۹ کاری که باید بعد از خرید تلفن همراه اندروید جدید انجام دهید

تنظیم و راه اندازی یک تلفن همراه اندروید جدید می‌تواند همانند راه اندازی یک آپارتمان جدید باشد: کارهای زیادی برای انجام وجود دارد و ممکن است به راحتی چند کار را در طول مسیر فراموش کرد. در اینجا، به شما در یادآوری برخی از کارهای جزئی و کوچک‌تر کمک می‌کنیم که باید بعد از بارگیری همه برنامه‌های مورد نیاز خود و ورود به حساب گوگل خود در دستگاه اندروید جدیدتان، انجام دهید. برای بررسی هر یک از این کارها با آرادمگ همراه باشید.

یک دستگاه جدید فرصتی برای یک شروع جدید است و این باعث می‌شود تا بهترین زمان برای شما باشد که عادت‌های بهتری در رابطه با برنامه‌ها و استفاده از سیستم عامل اندروید خود داشته باشید. یک نوشیدنی آرامش بخش خوب برای خود درست کنید، روی یک صندلی راحت بنشینید و شروع به بهبود تجربیاتتان در رابطه با دستگاه اندروید خود کنید. 

قوانین Do Not Disturb را بررسی کنید.

همیشه فراموش می‌کنید که قبل از رفتن به مدرسه یا محل کار و جلسات کاری خود تلفن همراهتان را روی حالت بی صدا قرار دهید؟ یا فراموش می‌کنید پس از اتمام کار خود مجدداً صدای آن را باز کنید؟ نیازی به نگرانی نیست، قوانین و تنظیمات اتوماتیک Do Not Disturb برای شما طراحی شده‌اند! قوانین Do Not Disturb یکی از ویژگی‌های مخفی و گران بهای اندروید به حساب می‌آیند که به شما این امکان را می‌دهند تا در زمان‌های مهم از پرت شدن حواستان و دریافت اعلان‌های پر سر و صدای تلفن همراهتان بپرهیزید.

چگونگی افزودن قوانین Do Not Disturb در اکثر تلفن‌های همراه اندروید:

۱-با کشیدن لبه‌ی بالایی صفحه نمایش به سمت پایین نوار اعلان را باز کنید.

۲-برای باز کردن تنظیمات سریع، دوباره از لبه بالای صفحه آن به پایین بکشید.

۳-به طور پیش فرض، معمولاً Do Not Disturb باید در جایی در صفحه اول تنظیمات سریع شما قرار گرفته باشد. دکمه Do Not Disturb را فشار داده و نگه دارید تا منوی Do Not Disturb ظاهر شود.

۴-در زیر سربرگ Schedule، روی گزینه روشن کردن خودکار << Turn on automatically>> ضربه بزنید.

۵-بر روی دکمه‌ی افزودن قانون <<Add rule>>  ضربه بزنید.

۶-بعضی از دستگاه‌ها می‌توانند قوانین Do Not Disturb را برای برخی رویدادهای خاص نیز فعال کنند، اما همه‌ی دستگاه‌ها فعال کردن قوانین Do Not Disturb در زمان‌هایی خاص را با یکدیگر به اشتراک دارند. برای ایجاد یک قانون مبتنی بر زمان، روی گزینه‌ی <<time>> ضربه بزنید.

۷-قانون جدید خود را نام‌ گذاری کنید.

۸-روی دکمه <<Add>> ضربه بزنید.

۹-پارامترهای پیش فرض هر قانون به بخش‌های روزها <<Days>> ، زمان شروع <<Start time>> و زمان پایان <<End time>> اضافه می‌شود. برای تعیین این که می‌خواهید این تنظیمات در کدام روزهای هفته فعال باشد بر روی <<Days>> ضربه بزنید.

۱۰-بر روی روزهایی که نمی‌خواهید این تنظیمات برایتان فعال باشد  ضربه بزنید تا علامت آن ها را بردارید. هر روز علامت گذاری شده نشان دهنده روزهایی است که این قانون فعال است.

۱۱-هنگامی که روزهای مورد نظر خود را تنظیم نمودید، روی دکمه‌ی <<Done>> ضربه بزنید تا تنظیمات شما ذخیره شوند.

