سامسونگ قصد ساختن یک سنسور دوربین ۶۰۰ مگاپیکسلی دارد

در حال حاضر شرکت سامسونگ به عنوان یکی از تولید کنندگان و سازندگان اصلی و بزرگ بازار در زمینه توسعه و ساخت سنسور دوربین‌ گوشی‌های هوشمند به شمار می‌رود که با ساختن یک سنسور دوربین ۶۰۰ مگاپیکسلی قصد برداشتن یک قدم رو به جلوی بزرگ در آینده دارد.

همانطور که احتمالا در جریان هستید، شرکت سامسونگ اولین تولید کننده و سازنده سنسورهای دوربین غول پیکر امروزی برای گوشی‌های هوشمند بود که در ابتدا یک سنسور ۶۴ مگاپیکسلی معرفی کرد و سپس با ساختن یک سنسور ۱۰۸ مگاپیکسلی با برداشتن یک قدم بزرگ، باعث شگفت زدگی همه مردم شد. نکته شگفت انگیز درمورد این شرکت این است که آن‌ها باور دارند این تازه شروع بازی است. شما همچنان در ادامه این مطلب نیز می‌توانید با آرادمگ همراه باشید تا اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتری در این رابطه به دست بیاورید.

Yongin Park، مدیر عامل Sensor Business Team در شرکت سامسونگ، که همانطور که از اسم آن‌ها نیز کاملا می‌توان متوجه شد در زمینه توسعه، ساخت و تولید سنسورهای دوربین فعالیت می‌کنند، در یک مقاله جدید که در وبسایت این شرکت غول کره‌ای به انتشار رسیده است، به طور اسمی و رسمی اعلام کرده است که هدف و برنامه اصلی این شرکت برای آینده ساختن یک سنسور دوربین ۶۰۰ مگاپیکسلی است که حتی از چشم انسان نیز می‌تواند جزئیات بیشتری نمایش دهد. بر اساس این مقاله جدید که توسط Yongin Park به انتشار رسیده است، با وجود این که محاسبه و اندازه گیری آن، کار بسیار سخت و دشواری بوده است، اما گفته می‌شود که چشم انسان حدودا دارای رزولوشن ۵۰۰ مگاپیکسل است و هدف و برنامه اصلی تیم او برای آینده این است که سنسورهایی تولید کنند که بتوانند این عدد را افزایش دهند و در نهایت می‌توانند از این سنسورهای شگفت انگیز در هر پلتفرم و اپلیکیشنی خارج از دنیای گوشی‌های هوشمند نیز استفاده کنند.

در حال حاضر، گوشی هوشمند Samsung Galaxy S20 Ultra که جدیدترین گوشی هوشمند پرچمدار این شرکت نیز به شمار می‌رود، با سنسور ISOCELL Bright HM1 خود و همچنین جدیدترین گوشی هوشمند پرچمدار شرکت چینی شیائومی به اسم Xiaomi Mi Note 10 با سنسور ISOCELL Bright HMX خود می‌توانند عکس‌هایی با رزولوشن ۱۰۸ مگاپیکسلی ثبت کنند اما حقیقت ماجرا این است که در عمل، اغلب در یکی از دو حالت ۱۲ یا ۲۷ مگاپیکسلی خود عکاسی می‌کنند زیرا در حال حاضر نهایت رزولوشن صفحه‌های نمایشگر چه در مانیتور، چه در تلویزیون‌های فوق پیشرفته و هوشمند به ۸K رسیده است و رزولوشن ۱۰۸ مگاپیکسل هنوز به مرحله کاربرد عادی و روزمره نرسیده است.

البته که معرفی کردن یک سنسور دوربین ۶۰۰ مگاپیکسلی به خودی خود به آن اندازه که به نظر می‌رسد، دستاورد چندان شگفت انگیز، غیر ممکن و دور از دسترسی نیست اما حقیقت ماجرا این است که اگر با تکنولوژی‌ها و فناوری‌های امروزی ساخته شود، یک سنسور بسیار بزرگ و غول پیکر خواهد بود که قطعا به هیچ وجه نمی‌تواند در یک گوشی هوشمند کار گذاشته شود. و چالش دقیقا از همین جا شروع خواهد شد. یکی از روش‌های دسترسی پیدا کردن یا اگر بخواهم بهتر بگویم، انجام دادن این کار، کاهش دادن سایز پیکسل‌ها است. سنسورهای ۱۰۸ مگاپیکسلی حال حاضر که در دو گوشی هوشمند به کار برده شده است، به اسم ISOCELL Bright HM1 و ISOCELL Bright HMX دارای سایز پیکسل ۰.۸μm هستند که تا همین اواخر کوچک‌ترین سایزی بوده است که سازنده‌های گوشی‌های هوشمند با تمام فناوری‌ها و تکنولوژی‌های خود موفق به دسترسی پیدا کردن به آن شده‌اند. اما سپس شرکت سامسونگ یک سنسور جدید معرفی کرد که اندازه پیکسل آن ۰.۷μm است و این شرکت امیدوار است که سایز پیکسل سنسور دوربین‌های خود را بتواند حتی از این هم بیشتر کاهش دهد.

در حال حاضر آقای پارک هیچ ددلاین خاصی درمورد تولید انبوه سنسور دوربین ۶۰۰ مگاپیکسلی خود اعلام نکرده است و اشاره نکرده که به عنوان مثال تا فلان تاریخ آن را در یک گوشی خاص به کار خواهد گرفت اما با توجه به فناوری‌ های نوینی که در طی چند وقت اخیر توسعه پیدا کرده‌اند، ممکن است دیدن یک سنسور ۶۰۰ مگاپیکسلی در یک گوشی هوشمند، زودتر از آنچه که ما حتی تصورش را هم می‌کنیم، تبدیل به واقعیت شود.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.