سرانجام مایکروسافت درباره لومیا مک لارن صحبت کرد

احتمالا باید تلفن همراه هوشمند شرکت مایکروسافت، لومیا مک لارن را به یاد داشته باشید. شایعه هایی مبنی بر انتشار آن و پیشرفتی عضیم در رشد ویندوزفون ها، در اواخر سال ۲۰۱۴ وجود داشت. لومیا مک لارن نسخه ی تکمیلی لومیا ۱۰۲۰ بود که با تکنولوژی لمس سه بعدی به کاربر اجازه ی کار با دستگاه با استفاده از حرکات بدن و دیگر تعاملات را می داد.

لومیا مک لارن می توانست نوآورانه ترین تلفن همراه هوشمند سال ۲۰۱۴ باشد. یک نمونه از لمس سه بعدی می تواند کنترل سیستم عامل با امواج و حرکات باشد که شبیه به حرکت کینکت دست می باشد.

این ویندوزفون با قابلیت لمس سه بعدی چند ماه قبل از انتشار به دلایل نامعلوم لغو شد. در نهایت، خبر این دستگاه لغو شده، اخیرا توسط شرکت مایکروسافت طی یک اعلامیه ی شوک بر انگیز تایید شد. لارا باتلر، معاون مدیر شرکت مایکروسافت به جزئیات این دستگاه بی سر انجام پرداخته است.

او لومیا مک لارن را به عنوان یک دستگاه خارق العاده توصیف می کند. مک لارن دارای قابلیت لمس شناور، که با عنوان لمس سه بعدی نیز شناخته می شود، بوده است. این دستگاه از مفهوم مختصات  Y,  X و Z برای تشخیص مکان انگشت کاربر استفاده می کند.

لورا باتلر توضیح می دهد: ” همینطور که انگشت کاربر به صفحه تلفن نزدیک تر می شود، دستگاه می تواند تشخیص دهد که از چه مسیری در حال نزدیک شدن بوده است.” او می افزاید:” صفحه کلید و تایپ کردن روی این دستگاه چیز بسیار خارق العاده ای بوده است.”

این دستگاه هم چنین طوری طراحی شده بود تا بتواند موقعیت و حرکان انگشت های چاق تر را نیز تشخیص دهد. لمس سه بعدی با رابط کاربری ویندوزفون به نام مترو سازگار بوده و به کاربران اجازه می داد تا فقط با حرکت دست اطراف صفحه، ایمیل ها و پیام های خود را مشاهده کنند.

باتلر می افزاید:”شما مجبور نمی شدید که برای دیدن سریع چیز هایی که می خواهید، خودتان را از جریان عادی زندگی بیرون بکشید. این بخشی از ایده رابط مترو بود.”

هم چنین لومیا مک لارن قرار بود که با یک دوربین بهتر از لومیا ۱۰۲۰ عرضه شود.

جالب توجه است، مایکروسافت هم چنین یک جانشین برای لومیا ۱۵۲۰ با پشتیبانی از صفحه کلید بلوتوث و حالت افقی آماده کرده بود که می توانست به دستگاه اجازه دهد تا مانند یک مینی فبلت عمل کند.

فرانک محبتی
دانشجوی لیسانس نرم افزار.علاقه ی خیلی زیادی به تکنولوژی و صنعت فیلم و سریال همینطور فرهنگ و هنر ودارم:)