۱۲-تغییر زمان شروع اجرای این قانون در روز، بر روی زمان شروع <<Start time>> ضربه بزنید.

۱۳-بر روی ساعتی که می خواهید این قانون اجرا شود، ضربه بزنید.

۱۴-بر روی دقیقه‌ای که می‌خواهید این قانون فعال شود ضربه بزنید. توجه داشته باشید که: اگر می‌خواهید دقیقه‌ای بین فواصل ۵ دقیقه‌ای را انتخاب کنید، انگشت خود را روی عقربه‌ی ساعت نگه دارید و آن را به آرامی به سمت دقیقه‌ای که می‌خواهید روی آن تنظیم شود، بکشید.

۱۵-تنظیمات زمان این بخش فقط ۱۲-ساعته است پس اگر می‌خواهید که قبل و یا بعد از ظهر بودن آن را مشخص کنید یکی از گزینه‌های <<AM>> یا <<PM>> را انتخاب نمایید.

۱۶-روی دکمه <<OK>> ضربه بزنید.

۱۷-بر روی بخش <<End time>> ضربه بزنید و مراحل ۱۳ تا ۱۶ را تکرار کنید.

۱۸-اگر می‌خواهید زنگ هشدار بتواند مانند زنگ هشدارِ زودهنگام قبل از پرواز برای عزیمت به فرودگاه، زود به پایان برسد، بر روی گزینه‌ی << Alarm can override end time >> ضربه بزنید.

۱۹-برای خروج از زیرمنو و ذخیره کردن نهایی این قانون، روی پیکان بازگشت در گوشه بالا سمت چپ ضربه بزنید.

همانند اکثر منوهای سیستم، منوی Do Not Disturb بسته به تلفن همراه و نرم افزار دقیق شما می‌تواند کمی متفاوت به نظر برسد، اما تنها تولید کننده‌ای که باعث تفاوت چشم گیر در مورد منوی Do Not Disturb می‌شود کمپانی سامسونگ است. منوی Do Not Disturb سامسونگ محدودترین نوع آن است، زیرا کاربر را محدود به تنها یک قانون خودکار می‌کند در حالی که بیشتر تلفن‌ها چندین قانون Do Not Disturb را مجاز می‌کنند، هم چنین شما نمی‌توانید در هنگام کار با Do Not Disturb چیزی خارج از یک قانون خودکار، مدت زمان پیش فرض یا زمان بندی خاصی را تعیین کنید.

برنامه های پیش فرض تلفن همراه خود را تنظیم کنید

هنگامی که یک تلفن همراه اندروید جدید خریداری می‌کنید و برای اولین بار می‌خواهید کاری را با استفاده یکی از چندین برنامه‌ی متنوع موجود روی آن انجام دهید (مانند تماشای فیلم)، احتمالاً به کرات با اعلان <<Open with>> برای انتخاب برنامه‌ی مورد نظرتان مواجه خواهید شد. اگرچه این سؤالات ممکن است کمی آزار دهنده باشند، اما اگر هنوز یک برنامه پیش فرض برای هر یک از این وظایف انتخاب نکرده‌اید، لازم و ضروری هستند. البته، اگر همه برنامه‌های پیش فرض را به یک‌باره در تنظیمات دستگاه تعریف کنید، می‌توانید در هفته‌های پیش رو، از شر تمام این پاپ آپ های مزاحم خلاص شوید.

چگونه برنامه‌های پیش فرض خود را روی یک دستگاه اندروید تنظیم کنید:

۱-برنامه‌ی <<Settings>> دستگاه خود را باز کنید.

۲-روی برنامه‌ها << Apps >> یا برنامه‌ها و اعلان‌ها <<Apps & notifications>> ضربه بزنید (ممکن است نام آن بسته به نوع تلفن همراه شما متفاوت باشد).

۳-روی برنامه‌های پیش فرض <<Default apps>> ضربه بزنید. اگر گزینه‌ی برنامه‌های پیش فرض را را روی صفحه نمایش خود نمی‌بینید، ممکن است لازم باشد آن را یکی از روش‌های زیر باز کنید:

•(دستگاه‌های سامسونگ) روی نماد منو سه نقطه در گوشه سمت راست بالای صفحه ضربه بزنید.

