انتشار کرنل سورس نوکیا

انتشار کرنل سورس نوکیا

اچ ام دی از چند ماه قبل دست به انتشار کرنل سورس نوکیا زده و این به روز رسانی را برای گوشی های مختلف خود آغاز کرد. همان طور که انتظار می رود، این انتشار و به روز رسانی به یکباره برای تمامی گوشی های نوکیا ارائه نشده و به ترتیب مدل های مختلف به آن افزوده شدند.

کرنل سورس چیست؟

کرنل به معنای هسته، در گوشی های اندرویدی به عنوان پل ارتباطی میان بخش نرم افزاری و سخت افزاری ایفای نقش می کند. به این معنا که فرمان های اجرایی میان نرم افزار و سخت افزار محیط اندروید به وسیله ی این کرنل هدایت می شوند.

کلیه ی دستگاه های دارای پلت فرم اندروید، از کرنلی برخوردار هستند. این کرنل سورس یا هسته ی اصلی و مرکزی دستگاه اندرویدی، بسته به این که تحت تغییرات و سیاست های نرم افزاری کدام کمپانی قرار داشته باشد؛ می تواند با تغییراتی درونسازی شده همراه باشد.

به طور مثال یک کمپانی ممکن است با ضربه زدن در بخش سمت راست و بالای صفحه موبایل سه گزینه کاربری بدهد و کمپانی دیگر در آن نقطه هیچ گزینه ای باز نکند!

این وظیفه ی کرنل است که به سخت افزار دستگاه فرمان را انتقال می دهد. در حقیقت طبق تعریفی که روی کرنل سورس یا هسته از پیش انجام شده است، انتقال دستور سخت افزاری به نرم افزاری در خصوص ویژگی مورد نظر اتفاق می افتد.

به زبانی کاملا ساده می توانیم بگوییم، کرنل تمام اتفاقات پیچیده پشت پرده دستگاه های هوشمند را به زبانی ساده برای کاربر تبدیل می سازد. تمام بخش های سخت افزاری دستگاه به کمک کرنل با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و متصل می شوند و این هسته به مانند شبکه ای می تواند روی تمام دستگاه ها از برندهای گوناگون جای گرفته و اجرا شود.

انتشار کرنل سورس نوکیا

کرنل سورس گوگل

گوگل با تغییراتی که روی کرنل سورس انجام داده است، آن را برای محصولات خود یعنی گروه گوشی های نوکیا کاملا شخصی سازی کرده و تغییرات ویژه ای را به وجود آورده است.

مانند هر کمپانی دیگری، HMD Global نیز نیاز دارد تا کد کرنل سورس را برای به روز رسانی های هر گوشی یا دستگاهی که به وسیله ی GPL عرضه می شود، ارائه نماید.

همه ی گوشی های هوشمند به طریقی تحت هدایت و فرماندهی کرنل لینوکس هستند؛ به این معنی که آن ها باید در معیت GPL بمانند. برخی از تولید کنندگان مانند شیائومی از این مسیر تخطی کرده و به نوعی از ماندن در GPL و وفاداری به کرنل سورس آن خارج شدند. اما برخی دیگر از کمپانی ها سعی کردند ضمن ماندن در این میدان، خلاقیت هایی به خرج داده و کرنل سورس را با تغییراتی همراه سازند. (اگر چه این هم نوعی شکستن قوانین پایبندی به GPL محسوب می شود.)

از ماه آوریل سال گذشته، اچ ام دی شروع به انتشار کرنل سورس کرد. آن زمان، این شرکت به طور گسترده ای برای عدم انتشار کد کرنل سورس شناخته می شد و به یکباره مسیر مخالفی را در پیش گرفت. اما این اقدام به نوعی قدم برداشتن در مسیر درستی ست که در نهایت مشتریان HMD را راضی نگاه خواهد داشت.

انتشار کرنل سورس نوکیا

HMD Global یک بار گفت که آن ها بوت لودرهای دستگاه ها را از قفل درخواهند آورده و باز می کنند. البته آن ها قول داده بودند که این اتفاق برای گوشی های مختلف به ترتیب و نه یکباره اجرایی شود.

کرنل سورس برای Nokia 2 V

اخیرا کمپانی کد کرنل سورس را برای Nokia 2 V منتشر ساخته است. (نوکیا ۲ V، نسخه ی Verison گوشی ارزان قیمت Nokia 2.1 می باشد.)

پیش از این کرنل سورس توسط اچ ام دی برای Nokia 7 plus و Nokia 8.1 منتشر شده بود.

کد کرنل سورس Nokia 2.1 در ماه آگوست گذشته منتشر شده بود، اما نمی توانیم اچ ام دی را برای عدم ارائه ی سورس کد جدید برای گوشی که هنوز به صورت رسمی رونمایی نشده بود، سرزنش کنیم.

همان طور که در دیگر گوشی های نوکیا اچ ام دی مانند Nokia 8 داشتیم، کد کرنل سورس برای Rom / mos آن قدرها و چندان مفید نبود، زیرا بوت لودر هنوز در حالت قفل باقی مانده است.

انتشار کرنل سورس نوکیا

کدام گوشی ها کرنل سورس را دریافت کرده اند؟

در حال حاضر گوشی های زیر به روز رسانی کرنل سورس را دریافت کرده اند:

Nokia 8 sirocco

Nokia 8.1

Nokia 8

Nokia 7 Plus

Nokia 7.1

Nokia 6

Nokia 6.1

Nokia 6.1 Plus

Nokia 5.1

Nokia 5.1 Plus

Nokia 3

Nokia 3.1

Nokia 2.1

Nokia 2 V

Nokia 1

با این همه اگر شما یک توسعه دهنده نرم افزاری هستید و مایل به بررسی این کد می باشید، می توانید آن را در لینک زیر جستجو نمایید:

Nokia

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...