Samsung Galaxy S21 Ultra – آیا واقعا به S Pen نیاز داشت؟

Galaxy S21 Ultra
Galaxy S21 Ultra

شرکت غول پیکر سامسونگ که مقر اصلی آن در کشور کره جنوبی واقع شده، با رونمایی از رده بالاترین گوشی‌های پرچمدار جدید خود به اسم Samsung Galaxy S21 Ultra 5G، برای اولین بار در کل تاریخ این لاین آپ قابلیتی به آن اضافه کرد که هیچ وقت قرار نبود در این سری مشاهده شود.

در واقع، سامسونگ با یک حرکت شجاعانه و جسورانه، قلم هوشمند S Pen را برای اولین بار از سری Galaxy Note خارج کرد و برای اولین بار در یک لاین آپ دیگری به غیر از این سری هم از آن استفاده کرد. اتفاقی که شاید در ابتدای فعالیت این شرکت هیچ کس تصورش را هم نمی‌کرد، سرانجام رخ داد و ما این قلم هوشمند را در یک سری دیگر از گوشی‌های سامسونگ هم مشاهده کردیم. با این حال، سامسونگ گوشی پرچمدار جدید خود به اسم Samsung Galaxy S21 Ultra 5G را بدون قلم S Pen برای نقد و بررسی در اختیار ما و سایر رسانه‌های فعال دیگر در این صنعت قرار داد. اما اگر کمی بیشتر دقت کنید، دلیل این امر را به طور کاملا واضح و روشن مشاهده و پیدا خواهید کرد. در هر صورت، شما می‌توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتر در رابطه با این موضوع، همچنان در ادامه این مطلب نیز با ما در مجله اینترنتی آرادمگ همراه باشید.

پرچمدار جدید سامسونگ در حال حاضر از طریق فروشگاه آرادموبایل قابل خریداری است و نقد و بررسی آن‌ نیز مدتی است که توسط رسانه‌های مختلف فعال در این حوزه در حال انجام است. همانطور که احتمالا در جریان هستید، این گوشی تنها مدل در بین گوشی‌های پرچمدار جدید سامسونگ به شمار می‌رود که قابلیت سازگاری با جدیدترین و آخرین نسل عرضه شده از قلم هوشمند S Pen نیز در اختیار دارد. هر دو مدل پایه دیگری که در این سری وجود دارند، یعنی هم Samsung Galaxy S21 5G و هم S21 Plus 5G قابلیت پشتیبانی از این ویژگی ندارند و نمی‌توانند با S Pen سازگاری داشته باشند. اما به غیر از این، نکته قابل توجه دیگری که وجود دارد، این است که Samsung Galaxy S21 Ultra 5G با نسل‌های قبلی قلم هوشمند S Pen که در گذشته در مدل‌هایی از قبیل Samsung Galaxy Note ۲۰ و همینطور Galaxy Tab به کار برده شده بود نیز سازگاری کامل دارد.

این قابلیت پشتیبانی از ویژگی‌های قدیمی که در گذشته وجود داشتند (Backward Compatibility)، یک حرکت قابل ستایش و راضی کننده است چرا که سامسونگ به طور عجیب و غیر قابل انتظاری از ارسال S Pen جدید برای منتقدین صرف نظر و جلوگیری کرد که ما هم دوست داشتیم در نقد و بررسی خود از این گوشی که به زودی منتشر خواهد شد، آن را داشته باشیم تا آن را بررسی کنیم و ببینیم چه ویژگی‌های جدیدی به آن اضافه شده و مهم‌تر از همه، در S21 Ultra چطور عمل می‌کند. به هر حال، ما برای سازگاری این گوشی با S Pen از قلم‌های هوشمندی که از نسل‌های قبلی سری Note در اختیار داشتیم، استفاده کردیم. در هر صورت، امیدواریم که ناامید نشوید و درک کنید که این سامسونگ بود که تمایلی برای ارسال این قلم به منتقدین نداشت. پس، لطفا این صفحه را نبندید! حقیقتی که وجود دارد، این است که S Pen جدید، به غیر از اندازه‌ و طول بدنه خود که بلندتر و کشیده‌تر از قبل شده، هیچ ویژگی یا قابلیت جدید یا بیشتری در مقایسه با قلم Galaxy Note ۲۰ ارائه نمی‌کند. خوشبختانه، قلم Note ۲۰ در دسترس ما قرار داشت تا بتوانیم مقایسه خوبی انجام دهیم.

