نزدیک به نیمی از گوشی‌های بازارهای پرفروش دنیا، ۵G هستند

5G

بدون شک، کشور چین بزرگ‌ترین بازار گوشی‌های هوشمند دنیا را در اختیار دارد که به دنبال آن نیز هند و آمریکا قرار دارند که به ترتیب، در جایگاه دوم و سوم بزرگ‌ترین بازارهای گوشی‌های هوشمند دنیا قرار دارند. ظاهرا در حال حاضر نزدیک به نیمی از گوشی‌های موبایل هوشمندی که در این بازارها به فروش می‌رسد، ۵G هستند. در هر صورت، شما می‌توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیبشتر در رابطه با این موضوع و میزان فروش گوشی‌های ۵G بازار، همچنان در ادامه این مطلب نیز با آرادمگ همراه باشید.

به طور کلی، درمورد بازارهای بزرگی مانند کشور چین و هند و آمریکا، می‌توان گفت که هر چه بازار بزرگ‌تری در اختیار داشته باشند، سخت‌تر هم شکست می‌خورند و یا به عبارت دیگر، هر چه بزرگ‌تر باشند، شکست خوردن آن‌ها نیز سخت‌تر خواهد شد. بر اساس گزارش یک وبسایت خبری انگلیسی زبان به اسم China Daily، مجموع شمار گوشی‌های هوشمندی که در ماه گذشته در کشور چین راهی بازار شدند، روی هم رفته به ۳۲.۶۶ میلیون دستگاه رسیده است. با این وجود، این رقم ۱۰.۴ درصد نسبت به تعداد دستگاه‌های گوشی هوشمندی که در همین ماه از سال گذشته به فروش رسیده بود، کاهش پیدا کرده است. یکی دیگر از نکته‌های قابل توجهی که درمورد این موضوع وجود دارد، این است که در طی پنج ماه اول سال ۲۰۲۰ میلادی، یعنی از ماه ژانویه ۲۰۲۰ تا می ۲۰۲۰، تعداد دستگاه‌های گوشی‌های هوشمندی که در کشور چین راهی بازار شده است، با یک کاهش ۱۶ درصدیِ سالانه نسبت به مدت مشابه در سال قبل، به ۱۲۱ میلیون دستگاه گوشی هوشمند رسیده است.

ماه گذشته، مجموع شمار فروش گوشی‌های ۵G در کشور چین به ۱۵.۶۴ میلیون دستگاه رسیده است. و یا به عبارتی دیگر در طی ماه می سال ۲۰۲۰ میلادی، مجموع فروش گوشی‌های ۵G توانسته ۴۷.۸ درصد از سهم کل بازار گوشی‌های به فروش رسیده در کشور چین را به خودش اختصاص دهد. شواهد و مدارکی که از گزارش‌های اخیر به دست آمده است، نشان می‌دهند که در طی پنج ماه اول سال ۲۰۲۰ میلادی، بیش از ۴۶ میلیون دستگاه گوشی هوشمند ۵G در کشور چین به فروش رسیده است که شامل ۸۱ مدل گوشی ۵G جدید بوده‌اند. علاوه بر این، گزارش‌ها حاکی از این است که در طی سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ میلادی، شرکت چینی غول پیکر Huawei با در اختیار داشتن ۲۸.۴ درصد از سهم فروش گوشی‌های هوشمند در کشور چین، بزرگ‌ترین بازار را در این کشور در اختیار داشته است.

پس از هوآوی، vivo و Oppo به ترتیب، هر کدام با در اختیار داشتن ۱۲ و ۱۱.۸ درصد از سهم کل بازار، دومین و سومین شرکت‌های بزرگ در زمینه تولید، توسعه و فروش گوشی‌های هوشمند در کشور چین به شمار می‌روند. در مجموع، با احتساب گوشی‌های ۵G ، بیش از ۳۳ میلیون دستگاه گوشی موبایل در ماه گذشته در کشور چین راهی بازار شده است (که صرفا به معنی فروش رفتن کل آن‌ها نیست). اما اگر بخواهیم دقیق‌تر صحبت کنیم، این رقم دقیقا ۳۳.۸ میلیون دستگاه بوده است که نشان از کاهش ۱۱.۸ درصدی این آمار در مدت مشابه در سال گذشته می‌دهد. البته باید این نکته را هم در نظر داشته باشید که این رقم، مجموع فروش گوشی‌های معمولی و ساده به همراه گوشی‌های هوشمند می‌باشد.

به طور کلی، در پنج ماه اول سال ۲۰۲۰ میلادی یعنی از ماه ژانویه تا ماه می امسال، ۱۲۴ میلیون دستگاه گوشی موبایل در کشور چین عرضه شده است که اگر این آمار را با سال گذشته مقایسه کنیم، باز هم نشان از یک کاهش چشمگیر می‌دهد که این بار ۱۸ درصد کاهش را نشان می‌دهد. در طی ماه گذشته میلادی یعنی می، ۳۲ مدل جدید گوشی موبایل جدید راهی بازار کشور چین شده است که در مقایسه با سال گذشته، ۲۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد. همچنین از ژانویه تا ماه گذشته سال ۲۰۲۰ میلادی نیز درمجموع ۱۶۹ مدل گوشی جدید راهی بازار شده است که شامل گوشی‌های ۵G هم بوده‌اند اما باز هم نشان از کاهش ۱۸.۸ درصدی نسبت به سال گذشته می‌دهد.

در نهایت، باید به این نکته اشاره کنم که شاید چندان هم غافلگیر کننده نباشد، اما ۹۱.۷ درصد از گوشی‌های موبایلی که در طی ماه می در کشور چین به فروش رسیده است، و همچنین ۹۰ درصد از کل گوشی‌های هوشمندی که در پنج ماه اول سال ۲۰۲۰ در این کشور عرضه شده است، توسط برندهای داخلی چین تولید شده‌اند. این موضوع نشان می‌دهد که برندهای خارجی مانند سامسونگ، اپل و سایر برندهای دیگر، تنها ۱۰ درصد از سهم بازار را تا به حال در سال ۲۰۲۰ در کشور چین در اختیار داشته‌اند.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.