راه پرپیچ و خم گوشی هوشمند گلکسی نوت ۱۰ سامسونگ برای موفقیت

شرکت سامسونگ هر سال نسل جدیدی از گوشی هوشمند گلکسی نوت را معرفی می‌کند. اسمارت‌فونی که در چند سال گذشته تنها شاهد معرفی یک نسخه از آن بودیم و گویی به نظر می‌رسد برای سال ۲۰۱۹ قرار است چندین مدل از این پرچمدار را مشاهده خواهیم کرد. تا به حال با جزئیات و گزارش‌های متعددی پیرامون گلکسی نوت ۱۰ به عنوان نسل جدید خانواده گلکسی نوت دریافت کردیم اما در حقیقت سامسونگ برای فروش بالا و موفقیت این دیوایس نیاز به ارائه نوآوری بیشتر و چشمگیر دارد.

با حضور رقبا سرسخت کار برای گلکسی نوت ۱۰ دشوار خواهد بود و سامسونگ نیز سخت در تلاش است تا هنگام معرفی محصولی را معرفی کند که بدون شک در نوع خود پرچمدار ارزشمند و لایق است. اپل اگرچه در سال ۲۰۰۷ با معرفی آیفون پایه گذار آغاز نسل جدید تلفن همراه بود، اما از سال ۲۰۱۱ هنگام عرضه اولین نسل گلکسی نوت، سامسونگ خانواده گوشی‌های هوشمندی را روانه بازار کرد که باید آنها را مدل‌های بزرگ نمایشگر در صنعت به شمار آورد.

در واقع سامسونگ موجب شد تا شرکت‌های تولیدکننده گوشی هوشمند تمایل به تولید اسمارت‌فون‌های بزرگ نمایشگر پیدا کنند. در آن زمان بسیاری از کمپانی‌های تولیدکننده تنها به سراغ گوشی‌های همراه با نمایشگر کوچک می‌رفتند اما سامسونگ با سری نوت نشان داد که اسمارت‌فون‌ها می توانند با صفحه نمایش بزرگ و پروضوح همراه شوند.

گلکسی نوت تنها یک تلفن هوشمند با صفحه نمایش بزرگ نیست، بلکه در مقایسه با سایر اسمارت‌فون‌های سامسونگ تفاوت‌هایی نظیر قلم اس پن، حافظه داخلی بیشتر و سخت افزار قدرتمندتر دارد. بنابراین از زمانی که این گوشی هوشمند راهی بازار شد، توجه به آن نیز دوچندان گشته و بر میزان فروش تلفن‌های هوشمند این شرکت کره‌ای نیز افزوده شد.

البته سامسونگ تنها به گلکسی نوت بسنده نکرد و سری گلکسی اس را به عنوان دیگر مدل پرچمدار در بازار عرضه داشت. در حال حاضر ما شاهد عرضه چهار مدل گلکسی اس ۱۰ در بازار هستیم و این در حالی است که ابتدا عرضه این سری تنها یک یا دو مدل معرفی و عرضه می‌شد. این موضوع نشان می‌دهد که سامسونگ در پی گسترش مدل گوشی‌های هوشمند خود چه در بخش میان رده و چه در بخش پرچمدار است. این شرکت کره‌ای می‌داند برای موفقیت باید به انتخاب تمامی اقشار احترام گذاشت و مدل‌هایی را عرضه کرد. در این میان گلکسی نوت برای حرفه‌ای‌ها و سخت پسندان در نظر گرفته شده و این موضوع چندان عجیب نیست.

گلکسی نوت ۱۰ پرچمداری ارزشمند

گلکسی نوت 10

تاکنون چندین نسل از گلکسی نوت می‌گذرد، همانطور که سایر اسمارتفون‌های سامسونگ نیز چندین نسلی از آنها معرفی شده و در هر نسل ویژگی‌های جدیدی مشاهده شد. البته در برخی نسل‌ها همانند نسل ششم گلکسی نوت اتفاقات ناگواری رخ می‌داد که سامسونگ را با چالش‌هایی رو به رو کرد. در نسل ششم یا همان گلکسی نوت ۷، این گوشی هوشمند به دلیل مشکل باتری دردسرهایی برای سامسونگ ایجاد کرد و در نهایت کره‌ای برای جلوگیری از ایجاد ضرر بیشتر تولید و فروش آن را متوقف کردند. در حقیقت گلکسی نوت ۷ هیچ گاه راهی بازار نشد و در همان سطح معرفی تبلیغاتی باقی ماند.

البته سامسونگ از این نوع چالش‌ها کم ندیده و حتی اخیرا نیز گلکسی فولد با مسئله صفحه نمایش برای این شرکت دردسر ساز شد. این شرکت خود را برای رویداد ۷ آگوست امسال آماده می‌سازد تا به رونمایی نسل جدید گلکسی نوت یا همان گلکسی نوت ۱۰ بپردازد. گوشی هوشمندی که تاکنون با گزارش‌های مختلفی درباره آن رو به رو شدیم و هر یک به ویژگی خاصی اشاره کردند.

صفحه نمایش بزرگ یکی از ویژگی‌های برجسته سری نوت است که آن را نسبت به خانواده گلکسی اس متفاوت می‌سازد. با این حال در چند سال گذشته سامسونگ سعی کرده به جای نمایشگر ویژگی‌های دیگری در نظر گیرد و اختلاف صفحه نمایش دو سری پرچمدار کمتر شده است.