•(دستگاه‌های پیکسل گوگل) برای گسترش فهرست برنامه‌ها، به پایین صفحه حرکت کرده و روی گزینه <<Advanced>> ضربه بزنید.

۴-بر روی نوع برنامه (برای مثال: Browser) مورد نظرتان برای اختصاص دادن برنامه‌ای پیش فرض به آن، ضربه بزنید.

۵-بر روی برنامه دلخواه مورد نظرتان به‌عنوان برنامه‌ی پیش فرض ضربه بزنید.

۶-برای خروج از زیرمنو و جهت ذخیره تغییر، بر روی پیکان بازگشت در گوشه بالا سمت چپ ضربه بزنید.

۷-مراحل ۴ تا ۶ را به دلخواه با انواع برنامه‌های ذکر شده تکرار کنید.

در پایین لیست برنامه‌های پیش فرض، یک زیرمنو به نام <<Opening links>> وجود دارد. از این زیرمنو می‌توان برای پاک کردن پیش فرض‌هایی که به طور تصادفی تنظیم کرده‌اید و برنامه اشتباهی را برای باز کردن نوع خاصی از پیوند استفاده کرده‌اید (مانند مرورگر سامسونگ برای باز کردن لینک‌های یوتیوب به جای خود برنامه‌ی  یوتیوب)، استفاده کرد. نیازی نیست در این قسمت چیزی را دست‌ کاری کنید، اما بد نیست بدانید که در صورت نیاز به چه بخشی باید مراجعه کنید.

یک تم جدید برای دستگاه خود اعمال کنید

روزی روزگاری،  اندروید فضایی تاریک و زیبا بود، مکانی خطرناک که در آن باگ‌ها و خرابی اپلیکیشن ها در سایه‌ی یک UI زغالی و آبی کمین کرده بودند. سپس Material Design آمد و همه چیز را با رنگ سفید جایگزین کرد. سفیدی تمیز و بسیار روشن که البته در ساعات نیمه شب می‌توانست کور کننده باشد.

در حالی که خود گوگل سال‌ها تلاش کرد تا درست قبل از بازگشت به اندروید ۱۰، تم تاریک را به اندروید بازگرداند، تولید کنندگانی مانند سامسونگ و OnePlus تنظیمات تم مخصوص خود را پیاده سازی کرده‌اند تا کاربران بتوانند بر ظاهر سیستم تلفن همراه اندروید خود مجدداً کنترل داشته باشند. اگر صاحب تلفن همراهی هستید که از تنظیمات تم متنوعی برخوردار است، این شانس را دارید که ببینید آیا تمی وجود دارد که بیش‌تر از تم پیش فرض سفید دستگاه آن را دوست داشته باشید و بخواهید آن را جایگزین این تم کنید یا نه.

تم‌های سیستم هنوز چندان استاندارد سازی نشده‌اند و به همین دلیل ممکن است فقط در مکان‌های مختلف ظاهر شوند:

•اگر تلفن شما از سیستم عامل اندروید ۱۰ استفاده می‌کند، می‌توانید تم تیره‌ی جدید Dark را اعمال کنید تا برنامه‌ها و منوهای پشتیبانی شده‌ی سیستم  به صورت خودکار با یک تم تاریک آرامش بخش تعویض شوند. البته این تم هنوز در بسیاری از تلفن‌های همراه اندرویدی وجود ندارد.

•در تلفن‌های سامسونگ، یک برنامه جداگانه به نام <<Samsung Themes>>، تم دستگاه را کنترل می‌کند که همیشه بر روی صفحه نمایش فعال است و کنترل نماد آیکون‌ها و تصویر زمینه را بر عهده دارد. اگر این اپلیکیشن را در منوی برنامه‌های خود نمی‌بینید، می‌توانید از گزینه Wallpaper and themes در منوی اصلی برنامه Settings به آن دسترسی داشته باشید. تعداد بسیار زیادی از تم‌های سامسونگ نیاز به پرداخت دارند، اما هم چنین تم های رایگان و زیبا بسیاری نیز برای تمام کاربران وجود دارد.

