نمایشگر iPhone 13 Pro و Pro Max نرخ ۱۲۰ هرتز خواهند داشت

iphone
iphone

اخیرا یکی از منابع نزدیک به شرکت سامسونگ به اسم The Elec در یکی از گزارش‌های جدید خود اظهار کرده است که این شرکت غول پیکر کره‌ای، تامین کننده انحصاری صفحه نمایشگر LTPO OLED در گوشی‌های پیش روی iPhone 13 Pro و iPhone 13 Pro Max از شرکت اپل خواهد بود.

این پنل‌های صفحه نمایشگر که قرار است در نسل بعدی گوشی‌های هوشمند پیش روی شرکت اپل که در انتهای سال جاری میلادی عرضه می‌شوند، به کار برده شود، در مدل‌های Pro نسل iPhone 13 به کار برده خواهند شد و علاوه بر این، دارای یک قابلیت بسیار مورد انتظار هم خواهند بود که چیزی نیست، به جز قابلیت پشتیبانی کردن از نرخ به روزرسانی تصویر ۱۲۰ هرتز. ما انتظار داشتیم که این ویژگی را در نسل فعلی گوشی‌های هوشمند پرچمدار شرکت اپل یعنی در خانواده سری iPhone ۱۲ مشاهده کنیم. اما ظاهرا اپل هنوز به یک سال دیگر فرصت نیاز داشته تا این فناوری را در گوشی‌های هوشمند پرچمدار خود به کار بگیرد. در هر صورت، شما می‌توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتر در رابطه با این موضوع و آگاهی پیدا کردن از مشخصات و ویژگی‌های جدیدی که ما امروز درمورد صفحه نمایشگر گوشی‌های هوشمند پرچمدار پیش روی شرکت اپل در لاین آپ سری iPhone 13 Pro به دست آورده‌ایم، همچنان در ادامه این مطلب نیز با ما در مجله اینترنتی آرادمگ همراه باشید.

در رابطه با پنل‌های صفحه نمایشگر LTPO که امروز شایعه شده قرار است در نسل بعدی گوشی‌های هوشمند شرکت اپل در لاین آپ سری iPhone 13 Pro به کار برده شوند، باید توضیح دهیم که در مقایسه با نمونه‌های مشابهِ LTPS خود، کم مصرف‌تر هستند که می‌تواند باهش کاهش پیدا کردن مصرف باتری و در نتیجه، افزایش طول عمر و فرصت کار کردن کاربران با آن‌ها شود. علاوه بر این، یکی دیگر از مزیت‌های کلیدی و مهمی که پنل‌های صفحه نمایشگر LTPO نسبت به پنل‌های LTPS دارند، این است که با همان سخت افزار، و بدون نیاز به در اختیار داشتن سخت‌تر افزار پیشرفته‌تر و بهتر، می‌توانند از قابلیت نرخ تازه سازی تصویر تطبیق پذیر پشتیبانی کنند. گزارش جدیدی که اخیرا از این منبع نزدیک به شرکت سامسونگ منتشر شده است، به این موضوع اشاره می‌کند که مدل‌های دوگانه معمولی و پایه موجود در لاین آپ سری iPhone 13 (که هنوز از اسم نهایی آن‌ها اطلاعات خاصی در اختیار نداریم)، به استفاده از پنل‌های صفحه نمایشگر LTPS OLED در پنل جلوی بدنه خود ادامه خواهند داد. این موضوع به احتمال بسیار زیاد به معنی این است که ما فقط در پنل نمایشگر iPhone 13 Pro و مدل Pro Max آن باید شاهد وجود یک پنل LTPO OLED باشیم. علاوه بر این، این موضوع می‌تواند به معنی این باشد که مدل‌های دوگانه معمولی و پایه موجود در لاین آپ این سری، یک سال دیگر هم به استفاده از نرخ تازه سازی تصویر ۶۰ هرتز در صفحه نمایشگر خود ادامه خواهند داد.

اما حدس و گمانه زنی‌هایی که از همین الان در رابطه با این موضوع زده شده است، به این موضوع اشاره می‌کنند که این روند در سال ۲۰۲۲ کاملا تغییر خواهد کرد و روش اپل در تولید و ساخت صفحه نمایشگر گوشی‌های هوشمند پرچمدار خود به شکل دیگری پیاده سازی و اجرا خواهد شد. اگر بخواهیم توضیحات بیشتری در رابطه با این موضوع ارائه کنیم، می‌توانیم به این موضوع اشاره کنیم که گزارش‌های زودهنگامی که در حال حاضر درمورد لاین آپ سری iPhone 14 وجود دارد، به این موضوع اشاره می‌کنند که اپل در حال برنامه ریزی کردن است تا در هر چهار مدل احتمالی موجود در لاین آپ سری iPhone 14 از پنل‌های نمایشگر LTPO OLED استفاده کند. یعنی به جای این که مانند سری iPhone 13 فقط مدل‌های رده بالاتر این سری با پسوند Pro از این مزیت برخوردار باشند، اپل هر چهار مدل موجود در سری iPhone 14 با به چنین نمایشگرهایی مجهز خواهد کرد. البته که، این احتمال وجود دارد که تا آن زمان، آن‌ها قادر به ایجاد یک همکاری جدید با LG Displays هم باشند تا به عنوان دومین منبع تامین کننده و سازنده پنل‌های صفحه نمایش محصولات این شرکت با آن‌ها همکاری و فعالیت کند تا ضمن برخورداری از دو شریک تجاری در بخش تولید و ساخت صفحه نمایش، قادر باشد اتکاء همه جانبه خود بر روی Samsung Displays را هم کمی کاهش دهد و تا این حد به آن‌ها وابسته نباشد.