در سال گذشته متاسفانه سامسونگ تفاوت چندانی میان گلکسی نوت ۹ و گلکسی اس ۹ پلاس قائل نشد. به جز آن که در مدل نوت شاهد قلم اس پن  و چند ویژگی بالاتر بودیم اما در گلکسی اس ۹ پلاس چنین ویژگی‌هایی در کار نبود. بنابراین بسیاری ترجیح می‌دادند همان گلکسی اس ۹ پلاس را با قیمتی به مراتب کمتر خریداری کنند. حتی گلکسی نوت ۹ در طراحی شباهت فاحشی به گلکسی نوت ۸ داشت و تمامی این عوامل از میزان فروش دیوایس مورد اشاره کاست. به صورتی که سامسونگ رسما اعلام کرد میزان فروش گلکسی نوت ۹ چشمگیر نبود.

همین موارد سامسونگ را بر آن داشته تا سال جاری به دنبال ایده و طراحی نوآورانه‌تر جهت جلب توجه مشتریان باشد. باتوجه به تصاویر و گزارش‌های بدست آمده گلکسی نوت ۱۰ تا سطح بالایی تغییر خواهد کرد و هیچ شباهتی به نسل پیشین نخواهد داشت. صفحه نمایش کاملا کم حاشیه با سنسور دوربین تک لنز در وسط صفحه نمایش و قسمت فوقانی آن، ایده جالبی بوده که سامسونگ به سراغ آن رفته است.

در سال ۲۰۱۲ هنگامی که سامسونگ گلکسی نوت ۲ را عرضه کرد، این گوشی هوشمند به یک نمایشگر ۵.۵ اینچی مجهز بود که اختلاف ۰.۲ اینچی با نمایشگر ۴.۸ اینچی گلکسی اس ۳ داشت. در آن سال‌ها سامسونگ مدل‌های مختلفی از گلکسی اس را عرضه نمی‌کرد و تنها به یک مدل بسنده داشت. اما این سال‌ها تعداد مدل‌های گلکسی اس افزایش یافته و گویی باید در سری نوت نیز از این پس شاهد افزایش تعداد مدل‌ها باشیم. بنابراین در طی سال‌های گذشته گلکسی نوت و گلکسی اس در تعداد مدل محدود و خاص عرضه می‌شد.

گلکسی نوت ۱۰ با پیکربندی مشابه گلکسی اس ۱۰

گلکسی نوت 10

سامسونگ در نظر دارد برای نسل بعدی گوشی‌های هوشمند خود به سراغ برنامه جدیدی رفته تا هیچ گاه کاهش فروشی تجربه نکرده و در حقیقت با اکتفا به استراتژی فروش جدید خود موفقیتی به دنبال داشته باشد. در سال ۲۰۱۹ سری گلکسی اس ۱۰ با بیش از ۴ مدل مختلف معرفی شد. این امر قوه انتخاب مشتریان را با مشکل مواجه می‌کرد و نمی‌دانستند کدام مدل را برای خرید انتخاب کنند. البته براساس گزارش انتشاریافته تاکنون گلکسی اس ۱۰ پلاس بیشترین فروش را در میان چهار مدل از جمله گلکسی اس۱۰e و گلکسی اس ۱۰ داشته است.

همیشه نسخه پلاس در محصولات سامسونگ با فروش بالایی رو به رو هستند زیرا این مدل ها با مشخصات شگفت انگیز همراه بوده و افراد بیشتر تمایل به خرید آنها پیدا می‌کنند. در میان چهار مدل گلکسی اس ۱۰ معرفی شده، نسخه پلاس دارای نمایشگر ۶.۴ اینچی، نسخه ۵جی دارای نمایشگر ۶.۷ اینچی و نسخه استاندارد از نمایشگر ۶.۱ اینچی بهره می‌برد.

گذشته از آن نسخه پلاس ۵جی دارای دوربین چهارگانه بوده که یکی از سنسورهای آن ۳بعدی محسوب می‌شود. در این بین گلکسی اس ۱۰ و اس ۱۰ پلاس دارای دوربین سه گانه هستند و از حسگر عمق سنج نسخه ۵جی برخوردار نیستند.

سامسونگ گلکسی اس ۱۰ پلاس را با حافظه رم ۱۲ گیگابایتی و حافظه داخلی ۱ ترابایتی عرضه می‌کند. این در حالی است که مدل گلکسی اس ۱۰ و اس ۱۰ نسخه ۵جی تنها با حافظه رم ۸ گیگابایتی و حافظه داخلی حداکثری ۵۱۲ گیگابایتی به فروش می‌رسند. با انتخاب های مختلفی که سامسونگ در نگاه مشتریان می گذارد، مشخص نیست گلکسی نوت ۱۰ با چه پیکربندی عرضه می شود. اگر مشابه گلکسی اس ۱۰ باشد امر انتخاب را با مشکل رو به رو می سازد. گفته شده سال جاری گلکسی نوت ۱۰ در دو مدل استاندارد و پلاس عرضه خواهد شد که گویی شبیه به سری گلکسی اس ۱۰ است. اگرچه در سری گلکسی اس تنوع بیشتری مشاهده می شود.

گلکسی نوت ۱۰ برای آن که قوه انتخاب را ساده کند، در مدل پلاس دارای مشخصات شگفت انگیزی است اما در نسخه استاندارد از برخی ویژگی‌های خاص به دور خواهد بود. با تمام این تفاسیر سری گلکسی نوت ۱۰ سامسونگ برای موفقیت راه ساده و آسانی در پیش ندارند و سامسونگ باید با هوشمندی خود موجب افزایش فروش سری گلکسی نوت نسل جدید شود به جبران فروش نامطلوب سال گذشته بپردازد.