فروش جهانی گوشی ۲۰ درصد در سه ماهه اول ۲۰۲۰ کاهش داشته

در طی چند وقت اخیر گزارش‌های مختلفی از میزان فروش محصولات و گجت‌های هوشمند به انتشار رسیده که ما هم تعدادی از آن‌ها را برای شما پوشش دادیم. اکنون یک گزارش جدید منتشر شده که نشان می‌دهد فروش جهانی گوشی ۲۰ درصد در سه ماهه اول امسال کاهش داشته.

در حقیقت، اکنون ماجرا از این قرار است که آخرین گزارشی که توسط Gartner از تحقیق درمورد صنعت گوشی‌های هوشمند به انتشار رسیده است، یک گزارش جدید درمورد میزان فروش جهانی گوشی‌های موبایل هوشمند در سه ماهه‌ی اول سال ۲۰۲۰ میلادی منتشر کرده است. همانطور که همه‌ی ما در جریان هستیم و آگاهی داریم، تقریبا از حوالی ماه دسامبر میلادی بود که بیماری COVID-19 با یک سرعت وحشتناک شروع به گسترش پیدا کردن در سراسر دنیا کرد که نتیجه‌ی آن تعطیل شدن تمام کسب و کارها و فعالیت‌های اقتصادی و بازرگانی در کشور چین بود؛ قبل از این که این ویروس در سایر نقاط دنیا نیز شروع به شیوع پیدا کردن کند به طوری که چرخ اقتصاد کل دنیا از حرکت ایستاد. هر چند مدت تقریبا کمی این توقف کامل در اقتصاد دنیا ایجاد شد، اما همین مدت کوتاه هم کافی بود تا ضرر و زیان‌های جبران ناپذیری به اقتصاد دنیا وارد شود. در هر صورت، شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد میزان کاهش فروش گوشی‌های هوشمند در طی این دوره، همچنان در ادامه این مطلب نیز با آرادمگ همراه باشید.

همه‌ی این شرایط دست به دست هم دادند تا مردم از هزینه کردن برای خریداری کردن اقلام غیر ضروری جلوگیری کنند زیرا در این شرایط، خریدن یک گوشی هوشمند جدید، آخرین اولویت کسی بود که کسب و کارش در حال فروپاشی بود. همین موضوع باعث شد تا فروش جهانی گوشی به طور کلی در سراسر دنیا به شدت کاهش پیدا کند. به طور کلی، فروش جهانی گوشی در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ میلادی در مقایسه با مدت مشابه در سال ۲۰۱۹ متاسفانه ۲۰ درصد کاهش داشته است. با این حال، ۵ برند پرفروش دنیا در طی این مدت، به ترتیب سامسونگ، هوآوی، اپل، شیائومی و Oppo بودند.

در میان سازنده‌های برتر در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰، فقط شیائومی با یک رشد بسیار اندک، ۱.۴ درصد افزایش فروش داشت که همین مقدار اندک هم بسیار قابل توجه و جالب است و به جز آن، فروش سایر سازنده‌ها بلااستثناء در طی این دوره کاهش پیدا کرد. همچنین از بین سازنده‌هایی که دچار کاهش فروش شدند، شرکت اپل با ۸.۲ درصد کاهش فروش نسبت به مدت مشابه در سال قبل، کم‌ترین کاهش را تجربه کرده است. علاوه بر این، شرکت سامسونگ در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ میلادی موفق به فروش ۵۵ میلیون دستگاه گوشی هوشمند جدید شد که اگر بخواهیم این رقم را با فروش آن‌ها در مدت مشابه در سال ۲۰۱۹ مقایسه کنیم، ۷۱ میلیون گوشی بود که نشان از یک کاهش چشمگیر در فروش آن‌ها می‌دهد که بر اساس آمار و ارقام، بیش از ۲۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

در عین حال، در میان سازنده‌های مختلف وضعیت هوآوی از همه بدتر است. این شرکت علاوه بر دست و پنجه نرم کردن با ویروس کرونا در طی این مدت، به خاطر تحریم‌های دولت آمریکا نیز با کاهش فروش چشمگیری مواجه بوده است. ترکیب شدن این موارد باعث شده تا هوآوی بیشترین کاهش فروش را در بین سازنده‌ها تجربه کند و فروش آن از بیش از ۵۸ میلیون گوشی در سه ماهه اول سال ۲۰۱۹، اکنون به ۴۲ میلیون گوشی رسیده است که نشان از یک افت ۲۷.۳ درصدی می‌دهد. اما نکته‌ی قابل توجه این است که با وجود این که هوآوی بدترین عملکرد و بیشتری کاهش فروش را داشته است، هنوز هم در جایگاه دوم پرفروش‌ترین برند دنیا قرار دارد که واقعا شگفت انگیز است.

تحلیلگران عقیده دارند دلیل کاهش اندک فروش محصولات اپل در طی این دوره، خدمات رسانی بسیار خوب آن‌ها به مشتریان خود از طریق فروشگاه‌های آنلاین آن‌ها بوده است. علاوه بر این، برگشتن خط تولید آن‌ها به شرایط عادی در اوآخر ماه مارس به آن‌ها کمک بسیار بزرگی کرد تا خیلی زود و سریع‌تر از تعداد زیادی از سازنده‌های دیگر، به شرایط عادی خودشان برگردند و فعالیت‌هایشان را مجددا از سر بگیرند. عده دیگری از تحلیلگران نیز عقیده دارند اگر ویروس کرونا به وجود نیامده بود، به احتمال بسیار زیاد، فروش گوشی‌های آیفون در سه ماهه اول امسال رکورد می‌زد.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.