برای OnePlus، تم در بخش Display برنامه Settings قرار دارد، جایی که می‌توانید یک تم روشن یا تاریک، رنگ، فونت سیستم و تصویر زمینه را در بخش <<Customization>> تنظیم کنید.

اگر هیچ یک از موارد بالا انجام نشد، روی نوار جستجو در بالای برنامه Settings تلفن همراه خود ضربه بزنید و عبارت <<theme>> را تایپ کنید. اگر تنظیماتی برای تم در دستگاه شما وجود داشته باشد، باید سریعاً در این بخش ظاهر شوند.

میانبرهای حرکتی (gesture shortcuts) و گزینه‌های پیمایش تلفن همراه جدید اندرویدی خود را بررسی کنید

میانبرها و پیمایش حرکتی و ظاهر نوار پیمایش در سال گذشته شاهد تغییرات زیادی بوده‌اند و باید اشاره داشت که همه این تغییرات خوب نیستند، اما مواردی هستند که شما باید پس از انجام تنظیمات اولیه از نزدیک نگاهی به آن‌ها داشته باشید. تلفن‌ های همراه می‌توانند دارای چندین سبک پیمایش باشند و آزمایش کردن آن‌ها هنگام کار با برنامه‌هایی که از آن‌ها بیش‌تر استفاده می‌کنید آسان‌تر از گیر کردن در صفحه‌ی اولیه‌ی تنظیمات و آزمایش آن‌ها در همان صفحه است.

همانند تم های سیستم، میانبرهای حرکتی در تلفن‌های همراه مختلف در مکان‌های مختلف پنهان می‌شوند، اما اگر برنامه تنظیمات تلفن خود را باز کنید و عبارت <<gesture>> را تایپ کنید، آن‌ها باید در این صفحه ظاهر شوند و به شما بگویند کدام منوها مربوط به این تنظیمات می‌شوند. تمام میانبرهای حرکتی و ویژگی‌های تلفن همراه خود را بدون در نظر گرفتن این که دلتان می خواهد کدام یک را در آینده استفاده کنید، بگردید. در صورت تمایل می‌توانید برخی یا همه آنها را غیر فعال کنید، اما ابتدا ببینید که هر یک از آن‌ها چه کاری را انجام می‌دهند.

برخی از این میانبرهای حرکتی (مانند دو بار ضربه زدن به صفحه نمایش برای بیدار کردن صفحه) نه تنها می‌توانند در زندگی روزمره شما کاملاً مفید باشند بلکه برخی از آنها می‌توانند تنظیمات مهمی باشند که باید در مواقع اضطراری آن‌ها را به یاد داشته باشید، مانند دکمه‌ی پنیک (panic) پنهان در OnePlus یا موارد دیگر مثل خاموش کردن سریع رینگر در پیکسل گوگل. کلیشه‌های مربوط به کلیپ‌ها و فیلم‌های ترسناک به کنار، شما هرگز نمی‌دانید چه زمانی ممکن است لازم باشد تلفن خود را فوراً ساکت کنید یا چه زمان بسیار محتاطانه با پلیس تماس بگیرید.

بخش Voice Match گوگل اسیستنت را دوباره تنظیم کنید و عبارت <<OK Google>> را برای باز شدن آن فعال کنید.

در حالی که گوگل اسیستنت اکنون بخشی از مراحل اولیه تنظیم بسیاری از دستگاه‌های اندروید جدید است، هم چنین لازم به ذکر است که معمولاً افراد تمایل به رد شدن از بخش مطابقت صدا یا Voice Match آن دارند. این که تلفن جدید شما فقط مدل صدای قبلی‌تان را وارد تنظیمات خود کرده است یا اینکه شما آن بخش را رد کرده‌اید چرا که تلفن خود را در یک محیط پر سر و صدا (مانند یک فروشگاه شلوغ) تنظیم کرده‌اید، در هر صورت باید یک اتاق آرام پیدا کنید و مجدداً بخش Voice Match را در تلفن‌ همراه جدید خود تنظیم نمایید.

