با آپدیت، از هک واتس اپ جلوگیری کنید

هک واتس اپ به وسیله گروه NSO

اخیرا یک حمله سایبری گسترده به اپلیکیشن واتس اپ صورت گرفته و هکرها با استفاده از تماس صوتی این اپ، موفق به هک واتس اپ شده اند. مسئولان واتس اپ به کاربران هشدار داده اند که برای جلوگیری از هک واتس اپ خود، حتما سریعا نسخه به روز رسانی را دانلود و فعال نمایند.

با آراد موبایل مگ همراه بمانید.

هک واتس اپ از طریق تماس صوتی

شکل هک واتس اپ که اخیرا از طریق گروه NSO که یک گروه اسرائیلی می باشد، صورت گرفته است؛ با فعال سازی تماس صوتی پیش می رود. به این شکل که گروه مزبور تماس صوتی در واتس اپ را فعال ساخته و به این طریق بدافزار هک خود را به گوشی هوشمند کاربر ارسال می کنند. جالب است بدانید که فارغ از پاسخ دادن یا ندادن به تماس صوتی واتس اپ که از طریق گروه NSO صورت می گیرد، گوشی شما به بدافزار جاسوسی آلوده خواهد شد.

هک واتس اپ به وسیله گروه NSO

از آن بدتر این که تماس ورودی از سوی مهاجمان در فهرست تماس های واتس اپ شما جای نگرفته و نمی توانید از دریافت یا عدم دریافت آن، مطمئن باشید.

طبق گزارش Financial Times، فیس بوک عنوان داشته است که حمله سایبری به حساب های کاربری واتس اپ، خصوصیات کامل یک شرکت خصوصی را دارد که برای دولت ها نرم افزارهای جاسوسی و امنیتی تولید می کند. به نظر می رسد که با وجود شواهد و مستندات، انگشت اتهام به صورت مستقیم سمت شرکت NSO نشانه گرفته شده است. این نخستین بار نیست که نام NSO Group در رابطه با جنگ های اینترنتی و جاسوسی مطرح می گردد. پیش از این نیز گفته شده بود که نرم افزار این شرکت، توسط دولت عربستان سعودی برای جاسوسی در موضوع مرگ جمال خاشوقچی روزنامه نگار منتقد سعودی، به کار گرفته شده بود.

nsogroup

یک منبع آگاه به Financial Times گفته است که نخستین حمله مشخص، به یک وکیل حقوق بشر در انگلستان صورت گرفته و حساب کاربری وی از این طریق تحت کنترل هکرها قرار گرفته است. به گزارش خبرگزاری رویترز، این وکیل به چندین نفر کمک کرده بود تا گروه NSO در اسرائیل را متهم کرده و تحت تعقیب قضایی قرار دهند.

هنوز جزئیات دقیقی در خصوص این که چه نرم افزارهای جاسوسی در خلال این تهاجم هکری مورد استفاده قرار گرفته اند، ارائه نشده؛ اما نام نرم افزار و محصول NSO Pegasus از سوی چندین کارشناس خبره امنیتی برده شده است. این نرم افزار جاسوسی قادر به دسترسی به میکروفن و دوربین گوشی ست و همچنین دسترسی به داده ها و موقعیت مکانی، ایمیل ها و پیام ها را نیز دارد.

فیس بوک در آخرین اعلامیه امنیتی خود عنوان داشته است که بیشترین آسیب ها را کاربران دارای نسخه V2.19.134 اندروید واتس اپ دریافت کرده اند. همین طور دیگر نسخه های آسیب دیده V2.19.44 برای آی او اس و V2.19.51 هستند. به علاوه نسخه واتس اپ V2.19.51 برای ویندوز فون ها نیز در معرض حمله مهاجمان هک واتس اپ از طریق تماس صوتی قرار داشته اند. واتس اپ V2.18.15 برای Tizen نیز در مقابل این حمله آسیب پذیر اعلام شده است.

با این همه در صورتی که هر گونه شکی در خصوص آسیب پذیر بودن یا نبودن نسخه واتس اپ خود در مقابل هکرها دارید، بهتر است در اسرع وقت نسبت به بروز رسانی آن اقدام کرده و حساب کاربری خود را ایمن سازید.

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...