تنها به موجب این ویژگی و مزیت بزرگ، ما قادر بودیم یک گشت و گذار سریع در ویژگی‌های جدیدی که اکنون به نسل بعدی S Pen در Samsung Galaxy S21 Ultra 5G ایجاد شده، انجام دهیم. به طور خلاصه، می‌توانیم بگوییم که این نشان دهنده عدم تلاش جدی سامسونگ در ارائه و نمایش این ویژگی برای کاربران عادی است. زیرا قلم S Pen جدید را حداقل برای منتقدین به همراه پرچمدار جدید خود برای آن‌ها ارسال نکرده، و این افراد برای بررسی سطح سازگاری و همچنین، ویژگی‌های جدید آن خودشان می‌بایست آن را تهیه و بررسی کنند.

یک S Pen اختیاری با قیمت ۴۰ یورو، فقط برای کمک به نجات کره زمین اضافه شده؟

اتفاقی که رخ داده، این است که نسل جدید قلم هوشمند S Pen فقط با گوشی Samsung Galaxy S21 Ultra 5G سازگاری دارد و بدتر از آن، با قیمت بسیار زیادی به اندازه ۳۹.۹۰ یورو به فروش می‌رسد که خودش به تنهایی، تقریبا نصف قیمت یک گوشی معمولی ساده است. اما فرض می‌کنیم که این هزیه را هم پرداخت کردید و برای یک قلم هوشمند که ویژگی خاص جدیدی هم ندارد، ۴۰ یورو هزینه کردید. آن را کجا می‌خواهید قرار دهید؟ S21 Ultra که مانند سری Note قابلیت نگهداری و ذخیره این قلم را درون بدنه خود ندارد. اینجا است که سامسونگ باز هم شما را به خرج می‌اندازد و به شما پیشنهاد می‌کند که اگر واقعا قصد برطرف کردن نیاز خود را دارید، پکیج ۷۹.۹۰ یورویی را خریداری کنید که دارای یک کیس سیلیکونی ساده است که فقط جایگاهی برای قرار دهی S Pen هم در اختیار دارد. اما اگر زیادی بخشنده هستید و محدودیت مالی خاصی هم ندارید، مرز نهایی، یک پکیج ۹۹.۹۰ یورویی است که دارای یک کیس محافظ Clear View می‌باشد. این کیس، دارای یک صفحه رویی شفاف است که به شما اجازه می‌دهد یک سری از اطلاعات مانند زمان و هرگونه نوتیفیکشن ورودی جدید در گوشی خود را مشاهده کنید که اصلا هم چیز جدیدی نیست.

اگرچه که سامسونگ به شما پیشنهاد خرید یک کیس محافظ به همراه S Pen می‌دهد تا استفاده کنید، اما این قلم هوشمند همچنان یک وسیله جانبی اختیاری و غیر ضروری برای گوشی پرچمدار Samsung Galaxy S21 Ultra است که هر کسی تمایل به خرید آن داشته باشد، باید آن را جدا از خود گوشی تهیه کند. در نتیجه، به عنوان یک نقطه قوت که قرار باشد روی فروش این گوشی تاثیر گذار باشد و آن را افزایش دهد، مطرح نیست. با توجه به این موضوع، نقش کلیدی چندان خاصی هم به عنوان یک ویژگی یا ساز و کار ضروری در تجربه کاربری کلی با این گوشی هم ایفا نمی‌کند و در واقع، عدم وجود آن، به تجربه کاربری این گوشی لطمه نمی‌زند؛ در صورتی که این موضوع در سری Galaxy Note اینطور نبود و قلم هوشمند، معمولا در لاین آپ این سری نقش پررنگی داشت و چندین برابر تجربه کاربران را لذت بخش می‌کرد.

