پردازنده Google Pixel 5 یک چیپست میان رده خواهد بود

اکنون مدت زمان زیادی است که ما حرف و حدیث‌های زیادی از گوشه و کنار می‌شنویم که ادعا می‌کنند گوشی هوشمند پیش روی Google Pixel 5 دارای یک پردازنده میان رده خواهد بود و خبری از به کار رفتن پردازنده پرچمدار در این گوشی نیست.

با وجود این که تا به حال زیاد درمورد این موضوع و شایعه‌هایی که در این رابطه وجود دارد شنیده بودیم، اما هیچ یک از آن‌ها تا به حال جدی گرفته نشده بود که بخواهیم احتمال این موضوع را افزایش دهیم اما اکنون دو منبع قابل اطمینان و معتبر دیگر نیز همین امر را مدعی شده‌اند. در هر صورت، شما می‌توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتر در رابطه با این موضوع و همینطور آگاهی پیدا کردن از چند و چون این ماجرا به طور کامل، همچنان در ادامه این مطلب نیز با آرادمگ همراه باشید.

در حقیقت، اکنون ماجرا از این قرار است که تیم XDA Developers که اوایل امسال خبر از راه رسیدن دو گوشی هوشمند جدید از لاین آپ گوشی‌های Pixel داده بود که قدرت مورد نیاز خود را از یک چیپست Snapdragon 765 به دست می‌آوردند، شواهد و مدارک بیشتری به دست آورده‌اند که نشان می‌دهند دو گوشی هوشمندی که توسط این چیپست تغذیه می‌شوند، قطعا در راه هستند و به زودی از راه می‌رسند. در این جا بد نیست که به شما یک یادآوری مجدد کنم که یکی از این دو احتمالا می‌تواند همان Pixel 4a باشد که برای مدت زمان بسیار زیادی منتظر از راه رسیدن آن هستیم اما یک گوشی دیگر از لاین آپ Google Pixel نیز وجود دارد که در حال حاضر با کد sunfish شناخته می‌شود. باید توجه داشته باشید که Sunfish یک گوشی جدید نیست زیرا تحلیل گرها اعتقاد دارند که این کد به همان گوشی Pixel 4a تعلق دارد و علاوه بر این، در زیر بدنه خود به یک پردازنده Snapdragon 730 مجهز خواهد بود.

بدین ترتیب، این موضوع فقط در یک حالت منطقی به نظر می‌رسد که فرض کنیم دو گوشی دیگری که در راه هستند، Google Pixel 5 و Pixel 5 XL خواهند بود. البته یک احتمال دیگر نیز وجود دارد که گوشی هوشمند پیش روی Pixel 5 دارای نسخه‌ی آپدیت شده‌ی پردازنده Snapdragon 765 یعنی SD 765G باشد. تفاوت این دو پردازنده زیاد است اما یکی از آن‌ها این است که از مدل قبلی خود سریع‌تر شده و علاوه بر این، می‌تواند از نرخ تازه سازی ۱۲۰ هرتز صفحه نمایش نیز پشتیبانی کند. جالب است که David Ruddock، سردبیر ارشد رسانه‌ی Android Police هم ادعا می‌کند گوشی هوشمند پیش روی Pixel 5 به یک پردازنده SD 765 مجهز خواهد بود. وی برای این ادعا منابع مشخص خودش را در اختیار دارد. در هر صورت، بر اساس شواهد و مدارکی رسمی که تا به حال در اختیار ما قرار داده شده است، ظاهرا به نظر می‌رسد که گوگل یک نسخه ویژه از گوشی‌های Pixel 5 و Pixel 5 XL خود را برای شرکت مخابراتی Verizon در نظر گرفته است تا به صورت اختصاصی برای آن‌ها تولید کند. بنابراین، تنها از روی همین سرنخ می‌توانیم نتیجه گیری کنیم که این دو گوشی قابلیت پشتیبانی از فناوری اتصالات ۵G در اختیار خواهند داشت. با این وجود، هنوز باید صبر کنیم و ببینیم که آیا قیمت آن‌ها نیز به همین نسبت افزایش چشمگیری پیدا خواهد کرد یا خیر.

در این رابطه باید توضیح دهم که اخیرا شرکت گوگل یک نظر سنجی به راه انداخته بود که اشاره می‌کرد قیمت گوشی هوشمند پیش روی Google Pixel 5 از ۶۹۹ دلار شروع خواهد شد که می‌تواند در مدل‌هایی که دارای رم یا حافظه بیشتری باشند، بیشتر از این هم باشد. در هر صورت اگر این موضوع به حقیقت تبدیل شود، با وجود این که قیمت آن از Pixel 4 که در سال گذشته عرضه شده بود، کم‌تر است اما هنوز هم برای یک گوشی میان رده قیمت بسیار زیادی است. در هر صورت، گوگل اگر تمایل دارد باز هم به رقابت گوشی‌های هوشمند برگردد و عملکرد بهتری از خودش نشان دهد، وقت آن رسیده تا اولین قدم را با به کار بردن یک پردازنده میان رده‌ی قدرتمند در Google Pixel 5 با قدرت تمام بردارد. با این وجود، در حال حاضر تمام چشم‌ها به Google Pixel 4a دوخته شده است که بر اساس و شواهد و مدارک، دارای یک قیمت رقابتی خواهد بود تا بتواند با iPhone SE 2020، میان رده‌ی جدید اپل، رقابت کند.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.