شما هم چنین می‌توانید از این زمان استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید که گفتن جمله <<OK Google>> در صورت خاموش بودن صفحه نمایش تلفن همراه شما، آن را از خواب بیدار می‌کند و اگر گوشی شما قفل است، قفل آن را باز می‌کند.

نحوه  تنظیم مجدد <<Voice Match>> در گوگل اسیستنت:

۱-برنامه اصلی گوگل که یکی از برنامه‌های از قبل نصب شده بر روی تلفنتان است را باز کنید.

۲-بر روی گزینه <<More>> ضربه بزنید.

۳-بر روی <<Settings>> ضربه بزنید.

۴-زیر بخش <<Google Assistant>> ، بر روی <<Settings>> ضربه بزنید.

۵-بر روی گزینه <<Assistant>> ضربه بزنید.

۶-به پایین صفحه بروید و روی <<Phone>> ضربه بزنید.

۷-گزینه <<Voice model>> را انتخاب نمایید.

۸-بر روی <<retrain voice model>> ضربه بزنید. 

۹-روی دکمه ی <<I agree>> ضربه بزنید.

۱۰-همان طور که بر روی صفحه نمایش خواسته شده ، عبارات <<OK Google>> و <<Hey Google>> را تکرار کنید.

با ذخیره سازی مدل صوتی صدای خود، اکنون می‌توانیم ببینیم که آیا تنظیمات لازم برای گوگل اسیستنت برای بیدار کردن و باز کردن قفل تلفن شما فعال شده است یا خیر. اگر هر یک از دکمه‌ها خاکستری و غیر فعال است، روی آن ضربه بزنید تا آبی شود.

تنظیمات Access with voice match تنظیماتی است که اگر شما بگویید <<Ok Google>> با خاموش بودن صفحه، تلفن شما را بیدار خواهد کرد.

هم چنین Unlock with Voice Match تنظیماتی است که با گفتن OK Google، قفل تلفن شما را باز می‌کند. هنگام فعال کردن این تنظیم، از شما خواسته می‌شود رمز عبور / پین / اثر انگشت خود را وارد کرده و تصدیق کنید که باز کردن قفل صدا نسبت به یک پین یا گذرواژه از امنیت کمتری برخوردار است، زیرا صداها می‌توانند شبیه به هم باشند.

پشتیبان گیری خودکار برنامه گوگل Photos را روشن کنید.

نسخه‌های پشتیبان شگفت انگیز و رایگان گوگل Photos از عکس‌ها به ما کمک می‌کند تا خاطرات ارزشمند اعضای خانواده و دوستان عزیز خود را حفظ کنیم. شما باید همین حالا قابلیت پشتیبان گیری رایگان گوگل Photos را فعال کنید تا بعداً فراموش نکنید این کار را انجام دهید!

نحوه فعال سازی پشتیبان گیری خودکار برنامه گوگل Photos:

۱-برنامه Google Photos را باز کنید.

۲-بر روی گزینه <<Allow>> ضربه بزنید تا به Photos اجازه داده شود عکس‌ها و فیلم‌های شما را ببیند و از آنها نسخه پشتیبان تهیه کند.

۳-پنجره‌ای با نام <<Backup & sync enrollment>> به منظور ثبت نام برای پشتیبان گیری و همگام سازی ظاهر می‌شود. در این پنجره به طور پیش فرض، تنظیم شده است که عکس‌ها فقط با استفاده از وای-فای با وضوح بالا و کیفیت بالای مخصوص کاربران رایگان بارگذاری شود که این کیفیت برای اکثریت قریب به اتفاق کاربران کافی خواهد بود. اگر می‌خواهید هر یک از این تنظیمات را تغییر دهید، روی گزینه <<Change Settings>> ضربه بزنید.

۴-اگر می‌خواهید عکس‌ها با کیفیت اصلی آپلود شوند ( که در این حالت بیش‌تر از حد ذخیره‌ی گوگل درایو و یا گوگل One شما محاسبه می‌شود) بر روی گزینه <<Original>> ضربه بزنید.

۵-اگر می‌خواهید حتی زمانی که از اینترنت داده‌ی تلفن همراه خود استفاده می‌کنید بتوانید عکس‌های خود را برای تهیه نسخه پشتیبان بارگذاری کنید، بر روی <<Use cellular data to back up>> ضربه بزنید.