قیمت برخی از پیشنهادهای سامسونگ برای خرید قلم هوشمند S Pen در فروشگاه رسمی این شرکت و قیمت پکیج‌های پیشنهادی را مشاهده می‌کنید که نشان می‌دهند اپل تنها تولید کننده‌ای نیست که لوازم جانبی غیر ضروری تولید و با قیمت هنگفتی به کاربران پیشنهاد می‌کند.

از دیدگاه سامسونگ، مدل جدید قلم هوشمند S Pen فقط هست که به عنوان یک وسیله جانبی غیر ضروری وجود داشت باشد؛ درست مانند شارژر! زیرا هیچ کدام از آن‌ها به عنوان یک وسیله جانبی استاندارد و ضروری به همراه گوشی پرچمدار جدید این شرکت عرضه نمی‌شوند و در جعبه آن تقریبا هیچ چیزِ کاربردی وجود ندارد. همانطور که پیش از این هم یک اشاره کوتاه کردیم، این گوشی هوشمند حتی یک جایگاه مخصوص برای قرار دهی قلم هوشمند خود در اختیار ندارد. بنابراین، کسانی که قصد بهره مندی از این ویژگی را داشته باشند و بخواهند از یک تجربه جدید در لاین آپ Galaxy S و کار با S Pen در این لاین آپ برخوردار باشند، باید به تهیه یکی از بسته‌های پیشنهادی سامسونگ که در تصویر بالا آمده نیز فکر کنند. زیرا به عنوان یک قسمت ضروری و حیاتی در تجربه مالکیت این دستگاه آورده شده.

شما باید تاکنون از دیدگاه ما در رابطه با آخرین و جدیدترین روش محبوب و پرتکرار فروش بسته‌ها و پکیج‌های شارژر اختیاری با اسم ظاهری و شعار بسیار کلیشه‌ای و نامربوطِ “حفاظت از محیط زیست” آگاهی پیدا کرده باشید. به نظر ما، این یک روش پوچ و گمراه کننده برای بازاریابی است که فقط باعث سوء استفاده از احساسات افراد حساس به این موضوعات می‌شود. کاملا واضح و روشن است سازندگان با انجام چنین کارهایی که به یک بهانه خیرخواهانه که در دیدگاه عموم مردم بسیار زیبا جلوه می‌کند، به فکر کسب درآمد و سود دهی بیشتری هستند که احتمالا به خاطر وضعیت اخیری که به موجب همه گیری ویروس کرونا در دنیا به وجود آمده، اندیشیده شده است. البته، از سوی دیگر برخی از استدلال‌هایی که به نفع آن‌ها ارائه می‌شود، ممکن است کاملا منطقی و عاقلانه به نظر برسند. زیرا همه ما دوست داریم که پلاستیک و زباله‌های غیر قابل بازیافت کم‌تری در محیط زیست رها شود. اما قطعا این چاره کار نیست.

به عنوان مثال، ما هم کاملا قبول داریم که اکثر مردم معمولا در اغلب اوقات یک شارژر اضافی در منزل خود دارند که در جایی رها شده و شاید اصلا استفاده هم نشود. این موضوع به نوعی این واقعیت را توجیه می‌کند که تولید کنندگان و سازندگان گوشی‌های موبایل هوشمند دیگر مجبور نیستند به هر گوشی جدیدی که می‌فروشند، یک شارژر جدید هم در جعبه آن قرار دهند. اما چه بهتر که این حق انتخاب به عهده خود کاربران گذاشته می‌شد تا انتخاب کننده که مایل به داشتن یک شارژر جدید هستند، یا نه. علاوه بر این، اگر بخواهیم این موضوع را کمی بیشتر بسط و گسترش دهیم و همین منطق را درمورد S Pen هم پیاده سازی و اجرا کنیم، چرا سامسونگ به کاربران Samsung Galaxy S21 Ultra 5G اجازه نداده است که تمام ویژگی‌های قدیمی که در گذشته هم در S Pen وجود داشت، اکنون در اینجا هم وجود داشته باشند؟ ویژگی‌هایی که قطعا عده زیادی از کاربران از وجود آن‌ها خوشحال و راضی می‌شدند و علاوه بر این، بهتر بود که در کل سری Galaxy S21 این قابلیت و امکان بهره مندی از مزیت‌های قلم هوشمند وجود می‌داشت.

