Redmi 10X با چیپست Demensity 820 تست شد

مدیاتک
مدیاتک

اگر روز گذشته ما را همراهی کرده باشید، قطعا در جریان هستید که MediaTek از جدیدترین چیپست میان رده‌ی خود به اسم Dimensity 820 رونمایی کرده است اما نمی‌دانستیم که اولین دستگاهی که به این چیپست مجهز خواهد بود چیست. ظاهرا Redmi 10X اولین گوشی دارای این چیپست خواهد بود.

در حقیقت، اکنون ماجرا از این قرار است که اخیرا دستگاهی با کد M2004J7BC مورد تست بنچمارک قرار گرفته است که گمانه زنی‌ها نشان می‌دهند این گوشی همان Redmi 10X است که به همراه Redmi Note 10 و Redmi K30i قرار است در آینده توسط شرکت شیائومی به معرفی گذاشته شوند. در هر صورت، شما می‌توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتر در رابطه با این موضوع، همچنان در ادامه این مطلب نیز با آرادمگ همراه باشید تا از چند و چون این ماجرا به طور کامل آگاهی پیدا کنید.

نتایجی که از تست بنچمارک گوشی هوشمند پیش روی Redmi 10X در بنچمارک AnTuTu به انتشار رسیده است، نشان می‌دهند که امتیاز این گوشی در این تست به ۴۰۰ هزار رسیده است که به طور دقیق، ۴۰۹ هزار و ۴۴۹ امتیاز است. جالب است که بدانید نسل قبلی پردازنده این گوشی یعنی Dimensity 800 در همین تست، زیر ۳۰۰ هزار امتیاز کسب کرده بود که نشان از یک اختلاف چشمگیر میان این دو دارد. قطعا بخش زیادی از این اختلاف به خاطر عملکرد بسیار بهتر پردازنده گرافیکی یا همان GPU این چیپست به دست آمده است که به لطف هسته‌های بیشتری که مدل ۸۲۰ در اختیار دارد، به دست آمده است (مجموع هسته‌های پردازنده گرافیکی این چیپست اکنون به ۵ هسته رسیده است).

علاوه بر این، پردازنده مرکزی یا همان CPU هم نقش پررنگ و بسیار مهمی در این اختلاف برعهده داشته است به طوری که عملکرد آن در تست تک هسته یک جهش بزرگ و قابل توجه پیدا کرده است و علاوه بر این، قدرت آن در تست چند هسته نیز بسیار شگفت انگیز بوده است زیرا این گوشی اکنون در بنچمارک Geekbench نیز تست شده است. این اختلاف، به سبب این است که هسته‌های قدرتمندتر چیپست این گوشی به اسم Cortex-A76 بر روی سرعت و فرکانس بیشتری کلاک شده‌اند که فرکانس آن‌ها اکنون به ۲.۶ گیگاهرتز نیز می‌تواند برسد اما این عدد در Dimensity 800 فقط ۲.۰ گیگاهرتز بود که خودش گویای همه چیز است.

تست بنچمارک گوشی هوشمند پیش روی Redmi 10X در AnTuTu نشان می‌دهد که سرعت حافظه‌های چیپست این گوشی نیز اکنون بهبود پیدا کرده است. البته این تست با مقایسه‌ی نزدیک دو گوشی مختلف که هر یک دارای یکی از این چیپست‌ها باشند، نتیجه بهتر و دقیق‌تری خواهد داشت زیرا تکنولوژی به کار رفته در آن‌ها با یکدیگر یکسان است (هر دو دارای رم LPDDR4x و حافظه UFS هستند). با این وجود، همانطور که در ابتدای این مطلب نیز اشاره کردم، این نتایج از دستگاهی با کد M2004J7BC به دست آمده است که اسم دقیق آن برای عرضه شدن در بازار هنوز به طور قطعی مشخص نیست و حقیقتا کمی گیج کننده است. ما پیش از این دیده بودیم که این کد به گوشی Redmi Note 10 تعلق داشت اما این امتیازهای بنچمارک ظاهرا از گوشی Redmi 10X به دست آمده است. با این وجود، اطمینان خاطر کامل داریم که ۱۰X به یک چیپست Dimensity 820 مجهز خواهد بود زیرا خود Lu Weibing نیز در طی رویداد رونمایی از این چیپست به طور غیر مستقیم به این موضوع یک اشاره کوتاه کرده بود. در هر صورت، این گوشی قرار است در تاریخ ۲۶ می برابر با ۶ خرداد ماه سال جاری شمسی به طور رسمی رونمایی شود و ما قطعا در این تاریخ به طور کامل از همه چیز اطلاع پیدا خواهیم کرد.

به هر حال، چه اسم این گوشی Redmi 10X باشد چه Redmi Note 10 و یا هر چیز دیگری که احتمال دارد، بر اساس این بنچمارک‌های اولیه می‌توان گفت که به طور قطع به یقین، چیپست Dimensity 820 که به شرکت MediaTek تعلق دارد، بین Dimensity 1000L (مدل رده پایین‌تری از سری چیپست‌های رده‌ بالای Dimensity 1000 از این شرکت) و Dimensity 800 (که اساسا عملکرد آن کاملا مشابه با Snapdragon 765G می‌باشد) قرار می‌گیرد تا جای خالی که میان آن‌ها وجود داشت را پر کند. بدین ترتیب، با یکی از بهترین چیپست‌های میان رده‌ی بازار سر و کار داریم که می‌تواند عملکرد شگفت انگیزی در این رده داشته باشد.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.