۶-از پیکان بازگشت در گوشه بالا سمت چپ برای برگشتن به صفحه قبل استفاده کنید.

۷-روی دکمه <<Confirm>> ضربه بزنید تا تغییرات را ذخیره نمایید.

لیست برنامه‌های تلفن همراه اندروید خود را پاک سازی کنید

هنگام تنظیم یک دستگاه جدید، به طور پیش فرض برنامه گوگل پلی به شما امکان می‌دهد تا هر برنامه‌ای را که در تلفن همراه اندروید قدیمی‌تان از طریق گوگل پلی دریافت کرده بودید را روی تلفن جدید خود نیز نصب کنید. این که بخواهید در هنگام تنظیم اولیه این لیست را بگردید و برنامه‌های مورد نظرتان را جدا کرده و بقیه را از بین ببرید می‌تواند کمی آزار دهنده باشد، اما با توجه به این که ممکن است بخواهید این تلفن را برای چندین سال استفاده کنید، اکنون بهترین زمان تمیز کردن منوی برنامه‌هایتان است.

این کار ممکن است کمی طول بکشد، همینطور اگر هنوز تلفن همراه قدیمی خود را دارید، بهتر است پیش بروید و آن را بیرون بیاورید تا بتوانید دو گوشی را هم زمان با هم بگردید. هم چنین می‌توانید از راهنمای زیر استفاده کنید تا به شما در حذف برنامه‌های قدیمی یا غیر ضروری کمک کند.

از خودتان بپرسید:

•آخرین باری که از این برنامه استفاده کردم کی بوده است؟ بخش <<My apps & games>> در فروشگاه گوگل پلی می‌تواند برگه <<Installed>> که مربوط به برنامه‌های نصب شده است را با استفاده از قابلیت <<Last Used>> مرتب کند. این نمای را بر روی تلفن قدیمی خود باز کنید و ببینید آخرین باری که از یک برنامه استفاده کرده‌اید چه زمانی بوده است. اگر در شش ماه گذشته از این برنامه استفاده نکرده‌اید و برنامه‌ای کاربردی (مثل اسکنر بارکد) نیز نیست، احتمالاً می‌توانید با خیالی آسوده آن را حذف کنید.

•آیا من به هر دلیلی هنوز نیاز به این برنامه دارم؟ ما به دلایل مختلف اپلیکیشن های مختلفی را انتخاب می‌کنیم مثل امتحان کردن بازی‌های جدید یا بارگیری برنامه‌ای برای یک رویداد یا فعالیتی خاص مانند یک کنفرانس تجاری یا حتی برای تعطیلات. پس اگر دیگر از یک سرویس خاص استفاده نمی‌کنید، دیگر نیازی نیست که اپلیکیشن آن هم تلفن شما را اشغال کند.

•آیا چند برنامه مشابه دارم که همین کار را انجام می‌دهند؟ وقوع افزونگی در برنامه‌های مهم تلفن همراه امری منطقی است، و واقعاً شما باید حداقل دو برنامه صفحه کلید، دو پیام رسان و اپلیکیشن های ایمیل را داشته باشید تا در صورت بروز یک اشکال بزرگ و از کار افتادن برنامه‌ای که معمولاً استفاده می‌کنید، جایگزین‌هایی برای آن داشته باشید، اما برای مثال شما به پنج برنامه هوا شناسی نیاز نخواهید داشت مگر این که منتقد اپلیکیشن باشید.

پس از این که برنامه‌های خود را مرتب سازی کردید، زمان آن رسیده است تا مواردی را که نگه داشته‌اید در جایی از صفحه اصلی هوم اسکرین خود که می‌خواهید تنظیم کنید.

هوم اسکرین جدید دستگاه خود را تنظیم کنید

اول و مهم‌تر از همه، یک تصویر زمینه پیش فرض روی تلفن شما قرار گرفته است. همین حالا به خودتان این لطف را بکنید و آن را با یک تصویر زمینه‌ی جدید و مورد علاقه خودتان جایگزین کنید. این یک قدم کوچک برای تبدیل هوم اسکرین پیش فرض دستگاه شما به صفحه‌ای شخصی‌تر است و می‌تواند به شما کمک کند تا حس کنید اکنون این تلفن واقعاً به شخص شما تعلق دارد.