اما مشاهده می‌کنیم که نه تنها این اتفاق رخ نداده، بلکه علاوه بر این، استفاده از S Pen در همان Galaxy S21 Ultra 5G نیز نسبتا محصور شده است و آزادی عمل خاصی به کاربران خود نمی‌دهد. چرا که سامسونگ در آخرین قلم هوشمند خود که تولید کرده است، قابلیت پشتیبانی از اتصال Bluetooth هم قرار نداده. بله، درست متوجه شدید. شما برای بهره مند شدن از ژست‌های حرکتی هوایی که با اسم Air Gestures شناخته می‌شوند، باید منتشر عرضه چیزی به اسم S Pen Pro بمانید.

این کار، مثل یک تلاش نیمه جان برای نجات کره زمین است. یا فقط من چنین احساسی دارم؟ احساس می‌کنم که شعار نجات کره زمین، از ته قلب افرادی که چنین ادعایی را مطرح کرده‌اند، شنیده نمی‌شود و انگار نسبت به نجات زمین دو دل هستند. اگر شما چنین نظری ندارید، پس فکر می‌کنید چرا سامسونگ عملکرد S Pen کنونیِ قابل پشتیبانی در S21 Ultra 5G را محدود کرده تا کاربران را مجبور به خرید مدل پیش رو و بعدی این محصول کند؟ محصولی که واقعا قرار نیست هیچ ویژگی جدید خاصی نسبت به نسل قبلی خود داشته باشد و عملا همان قبلی است که فقط قابلیت پشتیبانی از بلوتوث هم دارد. تنها چیزی که می‌توان گفت، این است که این هوشمندانه‌ترین حرکت تجاری در این دوره به شمار نمی‌رود و این بار، حقه بازریابی سامسونگ شانس زیادی برای موفقیت ندارد.

تمام قابلیت‌ها و ویژگی‌های مدل ۲۰۲۰ قلم S Pen اما بدون بلوتوث

ما برای تهیه این مطلب منحصر به فرد، از قلم هوشمند S Pen که در گوشی Galaxy Note ۲۰ Ultra سامسونگ وجود داشت، برای S21 Ultra استفاده کردیم. لازم به ذکر است هر دو نوع این قلم هوشمند اساسا مشابه و یکسان با یکدیگر است، به غیر از شکل ظاهری و طراحی آن‌ها که نسل جدید این قلم هوشمند یک طراحی جدیدی به کار برده و بلندتر از قبل شده است.

اما از نظر عملکرد، عملا کاربران با همان ویژگی‌های ابتدایی و ساده که در گذشته هم وجود داشت، رو به رو خواهند شد که اکنون فقط یک دکمه کناریِ چند منظوره در کنار آن وجود دارد که اضافه شده.

Samsung Galaxy S21 Ultra
بخش تنظیمات قلم S Pen در گوشی Galaxy S21 Ultra 5G را مشاهده می‌کنید که نشان می‌دهد قابلیت پشتیبانی از اتصال بلوتوث در آن وجود ندارد.

شما با استفاده از قلم هوشمند S Pen در Galaxy S21 Ultra می‌توانید اسکرین شات‌های کامل بگیرید و یا آن‌ها را برش دهید تا فقط بخشی از صفحه نمایش قابل دیدن باشد. علاوه بر این، به شما اجازه می‌دهد که متن‌ها را هایلایت کنید و یا حالت پیش نمایش صفحات وب را از طریق نگه داشتن آن بر روی هایپرلینک‌ها مشاهده کنید.