اما موضوعی که وجود دارد، این است که امسال فقط سامسونگ ظرفیت کامل برای فراهم کردن تمام نیازهای اپل در این زمینه را در اختیار دارد. در حال حاضر برنامه شرکت سامسونگ برای تولید و ساخت صفحه نمایشگر محصولات شرکت اپل این است که در خط تولید A3 خود در آسانِ کره جنوبی، ۶۰ هزار قطعه در ماه تولید کند. اگر بخواهیم فقط یک مقایسه مختصر و کوتاه انجام دهیم، مشاهده خواهیم کرد که خط تولید E6 شرکت LG در پاجوی کره جنوبی، ظرفیت تولید و عرضه کردن فقط ۵ هزار قطعه در ماه دارد. البته که، آن‌ها در حال برنامه ریزی هستند که تا پایان سال جاری میلادی (۲۰۲۱) ظرفیت این خط تولید را تا ۲۵ هزار قطعه در ماه افزایش دهند. در هر حال، موضوعی که باید در نظر گرفت، این است که تولید و ساخت پنل‌های LTPO زمان طولانی‌تری نیاز دارد. چرا که فناوری‌هایی که در تولید و ساخت آن‌ها به کار برده می‌شود، نیاز به یک لایه اضافی اکسید دارد و دلیل وجود حرف O در اسم آن‌ها هم دقیقا همین است. این موضوع، باعث می‌شود که تولید کردن آن‌ها سخت‌تر باشد و صد البته، قیمت بیشتری هم در مقایسه با پنل‌های LTPS داشته باشند.

البته، با این وجود، ذخیره انرژی در آن‌ها ۵ تا ۱۵ برابر بیشتر است که باعث می‌شود کاملا ارزشش را داشته باشد. اگرچه که هیچ وقت به طور رسمی تایید و اعلام نشد، اما بر اساس گزارش‌های پرشماری که قبل از رونمایی و معرفی از نسل آیفون ۱۲ منتشر و فاش شده بود، به این موضوع اشاره می‌کردند که اپل قصد دارد هر دو فناوری پوشش و پشتیبانی از نسل پنجم اتصالات شبکه موسوم به ۵G و هم قابلیت پشتیبانی از نرخ به روزرسانی صفحه نمایشگر ۱۲۰ هرتز را در لاین آپ این سری در دسترس قرار دهد. اما قدرت فراهم کردن بوجه مورد نیاز فقط یکی از آن‌ها را می‌توانست فراهم کند و همانطور که اکنون مشخص شده است، اولیت آن‌ها، این بود که قابلیت پشتیبانی از نسل پنجم اتصالات شبکه موسوم به ۵G را زودتر از نرخ تازه سازی ۱۲۰ هرتز پیاده سازی و اجرا کنند. در عوض، زمانی که نسل iPhone 13 Pro و یا حتی نسل بعدی آن‌ها موفق به استفاده کردن از فناوری پنل LTPO در صفحه نمایشگر خود شوند، ما شاهد این هم خواهیم بود که بدون افزایش پیدا کردن طول عمر باتری خود، قادر به پشتیبانی کردن از نرخ ۱۲۰ هرتز هم خواهند شد.

جالب است که بدانید فناوری پنل‌های صفحه نمایشگر LTPO OLED در ابتدا توسط اپل توسعه داده شد و برای اولین بار هم در نسل چهارم ساعت‌های هوشمند این شرکت به اسم Apple Watch Series ۴ به کار برده شد. شگفت انگیز بودن آن‌ها در این است که قادر به کاهش دادن نرخ به روزرسانی صفحه نمایش خود تا ۱ هرتز بودند تا در مصرف باتری صرفه جویی شود و از افزایش پیدا کردن بیش از حد مصرف آن جلوگیری شود. از سوی دیگر، اولین گوشی موبایل هوشمندی که موفق به در اختیار داشتن این فناوریِ LTPO در صفحه نمایشگر خود شد، آخرین و جدیدترین گوشی پرچمدار عرضه شده از سوی شرکت سامسونگ یعنی Galaxy Note ۲۰ Ultra 5G بود و شایعه‌هایی که وجود دارد، به این موضوع اشاره می‌کنند که گوشی هوشمند پرچمدار پیش روی این شرکت به اسم Samsung Galaxy S21 Ultra 5G هم از این فناوری در صفحه نمایش خود استفاده خواهد کرد.

  

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.