پردازنده OnePlus Z احتمالا مشخص شده است

گوشی هوشمند OnePlus Z دقیقا همان قطعه ی مهم از پازل بود که وقتی این شرکت لاین آپ جدیدترین گوشی های پرچمدار خود را معرفی کرد، گم شده بود زیرا این لاین آپ اکنون فقط نیاز به تعادل پیدا کردن داشت. با معرفی شدن سری هشتم گوشی های پرچمدار این شرکت به اسم OnePlus 8 و OnePlus 8 Pro، این شرکت برای حفظ رقابت با دیگر سازنده های فعال در صنعت گوشی های موبایل و محصولات مرتبط با آن، مجبور شده بود از مشخصات رده بالایی، مانند یک پردازنده ی بسیار رده بالا در جدیدترین گوشی های پرچمدار خود استفاده کند و دقیقا همین امر موجب شد تا قیمت آن ها به بالاترین حدی که تا به حال در این سری دیده شده بود، افزایش پیدا کند. قیمت، همیشه یکی از تعیین کننده ترین فاکتورها برای طرفداران گوشی ها و محصولات مختلف این شرکت به شمار می رفت زیرا آن ها همیشه به ساختن گوشی های رده بالا با قیمت منصفانه بین طرفداران خود شناخته می شدند و اکنون با وجود این که هنوز هم حتی قیمت رده بالاترین گوشی خود را زیر ۱۰۰۰ دلار نگه داشته اند، اما طرفداران به دیدن چنین قیمتی در محصولات این شرکت عادت ندارند. در هر صورت، شما می توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتر در رابطه با این موضوع، همچنان در ادامه این مطلب نیز با آرادمگ همراه باشید.

در این میان، وظیفه OnePlus Z ایجاد کردن تعادلی بود که پیش از این به آن اشاره شد تا آن فاکتور اساسی (مقرون به صرفه بودن) را دوباره به محصولات این شرکت اضافه کند. قرار بر این بود که این دستگاه با از راه رسیدن سری OnePlus 8 سعی کند میانگین قیمت این سری را پایین بیاورد. در ابتدا فکر می کردیم که اسم این گوشی OnePlus 8 Lite باشد اما سپس شایعه هایی منتشر شدند که از این گوشی با اسم OnePlus Z یاد می کردند. بر اساس آخرین حرف و حدیث هایی که در این زمینه وجود دارد، این گوشی هنوز هم قرار است عرضه شود؛ فقط کمی دیرتر به دستمان خواهد رسید. بر اساس آخرین شایعه ها، گوشی هوشمند پیش روی OnePlus Z تا ماه جولای روانه بازار خواهد شد.

موضوع مورد توجه ما امروز در این مطلب این است که یک شایعه جدید به راه افتاده که ادعا می کند گوشی هوشمند پیش روی OnePlus Z به یک پردازنده Snapdragon 765 از شرکت Qualcomm مجهز خواهد بود و چیپست MediaTek Dimensity 1000L که چندین و چند بار پیش از این گفته شده بود به عنوان مغز متفکر این گوشی ایفای نقش خواهد کرد، قرار نیست در این گوشی وجود داشته باشد. اما شاید عمق این ماجرا بیشتر از چیزی که ما در ظاهر می بینیم، بوده باشد. در ظاهر ماجرا و در نگاه اول، اشتباه گرفتن این چیپست ها به جای یکدیگر، ممکن است یک اشتباه لفظی تلقی شود که توسط منابع فاش کننده ی اطلاعات رخ داده است اما در این جا یک توضیحِ جایگزین هم می تواند وجود داشته باشد. بنابراین، وقتی که ما در ادامه این مطلب به قلمروی حدس و گمان های تایید نشده وارد می شویم، همچنان با ما همراه باشید.

آیا ممکن است تاخیر در معرفی و عرضه OnePlus Z در حقیقت به انتخاب پردازنده آن ارتباط مستقیمی داشته باشد؟ آیا این امکان وجود دارد که مدل Z این سری در واقع در ابتدا قرار بود با در اختیار داشتن یک چیپست MediaTek Dimensity 1000L در کنار ۸ و ۸ Pro حضور داشته باشد و عرضه شود اما در این هنگام و دقیقا در واپسین لحظه ها Qualcomm با OnePlus وارد یک معامله شد با پیشنهاد کردن چیپست Snapdragon 765 به آن‌ها، پیشنهادی داد که رد کردن آن غیر ممکن باشد؟ هیچ چیز غیر ممکن نیست.

به هر حال، همانطور که احتمالا به خاطر می آورید، شرکت OnePlus به طور انحصاری از زمانی که تاسیس شد و شروع به ساختن گوشی های هوشمند جدید کرد، همیشه از چیپست های Qualcomm برای گوشی های خود استفاده می کرد و علاوه بر این، همکاری و ارتباط نزدیک و شانه به شانه ی آن ها با یکدیگر تقریبا در تمام کنفرانس ها و رویدادهای مطبوعاتی OnePlus به مردم نشان داده می شد. بنابراین، به نظر خود شما، آیا چنین امکانی می تواند وجود داشته باشد که Qualcomm به همین سادگی قبول کند شرکتی که (حداقل یک زمانی) به طور انحصاری فقط با آن ها همکاری می کرده است، اکنون به راحتی این موضوع را ۱۸۰ درجه تغییر دهد؟ احتمالا خیر. زیرا هر شرکت دیگری به جز Qualcomm هم که باشد، نباید به این سادگی ها زیر بار چنین موضوعی برود. هر چند که به تاخیر خوردن چند ماهه یک محصول منجر شود.

اگر واقعا چنین شده باشد، تاخیر خوردن OnePlus Z اکنون کاملا توجیح شده است و ما یک دلیل قانع کننده برای آن پیدا کرده ایم. چرا که این گوشی در ابتدا حول محور یک پردازنده ‌ای طراحی و ساخته شده است که در نهایت، به هر دلیل دیگری که ممکن است وجود داشته باشد، از آن صرف نظر شده است و اکنون باید به یک چیپست جدید مجهز شود. بنابراین، بدیهی است که یک سری کارها باید از سر گرفته شود تا این گوشی دوباره به خوبی سر هم شود. با این وجود، موضوع تاسف برانگیزی که در این میان وجود دارد، این است که بر اساس آزمایش ها و تست های بنچمارکی که گرفته شده، به نظر می رسد که هر دوی Dimensity 1000 و ۱۰۰۰L چیپست های قدرتمندتری از Snapdragon 765 هستند. بنابراین بهتر است امیدوار باشیم که اگر از پردازنده شرکت Qualcomm در این گوشی استفاده شده است، نرم افزارهای آن به قدری خوب با آن بهینه سازی شده باشند که این اطمینان خاطر را بدهند که عملکرد سخت افزاری Z آنچنان اختلاف چشمگیری که آزار دهنده باشد، با مدل های پرچمدار این سری نداشته باشد.

در هر صورت، این اطلاعات هنوز هم در حد یک سری حدس و گمان احتمالی هستند و هنوز نمی توان از صحت و دقت آن ها اطمینان خاطر کامل داشت زیرا هنوز نه درمورد پردازنده و نه درمورد هیچ یک از مشخصات دیگر گوشی هوشمند OnePlus Z اطلاعات کاملی در دسترس نیست.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.