شیائومی به دنبال طراحی یک گوشی با دوربین چرخان با ایده جدید بود

xiaomi

در طی سال‌های اخیر، شرکت‌های سازنده گوشی ‌های موبایل برای از بین بردن ناچ، بریدگی و حفره‌هایی که بر روی نمایشگرها وجود دارد، ایده‌های خلاقانه زیادی را استفاده کرده‌اند که یکی از آن‌ها دوربین چرخان است که ظاهرا شیائومی قصد داشت آن را وارد یک مرحله جدید کند.

در واقع، این روزها طراحی گوشی‌های هوشمند به دلیل به کار بردن شیوه‌های مختلف برای از بین بردن ناچ و بریدگی‌های صفحه نمایش بسیار منحصر به فردتر و خلاقانه‌تر از هر زمان دیگری شده است. در طی چند سال اخیر، شرکت‌های سازنده گوشی‌های موبایل هوشمند در رقابت برای تولید کردن صفحه نمایش‌های بزرگ، ما را با یک المان جدید در طراحی محصولات خود به اسم ناچ بر روی صفحه نمایش آشنا کردند که خودش شامل انواع و اقسام مختلفی می‌شود. مانند ناچ عریض (مانند آنچه که در سری iPhone 11 وجود دارد) و یا ناچ قطره‌ای یا همان U شکل (مانند آنچه که در گوشی‌هایی مانند Samsung Galaxy A51 و گوشی‌های بسیار زیاد دیگر وجود دارد). مدت کوتاهی پس از این تغییر، سازنده‌ها روی نمایشگر گوشی‌های خود حفره‌هایی ایجاد کردند که شامل حفره‌های دایره شکل (مانند آنچه که در سری Galaxy Note 10 وجود دارد) و حفره‌های کپسولی شکل (مانند آنچه که در Xiaomi Redmi K30 وجود دارد) می‌شوند. با آرادمگ همراه باشید.

اما یکی از بهترین راهکارها برای تمام صفحه کردن نمایشگر گوشی‌های موبایل، دوربین‌های سلفی پاپ آپ هستند که دارای یک موتور داخلی هستند و هر زمانی که به آن‌ها نیاز داشته باشید، از لبه بالای گوشی بیرون می‌آیند. نمونه بارز آن، در گوشی هوشمند Xiaomi Mi 9T وجود دارد. اما شاید هیجان انگیزترین ایده برای تمام صفحه کردن نمایشگر در گوشی‌های هوشمند آینده، دوربین‌های مخفی باشد که در زیر صفحه نمایش کار گذاشته می‌شوند. احتمالا امسال با از راه رسیدن سری Galaxy S21 (که شاید هم S30 نام داشته باشند) با اولین مدل‌هایی که دارای این ایده هستند، ملاقات خواهیم کرد. جالب است که بدانید شیائومی هم پتنت یک گوشی هوشمند را با دوربین مخفی در زیر صفحه نمایش، طراحی کرده است و علاوه بر این، یک نمونه اولیه دیگر نیز در اختیار دارد که دارای یک ماژول دوربین چرخان است.

بنابراین با توجه به این موضوع، می‌دانیم که این شرکت غول چینی تمام احتمالات ممکن را در نظر گرفته است؛ حتی اگر هیچ وقت قرار نباشد که یک گوشی هوشمند با این شیوه‌های خلاقانه طراحی و راهی بازار کند. تمام شیوه‌ها و روش‌های احتمالیِ ممکن توسط این شرکت در حال تست شدن هستند. در این رابطه، اخیرا تصاویر یک پتنت جدید که شیائومی در اواخر ماه ژوئن سال ۲۰۱۹ میلادی برای یک هدف معین به کار گرفته بود، منتشر شده است. در حقیقت، اکنون به لطف یکی از منابع معتبر ما به اسم My Fix Guide می‌توانیم یک روش جدید دیگر برای دوربین سلفی گوشی‌های هوشمند شیائومی که احتمالا در سال گذشته در حال امتحان کردن آن بود را مشاهده کنیم.

در این پتنت که اکنون دو تصویر از آن در اختیار ما قرار داده شده است، می‌توانیم یک ماژول دوربین غیر معمول را مشاهده کنیم که بر اساس این تصویر به نظر می‌رسد که ظاهرا با نگه داشتن دوربین‌های دوگانه در پنل پشتی این پتنت، یک دوربین چرخان برای سلفی گرفتن در اختیار کاربران قرار می‌داد که قابلیت جابجا شدن و حتی حرکت کردن داشته است. ظاهرا ایده‌ی اصلی در طراحی این پتنت این بوده است که این ماژول، که می‌توانست به صورت ۳۶۰ درجه چرخش داشته باشد، زمانی که با دوربین اصلی عکس گرفته می‌شد، به صورت عمودی آماده‌ی کار می‌شده است و زمانی که نیازی به استفاده کردن از آن نبود، به جایگاه افقی خودش در پنل پشتی بدنه گوشی مورد نظر برمی‌گشت.

در هر صورت، با توجه به این که هنوز هیچ گوشی خاصی ندیدیم که به چنین ماژولی مجهز باشد، احتمالا شیائومی در نهایت تصمیم به رد کردن این ایده گرفته است. از سوی دیگر، یک ماژول بیرونی که مانند این، هر سه دوربین گوشی را در اختیار داشته باشد، می‌تواند یک برآمدگی بزرگ در پنل پشتی بدنه این گوشی به وجود بیاورد که ممکن است احتمالا به جیب کاربر گیر کند و سوالات و ابهامات زیادی از نظر مقاومت برای مردم به وجود بیاورد. در هر صورت، همانطور که اشاره شد، شواهد حاکی از این است که شیائومی پس از گذشت مدت کوتاهی فکر کردن درمورد این ایده‌، چنین دوربین چرخانی را در نهایت کنار گذاشته است تا مانند سامسونگ و سایر شرکت‌های دیگری که احتمالا همین کار را می‌کنند، بر روی تکامل و پیاده سازی دوربین‌های مخفی در زیر صفحه نمایش کار کند و انرژی خودش را این چنین صرف ایده‌های بیهوده نکند.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.