قطعاً یکی از استرس زا ترین چیزها در مورد انتقال اطلاعات به تلفن جدید اغلب یادگیری مجدد این موضوع است که هر چیزی به کدام قسمت این دستگاه منتقل شده است، بنابراین بیایید در حال حاضر برنامه‌های مورد علاقه خود را دقیقاً همان جایی که می‌خواهیم قرار دهیم، در این صورت می دانیم جای هر چیزی دقیقا کجاست. هرچند، قبل از شروع به کشیدن و رها کردن برنامه‌ها بین منو برنامه، داک و صفحه هوم خود، اجازه دهید به چند سؤال درباره هوم و لانچر از پیش نصب شده ای که ابتدا آن را اجرا می‌کند، پاسخ دهیم:

•آیا اندازه‌ی گرید (grid) برای صفحه نمایش دستگاه جدید شما مناسب هست؟ طی ۵سال گذشته تلفن‌ ها از نظر اندازه بسیار بزرگ‌تر شده‌اند، اما هنوز اندازه‌ی گرید صفحه‌ی هوم در بسیاری از لانچرها به‌صورت پیش فرض فقط ۴×۵ است. اگر تلفن جدید شما یکی از آن تلفن‌ های همراه بلند و جذاب است، آیا دلتان نمی‌خواهد تا از فضای گرید صفحه هوم خود با فضای بیشتری برای قرار دادن برنامه‌ها و ابزارک های مورد علاقه‌تان روی این صفحه بهره ببرید؟

•آیا ظاهر میانبرهای برنامه هایتان را دوست دارید؟ برنامه های از پیش نصب شده ممکن است نمادهای کاملاً متفاوتی داشته باشند حتی بین نسل های مختلف دستگاه های تولید شده توسط یک کمپانی ممکن است این موضوع دیده شود. اگر از نحوه نمایش میانبرهای برنامه ها در تلفن جدید خود راضی نیستید (مثلا نمادها خیلی کوچک باشند ، خیلی شبیه سایر برنامه هایی که استفاده می کنید باشند یا خواندن عنوان آن ها سخت باشد)، آیا دوست ندارید آن ها را با چیزی که ویژگی های ظاهری بهتری دارد جایگزین کنید؟

•آیا منوی برنامه، برنامه‌ها را به گونه‌ای که شما می‌خواهید تنظیم می‌کند؟ اکثر لانچر های اندروید از مرتب سازی بر اساس حروف A-Z استفاده می‌کنند، اما مرتب سازی سفارشی سامسونگ و چندین پوشه از پیش ساخته‌ی آن منوی برنامه شما را تا حدودی از دیگر دستگاه‌های اندروید متفاوت می‌کند.

•آیا می‌توانید این لانچر را به دلخواه خود تنظیم کنید؟ در حالی که لانچرها از طرف تولید کنندگان هر روز انعطاف‌ پذیرتر می‌شوند، هنوز چیزهای زیادی بر روی آن ها وجود دارد که به سادگی نمی‌توانید آن ها را تغییر دهید. اگر لانچر دستگاه اندروید جدید شما از ویژگی‌هایی که قبلاً به آن عادت کرده بودید برخوردار نیست یا ویژگی غیرقابل تغییری دارد که شما آن را دوست ندارید، ممکن است زمان آن باشد که گزینه‌های دیگری را در نظر بگیرید.

اگر جواب شما به هر یک از این سؤال‌ها خیر است، در نظر بگیرید که از یک لانچر متفاوت استفاده کنید. نصب یک برنامه‌ی لانچر جانبی از طریق گوگل پلی که به شما امکان می‌دهد اندازه گرید صفحه هوم خود را افزایش دهید، اندازه و عنوان‌های میانبرهای برنامه‌های خود را تغییر دهید، آیکون برنامه‌ها را تغییر دهید که باعث می‌شود برنامه‌های شما بیشتر به چشم بیایند و به شما امکان می‌دهد تا منو برنامه و تنظیمات لانچر را دقیقاً به همان روشی که می‌خواهید مشاهده کنید، بسیار آسان است.