علاوه بر این، می‌توانید در حین نگه داشتن دگمه کناری که روی بدنه S Pen وجود دارد، آن را یک بار بر روی صفحه خانگی و یا حتی صفحه قفل دستگاه تپ کنید تا یک یادداشت سریع ایجاد کنید. همچنین، OCR و یا سیستم پیش بینی خودکار کاراکتر (optical character recognition) هنوز هم به خوبی کار می‌کند. در واقع، اگر بخواهیم دقیق‌تر اشاره کنیم، هنوز هم این امکان وجود دارد که بتوانید متن‌ها و یادداشت‌های دستی خود را در یک آن و در چشم به هم زدنی، به فایل‌های PDF Document تبدیل کنید و از طریق ایمیل و یا هر ابزار ارتباطی دیگری که تمایل دارید، آن‌ها را برای افراد دیگر و یا دوستان خود ارسال کنید.

یک ساز و کار یا ابزار ترجمه هم وجود دارد که بیشتر شبیه به یک ساز و کار برای کوچک سازی است که به کاربرانی که تمایل داشته باشند، اجازه خواهد داد به یک حالت multi window mode برای اهداف مولتی تسکینگ خود سوییچ کنند که این هم ممکن است بخشی از این پکیج باشد که در اختیار کاربران قرار داده خواهد شد. علاوه بر این، یک سری از ویژگی‌های دیگر از قبیل AR Doodle و یا Live Message نیز وجود دارد که به شما اجازه می‌دهد خط خطی‌های ناخواتا که به سختی قابل خواندن هستند و یا حتی نقاشی‌های خلاقانه‌ای بکشید. این کار در یک فضای تقویت شده‌ی واقعیت افزوده انجام می‌شود و در نهایت، شما می‌توانید دست نوشته یا نقاشی خط خطی که کشیده‌اید را در بخش ذخیره سازی تصاویر و یا حتی ویدئوهای خود نگه داری کنید.

در هر صورت، می‌توان گفت که تجربه کاربری S Pen در Samsung Galaxy S21 Ultra 5G همان حس و حالی را به کاربران این گوشی منتقل می‌کند که در Galaxy Note ۲۰ هم وجود داشت و هیچ ویژگی شاخص و قابل توجه جدیدی نیست که اضافه شده باشد و یا قبلا وجود نداشته باشد. بنابراین، همانطور که شما هم احتمال تاکنون به این نتیجه رسیده‌اید، همه‌ی این‌ها صرفا یک سری عملکردها و ساز و کارهای پایه و معمولیِ بدون خلاقیت و نوآوری‌های جدید هستند که اکنون به شکل ادغام شده در آورده شده‌اند و وقتی هم که با نسل‌های قبلی قلم S Pen در گذشته مقایسه می‌شوند، هیچ چیز خاص جدیدی برای رو کردن ندارند. حتی طراحی بلندتری که به آن بخشیده شده، جنبه ظاهری و گول زننده دارد تا کاربران فکر کنند ویژگی جدید خاصی هم در آن وجود دارد. اما ماجرا زمانی حتی از این هم بدتر می‌شود که متوجه می‌شوید حتی سایر ویژگی‌ها و ساز و کارهایی که در نسل‌های قبلی این قلم هوشمند وجود داشت نیز اکنون از آن حذف شده‌اند و دیگر وجود خارجی هم ندارند. بنابراین، نه تنها چیز جدیدی اضافه نشده، بلکه همان چیزهایی که وجود داشته هم از آن حذف شده است.

به عنوان مثال، شما با استفاده از S Pen در Galaxy S21 Ultra حتی دیگر به Air Gestures هم دسترسی نخواهید داشت و این ویژگی را دیگر نمی‌توانید تجربه کنید. البته که، ژست‌های حرکتی دستوری هم شامل این موضوع می‌شوند و به عنوان نمونه، قابلیت‌هایی مانند اسکرول در میان اسلایدها و یا حتی فعال سازی دوربین سلفی که به سادگی با تکان دادن S Pen در جلوی صفحه نمایش گوشی امکان پذیر بود، دیگر وجود ندارند. علاوه بر این، عملکردها و ساز و کارهای دیگر که شما را قادر می‌کردند از دگمه S Pen به عنوان دگمه شاتر دوربین گوشی خود استفاده کنید و یا زوم و بک زوم انجام دهید، نیز دیگر امکان پذیر نیستند و از این نسخه از S Pen حذف شده‌اند.

