فروش گوشی‌های سونی بسیار کاهش پیدا کرده است

متاسفانه محبوبیت گوشی‌های هوشمند سری Xperia از شرکت سونی در طی چند سال اخیر همیشه رو به کاهش بوده است که واقعا ناراحت کننده است. اکنون گزارش مالی جدید از فروش گوشی‌های سونی در سه ماهه گذشته، نشان می‌دهد که به هیچ وجه امیدوار کننده نیست.

با وجود این که در طی تمام چند سال اخیر مشکلات بسیار زیادی برای این شرکت غول پیکر ژاپنی در کسب و کار گوشی‌هایشان برایشان به وجود آمده است، اما آن‌ها همیشه امیدوار بوده‌اند که بتوانند این بخش از کسب و کار خود را نیز مانند سایر بخش‌های دیگر سر و سامان بدهند و در کلِ این مدت از هیچ تلاشی برای محقق کردن این هدف دریغ نکرده‌اند اما متاسفانه ظاهرا به نظر می‌رسد که تلاش‌ و امیدهای آن‌ها نه تنها نتیجه خوبی برایشان در پی نداشته است بلکه، سه ماهه گذشته به سرعت تبدیل به بدترین سه ماهه‌ای که این شرکت در طی چند سال اخیر تجربه کرده است، شد. در هر صورت، شما می‌توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتر در رابطه با این موضوع، همچنان در ادامه این مطلب نیز با آرادمگ همراه باشید.

در حقیقت، اکنون ماجرا از این قرار است که شرکت سونی در جدیدترین گزارش مالی خود از سه ماهه گذشته، اعلام کرده است که در بین ماه‌های ژانویه تا مارس سال ۲۰۲۰ میلادی، تنها موفق به ارسال ۴۰۰ هزار دستگاه گوشی به سرتاسر نقاط مختلف دنیا شده است و در حقیقت، کل فروش گوشی‌های هوشمند سری Xperia از این شرکت در کل این مدت فقط ۴۰۰ هزار عدد بوده است. این رقم، کم‌ترین رقمی است که این شرکت تا به حال در طول تاریخ فعالیت‌های خود در صنعت موبایل به ثبت رسانده‌اند که واقعا شرم آور و ناراحت کننده است. علاوه بر این، این رقم نشان از یک افت چشمگیر و بسیار شدیدِ ۶۳.۷ درصدی نسبت به مدت مشابه در سال میلادی گذشته می‌دهد که در آن زمان، سونی موفق به فروش ۱.۱ میلیون دستگاه شده بود که با وجود این که باز هم برای یک شرکت تولید کننده بزرگی مثل سونی رقم بسیار کمی است، اما حداقل از نتایج و فروش امسال آن‌ها بسیار بهتر بوده است.

این شرکت به منظور این که بتواند کسب و کار گوشی‌های هوشمند خودش را بهبود بدهد، هدفی برای خودش تعیین کرده بود تا در این مدت ۷۰۰ هزار گوشی به فروش برساند اما با توجه به فروش بسیار کمی که در طی این مدت از خودش به جای گذاشت، از دستیابی به هدف خود که چندان هم غیر واقع بینانه نبود، باز ماند. اما این موضوع و فروش بسیار کم شرکت سونی قطعا به پاندمی و فراگیری بیماری COVID-19 نیز ارتباط مستقیمی دارد. این شرکت در گزارش مالی خود توضیح داده است که این ویروس هم بر روی زنجیره تولید قطعات آن‌ها تاثیر گذار بوده است و هم بر روی تولید گوشی‌های آن‌ها و همچنین درخواست و تقاضای مردم را نیز به شدت کاهش داده است.

علاوه بر این، در طول کل سال مالی (یعنی از سه ماهه دوم سال ۲۰۱۹ میلادی تا سه ماهه اول سال ۲۰۲۰) سونی فقط ۳.۲ میلیون دستگاه گوشی هوشمند به فروش رسانده است. این شرکت اخیرا هدف خود را فروش ۳.۵ میلیون دستگاه در طی مدت زمان گفته شده اعلام کرده بود اما پیش از این، تخمین زده بود که ۴ میلیون دستگاه را در جولای سال ۲۰۱۹ و ۵ میلیون دستگاه را در آوریل سال ۲۰۲۰ میلادی به فروش برساند. عدم اطمینان از عاقبت ما با ویروس کرونا و سردرگمی‌هایی که برای تمام مردم دنیا درمورد آن به وجود آمده، مانع از این شده است تا سونی بتواند برای ادامه سال مالی خود، یک پیش بینی دقیق از میزان فروش خود داشته باشد. با این وجود، هیچ شکی نیست که آمار و ارقام فروش محصولات این شرکت در آینده، کاملا به محبوبیت و استقبال از گوشی‌های Xperia 1 II و همینطور Xperia 10 II بستگی دارد.

با وجود فروش بسیار کم گوشی‌های شرکت سونی در سه ماهه گذشته، این شرکت پیش از این علاقه و اشتیاق خودش را برای بازگشت دوباره به کسب و کار Mobile Communications نشان داده بود تا بتواند به کمک فناوری اتصالات ۵G تا قبل از این که سال جاری میلادی به پایان برسد، به سودآوری دست پیدا کند اما در ماه‌های اخیر با انجام دادن چند حرکت بدموقع، با موانع زیادی مواجه شده است.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.