اگر دلتان نمی‌خواهد تمام این کارها را مجدداً برای تلفن همراه بعدی‌تان نیز انجام دهید، همین یکی از بهترین دلایل مراجعه به یک برنامه‌ی لانچر جانبی است، چرا که تقریباً تمام برنامه‌های لانچر به شما این امکان را می‌دهند که از طرح و تنظیمات لانچر خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. این به این معنی است که هنگام انتقال به تلفن بعدی خود، می‌توانید از تنظیمان هوم دستگاه قبلی خود نسخه پشتیبان تهیه کنید و ۹۰٪ از این دردسر خلاصی بیابید.

مرتب سازی لانچر دستگاه شما می‌تواند در کاهش تنش های روزمره شما تاثیراتی داشته باشد زیرا شما تنظیمات و ویژگی‌های تلفن جدید خود را با توجه به سلیقه‌ی شخصی‌تان مشخص می‌کنید، و همچنین به حس مالکیت شما نسبت به دستگاهتان کمک می‌کند.

آهنگ‌های زنگ تماس و پیامک دلخواه خود را برای مخاطبین مورد علاقه‌تان تنظیم کنید

صداهایی که از تلفن همراه شما شنیده می‌شوند از اهمیت بالایی برخوردار هستند. اگر آهنگ زنگ تماس و پیامک‌هایی را که به طور پیش فرض روی تلفن شما وجود دارند را دوست دارید مشکلی نیست، اما اگر ترجیح می‌دهید این آهنگ‌ها انرژی بیش تری داشته باشند یا با شخصیت شما متناسب‌تر باشند، روش‌های زیادی برای اضافه کردن صداهای دلخواه به دستگاه شما وجود دارد. البته یادتان باشد که آهنگ زنگ تلفنتان هر چقدر هم که شگفت انگیز و زیبا باشد، در نهایت اگر به مدت طولانی از یک زنگ استفاده کنید قدیمی، تکراری و خسته کننده خواهد شد. البته برای جلوگیری از این موضوع می‌توانید برای هر مخاطب آهنگی متفاوت تعیین کنید.

با اختصاص دادن زنگ مخصوص به هر یک از مخاطبین مورد علاقه‌تان، می‌توانید بدون آن که تلفن خود را از شارژر جدا کنید و به صفحه آن نگاه کنید بگویید چه کسی در حال تماس با شماست. این کار در زمان‌های بسیاری می‌تواند  مفید باشد، به خصوص در ساعات کاری، زمانی که پاسخ دادن به تماس‌های شخصی می‌تواند برای شما توبیخی ایجاد کند اما با از دست دادن تماس یک مشتری مهم ممکن است کمیسیون خود را از دست بدهید.

نحوه تنظیم زنگ مخصوص برای هر مخاطب:

۱-برنامه Google Contacts را که در اکثر تلفن‌ های اندروید از پیش نصب شده است، باز کنید.

۲-روی مخاطبی که می‌خواهید به او یک آهنگ زنگ جدید تخصیص دهید، ضربه بزنید.

۳-بر روی نماد منو سه نقطه در گوشه سمت راست بالای صفحه‌ی <<contact>> ضربه بزنید.

۴-روی گزینه <<Set ringtone>> ضربه بزنید.

۵-در این بخش بر روی آهنگی که می‌خواهید آن را به مخاطب مورد نظر تخصیص دهید ضربه بزنید.

۶-بر روی دکمه <<OK>> ضربه بزنید.

اکنون نسبت به تلفن همراه جدید خود حس بهتری ندارید؟

زمان می‌برد تا به تلفن همراه اندروید جدید خود عادت کنید، اما با استفاده از این اصول اولیه، شما باید بتوانید نصب بقیه برنامه‌های خود را به طور خلاصه به اتمام برسانید و از اکتشاف ویژگی های اندروید جدید خود لذت ببرید.

فرانک محبتی
دانشجوی لیسانس نرم افزار.علاقه ی خیلی زیادی به تکنولوژی و صنعت فیلم و سریال همینطور فرهنگ و هنر ودارم:)