وان‌پلاس ۷ پرو تا چه حد ضدآب است؟

با وجود عالی بودن وان‌پلاس ۷ پرو ، یک چیزی درباره این موبایل من را اذیت می‌کند. علیرغم این‌که این موبایل درجه حفاظت رسمی ندارد، وان‌پلاس ادعا می‌کند که تا درجاتی ضدآب است، اما ما هرگز نگفته‌ایم که این موبایل تا چه میزان ضدآب است. برای این‌که بفهمیم آیا وان‌پلاس واقعا ضدآب است یا خیر، تصمیم گرفتیم آزمایشی انجام بدهیم و میزان ضدآب بودن این موبایل را بسنجیم. برای رسیدن به پاسخ با ما همراه باشید

افزایش هزینه آزمایشات ضدآب

از نظر ویراستاران سی‌‌ان‌ای‌تی، وان‌پلاس ۷ پرو به دلیل پردازنده سریع، صفحه‌نمایش صاف و دوربین عالی، یکی از موبایل‌های موردعلاقه ما در سال است. اما برخلاف دیگر موبایل‌های پریمیوم، وان‌پلاس تحت آزمایش دوام در برابر آب قرار نگرفته است. در مصاحبه‌ای درباره وان‌پلاس ۶تی در سال  ۲۰۱۸، وان‌پلاس سی‌ای‌او، پیت لائو گفته است که شرکت از این مسئله صرف نظر کرده است زیرا این آزمایش‌ها هزینه‌بر هستند، هزینه‌ اضافه‌ای که بعدا مشتریان برای خرید وان‌پلاس باید پرداخت کنند.

لائو گفته است:‌ تعدا کاربرانی که تلفن خود را همراهشان به شنا می‌برند اندک هستند. به گفته لائو تحمیل هزینه اضافی به مشتری برای درجه حفاظت به منظور راضی کردن کاربری که موبایل خود را هنگام شنا به همراه دارد، غیرمنطقی است. در آن زمان، لائو تخمین زد که درجه حفاظت مبلغی در حدود ۳۰ دلار به قیمت هر تلفن همراه اضافه می‌کند.

این دلیل منطقی تا حدودی متناقض است، زیرا قیمت موبایل‌های وان‌پلاس اگرچه هنوز از رقبای رده بالای شرکت، مقرون‌به‌صرفه‌تر هستند، اما نسبت به سال پیوسته در حال افزایش‌اند.

در اقدام جالب دیگر، هنگامی که وان‌پلاس، وان‌پلاس ۷ پرو را راه‌اندازی کرد، ویدیویی را منتشر کرد که در آن تلفن همراه را در یک سطل آب فرو کرد. سپس این مسئولیت را از خود سلب کرد و گفت که این شرکت هیچ تضمینی در رابطه با مقاوت در برابر آب یا مایع نمی‌دهد و صدمه دیدن با آب شامل ضمانت نمی‌شود. دیگر سازندگان تلفن همراه نیز همین سیاست را برای موبایل‌های ضدآب خود در پیش گرفتند.

با توجه به همه این‌ها، اگر وان‌پلاس ۷ پرو دارید، این آزمایشات را در خانه انجام ندهید – به‌خصوص که هزینه خود را پس نمی‌گیرید.

غوطه‌ور شدن وان‌پلاس ۷ پرو در آب

در حال حاضر فیلم‌های آنلاین زیادی وجود دارند که برای چند دقیقه وان‌پلاس ۷ پرو را در زیر آب غوطه‌ور می‌کنند. از این آزمایشات دریافتم که تلفن همراه می‌تواند حداقل به مدت ۵ دقیقه در زیر آب دوام آورد. به همین دلیل، این آزمایش را به مدت ۱۰ دقیقه انجام دادم.

خوش‌بختانه، موبایل دوام آورد. من قادر بودم صفحه‌نمایش، برقراری تماس، جست‌و‌جو در اینترنت و پخش ویدیو را کنترل کنم. صدا از حالت طبیعی خارج و خفه شده بود که احتمالا به دلیل آب باقی‌مانده در بلندگوها است. بعدا صدا بهتر شد چون با کمپرسور هوا آب اضافی را خارج کردم. من هم‌چنین می‌توانستم با هر دو دوربین عکس بگیرم. روی دوربین جلوی آن (که در بالای موبایل تعبیه شده است) مقداری آب بود، اما من سریع آن را پاک کردم و مشکلی پیش نیامد. در زیر هیچ‌کدام از لنزها مه یا آبی وجود نداشت.

بعد از گذشت چندین ساعت که موبایل خشک شد، دوباره به مدت ۳۰ دقیقه آن را در آب فرو کردم. این روش استانداری است که سی‌ان‌ای‌تی برای تلفن‌های همراه ضدآب که درجه حفاظت نیز دارند به کار می‌گیرد. این همان چیزی است که از یک موبایل ضدآب انتظار دارم. بار دیگر موبایل دوام آورد. صفحه‌نمایش موبایل، دوربین و اتصال همه دست‌نخورده باقی مانده بودند.

