچمدارهای سال بعد شرکت هوآوی به اسم Mate 50 و P50 در اختیار این شرکت قرار دهد. اما امسال کاری برای آن‌ها از دستش بر نمی‌آید.

در حال حاضر تنها گزینه‌هایی که هوآوی برای امسال در اختیار دارد، استفاده کردن از چیپست‌های Exynos از شرکت سامسونگ، و یا MediaTek هستند. شانس این که آن‌ها از گزینه دوم استفاده کنند، بسیار بیشتر است. با این حال، چیپست Kirin 1020 که قرار است در اغلب نسخه‌های سری Huawei Mate40 به کار برده شود، دارای ۵۰ درصد سرعت بیشتر در مقایسه با Kirin 990 می‌باشد. بنابراین، این موضوع از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است که چیپست دوم هوآوی که برای به کار بردن در این سری انتخاب خواهد کرد، یک عملکرد پایاپای داشته باشد تا بتواند تجربه یکسانی با مدلی که به چیپست داخلی هوآوی مجهز است، در اختیار کاربران قرار دهد.

احتمالا مدل‌های سری Huawei Mate40 که به چیپست Kirini 1020 داخلیِ این شرکت مجهز هستند، در انحصار بازار کشور چین قرار خواهند داشت و دستگاه‌هایی که دارای پردازنده MediaTek هستند نیز در سایر بازارهای این شرکت در سراسر دنیا عرضه خواهند شد. تا مدت کوتاهی پیش از این، انتظار می‌رفت که لاین آپ سری Mate40 در پاییز سال جاری راهی بازار شوند اما دردسرهای اخیر که باعث تغییر روند کاری آن‌ها شده است، ممکن است در نهایت عرضه آن‌ها را به تاخیر بیاندازد. در حال حاضر اطلاعات و جزئیات چندانی درمورد این سری یا حداقل این که دارای چند مدل خواهند بود، در اختیار نداریم اما سیستم دوربین‌های چهارگانه با مرکزیت یک سنسور ۱۰۸ مگاپیکسلی ممکن است یکی از قابل توجه‌ترین ویژگی‌هایی باشد که حداقل در یکی از مدل‌های این لاین آپ مشاهده خواهیم کرد. در هر صورت، به زودی اطلاعات بیشتری درمورد تمام مشخصات و ویژگی‌های این سری به دست خواهیم آورد.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.