این موضوع برای عده بسیار زیادی از کاربران از جمله خود من بسیار غافلگیر کننده و غیر منتظره بود که قلم هوشمند S Pen برای Samsung Galaxy S21 Ultra قابلیت پشتیبانی از چنین عملکردهایی از طریق اتصال بلوتوث در اختیار ندارد. در واقع، حقیقتی که وجود دارد، این است که Samsung Galaxy S21 Ultra این عملکردها را از بین برده و باعث محدودیت فضای عملکردی آن‌ها شده؛ حتی در S Pen های قبلی که در گذشته وجود داشتند و یا قلم هوشمندی که ما برای تهیه این مطلب از آن استفاده کردیم. اما ظاهرا این یک اقدام و حرکت حساب شده از سوی سامسونگ است که در گذشته هم به پیاده سازی و اجرای آن فکر کرده بود تا به طور غیر مستقیم، کاربران را مجاب کند که برای داشتن قابلیت‌های بیشتر از جمله اتصال Bluetooth و ویژگی‌هایی مانند Air Gestures قلم S Pen Pro پیش روی این شرکت در آینده را خریداری کنند. قلم پرو که به نظر می‌رسد دارای قابلیت‌های منحصر به فردی خواهد بود، اما در واقع، همان چیزی است که در گذشته هم دیده شده بود و هیچ قابلیت تازه و جدیدی برای رو کردن ندارند.

البته، نباید بد برداشت کنید و فکر کنید که منظورمان این است که وجود این قلم در S21 Ultra کاملا بی فایده است و به هیچ دردی نمی‌خورد. اما وقتی کاربر با شوق و ذوق زیادی به سمت آن حرکت می‌کند و در آخر متوجه می‌شود، نه تنها چیز جدیدی به دست نیاورده، بلکه همان چیزهایی که داشته را هم دیگر نمی‌تواند تجربه کند، ناامید و سرخورده می‌شود که چرا برای چنین چیزی تا سقف ۱۰۰ یورو هزینه کرده. موضوع به درد بخور بودن یا نبودن S Pen در این گوشی نیست، موضوع این است که اصلا اصراری به وجود آن نبود. ادعاهای سامسونگ کاملا متناقض هستند. از طرفی آن‌ها ادعا می‌کنند که دوست دار محیط زیست هستند و برای نگهداری و حفاظت از آن تلاش می‌کنند و به اصطلاح، به کاربران “کمک” می‌کنند تا برای هدف خود در این مسیر تلاش کنند. اما از سوی دیگر، عملا در حال مجبور کردن کاربران است تا برای داشتن ویژگی‌هایی که در گذشته، به صورت پیش فرض در اختیارشان قرار داشت، محصول Pro جدیدی خریداری کنند. این مصداق بارز اجبارِ “ناخواسته” است که مصرف کننده محصولی را خریداری کند که به صورت ناقض عرضه شده و برای یک تجربه کامل، باید حتی بیشتر از این هم هزیه کند. امیدوار بودیم که سامسونگ حداقل S Pen را به صورت رایگان به کاربران S21 Ultra بدهد و برای کسانی که قصد تجربه امکانات بیشتری دارند، نسخه Pro را معرفی کند، اما چیزی که می‌بینیم، کاملا یک حرکت سودجویانه برای جبران صدمات ناشی از اتفاقات اخیر در دنیا است.

اگر برنامه سامسونگ برای آینده این است که سری Galaxy S خود را جایگزین لاین آپ Galaxy Note کند، پس ما با اطمینان خاطر کامل می‌گوییم که Galaxy S21 Ultra 5G و قلم همراهی کننده S Pen آن، یک مثال ضعیف از اتفاقاتی هستند که قرار است در آینده رخ دهد. اگر آینده این شکلی است، پس سامسونگ باید بیشتر تلاش کند تا آن را تغییر دهد. نظر شما چیست؟ لطفا نظرات خود را در رابطه با این موضوع در بخش کامنت‌های این مطلب برای ما یادداشت کنید.

  

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.