وان‌پلاس ۷ پرو در استخر

سپس حرکت شدیدتری انجام دادم – استخر (به یاد داشته باشید که آزمایش‌های درجه حفاظت در آب‌های شیرین انجام می‌شوند، نه در آب‌های‌ کلردار. اما به دلیل این‌که پیدا کردن استخرهای آب شیرین سخت است، از استخر آب کلردار استفاده کردیم.) قبل از این‌که آزمایش را شروع کنم، موبایل در ظرف حاوی برنج پخته نشده خشک شده بود. اگرچه این روش لزوما یک روش آزمایش شده و واقعی برای نجات تلفن آسیب دیده در آب نیست، من میخواستم هر کاری که از دستم برمی‌آمد برای وان‌پلاس ۷ پرو انجام داده باشم. و چون قرار بود به مدت یک هفته کاری انجام ندهد تا ما بتوانیم استخر برا برای آزمایش پیدا کنیم، صدمه نمی‌دید.

من تصمیم گرفتم که این موبایل را به گونه‌ای آزمایش کنم که گویی حداقل از درجه حفاظت ایکس ۷ برخوردار است. این چیزی است که این روزها بیشتر تلفن‌های همراه ضدآب با آن رتبه‌بندی می‌شوند. افزایش عمق، فشار آب را افزایش می‌دهد و احتمال ورود آب به تلفن همرا بالا می‌رود. این را در نظر داشته باشید.

۸ دقیقه زمان دوام وان‌پلاس ۷ پرو

بعد از گذشت حدود ۸ دقیقه در استخر، صفحه‌نماش موبایل خاموش شد و در نهایت تلفن از کار افتاد. وقتی بعد از ۳۰ دقیقه آن را از آب بیرون آوردم، صفحه‌نمایش روشن نشد. هر دفعه که دکمه پاور را فشار می‌دادم، وزوزی احساس می‌کردم، اما بعد از چند دقیقه، این وزوز نیز متوقف شد.

برای برخی از موضوعات جانبی و اضافی، ما آیفون ایکس آر و ایکس اس را در زیر آب غوطه‌ور کردیم، با توجه به این‌که درجه حفاظت ۶۷ و دومی درجه حفاظت ۶۸ را داراست (که چیزی در حدود ۳۰ دقیقه در عمق ۶ فوتی است). اپل تلفن‌های همراه خود را در آب‌های کلردار نیز آزمایش کرده است. در عمق ۸ متری یا ۲۶ فوت، در نهایت تلفن‌ها از کارافتادند. ایکس آر حدود ۷ دقیقه دوام آورد در حالی که ایکس اس ۳۰ دقیقه کامل دوام آورد، بدون این‌که صدمه‌ای ببیند.

ضدآب بودن وان‌پلاس ۷ پروها اصول اولیه را دربر می‌گیرد

تلفن همراه را در همان ظرف حاوی برنج پخته نشده قرار دادم و یک روز بعد از از کارافتادن موبایل، آن را بررسی کردم. سیم‌کارت را بیرون کشیدم و دیدم که آب به درون آن رسوخ کرده است. در لنزهای دوربین عقب نیز قطراتی وجود داشتند و در اثر رطوبت لنزها مه‌آلوده شده بودند.

اگرچه بعد از این آزمایش تلفن از کار افتاد، اما من هنوز این اتفاق را یک موفقیت برای این تلفن همراه در نظر می‌گیرم. وان‌پلاس ۷ پرو بعد از ۸ دقیقه در استخر از کار افتاد. اگر موبایل خود را سهوا در آب بی‌اندازید، ۸ دقیقه زمان مناسبی است برای این‌که آن را نجات دهید. به‌خصوص حالا که این ‌گونه صدمات شامل ضمانت نمی‌شوند.

در هر صورت، موبایل من توانست برای ۳۰ دقیقه در آکواریوم دوام آورد که این مایه اطمینان من است. اولا، این تجربه، آستانه آزمایش سی‌ان‌ای‌تی برای تلفن‌های ضدآب است. دوما در حالی که توصیه نمی‌کنم با موبایل خود به غواصی بروید یا زیر آب عکس بگیرید، این تلفن به اندازه کافی بادوام است که نه تنها از یک افتادن ناگهانی، بلکه از غوطه‌ور شدن طولانی در سینک یا توالت نیز جان سالم به در ببرد – اتفاقی که برای اکثر مردم رخ می‌دهد. ممکن است که تلفن درجه حفاظت نداشته باشد، اما اکنون شواهد مشخصی مبنی بر این وجود دارد که تلفن می‌تواند غوطه‌ور شدن در آب را تحمل کند، بار دیگر ثابت شد که یک موبایل برجسته است.